- Najwyższej jakości hybrydowy jednokanałowy kompletny channelstrip.
Wszystkie channel stripy firmy SPL bazują na dostępnych jako samodzielne urządzenia procesorach SPL. Rewelacyjne Track One i Channel One wykorzystują technologie opracowane przez SPL na potrzeby takich urządzeń, jak kompresor/limiter DynaMaxx czy procesor De-Esser. Powstanie w ciągu ostatnich kilku lat kolejnych innowacyjnych urządzeń SPL naturalnie zainspirowało twórców do wyprodukowania kolejnego modelu kompletnego toru sygnałowego, który łączył by w sobie kilka doskonałych narzędzi oraz oferował prostotę i wygodę obsługi.
Channel strip Frontliner zawiera w sobie preamp, De-Esser, kompresor, equalizer oraz lampowy moduł wyjścia, co co składa się na w pełni wyposażony tor sygnałowy do nagrywania.
Dziedzictwo
Channel strip Frontliner wyposażony jest w ten sam dyskretny, hybrydowy (półprzewodnikowo-lampowy) układ przedwzmacniacza, co GoldMikeMK2. Moduł kompresora oparty jest na sprawdzonym układzie Kultube i wyposażony we wszystkie standardowe regulacje. Urządzenie posiada również najważniejszą funkcję znaną z Kultube – sterowaną sygnałem automatyzację czasów ataku i zwolnienia, z możliwością regulacji ręcznej. Takie połączenie automatycznej i ręcznej regulacji pozwala zawsze znaleźć najkorzystniejsze ustawienie.
Sekcja korektora wyposażona jest w dwa półparametryczne filtry – dla średniego i dolnego pasma, oraz filtr dzwonkowy pozwalający wygładzić górę pasma. Taki układ filtrów to idealny zestaw pierwszej pomocy przy korekcji, a regulacja saturacji lampowej dodaje dźwiękowi przyjemnej krągłości.
W przeciwieństwie do półprzewodników, lampa nie przesterowuje się przy konkretnym poziomie tylko robi to stopniowo – wraz ze wzrostem poziomu dźwięku zwiększa zniekształcenia harmoniczne. Efekty nasycenia lampy elektronowej są często bardzo pożądane do wzbogacenia sygnału audio. Efekt dźwiękowy przypomina nagranie na taśmie i zwiększa intensywność i energię nagranego dźwięku.
Założenia Frontlinera
Zadanie channel stripu, czyli kompletnego toru sygnałowego, jest dość złożone. Nie mamy tu do czynienia z jednym urządzeniem wyspecjalizowanym w konkretnym zadaniu, tylko z zestawem narzędzi łączących w sobie technologie wzmacniania i przetwarzania sygnału. Dlatego Frontliner tak wiele zawdzięcza innowacyjnym układom SPL – dzięki uproszczeniu regulacji do minimum, na panelu frontowym można znaleźć tak niewiele gałek, które dają tak duże możliwości kreowania brzmienia.
Sprzętowe plug-iny
W ciągu ostatnich lat firma SPL skupiła się na idei modularności. Owocem tych prac jest na przykład system RackPack, składający się z ramy oraz do ośmiu modułów, które użytkownik może dowolnie przemieszczać i łączyć.
Modułowa budowa znalazła zastosowanie również we Frontlinerze. Każda sekcja Frontlinera posiada własne, dedykowane wejście i wyjście. Zaawansowane możliwości łączenia pozwalają tak zintegrować moduły Frontlinera z resztą studia, jakby były oddzielnymi urządzeniami. Moduły można również dowolnie grupować a także na wejściu do każdego z nich umieszczać inserty.
Dzięki jego modularnej budowie, Frontlinera można używać, jak zestawu sprzętowych plug-inów. Jest to wszechstronna, analogowa stacja robocza, dostarczająca realizatorom najwyższej klasy analogowych procesorów do najbardziej odpowiedzialnych zadań.
Dostępne opcje dodatkowe:
- Opcjonalne transformatory Lundahl na wejściu mikrofonowym
- Opcjonalne transformatory Lundahl na wyjściu głównym
- Opcjonalna cyfrowe wyjście (karta konwertera cyfrowo-analogowego 24bit/96KHz)
NAJWAŻNIEJSZE CECHY:
- Trzy oddzielne wejścia indywidualnie zoptymalizowane dla sygnałów: mikrofonowego, liniowego i instrumentalnego.
- Dyskretny hybrydowy (półprzewodnikowo-lampowy) przedwzmacniacz łączący zalety obu technologii – duży zakres dynamiki i bezszumowa praca półprzewodników oraz muzyczność lamp elektronowych (atrakcyjna góra pasma, doskonałe wrażenia przestrzenne. Dyskretna konstrukcja opiera się na pojedynczym tranzystorze a nie na seryjnie produkowanych układach scalonych, co zwiększa możliwości optymalizacji.
- 250-woltowe układy lampowe w przedwzmacniaczu i module nasycenia lampy.
- Najwyższej klasy wzmacniacze operacyjne Burr-Brown w kluczowych miejscach układu.
- SPL De-Esser wykorzystuje metodę znoszenia fazowego do redukcji niechcianych sybilantów. To innowacyjne podejście daje bardziej naturalne rezultaty niż tradycyjne metody kompresji. Zapewnia bezinwazyjną i niezwykle szybką pracę.
- Moduł kompresora oparty jest na układzie SPL z podwójnym wzmacniaczem VCA. Układ różnicowy eliminuje skutki uboczne, a podział obciążenia pomiędzy dwa wzmacniacze VCA radykalnie zmniejsza zniekształcenia.
- Wzmacniacze operacyjne w układzie kompresora spełniają militarne specyfikacje, dzięki czemu napięcia regulujące są niezwykle precyzyjne. Jest to głównym warunkiem do uzyskania najwyższej jakości przetwarzania sygnału.
- Pieczołowicie wyselekcjonowane kondensatory w układzie korektora zapewniają przyjemną charakterystykę brzmieniową. Przy obrabianiu wokalu podbite częstotliwości nie brzmią zbyt jasno a tłumienie szorstkich fragmentów nie powoduje „zamulania”.
- Sposób realizacji uziemienia minimalizuje zakłócenia. Uziemienie sygnału audio jest odseparowane od uziemienia komponentów elektronicznych, co powoduje znaczącą poprawę jakości dźwięku.
- Zasilacz zbudowany jest w oparciu o dwa transformatory toroidalne, jeden dla napięć audio, a drugi dla napięcia zasilającego osprzęt (lampy, LEDy, mikokontrolery). Wzajemne interferencje są wykluczone a duża moc zasilacza zapewnia absolutnie stabilną pracę wszystkich układów audio.
SPECYFIKACJA TECHNICZNA:
Maksymalny poziom wejściowy
- Wejście mikrofonowe przy wzmocnieniu 13dB: +9dBu
- Wejście liniowe: +22dBu
- Wejście instrumentalne: +11,5dBu
- Wejście De-Essera: +21dBu
- Wejście kompresora: +21dBu
- Wejście korektora/układu saturacji lampowej: +21dBu
Maksymalny poziom wyjściowy: 21,5dBu
Zakresy regulacji wzmocnienia
- Wejście mikrofonowe: od +13dB do +68dB
- Wejście liniowe: od -20dB do +10dB
- Wejście instrumentalne: od +6dB do +43dB
Zakres częstotliwości (-3dB)
- Channel strip: od 10Hz do 50kHz
- Przedwzmacniacz mikrofonowy: od ‹10Hz do 50kHz
- Przedwzmacniacz liniowy: od ‹10Hz do 50kHz
- Przedwzmacniacz instrumentalny: od ‹10Hz do 50kHz
- De-Esser: od ‹10Hz do 140kHz
- Kompresor: od ‹10Hz do 180kHz
- Korektor/układ saturacji lampowej: od ‹10Hz do 60kHz
Tłumienie sygnału wspólnego
- (@ 1kHz, poziom wejściowy 0dBu, identyczny na wyjściu)
- Przedwzmacniacz mikrofonowy: ›80dB
- Przedwzmacniacz liniowy: ›75dB
- Przedwzmacniacz instrumentalny: ›75dB
- De-Esser: ›75dB
- Kompresor: ›75dB
- Korektor/układ saturacji lampowej: ›75dB
Całkowite zniekształcenia harmoniczne
(w %, @ 1kHz, poziom wejściowy 0dBu, identyczny na wyjściu)
- Channel strip: 0,03
- Przedwzmacniacz mikrofonowy: 0,03
- Przedwzmacniacz liniowy: 0,03
- Przedwzmacniacz instrumentalny: 0,03
- De-Esser: 0,002
- Kompresor: 0,007
- Korektor/układ saturacji lampowej: 0,01
Stosunek sygnał-szum (A-ważone)
- Przedwzmacniacz mikrofonowy (VU=30dB): -91,5dB
- Przedwzmacniacz liniowy: -94,7dB
- Przedwzmacniacz instrumentalny: -95,5dB
- De-Esser: -97dB
- Kompresor: -97dB
- Korektor/układ saturacji lampowej: -91dB
Zakres dynamiki (nieważone)
- Channel strip: 110dB (wejście mikrofonowe › wyjście główne, @ 30dB)
- Channel strip: 112dB (wejście liniowe › wyjście główne)
- Channel strip: 112dB (wejście instrumentalne › wyjście główne)
- Przedwzmacniacz mikrofonowy (@ 30dB): 110dB
- Przedwzmacniacz liniowy: 114dB
- Przedwzmacniacz instrumentalny: 105dB
- De-Esser: 115dB
- Kompresor: 115dB
- Korektor/układ saturacji lampowej: 112dB
E.I.N. Przedwzmacniacz mikrofonowy: -127dBu
(@ 68dB wzmocnienia, Rs=150Ohms, 20-22kHz)
Zasilacz
- Dwa transformatory toroidalne
- Transformator audio: 20VA
- Dodatkowy transformator: 15VA
- Bezpieczniki: 230V AC, 50Hz: 315mA/120V AC, 60Hz: 630mA
- Przełącznik napięcia: 115V/230V
- Pobór mocy: 29W
Wymiary i waga:
- Obudowa (Sz x Wy x Gł): 482 x 88 x 261mm (Głębokość mierzona wraz z potencjometrami i gniazdami)
- Waga: 5,7kg (bez konwertera i transformatorów I/O)