- Referencyjne monitory bliskiego i średniego pola, doceniane zarówno przez inżynierów dźwięku jak i fanów odsłuchu audio w doskonałej jakości.
Dapo 2 to najnowsza odsłona niesamowicie neutralnie brzmiących monitorów, doskonale przyjętych zarówno w branży pro-audio jak i w środowisku audiofilskim. Zamknięte w nowej obudowie wykorzystującej ściankę frontową o grubości 38mm, a nie 25mm jak to miało miejsce w poprzednim modelu, bazują na najwyższej jakości komponentach, produkowanych wyłącznie w Europie. Wewnątrz obudowy znajdziemy na nowo zaprojektowane okablowanie i jeszcze bardziej wydajne wytłumienie. W kwestii samej elektroniki, końcówki mocy zostały wyposażone wyższej jakości tranzystory i skrócono ścieżkę sygnału. Również w torze filtrów wykorzystano inne kondensatory oraz dodatkowo zastosowano lepszy transformator. Oprócz niezliczonej ilości drobnych, ale mających wpływ na brzmienie zmian w doborze komponentów, poprawiono również wentylację samego wzmacniacza, co znacznie wydłuża żywotność kondensatorów. Odchodząc nieco od technicznego żargonu, te wszystkie zmiany gwarantują uzyskanie jeszcze przyjemniejszej barwy dźwięku, zmniejszają zniekształcenia oraz zapewniają wręcz fenomenalną stereofonię oraz bardziej komfortową pracę w trakcie realizacji. W kwestii wizualnej użytkownik ma do wyboru dwa kolory obudowy - modny ostatnio biały lub pasujący do większości studyjnych wnętrz czarny półmat. Dodatkowo można dobierać kolory filcu okalającego głośnik wysokotonowy - tu do dyspozycji mamy szeroką gamę czerni, szarości, błękity, zielenie, czerwienie, granaty, a nawet róże. To wszystko decyduje o tym, że mamy doczynienia nie tylko z najwyższej jakości brzmieniem, ale również w pełni customową konstrukcją.
Trochę historii
Pierwsza publiczna prezentacja flagowego modelu Sveda Audio Dapo odbyła się podczas Audio Show 2012 w hotelu Golden Tulip. Pół roku konstrukcja głośnikow była optymalizowana i dopieszczana. Nierównomierność charakterystyki została wówczas poprawiona z +/-1,5dB do 1,25dB, choć taki wynik w większości pasma jest to rzadko osiągany nawet w najdroższych modelach światowych marek.
Zarówno głośniki, jak i elektronika, projektowane są w oparciu o systemy pomiarowe Audiomatica CLIO, Audio Precision, Bruel&Kjaer mikrofony Earthworks i Bruel&Kjaer, oprogramowanie LinearX i LSPcad, pomiary dokonywane są zaś w komorze bezechowej. Na każdym etapie każdy z elementów konstrukcji testowany jest wielokrotne, gdzie to tylko możliwe, parowany - gotowe monitory parowane są z dokładnością 0,25 dB lub lepszą. Firma Sveda Audio bardzo dużą wagę przywiazuje do pomiarów, gdyż to one właśnie weryfikuja poprawność konstrukcji. Nadrzędnym jednak kryterium są testy odsłuchowe, decydujące o finalnym brzmieniu i wprowadzeniu modelu do produkcji.
Jednym z założeń jest idea wyboru lokalnych, polskich i europejskich części, stąd też wybór europejskiej firmy ScanSpeak na dostawcę głośnikow. Obudowy wykonywane są w Polsce, lakierowane w Polsce. Płyty tylne, radiatory i transformatory to również polska produkcja. Te ostatnie wykonuje według specjalnej specyfikacji firma Lachowski. Podobnie opakowania: kartony i kształtki piankowe produkowane są w Polsce. Również płytki drukowane: te także wykonywane są i montowane w Polsce (dostawcą laminatu jest firma niemiecka). Większość komponentów to europejska produkcja.
Pamiętać jednak należy, że mimo założenia o lokalności procesu produkcyjnego na pierwszym miejscu znajduje się gwarancja jakości.
Swoje unikalne brzmienie i osiągane parametry techniczne monitory Sveda Audio zawdzięczają bowiem między innymi właśnie bezkompromisowym kryteriom doboru elementów. Znacząca część elementów to NOS, czyli New Old Stock: części wyprodukowane często nawet i 30 lat temu, i przechowywane od tamtego czasu jako całkowicie nowe. Podczas skrupulatnych badań okazało się bowiem, że w przypadku wielu z nich od tak długiego czasu nie wyprodukowano nic równie dobrego! W ten sposób dobierane są między innymi rezystory Minimelf czy kondensatory w zwrotnicy aktywnej: są to kluczowe kondensatory odpowiadające za podział pasma. Serce tejże zwrotnicy stanowią trzydziestoletnie, działające z jednoprocentową precyzją kondensatory styrofleksowe produkcji Siemensa. Elementy te kupowane są na całym świecie, często w zaskakujących miejscach i gromadzone przez producenta w ilościach pozwalających na kilkustastoletni support, jak i ewentualne naprawy. Ekstremalnie wyśrubowane kryteria doboru części nie pozwoliły producentowi zastosować nawet, często niestety używanej w takich celach, zwykłej taśmy komputerowej, łączącej w tym przypadku moduł aktywnej zwrotnicy z modułem wzmacniaczy. Standardowo montowaną taśmę wykonaną z cynowanej miedzi w izolacji polietylenowej, w Dapo zastąpiła taśma wykonywana dla potrzeb militarnych, kosztująca sto razy więcej (!), wykonana ze srebrzonej miedzi i umieszczona w izolacji teflonowej.
Również całe pozostałe okablowanie wewnętrzne to przygotowane w Sveda Audio specjalne kable ze srebrzonej miedzi w izolacji teflonowej. Od strony głośników zakończone są one złoconymi 'wsuwkami': to celowy zabieg, pozwalający na łatwą wymianę głośników w przypadku ich uszkodzenia. Możliwe jest wówczas wysłanie sparowanego zestawu i samodzielna, szybka wymiana przez użytkownika. Jest to czynność bardzo prosta, ograniczająca się do odkręcenia wkrętów i przełożenia złączek. Wszystko przemyślane zostało do najmniejszego szczegółu: nie da się nawet pomylić polaryzacji, gdyż w obu głośnikach terminal dodatni ma rozmiar 4.8 mm, a ujemny 2.8 mm, kable mają zaś różną średnicę w przypadku toru niskotonowego i wysokotonowego.
Głośniki Sveda Audio Dapo to model dwudrożny w układzie MTM, czyli midwoofer-tweeter-midwoofer, znanej także jako układ d'Appolito, która to nazwa stała się inspiracją dla nazwy modelu: Dapo. Głośniki pracują w obudowie zamkniętej, we wspólnej komorze o pojemności trzydziestu trzech litrów. Obudowa wykonana jest z płyty MDF. Grubość ścianki czołowej to 28 mm, pozostałych zaś 22 mm. Wewnątrz znajduje się szereg wzmocnień usztywniających konstrukcję, oraz przegroda oddzielająca moduł elektroniki od komory z głośnikami.
Dapo to głośniki aktywne, wyposażone we wzmacniacze i moduł aktywnej zwrotnicy. Moduł wzmacniaczy to trzy identyczne wzmacniacze dyskretne pracujące w klasue A/B. Wzmacniacze te mają moc 80 W w torze wysokotonowym i 300 W w torze niskotonowym.
Elementy te to konstrukcja własna Sveda Audio: to klasyczne wzmacniacze w klasie A/B w całości na elementach dyskretnych. Jedyne układy scalone, jakie są wykorzystywane, służą do sygnalizacji przesterowań i obsługi zabezpieczeń. Zastosowane tranzystory to para firmy Toshiba 2SA1943 i 2SC5200. Pojemność kondensatorów w zasilaczu to 94000 uf.
Układy wzmacniacza posiadają zabezpieczenia przeciwzwarciowe, przeciwprzepięciowe i termiczne, nie zastosowano jednak zabezpieczeń w funkcji limitera: zabezpieczenia te bowiem zawsze w mniejszym lub większym stopniu wpływają degenrująco na dźwięk. W bezkompromisowej polityce Sveda Audio nie ma zaś miejsca na tego typu rozwiązania, i dlatego w trosce o jak najlepszą jakość dźwięku zrezygnowano z nich.