- Ośmiokanałowy przedwzmacniacz mikrofonowy pracujący w technologii obwodów dyskretnych, w zestawie z kartą A/D.
SPL P8 to w pełni dyskretny, ośmiokanałowy przedwzmacniacz mikrofonowy. Nie znajdziemy tu psujących brzmienie układów scalonych, a każdy tor pracuje na osobnym tranzystorze, co jest spotykane we wszelkiej maści high-endowych konstrukcjach.
Każdy z kanałów został wyposażony w potencjometr GAIN, przełącznik aktywujacy tłumik PAD, możliwość odwrócenia fazy, co sprawdza się np. w przypadku rejestracji werbla dwoma mikrofonami, zasilanie fantomowe +48V, jak i możliwość aktywowania filtru górnoprzepustowego, przydatnego zawsze tam gdzie zachodzi konieczność obcięcia dudniącego dołu pasma.
Dostępna jest również wersja rozszerzona o porty ADAT i kartę ADC, pozwalającą na bezpośrednie podłaczenie urządzenia do interfejsu wyposażonego w wejściowe złącza ADAT.
SPL P8 to świetny wybór dla sesyjnych bębniarzy, czy realizatorów nagrywających zespoły na setkę!
Sekcja wzmocnienia sygnału
Każdy z torów przedwzmacniacza został wyposażony w potencjometr odpowiadający za wzmocnienie sygnału. Zastosowano tu bardzo szeroki zakres wzmocnienia, od +8 aż do +62 dB co pozwoli napędzić zarówno mikrofony wstęgowe, jak i te bardziej wymagające, jak np. popularny Shure SM7B. Znajdziemy tu również diody LED - zielone informujące o pojawieniu się sygnału i czerwoną, która zapala się w sytuacji zbyt mocnego wysterowania toru wejściowego.
Filtr HP
W trakcie nagrywania dla każdego z torów osobno możemy aktywować filtr górnoprzepustowy, pozwalający pozbyć się nieprzyjemnego buczenia pojawiającego się często w zakresie 80Hz, np. w trakcie rejestracji gitary akustycznej. Filtr działa z wychyleniem 6dB/oktawę i może pracować również na wejściu instrumentalnym Hi-Z.
Zasilanie +48V
Oba tory zostały wyposażone w zasilanie fantomowe +48V, które możemy aktywować w każdej chwili dedykowanym przełącznikiem. Dzięki temu rozwiązaniu możemy bez przeszkód nagrywać sygnał zbierany przez wielko czy małomembranowe mikrofony pojemnościowe.
Przełącznik odwrócenia fazy
Na panelu frontowym znajdziemy również przełącznik odwrócenia fazy dla każdego z kanałów. Jest to przydatne np. w sytuacji kiedy nagrywamy werbel zarówno mikrofonem ustawionym od góry jak i z dołu.
PAD
Z tyłu urządzenia dla każdego z kanałów znajdziemy mikro przełącznik PAD pozwalający stłumić sygnał wejściowy o 20dB, co pozwala na rejestrację źródeł generyjących wysoki SPL. Sprawdzi się to na przykład w trakcie nagrywania instrumentów perkusyjnych czy dętych.
Wejścia mikrofonowe
Urządzenie pozwala na rejestrację sygnału z ośmiu mikrofonów jednocześnie. Wejścia mikrofonowe zostały wyposażone w złacza XLR firmy Neutrik, jak i pozłacane kontakty. Transmisja sygnału jest tu symetryzowana elektrycznie na nominalnym poziomie +0 dBu.
Wyjścia liniowe
W wersji bez opcjonalnego konwertera AD, do wysyłki sygnału służą dwa gniazda DB25. Każdy z nich zapewnia wysyłkę w pełni analogowego sygnału na poziomie liniowym z torów 1-8 do konwertera AD wykorzystującego wejście DB25. Dodatkowo możemy skorzystać z drugiego gniazda DB25 i wysłać sygnał do kolejnego urządzenia rejestrującego, co pozwala ominąć konieczność korzystania z dodatkowego splittera sygnału.
W sytuacji kiedy korzystamy z P8 rozszerzonego o ośmiokanałowy konwerter AD z wyjściami ADAT, wyjścia cyfrowe zastępują drugie analogowe ośmiokanałowe wyjście DB25 P8. Umożliwia to podłączenie P8 bezpośrednio do cyfrowych wejść ADAT interfejsu audio.
Konwersja
Za konwersję sygnału odpowiada układ bazujący na cenionym w świecie pro-audio chipie AKM AK5538 ADC, który dzięki swojej architekturze odtwarza najdrobniejsze szczegóły dźwięku. Pozwala on na konwersję analogowych sygnałów audio z częstotliwością próbkowania do 192 kHz, dzięki czemu sprawdza się świetnie przenosząc sygnał analogowy sygnał wprost z przedwzmacniaczy mikrofonowych do środowiska cyfrowego.
ADAT
Dwa optyczne wyjścia ADAT pracujące na złączach TOSLINK pozwalają na stabilną transmisję sygnałów do wszelkiej maści interfejsów audio wyposażonych w wejścia ADAT.
Taktowanie
Zegar Word Clock został tu wyposażony w złącza wejściowe i wyjściowe oraz przycisk pozwalający odciąć pierwsze z nich. Konwerter AD przetwarza tu standardowe sygnały wchodzące do zegara i generuje wychodzące, zapewniając doskonałą transmisję cyfrową i najwyższą jakość dźwięku. W przypadku kiedy złącze wyjściowe jest taktowane przez inny zegar znajdujący się w studiu, należy wcisnąć przycisk odcinający złącze wejściowe.
Umieszczony na panelu przednim przycisk odpowiada za wybór częstotliwości próbkowania oraz źródło taktowania. Dla przypomnienia, częstotliwość próbkowania to prędkość taktowania z jaką urządzenie przetwarza cyfrowy sygnał audio wyrażony w ilości próbek na sekundę. W przypadku wybrania ustawienia WCLK, konwerter może byc taktowany za pomocą zewnętrznego zegara, podłączonego do złącza wejściowego Word Clock. Do wyboru mamy następujące częstotliwości próbkowania oraz wspomniane ustawienie WCLK:
- 44.1 kHz, 48 kHz,
- 88.2 kHz (44.1 kHz x 2), 96 kHz (48 kHz x 2),
- 176.4kHz (44.1 kHz x 4), 192 kHz (48 kHz x 4)
- WCLK (taktowanie przez zewnętrzny Word Clock)
Serwisowy port USB
Umieszczony z tyłu obudowy port serwisowy (USB) służy do przeprowadzania aktualizacji oprogramowania firmware i nie jest przeznaczony do połączeń audio. Do tego służą porty ADAT oraz złącza DB25.
Obudowa
Wykonana z wysokiej jakości stali obudowa została pomalowanaproszkowo na elegancki czarny kolor. Całości dopełniają anodyzowany na czarno aluminiowy panel przedni o grubości 4 mm oraz aluminiowe pokrętła wyfrezowane z litego materiału