Darmowa dostawa od 1 000,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge
Portico 535 Diode Bridge Compressor
Portico 535 Diode Bridge Compressor
Portico 535 Diode Bridge Compressor
Portico 535 Diode Bridge Compressor
Portico 535 Diode Bridge Compressor
Portico 535 Diode Bridge Compressor

Portico 535 Diode Bridge Compressor

 • Nowa odświeżona funkcjonalnie przez samego Ruperta Neve'a inkarnacja legendarnego kompresora Neve 2554 z 1969r., przeniesiona do serii 500.
5 200,00 zł
brutto / szt.
14 dni na łatwy zwrot
Ten produkt nie jest dostępny w sklepie stacjonarnym
Bezpieczne zakupy

W 1969 roku, na specjalne zamówienie telewizji ABC, Rupert Neve skonstruował kompresor 2554, który z czasem stał się klasycznym urządzeniem oferującym niespotykany wcześniej cios oraz tłuste, możliwe do wykorzystania w wielu sytuacjach brzmienie. Ten oparty na diodach projekt posłużył jako wzór podczas tworzenia kompresora 535 Diode Bridge, który personifikuje ten autentyczny sound, wynosząc jednocześnie precyzję działania i łatwość adaptacji w zmiennych warunkach studyjnych na wyższy poziom, dzięki zaawansowanej kontroli ataku, poszerzonemu zakresowi potencjometrów Threshold oraz Ratio, zniwelowaniu szumów własnych, czy powiększeniu headroom’u. Stworzony z myślą o wykorzystaniu go w kanale Shelford, kompresor 535 został wyposażony w customowe transformatory oraz przygotowane przez samego właściciela firmy Neve, wzmacniacze klasy A. Urządzenie zostało zamknięte w popularnej serii 500.

Rozumiejąc ograniczenia pierwszych kompresorów diodowych, takich jak 2554, odpowiednia ilość czasu została zainwestowana w odtworzenie tego unikalnego brzmienia, dzięki czemu kompresor 535 Diode Bridge jest dynamicznym narzędziem,  dodającym swojego charakteru do każdego miksowanego śladu. W porównaniu z pracującym w urządzeniach 543, czy Master Buss Processor kompresorem VCA, oferującym nieporównywalną z niczym klarowność, kompresja oparta na diodach zapewnia mięsiste i bogate w harmoniczne brzmienie, uwydatniając jednocześnie takie elementy miksu jak wokal, bas, gitary elektryczne czy perkusję.

Potencjometr Timing

Sercem urządzenia jest potencjometr Timing, który udostępnia sześć ustawień, co jest sporym udogodnieniem w porównaniu z ustalonym na stałe atakiem klasycznego kompresora 2554. Ustawienia Fast oraz MF zostały zaprojektowane tak, żeby pomóc ujarzmić bardziej transjentowe sygnały, spotykane podczas rejestracji perkusji, rwanych instrumentów strunowych lub szybkich partii wokalnych. Ustawienia MED i MS mają trochę wolniejszy atak i uwolnienie (Release), dzięki czemu większa ilość transjentów przedostaje się do miksu, oferując jednocześnie dłuższe wybrzmienie. Tryby Slow oraz Auto są wyraźnie wolniejsze i zostały zaprojektowane w celu bardziej subtelnej kontroli poziomu kompresowanego sygnału. Warto jeszcze zauważyć, że tryb Fast zwiększa szybkość ataku i uwolnienia (Release), podwajając ilość stałych czasowych z sześciu na dwanaście, oferując większą różnorodność tonalno-operacyjną. Podsumowując, szybsze ustawienia potencjometra Timing wyzwalaja wyższe napięcia, dzięki czemu generują większą zawartość harmonicznych, co przekłada się na bardziej podbarwione brzmienie w głównej ścieżce audio. Z kolei wolniejsze ustawienia znacznie obniżają napięcie, zmniejszając zawartość harmonicznych, co przekłada się na bardziej transparentną kompresję. Trzeba jeszcze wspomnieć, że stałe czasowe adaptują się w zależności od ustawień parametrów Ratio, Threshold oraz samego materiału źródłowego. Ta dynamicznie generowana szybkość ataku oraz zawartość harmonicznych daje kompresorowi Diode Bridge jego unikalny charakter.    
Oprócz kluczowego parametru Timing, działanie kompresora może być kontrolowane przez sześć ustawień krokowego potencjometra Ratio, z wychyleniem krzywej dla poziomów od 1.5:1 do 8:1, co umożliwia pełny zakres kompresji, od delikatnej do zaawansowanej.

Potencjometry Threshold i Gain

Szeroki, bo aż trzydziestojednostopniowy zakres potencjometra Threshold, umożliwia ustawienie punktu początkowego kompresji w zakresie od -25 dBu do +20 dBu. Obracając gałkę zgodnie z ruchem wskazówek zegara, zmniejszamy kompresję, a zwiększamy obracając ją w kierunku przeciwnym.

Działąjący w takim samym zakresie potencjometr Gain, umożliwia dodanie do skompresowanego sygnału odpowiedniej ilości wysterowania w zakresie od -6dB do +20dB, umożliwiając tym samym wyrównanie poziomu nieprzetworzonego sygnału wejściowego, co ułatwia dobranie właściwej charakterystyki brzmieniowej. Z potencjometrem Gain współdziała przycisk Comp In, który włącza lub odcina kompresję, dając szybkie porównanie między sygnałem wejściowym a przetworzonym.

Przełącznik SC/HPF

Przełącznik S/C HPF umożliwia dodanie 12dB/oktawę 150Hz filtru górnoprzepustowego w sidechain kompresora, dzięki czemu po jego włączeniu, kompresor będzie w mniejszym stopniu reagował na pasmo poniżej 150Hz. Przykładowo jeżeli użyjemy tego ustawienia podczas miksu zestawu perkusyjnego, to niskie częstotliwości bębna taktowego będą miały proporcjonalnie mniejszy efekt na kompresję, niż werbel czy talerze, ponieważ większość dynamicznej energii tego instrumentu zawiera się w paśmie poniżej 150Hz.

Potencjometr Blend

Potencjometr Blend, który umożliwia użytkownikowi dodanie do nieprzetworzonego sygnału małej ilości ekstremalnej kompresji, tworząc intensywny, ale naturalny sound z pełnym zakresem dynamiki, oferując jednocześnie naturalnie podbarwioną sygnaturę dźwiękową znaną z pierwszych inkarnacji urządzenia 535. Ta wbudowana równoległa kompresja jest bardzo przydatna.

Przycisk Link

Dodatkowym udogodnieniem jest możliwość połączenia urządzenia z dodatkowym  kompresorem 535 poprzez sidechain control voltage i aktywowanie przełącznika Link. W tym ustawieniu urządzenie wyzwala większe napięcie, którego rezultatem oprócz oczywistej większej kompresji jest kontrola dwóch ścieżek audio, co pozwala na uzyskanie stałego centrum obrazu stereo podczas miksu. Producent radzi jednak, żeby zawsze sprawdzać sygnał przed połączeniem urządzeń, co pomaga stwierdzić czy uzyskanie stałego centrum w obrazie stereo jest warte potencjonalnej redukcji wcześniej niezależnych lewego i prawego  kanału w obrazie stereo.

Na koniec warto dodać, że zakres poziomu wyjścia oraz ilości zmniejszenia wysterowania w sygnale wejściowym, możemy kontrolować za pomocą dwóch dedykowanych wyświetlaczy umieszczonych na panelu przednim.

Zakres działania potencjometru Timing:

FAST - Fast Attack (750us), Fast Release (130ms)
MF - Medium Attack (2.25ms), Fast Release (130ms)
MED - Medium Attack (2.25ms), Medium Release (400ms)
MS - Medium Attack (4ms), Slow Release (725ms)
SLOW - Slow Attack (10ms), Slow Release (1S)
AUTO - Medium Attack (5ms), Dual Decay Release (T1 500ms, T2 1s)

NAJWAŻNIEJSZE CECHY:

 • 31-pozycyjny potencjometr skokowy Threshold, który określa moment zadziałania kompresji od -25dB do +20dB.
 • 6-pozycyjny potencjometr krokowy Ratio umożliwiający ustawienie wychylenia krzywej kompresora w przedziale od 1.5:1 do 8:1
 • 6-pozycyjny potencjometr krokowy Timing odpowiadający za ustawienie parametrów Attack/Release
 • Przycisk Fast dzielący parametry Attack/Release ustalone potencjometrem Timing na pół
 • 31-pozycyjny potencjometr skokowy Blend określający poziom kompresji w sygnale
 • 31-pozycyjny potencjometr skokowy określający poziom wzmocnienia sygnału w zakresie od -6dB do +20dB
 • Przycisk Comp In aktywujący kompresor w łańcuchu
 • Przycisk Link umożliwiający kompresję stereofoniczną
 • Przycisk SC/HPF aktywujący filtr górnoprzepustowy w paśmie 150Hz w sidechain kompresora
 • Mierniki Level i Gain Reduction obrazujące poziom głośności i wzmocnienia

PREZENTACJA PRODUKTU:

Do pobrania
Napisz swoją opinię
Twoja ocena:
5/5
Dodaj własne zdjęcie produktu:
pixel