- Doskonały korektor, który sprawdzi się zarówno w miksach jak i podczas masteringu oraz restauracji nagrań.
Tube Vitalizer to połączenie profesjonalnego korektora oraz liniowo-lampowego przedwzmacniacza w jednym. W porównaniu do bardziej tradycyjnych korektorów Tube Vitalizer oferuje wręcz wirtuozerskie procesowanie połączone z maksymalną wydajnością oraz łatwością obsługi. Niezależnie od pracy nad miksem, masteringiem, czy restauracją i archiwizacją nagrań, urządzenie SPL spełnia najwyższe wymagania użytkownika. Intensywność działających tu efektów, wartości potencjometrów i ich charakterystyka zostały zoptymalizowane pod tym kątem właśnie tych aplikacji studyjnych.
Przetwarzanie dźwięku przez Tube Vitalizer zostało podzielone na dwie sekcje: po lewej stronie panelu przedniego znajdziemy sekcję kompresora oraz potencjometry odpowiedzialne za mającego spory wpływ na brzmienie obwodu urządzenia. Prawa strona to oparty na lampach niskoszumowy, liniowo-lampowy przedwzmacniacz, który może być również używany osobno.
Sekcja Vitalizer
Ten zaawansowany channel strip oferuje użytkownikowi możliwość wyboru pomiędzy dobrze znanymi filtrami RC (opartymi na kondensatorach) oraz bardzo interesującymi, cieplej brzmiącymi filtrami LC (opartymi na cewkach), odpowiedzialnymi za przemiatanie niskich i wysokich częstotliwości. Rożnice brzmieniowe są zbliżone do sytuacji porównywania układu lampowego z tym opartym na półprzewodnikach, a czasami nawet jeszcze bardziej słyszalne. Filtry LC mogą saturować dźwięk w podobny sposób co lampy, oferując słuchaczowi przyjemnie brzmiącą, bogatą w harmoniczne strukturę. Te filtry aktywują sieć pasywnych cewek, które są zintegrowane w aktywną ścieżkę filtra. Dla przykładu - przetwarzanie dźwięków basowych odznacza się mocniejszym i lepiej wybrzmiewającym dźwiękiem. Filtry LC nie tylko wpływają na niskie częstotliwości, ale również na środek pasma, a dokładnie na częstotliwości wysokiego-środka, dzięki czemu również niski środek brzmi bardziej naturalnie, a brzmienie dostaje większego ciosu i niezbędnej w gęstych miksach „bezpośredniości” brzmieniowej. Filtr LC może również zostać zaaplikowany dla wysokich częstotliwości, uwypuklając przy tym prezencję w paśmie niskiego-środka, co jest idealnym rozwiązaniem podczas obróbki ścieżek wokalnych. Z kolei w aplikacjach masteringowych, filtry LC dodają kolejny wymiar tonalny do już posiadanego zestawu narzędzi i efektów.
Kolejną innowacją jest udostępnienie dwóch kompresorów w jednym urządzeniu, gdzie jeden odpowiada za filtrowanie dolnego, a drugi górnego pasma. Te kompresory pozwalają skompensować poziom głośności sygnału przetworzonego, względem źródłowego. Oczywiście mogą być również wykorzystane dla kreatywnego kształtowania brzmienia.
Oba kompresory pracują z charakterystyką ‘soft-knee’, co przekłada się na dyskretne, ale zawsze słyszalne rezultaty, podczas gdy parametry ‘Attack’, ‘Release’ oraz ‘Threshold’ zostały fabrycznie zoptymalizowane w zależności od procesowanego zakresu niskich lub wysokich częstotliwości. Gwarantuje to intuicyjną obsługę i precyzyjną kontrolę, nawet podczas intensywnego procesowania dźwięku.
Sekcja lampowa
Tube Vitalizer został wyposażony zarówno w elektronicznie zbalansowany wzmacniacz tranzystorowy jak i lampowy stopień wyjściowy. Dedykowany przycisk umożliwia przełączanie się pomiędzy tymi trybami, co umożliwia natychmiastowe zaaplikowanie charakterystycznego lampowego brzmienia do miksu, nad którym pracujemy, a następnie porównanie go z tym uzyskanym dzięki sekcji tranzystorowej.
Stopień lampowy został oparty na pochodzącym z 1955r. oryginalnym projekcie firmy AEG, wykorzystującym trzy lampy, w tym jedną różnicową, co nieznacznie poszerza bazę stereo. Brzmienie lampy doskonale uzupełnia ten efekt, oferując przy tym większą głębię i transparentność, głównie w paśmie środkowych częstotliwości.
Warto zauważyć, że stopień lampowy redukuje również przesłuchy na poziomie do 54 dB, co jest charakterystyczne w procesie prasowania płyt winylowych. Cechą płyt analogowych w porównaniu z kompaktowymi jest właśnie bardziej naturalny stopień dźwiękowy, czy jak kto woli - naturalne brzmienie. W naturze nie spotkamy tak zgodnych dźwięków, jakie pojawiają się w separacji kanałów (około 90dB) na płycie CD.
Sekcja lampowa zapewnia częstotliwość pasma w zakresie od 30 Hz do 30 kHz. Standardowo zaprojektowane urządzenia często ograniczają to pasmo, co przekłada się na zawężony odbiór. Jednak sekcja lampowa urządzenia przygotowanego przez inżynierów SPL nie ogranicza odpowiedzi częstotliwościowej. Jeżeli dokładnie wsłuchać się w efekt pogłosu nałożonego na ścieżki wokalne lub np. werbel (nie wspominając już o teście z wykorzystaniem różowego szumu), łatwo można zidentyfikować harmoniczne struktury, charakterystyczne dla układów lampowych.
Na pokładzie
Tube Vitalizer został zbudowany z najlepszych komponentów – wysokiej jakości potencjometry ALPS łączą w sobie niezawodność i doskonałą reakcję na dotyk, a mechanizm ma niezbędny opór by nie wywołać niezamierzonych ruchów. Stylowe i praktyczne mierniki VU informują użytkownika o poziomie wejściowym lub wyjściowym, ułatwiając porównywanie ich przed i po filtracji. Urządzenie zostało wyposażone zarówno w wejścia XLR jak i stereo jack 1/4” co ułatwia połączenia, umożliwiając również użycie monofonicznych złącz jack 1/4" dla niezbalansowanych połączeń, bez jakiejkolwiek zmiany poziomu sygnału. Dodatkowo sekcja I/O wykorzystuje precyzyjne stopnie SSM, skłądające się z laserowo-trymowanych rezystorów, gwarantujących CMMR na poziomie większym niż 87dB.
Psychoakustyka
Jedną z głównych cech urządzenia jest niemaskowanie nakładających się na siebie dźwięków. Najprościej opisać ten proces jako odwrotność kompresji formatów audio (MP3, itd.), podczas którego zamiast kasowania rzekomo niepotrzebnych informacji, są one poprawiane, ponieważ Vitalizer bierze pod uwagę odbiór częstotliwości w stosunku do ich głośności. Dzięki przenoszeniu głośniejszych częstotliwości w odpowiednich momentach przebiegu ścieżki audio, te łagodniejsze - wcześniej nachodzące na siebie dźwięki - stają się słyszalne. Można to porównać do zwiększenia przejrzystości i głębi w miksie – niskie tony brzmią mocniej i są lepiej zdefiniowane, środkowe częstotliwości bardziej skupione i łatwiejsze do odróżnienia, a góra pasma bardziej intensywna i z większą ilością połysku. Proces ten można to również wykorzystać na pojedynczych ścieżkach, uwydatniając ich charakter brzmieniowy, zarówno jeżeli chodzi o instrumenty, jak i i ścieżki wokalne. Uzyskane w ten sposób przejrzystość i definicja zapewniają właściwie odczuwalną prezencję w miksie.
Inną charakterystyczną cechą urządzenia jest umiejętność adaptacji brzmieniowego spektrum w stosunku do nieliniowej czułości ludzkiego słyszenia. Ten fenomen został udowodniony podczas przeprowadzonych w 1930r. badań audiometrycznych i po swoich odkrywcach nosi nazwę krzywych Fletchera-Munsona. Zjawisko to polega na tym, że, ludzkie ucho jest najbardziej wyczulone na częstotliwości środkowe, np. na zakres pasma w jakim się porozumiewamy. Rezultatem tego, częstotliwości poniżej 200 Hz i powyżej 6000 Hz muszą ulec wzmocnieniu aby osiągnąć właściwie zbalansowane wrażenie słuchowe – dla przykładu, częstotliwości pomiędzy 6 kHz i około 11 kHz są postrzegane jako łagodniejsze o 5 dB. Vitalizer wykorzystuje ten efekt aby wyrównać częstotliwościowe spektrum odpowiadające temu w jaki sposób słyszymy, co z kolei poprawia głośność. Dzięki temu indywidualne elementy miksu mają szansę wysunąć się bardziej do przodu, bez konieczności zmiany w poziomie głośności. Jednocześnie suma sygnałuprzetwarzanego przez urządzenie może osiągnąć taką samą głośność z wykorzystaniem mniejszego SPL.
"Zajmowałem się ostatnio kilkoma wznowieniami płyt i SPL Tube Vitalizer po prostu mnie ratował! To fantastyczne narzędzie do pracy ze starymi taśmami"
Bob Ludwig, Gateway Mastering Studios
SPECYFIKACJA TECHNICZNA:
Sekcja I/O:
- Wzmacniacz instrumentalny elektronicznie zbalansowany (różnicowy), pozbawiony transformatorów
- Nominalny poziom wejściowy: +6dB
- Impedancja wejściowa = 22 kOhm
- Impedancja wyjściowa < 600 Ohms
- Max. poziom wejściowy: +14dBu
- Max. poziom wyjściowy: +22,4dBu
- Minimalne obciązenie: 600 Ohms
- Przekaźnik z twardym bypassem
Pomiary:
- Odpowiedź częstotliwościowa (bez użycia lamp): 10Hz-100kHz (100kHz = -3dB)
- Odpowiedź częstotliwościowa (z wykorzystaniem lamp): 30Hz-100kHz (30kHz = -3dB)
- Zakres częstotliwościowy EQ: 15Hz 21kHz
- CCMR: -100 dBu @ 1 kHz
- THD & N: 0,002% at 1 kHz
- S/N (CCIR 468-3): -83 dBu
- S/N (A-ważone): - 89dBu
Zasilacz
- Toroidalny transformator 35 VA
- Przycisk 'Ground-Lift'
- Bezpiecznik (główny): 500mA (230V/50Hz), 1000mA (115V/60Hz)
- Bezpiecznik (wtórny): 315 mA (230V); 630 mA (115V)
- Wybór napięcia: 115V/230V
- Zabezpieczenie przed stratą napięcia
Wymiary/waga:
- Standardowa obudowa EIA 19"/2U
- 482 x 88 x 237mm (szer. x wys. x gł.)
- 19" x 3.5" x 9.33" (szer. x wys. x gł.)
- Waga: 4.9 kg, 10.8lbs
0dBu = 0.775 V. Podlega zmianie bez uprzedniej informacji.