• Camden 500
 • Camden 500
 • Camden 500
 • Camden 500
 • Camden 500
 • Camden 500
 • Camden 500
 • Camden 500
 • Camden 500
 • Camden 500
 • Camden 500

Camden 500

 • Przedwzmacniacz mikrofonowy zapewniający nowoczesną klarowność połączoną z klasycznym, vintage'owym brzmieniem dzięki autorskiej technologii Mojo.
Cranborne Audio

Camden 500 to przedwzmacniacz przygotowany z myślą o użytkownikach niezmiernie popularnej serii 500, dla których ważna jest zarówno brzmieniowa precyzja, jak i możliwość dodania do przetwarzanego sygnału charakteru i barwy klasycznych konstrukcji typu vintage.

Sekcja Mojo

Obserwując rynek produkowanych obecnie preampów, łatwo dojść do wniosku, że to czego muzycy i realizatorzy poszukują najbardziej, to analogowe i soczyste brzmienie charakterystyczne dla konstrukcji z lat 70. Nawet najnowsze przedwzmacniacze, są w pewnym sensie odzworowaniem obwodów tworzonych 40 lat temu, a część z nich to po prostu klony. Powodem popularności tych urządzeń jest ich tonalny charakter, mający bezpośredni wpływ na rejestrowany sygnał. Jednak sposób w jaki naśladują klasyczne preampy, wprowadza zazwyczaj sporą ilość efektu distortion, dodając przy tym dawkę własnego EQ mającego zarówno wpływ na transjenty, ale również generującego wyższy poziom szumu podczas nagrań. 

Założeniem konstruktorów firmy Cranborne Audio było stworzenie modułu łączącego w sobie to tłuste, vintage’owe brzmienie, charakterystyczne dla najbardziej poszukiwanych legendarnych preampów mikrofonowych, opierających swoje działanie na  transformatorach z krystalicznie czystym i uwypuklającym wszelkie detale torem audio. Dylematem, który należało rozwiązać było to, że w celu uzyskania brzmienia klasycznego przedwzmacniacza potrzebny był transformator, który z kolei powodował problem w sytuacji konieczności uzyskania czystego, niczym nie podkoloryzowanego i pozbawionego saturacji brzmienia, które właśnie ten czynnik dodaje do sygnału audio. Założeniem było również to aby umożliwić użytkownikowi precyzyjną kontrolę nad stopniem nasycenia sygnału charakterystyczną vintage’ową barwą, w przeciwieństwie do zintegrowanych w innych preampach transformatorów, których działania nie można usunąć z toru sygnałowego. Rozwiązaniem stał się zaprojektowany od zera układ wykorzystujący potencjometr ułatwiający odpowiednie dozowanie vintage’owego charakteru, ale umożliwiający jednocześnie jego całkowite usunięcie z obwodu preampu, w celu uzyskania prawdziwej, transparentnej natury przedwzmacniacza Camden 500. Ten układ to Mojo.

Więcej Mojo!

W pierwszej fazie układ Mojo był po prostu projektem badawczym, w którym chodziło o dokładne zmierzenie sposobów w jakie transformatory, lampy, czy inne podzespoły klasycznych konstrukcji wpływały na przetwarzany sygnał audio. Dzięki analizatorowi sygnału audio APx555 udało się odkodować DNA vintage’owego brzmienia, a niektóre rezultaty, pomijając te bardziej oczywiste, zdziwiły nawet samych badaczy! 

Oto kilka z nich:

- Klasyczne preampy dodają własny efekt przesterowania i harmonicznych do sygnału audio, czasami dochodząc nawet do poziomu 1-2% THD. To powoduje, że ich brzmienie określane jest jako potężne, czy bogate w harmoniczne.

- Tego typu przedwzmacniacze aplikują do sygnału swoje własne EQ - obniżenie poziomu wysokich częstotliwości przy 10 kHz oraz podbicie dołu w okolicy 60 Hz jest często spotykane w vintage’owych konstrukcjach. To z kolei powoduje, że ich brzmienie określa się jako ciepłe i tłuste. 

- Niespodzianką jest to, że wszelkiej maści vintage’owe preampy oparte na transformatorach zwiększają przesunięcia fazy w sygnale audio, co z kolei może wywoływać opóźnienia, czy zakrzywienia w częstotliwościowym spektrum. W ekstremalnych sytuacjach częstotliwość 50 Hz pojawia się 5ms po częstotliwości 1 kHz, a 10 kHz w odstępie 3ms przed 1 kHz. Te przesunięcia fazowe mogą wywoływać nieregularne/nieprzewidywalne interakcje z innymi kanałami objawiające się niezamierzonym flitrowaniem grzebieniowym, problemami fazowymi (łącznie z jej wycięciem), jak i z niską/słabą odpowiedzią transjentową, czy nieprzewidzianym efektem (fazowego) unisono.

Kolejnym krokiem po dokładnym przeanalizowaniu tych procesów było opracowanie sposobu w jaki można by emulować zarówno tę delikatną, jak i bardziej agresywną saturację, charakterystyczną dla konstrukcji opartych na transformatorach, czy innym sprzęcie vintage, nie naruszając przy tym rdzenia sygnału audio w celu umożliwienia uzyskania czystego i transparentnego brzmienia w sytuacjach tego wymagających. 

Wynikiem całego procesu badawczego jest Mojo - w 100% analogowy, nowatorski układ wprowadzania saturacji, który składa się z grupy filtrów i dyskretnych (separowanych) generatorów drugiej i trzeciej harmonicznej umożliwiających precyzyjną emulację zarówno procesu saturacji oraz uzyskania wzmocnienia częstotliwości charakterystycznego dla konstrukcji opartych na transformatorach. 

Układ Mojo to wynik kilku lat badań (nad charakterystyką klasycznych przedwzmacniaczy mikrofonowych i innego sprzętu vintage) oraz wielokrotnego powtarzania na etapie konstrukcji. Jego atutem jest to, że umożliwia realizatorowi dokładne dostrojenie natężenia aspektów charakterystycznych dla vintage’owych preampów (THD, EQ) bez negatywnie wpływających na brzmienie artefaktów (Noise, Phase Shift). Obwód Mojo działa w zakresie aż do 11 stopnia skali, więc dalej niż tradycyjne konstrukcje, które emuluje. 

W porównaniu z transformatorem, układ Mojo może być aktywowany w mgnieniu oka (czy raczej przełącznika) umożliwiając różne odcienie vintage’owej saturacji, podczas gdy standardowy transformator nie może być tak szybko dezaktywowany i usunięty z obwodu przedwzmacniacza. Aby jeszcze lepiej wykorzystać możliwości układu Mojo, konstruktorzy Cranborne Audio poszerzyli jego działanie o dwa dodatkowe moduły - Thump oraz Cream.

Czym jest Thump?

Thump to wynik badań nad efektami jakie mają transformatory na sygnał audio. W kompletny sposób uwydatnia cechy charakterystyczne dla transformatora - zwiększone THD, pogrubienie dolnego pasma oraz wygładzenie wysokich tonów, bez wad wspomnianych wyżej. Obwód Thump działa w całym spektrum częstotliwości, najlepiej sprawdzając się podczas transformowania dźwięków pochodzących z instrumentów generujących niskie tony. Uwydatnia dół pasma podbijając harmoniczne w zakresie ~160Hz do 20Hz i poniżej, ale bez podbijania fundamentalnych częstotliwości. Rezultatem jest pełniejszy dół podczas odsłuchu na wszelkiej maści odtwarzaczach. 

Ponieważ obwód Thump nie bazuje na korektorze, dodatkowa ilość harmonicznych generowana w tym ustawieniu jest kształtowana przez materiał źródłowy, jak i objawiającą się w tym układzie ilość niskicz częstotliwości. Wynikiem tego jest naturalne podbicie, zależne od sygnału audio, zwiększające się w momencie podwyższenia poziomu sygnału i na odwrót. Próba emulacji efektu Thump z wykorzystaniem korektora skończyłaby się uzyskaniem zamulonego dźwięku, w którym cała energia brzmieniowa, razem z niechcianymi częstotliwościami (?) została by podbita. 

- W użyciu z takimi instrumentami jak automat perkusyjny Thump wprowadza harmoniczne do czystych tonów syntezy dodając niskie harmoniczne oraz vintage’owy drive, który współdziałąjąc z sygnałem audio, zwiększa saturację niskich tonów i wydłuża sustain, czego rezultatem jest organiczny, ożywiony i analogowy sound.

- We współpracy z wtyczkami VST, Thump sprawdza się jako doskonałe narzędzie, dodając analogowego ciepła i klimatu do często sterylnego brzmienia. Sprawdza się to zwłaszcza na programowalnych ścieżkach perkusyjnych, do których Thum dodaje pełnię brzmienia, jednocześnie wygładzając odpowiedź wysokich tonów, nie tracąc przy tym dynamiki, dzięki czemu sample brzmią energicznie i potężnie 

- Jeżeli chodzi o gitarę basową, obwód Thump zapewnia basistom i realizatorom  bogaty w harmoniczne, a jednocześnie wygładzony dół, niezbędny podczas rejestracji ścieżek basowych i odpowiedniego osadzenia ich w gęstym miksie.  Aktywowanie obwodu Thump pomaga również w zachowaniu dynamiki wysokich tonów, co jest pozwala utrzymać precyzyjny atak podczas rejestracji ścieżki przez Di-box i mieć nad nim pełną kontrolę, zwłaszcza podczas motywu granego kostką.

Obwód Cream

Obwód Cream to coś zupełnie innego - jego działanie oddaje bardziej ducha lampowej , czy taśmowej saturacji, wprowadzając do sygnału charakterystyczne dla konstrukcji vintage wygładzenie, które właściwie umiejscawia ścieżki audio w gęstym miksie, a czego nie da się uzyskać z tradycyjnym korektorem.Aktywowanie obwodu Cream drastycznie zwiększa poziom THD, w niektórych przypadkach nawet  o 50% , jednicześnie wygłądzając niski środek i wypychając prezencję innych zakresów w dynamiczny i możliwy do kontrolowania sposób. Podobnie jak obwód Thump, Cream nie opiera się na działaniu korektora, a jego działanie wynika z połączenia dwóch stopni saturacji z czystym sygnałem i dodatkowymi harmonicznymi.

Obwód Cream jest w pełni uzależniony od charakterystyki rejestrowanego źródła - będzie zwiększał high-end forwardness i tworzył oparte na harmonicznych unikalne efekty kształtowania dźwięku instrumentów grajacych w środkowym paśmie, dodając jednocześnie dołu pełnozakresowym źródłom oraz unikatowego efektu kompresji transjentów, potęgując ich brzmienie.

- Podczas pracy z syntezatorami, Cream sprawdza się doskonale jako element kształtowania brzmienia, przekształcając syntetyczny sound w tłuste i bogate barwy lead, które bez problemu przecisną się nawet przez najgęstszy miks. Co ciekawe, brzmienia już bogate w harmoniczne, również mogą być kształtowane przez agresywne, osadzone w środku pasma harmoniczne i umiejętność wypychania wysokich tonów, co przekłada się na wychodzący do przodu dźwięk. 

- Przy ścieżkach perkusji, Cream oswaja transjenty i uwypukla sustain i tonalność samych bębnów w sposób nie wymagający dodatkowej kompresji. Świetnie sprawdza się to podczas ujęć typu overhead, gdzie Cream poprawia kartonowe częstotliwości zestawu perkusyjnego, jednocześnie poszerzając rozmiar i moc samego zestawu i pomieszczenia, w którym jest nagrywane. .

- Elektrycze gitary są chyba największymi beneficjentami działania układu Cream - podczas bliskich ujęć kolumny gitarowej często zdarza się, że brzmienie staje się pudełkowate i nudne ze względu na przesunięcie mikrofonu od centrum głośnika. Obwód Cream ożywia brzmienie z powrotem, nie brzmiąc przy tym sztucznie jak często robią to korektory i reagując dynamicznie na artykulację grającego. Krótko mówiąc obwód Cream doskonale poprawia ton gitary zbieranej mikrofonem, zapewniając przy tym odpowiednie miejsce w miksie pomiędzy bębnami i gitarą basową, bedąc przy tym dobrze słyszalną.

Rezultat końcowy

Mojo to wynik kilku lat dokładnych badań, dostrajania, dopracowywania, słuchania i ponownego poprawiania, który jak mówią sami twórcy, przeszedł ich najśmielsze oczekiwania. I może właśnie dzięki temu, że zdecydowali się pójść inną ścieżką, udało im się stworzyć urządzenie, które może stać ramię w ramię z legendarnymi preampami i innym vintage’owym sprzętem, a czasami nawet je przewyższać. I chociaż sekcja Mojo została zaprojektowana jako druga strona krystalicznie brzmiącego preampu Camden 500, to razem tworzą wszechstronny, potężnie brzmiący przedwzmacniacz/procesor sygnałowy z charakterem. Po prostu nowoczesne podejście do klasycznego brzmienia vintage!

Posłuchaj PRÓBEK!

 

 
Pliki do pobrania
 • Artykuł
 • Test

Łatwy zwrot towaru

Kupuj i sprawdź spokojnie w domu. W ciągu 14 dni możesz odstąpić od umowy bez podania przyczyny.
Pokaż szczegóły
14 dni na odstąpienie od umowy
Najważniejsza jest Twoja satysfakcja z zakupów. Zamówione u nas produkty możesz zwrócić w ciągu 14 dni bez podania przyczyny.
Bez stresu i obaw
Dzięki integracji naszego sklepu z tanimi zwrotami Poczty Polskiej kupujesz bez stresu i obaw, że zwrot zakupionego towaru będzie problematyczny.
Prosty kreator zwrotów
Wszystkie zwroty w naszym sklepie obsługiwane są przez prosty kreator zwrotów, który daje możliwość odesłania do nas paczki zwrotnej.
Najczęściej zadawane pytania
Potrzebujesz pomocy? Chcesz zadać niestandardowe pytanie? Zadaj pytanie
Zobacz opinie klientów

Dobierz rekomendowane produkty

Camden EC2

Camden EC2

Dwukanałowy przedwzmacniacz, procesor sygnałowy oraz podwójny mixer słuchawkowego monitoringu.
N22H

N22H

Headphone Amplifier, Cat 5 Snake, and C.A.S.T Breakout Box
500R8 - Rama zasilająca

500R8 - Rama zasilająca

Nowoczesny, 8-modułowy lunchbox z rozbudowanymi funkcjami i poszerzoną sekcją I/O.
Camden EC1

Camden EC1

Przedwzmacniacz mikrofonowo-liniowo-instrumentalny z autorskim obwodem MOJO oraz wbudowanym referencyjnym wzmacniaczem słuchawkowym.
500 ADAT - Rama zasilająca

500 ADAT - Rama zasilająca

Ekspander ADAT, mikser sumy oraz rama zasilająca udostępniająca 8 slotów dla modułów w formacie 500.
N22

N22

Standalone Cat 5 Snake, and C.A.S.T. Breakout Box
Zapytaj o produkt

Jeżeli powyższy opis jest dla Ciebie niewystarczający, prześlij nam swoje pytanie odnośnie tego produktu. Postaramy się odpowiedzieć tak szybko jak tylko będzie to możliwe.

Dane są przetwarzane zgodnie z polityką prywatności. Przesyłając je, akceptujesz jej postanowienia.

Pola oznaczone gwiazdką są wymagane
Zamknij
Jplayer
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixel