• Portico 535 Diode Bridge Compressor
 • Portico 535 Diode Bridge Compressor
 • Portico 535 Diode Bridge Compressor
 • Portico 535 Diode Bridge Compressor
 • Portico 535 Diode Bridge Compressor
 • Portico 535 Diode Bridge Compressor

Portico 535 Diode Bridge Compressor

 • Nowa odświeżona funkcjonalnie przez samego Ruperta Neve'a inkarnacja legendarnego kompresora Neve 2554 z 1969r., przeniesiona do serii 500.
Rupert Neve Designs

Gdy Rupert Neve w latach 30. dwudziestego wieku zaczął budować swoje pierwsze odbiorniki radiowe i wzmacniacze, nikt nie sądził, że będzie to postać, która zostanie uznana za najważniejszą dla rozwoju technologii rejestracji dźwięku. Rupert Neve dzięki niebywałemu talentowi, łączącemu zdolności muzyczne z umiejętnościami technicznymi, jak i odwadze we wprowadzaniu nowych rozwiązań oraz nieskrępowanej wyobraźni przez całe życie budował urządzenia, które zawsze stawały się klasykami, poszukiwanymi do dzisiaj.

 

Konsolety modularne i ich moduły, które Rupert Neve budował pod różnymi markami, są bardzo wysoko cenione dziś nie tylko wśród kolekcjonerów, ale przede wszystkim przez realizatorów i producentów. Ich unikalne brzmienie sprawia, że ceny osiągane na aukcjach mogą przyprawić o zawrót głowy, a mimo to momentalnie zyskują nowych właścicieli. Trudno o lepszą rekomendację.

 

W 2005 roku Rupert Neve powołał do życia nową markę, Rupert Neve Designs. Zaledwie po kilku tygodniach od ukazania się na rynku pierwszego urządzenia sygnowanego nową nazwą, produkty Rupert Neve Designs zyskały miano urządzeń kultowych. Doskonałe, charakterystyczne brzmienie znane z wcześniejszych konstrukcji Neve zostało w odważny sposób o nowe rozwiązania, znacznie rozszerzając zakres funkcjonalny tych urządzeń. Jednocześnie Rupert wyszedł naprzeciw oczekiwaniom współczesnych realizatorów, wprowadzając nowe funkcje, powstałe z myślą o rejestracji cyfrowej materiału audio.

 

Seria Portico, wciąż rozszerzana, już teraz zaliczana jest do urządzeń klasycznych. Dzięki niewielkim rozmiarom, zgodnie z koncepcją autora, moduły Portico mogą pracować jako niezależne urządzenia, lub też współtworzyć modularne konsolety mikserskie. W tym celu przygotowano charakterystyczne ramy typu lunchbox, pozwalające na pionowy montaż modułów. Również moduły są dostępne w dwóch wersjach: poziomej i pionowej. Co więcej, możliwy jest zakup samych paneli frontowych, co pozwala na dowolną zmianę położenia modułów bez konieczności kupowania drugiego takiego samego urządzenia.

 

Ramy lunchbox mogą również stać się wybawieniem dla tych wszystkich, którzy potrzebują profesjonalnych urządzeń, które będzie można zabrać na przykład w plener. Ułatwia to również system zasilania, który został tak zbudowany, by móc współpracować nawet z… akumulatorem samochodowym!

W 1969 roku, na specjalne zamówienie telewizji ABC, Rupert Neve skonstruował kompresor 2554, który z czasem stał się klasycznym urządzeniem oferującym niespotykany wcześniej cios oraz tłuste, możliwe do wykorzystania w wielu sytuacjach brzmienie. Ten oparty na diodach projekt posłużył jako wzór podczas tworzenia kompresora 535 Diode Bridge, który personifikuje ten autentyczny sound, wynosząc jednocześnie precyzję działania i łatwość adaptacji w zmiennych warunkach studyjnych na wyższy poziom, dzięki zaawansowanej kontroli ataku, poszerzonemu zakresowi potencjometrów Threshold oraz Ratio, zniwelowaniu szumów własnych, czy powiększeniu headroom’u. Stworzony z myślą o wykorzystaniu go w kanale Shelford, kompresor 535 został wyposażony w customowe transformatory oraz przygotowane przez samego właściciela firmy Neve, wzmacniacze klasy A. Urządzenie zostało zamknięte w popularnej serii 500.

Rozumiejąc ograniczenia pierwszych kompresorów diodowych, takich jak 2554, odpowiednia ilość czasu została zainwestowana w odtworzenie tego unikalnego brzmienia, dzięki czemu kompresor 535 Diode Bridge jest dynamicznym narzędziem,  dodającym swojego charakteru do każdego miksowanego śladu. W porównaniu z pracującym w urządzeniach 543, czy Master Buss Processor kompresorem VCA, oferującym nieporównywalną z niczym klarowność, kompresja oparta na diodach zapewnia mięsiste i bogate w harmoniczne brzmienie, uwydatniając jednocześnie takie elementy miksu jak wokal, bas, gitary elektryczne czy perkusję.

Potencjometr Timing

Sercem urządzenia jest potencjometr Timing, który udostępnia sześć ustawień, co jest sporym udogodnieniem w porównaniu z ustalonym na stałe atakiem klasycznego kompresora 2554. Ustawienia Fast oraz MF zostały zaprojektowane tak, żeby pomóc ujarzmić bardziej transjentowe sygnały, spotykane podczas rejestracji perkusji, rwanych instrumentów strunowych lub szybkich partii wokalnych. Ustawienia MED i MS mają trochę wolniejszy atak i uwolnienie (Release), dzięki czemu większa ilość transjentów przedostaje się do miksu, oferując jednocześnie dłuższe wybrzmienie. Tryby Slow oraz Auto są wyraźnie wolniejsze i zostały zaprojektowane w celu bardziej subtelnej kontroli poziomu kompresowanego sygnału. Warto jeszcze zauważyć, że tryb Fast zwiększa szybkość ataku i uwolnienia (Release), podwajając ilość stałych czasowych z sześciu na dwanaście, oferując większą różnorodność tonalno-operacyjną. Podsumowując, szybsze ustawienia potencjometra Timing wyzwalaja wyższe napięcia, dzięki czemu generują większą zawartość harmonicznych, co przekłada się na bardziej podbarwione brzmienie w głównej ścieżce audio. Z kolei wolniejsze ustawienia znacznie obniżają napięcie, zmniejszając zawartość harmonicznych, co przekłada się na bardziej transparentną kompresję. Trzeba jeszcze wspomnieć, że stałe czasowe adaptują się w zależności od ustawień parametrów Ratio, Threshold oraz samego materiału źródłowego. Ta dynamicznie generowana szybkość ataku oraz zawartość harmonicznych daje kompresorowi Diode Bridge jego unikalny charakter.    
Oprócz kluczowego parametru Timing, działanie kompresora może być kontrolowane przez sześć ustawień krokowego potencjometra Ratio, z wychyleniem krzywej dla poziomów od 1.5:1 do 8:1, co umożliwia pełny zakres kompresji, od delikatnej do zaawansowanej.

Potencjometry Threshold i Gain

Szeroki, bo aż trzydziestojednostopniowy zakres potencjometra Threshold, umożliwia ustawienie punktu początkowego kompresji w zakresie od -25 dBu do +20 dBu. Obracając gałkę zgodnie z ruchem wskazówek zegara, zmniejszamy kompresję, a zwiększamy obracając ją w kierunku przeciwnym.

Działąjący w takim samym zakresie potencjometr Gain, umożliwia dodanie do skompresowanego sygnału odpowiedniej ilości wysterowania w zakresie od -6dB do +20dB, umożliwiając tym samym wyrównanie poziomu nieprzetworzonego sygnału wejściowego, co ułatwia dobranie właściwej charakterystyki brzmieniowej. Z potencjometrem Gain współdziała przycisk Comp In, który włącza lub odcina kompresję, dając szybkie porównanie między sygnałem wejściowym a przetworzonym.

Przełącznik SC/HPF

Przełącznik S/C HPF umożliwia dodanie 12dB/oktawę 150Hz filtru górnoprzepustowego w sidechain kompresora, dzięki czemu po jego włączeniu, kompresor będzie w mniejszym stopniu reagował na pasmo poniżej 150Hz. Przykładowo jeżeli użyjemy tego ustawienia podczas miksu zestawu perkusyjnego, to niskie częstotliwości bębna taktowego będą miały proporcjonalnie mniejszy efekt na kompresję, niż werbel czy talerze, ponieważ większość dynamicznej energii tego instrumentu zawiera się w paśmie poniżej 150Hz.

Potencjometr Blend

Potencjometr Blend, który umożliwia użytkownikowi dodanie do nieprzetworzonego sygnału małej ilości ekstremalnej kompresji, tworząc intensywny, ale naturalny sound z pełnym zakresem dynamiki, oferując jednocześnie naturalnie podbarwioną sygnaturę dźwiękową znaną z pierwszych inkarnacji urządzenia 535. Ta wbudowana równoległa kompresja jest bardzo przydatna.

Przycisk Link

Dodatkowym udogodnieniem jest możliwość połączenia urządzenia z dodatkowym  kompresorem 535 poprzez sidechain control voltage i aktywowanie przełącznika Link. W tym ustawieniu urządzenie wyzwala większe napięcie, którego rezultatem oprócz oczywistej większej kompresji jest kontrola dwóch ścieżek audio, co pozwala na uzyskanie stałego centrum obrazu stereo podczas miksu. Producent radzi jednak, żeby zawsze sprawdzać sygnał przed połączeniem urządzeń, co pomaga stwierdzić czy uzyskanie stałego centrum w obrazie stereo jest warte potencjonalnej redukcji wcześniej niezależnych lewego i prawego  kanału w obrazie stereo.

Na koniec warto dodać, że zakres poziomu wyjścia oraz ilości zmniejszenia wysterowania w sygnale wejściowym, możemy kontrolować za pomocą dwóch dedykowanych wyświetlaczy umieszczonych na panelu przednim.

Zakres działania potencjometru Timing:

FAST - Fast Attack (750us), Fast Release (130ms)
MF - Medium Attack (2.25ms), Fast Release (130ms)
MED - Medium Attack (2.25ms), Medium Release (400ms)
MS - Medium Attack (4ms), Slow Release (725ms)
SLOW - Slow Attack (10ms), Slow Release (1S)
AUTO - Medium Attack (5ms), Dual Decay Release (T1 500ms, T2 1s)

NAJWAŻNIEJSZE CECHY:

 • 31-pozycyjny potencjometr skokowy Threshold, który określa moment zadziałania kompresji od -25dB do +20dB.
 • 6-pozycyjny potencjometr krokowy Ratio umożliwiający ustawienie wychylenia krzywej kompresora w przedziale od 1.5:1 do 8:1
 • 6-pozycyjny potencjometr krokowy Timing odpowiadający za ustawienie parametrów Attack/Release
 • Przycisk Fast dzielący parametry Attack/Release ustalone potencjometrem Timing na pół
 • 31-pozycyjny potencjometr skokowy Blend określający poziom kompresji w sygnale
 • 31-pozycyjny potencjometr skokowy określający poziom wzmocnienia sygnału w zakresie od -6dB do +20dB
 • Przycisk Comp In aktywujący kompresor w łańcuchu
 • Przycisk Link umożliwiający kompresję stereofoniczną
 • Przycisk SC/HPF aktywujący filtr górnoprzepustowy w paśmie 150Hz w sidechain kompresora
 • Mierniki Level i Gain Reduction obrazujące poziom głośności i wzmocnienia

PREZENTACJA PRODUKTU:

Pliki do pobrania

Łatwy zwrot towaru

Kupuj i sprawdź spokojnie w domu. W ciągu 14 dni możesz odstąpić od umowy bez podania przyczyny.
Pokaż szczegóły
14 dni na odstąpienie od umowy
Najważniejsza jest Twoja satysfakcja z zakupów. Zamówione u nas produkty możesz zwrócić w ciągu 14 dni bez podania przyczyny.
Bez stresu i obaw
Dzięki integracji naszego sklepu z tanimi zwrotami Poczty Polskiej kupujesz bez stresu i obaw, że zwrot zakupionego towaru będzie problematyczny.
Prosty kreator zwrotów
Wszystkie zwroty w naszym sklepie obsługiwane są przez prosty kreator zwrotów, który daje możliwość odesłania do nas paczki zwrotnej.
Najczęściej zadawane pytania
Potrzebujesz pomocy? Chcesz zadać niestandardowe pytanie? Zadaj pytanie
Zobacz opinie klientów

Dobierz rekomendowane produkty

RNHP - Precision Headphone Amplifier

RNHP - Precision Headphone Amplifier

Referencyjny wzmacniacz słuchawkowy o detalicznym, transparentnym brzmieniu bazujący na układzie zastosowanym w słynnym 5060 Centerpiece Desktop Mixer, wyposażony w wejścia symetryczne liniowe XLR, niesymetryczne RCA i jack 3.5mm,
3 232,00 zł
5059 Satellite - 16x2+2 Summing Mixer

5059 Satellite - 16x2+2 Summing Mixer

Mikser sumy, teraz dostępny w firmowym kolorze 'Shelford Blue', wykorzystujący customowe transformatory zaprojektowane przez Ruperta Neve'a i rozsławione przez konsoletę 5088 czy inne urządzenia z serii Portico II.
Portico 543 Mono Compressor Limiter

Portico 543 Mono Compressor Limiter

Monofoniczny kompresor/limiter, seria 500.
Shelford Channel - Transformer Gain Mic Pre, Inductor EQ, Diode Bridge Compressor

Shelford Channel - Transformer Gain Mic Pre, Inductor EQ, Diode Bridge Compressor

Channel Strip zamknięty w obudowie rack 1U z najwyższej serii Shelford, która stanowi podsumowanie i ukoronowanie konstruktorskiego dzieła Ruperta Neve'a.
Portico II Channel

Portico II Channel

Kompletny tor sygnałowy z regulacją Silk i Texture.
Portico 542 Tape Emulator, Portico 543 Mono Compressor Limiter, Portico 535 Diode Bridge (DEMO)

Portico 542 Tape Emulator, Portico 543 Mono Compressor Limiter, Portico 535 Diode Bridge (DEMO)

Zestaw kompresorów Rupert Neve Designs z serii Portico, w którego skład wchodzą: 542 Tape Emulator, 543 Mono Compressor Limiter, 535 Diode Bridge oraz firmowy lunchbox.
Portico 5033 Five Band EQ with Line Driver

Portico 5033 Five Band EQ with Line Driver

Monofoniczny korektor pięciopasmowy ze wzmacniaczem liniowym.
Portico II Master Buss Processor

Portico II Master Buss Processor

Pracujący w klasie A stereofoniczny kompresor masteringowy, limiter i edytor obrazu stereo.
Zapytaj o produkt

Jeżeli powyższy opis jest dla Ciebie niewystarczający, prześlij nam swoje pytanie odnośnie tego produktu. Postaramy się odpowiedzieć tak szybko jak tylko będzie to możliwe.

Dane są przetwarzane zgodnie z polityką prywatności. Przesyłając je, akceptujesz jej postanowienia.

Pola oznaczone gwiazdką są wymagane
Zamknij
Jplayer
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixel