Darmowa dostawa od 1 000,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge
TG1 Limiter
TG1 Limiter
TG1 Limiter
TG1 Limiter
TG1 Limiter
TG1 Limiter
TG1 Limiter
TG1 Limiter

TG1 Limiter

  • Stereofoniczny kompresor tranzystorowy.
20 090,00 zł
brutto / szt.
14 dni na łatwy zwrot
Ten produkt nie jest dostępny w sklepie stacjonarnym
Bezpieczne zakupy

TG1 jest kontynuacją klasycznego limitera EMI TG12413, stanowiącego jeden z modułów słynnych konsolet masteringowych zbudowanych specjalnie dla potrzeb studia EMI Abby Road w drugiej połowie lat 60. Limiter ten został z kolei opracowany na bazie konstrukcji Fairchilda 660/670, który był szczególnie lubianym urządzeniem przez inżynierów studia EMI. Jednak ze względu na specyficzne wymagania studia Abby Road, część układów zostało zmodyfikowanych i zaprojektowanych specjalnie dla potrzeb TG12413 przez słynnego Geoffa Emericka, i w ten właśnie sposób zrodziło się legendarne brzmienie EMI Abbey Road.

EMI TG12413 nigdy nie trafił do masowej produkcji – został stworzony wyłącznie dla potrzeb EMI Abby Road Studios i tylko tam pracował. Chandler TG1 stanowi dokładną rekonstrukcję TG12413, i został oparty na takich samych komponentach. Wszystkie rozwiązania odwzorowano z bezkompromisową wiernością. TG1 został zbudowany w taki sam sposób co EMI TG12413, oparty na takich samych elementach, a jego identyczność i autentyczność została poświadczona specjalnym dokumentem przez EMI Abbey Road Studios.

Urządzenia z serii TG na trwałe zapisały się w historii muzyki rockowej. Limitery TG12413 usłyszeć można na przykład na płycie Abbey Road The Beatles czy na wielu płytach Pink Floyd, w tym na Dark Side Of The Moon. Obecne są również w nagraniach Paula Mc'Cartneya czy Rolling Stones.

TG1 Limiter/Compressor oparty jest wyłącznie na układach dyskretnych, z transformatorami symetryzującymi na wyjściach i wejściach. Elementem limitującym jest rzadko spotykany układ zbudowany na diodach, charakteryzujący się przyjemnymi dla ucha, jedwabistymi zniekształceniami. Ciepły, otwarty dźwięk, często porównywany do Fairchilda 670, charakteryzuje się bardzo ‘muzykalnym’ brzmieniem o pięknie ukształtowanej charakterystyce w najwyższych częstotliwościach.

Opis funkcji przedniego panelu:

THD – umożliwia ominięcie układu progu zadziałania kompresora / limitera (threshold), pozostawiając jednocześnie wszystkie pozostałe układy w torze sygnałowym. Dzięki temu dźwięk staje się wysycony, pełny i ‘tłusty’, a urządzenie z kompresora / limitera przekształca się w ‘Harmonic Distortion Generator’. W ten sposób harmoniczne wzrastają o około 2%.

Comp/Limit – przełącznik pozwalający na wybór trybu pracy urządzenia: kompresorem a limiterem. Limiter działa w bardzo charakterystyczny, klasyczny, pompująco-oddychający sposób. W trybie kompresora urządzenie jest bardziej subtelne, co w ogromnym stopniu poszerza paletę możliwości barwowych TG1. Jednocześnie w każdym z tych ustawień możliwe jest uzyskanie brzmienia prawdziwie ‘niegrzecznego’ lub delikatnego: wszystko zależy od ustawień pozostałych regulatorów, przede wszystkim Hold i Recovery. Jako generalną zasadę można przyjąć, iż tryb limitera częściej bywa użyteczny w pracy nad poszczególnymi śladami, podczas gdy tryb kompresora doskonale sprawdza się w miksach. Oczywiście zasada ta jest bardzo ogólna i w praktyce okazać się może, iż lepiej sprawdzają się zastosowania wręcz przeciwne.

Hold – regulator sterujący poziomem wejściowym urządzenia oraz poziomem progu zadziałania Threshold. Wraz z regulatorem Output/Make-up decyduje o poziomie sygnału na wyjściu urządzenia, wpływając jednocześnie na jego barwę.

Output/Make-up – dwudziestojednopozycyjny przełącznik o kroku 1dB, pozwalający na regulację poziomu sygnału w zakresie +/- 10dB.
Recovery – potencjometr o następujących wartościach:
- w trybie limitera: 0,05 | 0,1 | 0,25 | 0.5 | 1 oraz 2 sekundy
- w trybie kompresora: 0,05 | 0,1 | 0,25 | 0.5 | 1 oraz 2 sekundy

Attack – regulator szybkości ataku, odpowiedniej dla charakterystyki wybranego trybu pracy:
- w trybie limitera: 8 ms
- w trybie kompresora: 47 ms

Modyfikacje wprowadzone do TG1:

1. Funkcja zniekształceń harmonicznych – obecnie standardowe rozwiązanie we wszystkich kompresorach Abbey Road Special Edition TG1. Rozwiązanie to polega na możliwości ominięcia progu zadziałania kompresora / limitera z pozostawieniem wszystkich innych układów w torze sygnałowym, przez co sygnał jest wzbogacany o składowe harmoniczne, decydujące o ‘nasyceniu’ brzmienia.

2. Regulacja poziomu sygnału na wejściu – również standard w obecnie produkowanych TG1. Nowe rozwiązanie z zastosowaniem nowego potencjometru pozwala na lepszą kontrolę nad poziomem sygnału wejściowego, co przekłada się w bezpośredni sposób na precyzję regulacji działania efektu. Urządzenia starsze, pozbawione tej funkcji, mogą być upgrade’owane do tej wersji – zainteresowanych prosimy o kontakt.

Wśród użytkowników Chandler TG1 można znaleźć takich realizatorów, jak:

Jack Joseph Puig (John Mayer, The Black Crowes), Michael Brauer (Coldplay), Butch Vig (Garbage, Nirvana), Paul Simon/Andy Smith, Joe Barresi (Hole,Weezer), Eddie Kramer (Hendrix, Zeppelin), Spike Stent (U2, Oasis, Muse), Ross Hogarth (Mellencamp, Jewel), Michael Wagener (Ozzy, Metallica)

TG1 Limiter został m.in. wykorzystany w poniższych nagraniach:

Kings Of Leon – Sex on Fire (TG1 Limiter, TG2 Pre Amp/DI)

Beyoncé – Lemonade (Curve Bender EQ (Mix Bus), RS124 Compressor, Zener Limiter, TG1 Limiter, Mini Rack Mixer - Tony Maserati)

Garbage – Not Your Kind Of People  - Vocals: LTD-1 EQ/Pre Amp, Guitars: TG2 Pre Amp/DI, Drums: Mix of TG2 Pre Amp/DI, Germanium Pre Amp/DI, Germanium Tone Control, TG1 Limiter (Billy Bush) 

The Beatles – Love (Curve Bender, Zener Limiter, TG1 Limiter) 

The Strokes – Pink Martini (TG2, TG1, Curve Bender, Zener Limiter, Germanium compressor)

Van Halen – A Different Kind of Truth (TG1 Limiter - Drums) - Ross Hogarth

White Stripes – Icky Thump (TG2, TG1, Zener Limiter, Germanium Compressor, Curve Bender) - Joe Chiccarelli  

SPECYFIKACJA TECHNICZNA:

  • Kanały: stereo / dual mono
  • Obwód: dyskretny, tranzystorowy
  • Sekcja I/O: XLR (wszystkie połączenia wykorzystują zbalansowane transformatory) 
  • Moc: ±28v
  • Zasilanie: dedykowany zasilacz Chandler Limited PSU-1 MKII.

 

Do pobrania
Napisz swoją opinię
Twoja ocena:
5/5
Dodaj własne zdjęcie produktu:

INSPIRACJE

Rozmowa z Wade'em Goeke, szefem Chandler Limited
Wade Goeke, zakładając firmę Chandler Limited, za swój cel obrał odtworzenie brzmienia Abbey Road za pomocą sprzętu, który każdy może mieć w swoim studiu. Poniżej rozmowa, opublikowana pierwotnie na łamach magazynu MusicTech w lipcu 2015 roku.
Zobacz więcej
pixel