Chandler Limited to jedyna firma na świecie, która została autoryzowana do produkcji, doskonalenia i wprowadzania na rynek oficjalnych urządzeń używanych przed laty w legendarnych brytyjskich studiach nagraniowych EMI/Abbey Road.
Uzyskiwane z ich pomocą klasyczne, w pełni analogowe brzmienia, znane z nagrań The Beatles, Pink Floyd, niezliczonej ilości ścieżek filmowych oraz aktualnie używane przez wszystkich od Adele po Kings Of Leon, są tym czego poszukują profesjonalni muzycy, realizatorzy i producenci nagrań.
Dodając do swojej oferty kompresor optyczny TG Opto Compressor oraz korektor TG12345 MK IV EQ, które razem z preampem TG2-500 tworzyły moduł konsolety, EMI TG12345, Chandler Limited zakreśla pełne koło udostępniając teraz całość w łatwo konfigurowalnym zestawie typu Lunchbox.
TG2-500:
Wierna rekreacja wyjątkowego przedwzmacniacza EMI TG12428 montowanego w konsoletach studiów EMI Abbey Road w latach 60. i 70. ubiegłego wieku. Do jego montażu użyto identycznych komponentów jak w całej serii rackowej: TG2 Pre Amp/DI, TG Channel MKII, i TG1 Limiter.
Trochę historii:
Konsoleta EMI TG12345, później znana jako Mark I, powstała w 1967r, w wyniku wielu spotkań między inżynierami z Abbey Road, a zespołem techników EMI i od razu stała się podstawowym wyposażeniem tego legendarnego brytyjskiego studia nagraniowego.
Oparty na tranzystorach, modułowy stół nagraniowy udostępniał aż dwanaście (jak na te czasy) podwójnych kanałów mikrofonowych, rozbudowany system korekcji dźwięku i użyty po raz pierwszy kompresor/limiter, dostępny na każdym kanale.
Początkowym założeniem było, żeby wbudowany kompresor odtwarzał brzmienie i charakterystykę popularnych wtedy urządzeń Fairchild 660 i lampowego RS124, ale szybko okazało się, że uzyskiwane brzmienie ma zupełnie inny, a jednocześnie unikatowy charakter.
Konsoleta EMI TG12345, która została zainstalowana w legendarnym ‘Studio 2’, w kompleksie Abbey Road, w listopadzie 1968r., zadebiutowała na 8-ścieżkowym nagraniu święcącej wtedy triumfy instrumentalnej grupy The Shadows, prowadzonej przez gitarzystę Hank’a Marvin’a. Bedąc sporym krokiem naprzód wobec wcześniej wykorzystywanych lampowych stołów REDD, jeszcze w tym samym roku pomógła ukształtować brzmienie albumu “Abbey Road” - ostatniego w dyskografii The Beatles i można zaryzykować stwierdzenie, że bez konsolety EMI TG12345, jakość dźwięku takich klasyków jak “Here Comes The Sun” czy “Come Together” byłaby zupełnie inna.
W latach 70 konsoleta przechodziła wiele aktualizacji i stając się jednocześnie główną konsoletą wykorzystywaną w nagraniach aż do 1983r. Jej kolejne wersje od Mark I do Mark IV były odpowiedzialne za brzmienie takich płyt jak “Dark Side of the Moon” i “Wish You Were Here” grupy Pink Floyd, “All Things Must Pass” George’a Harrison’a, czy użyte w nagraniach John Lennon Plastic Ono Band oraz wykorzystane w niezliczonej ilości epickich produkcji filmowych, z których wystarczy wymienić “Indiana Jones - Poszukiwacze zaginionej arki”.
Na koniec warto podkreślić, że konsolety EMI TG12345 nie były nigdy dostępne na rynku komercyjnym.
TUTAJ znajdziesz próbki brzmienia przedwzmacniacza TG2-500
Wśród użytkowników preampu TG2-500 można znaleźć:
Michael Wagener (Mötley Crüe, Overkill, Accept, Great White, Poison, Alice Cooper, Extreme, Megadeth, Janet Jackson, Ozzy Osbourne, Dokken, Metallica, White Lion, Skid Row), Ryan Hewitt (Red Hot Chili Peppers, The Avett Brothers, Blink-182, Tom Petty, The Lumineers, Bob Dylan).
SPECYFIKACJA TECHNICZNA:
- Obwód: dyskretny, tranzystorowy, zbalansowana sekcja I/O
- Total Gain: +60 dB
- Coarse Gain: +20 — +50 dB (stepped, 5 dB)
- Fine Gain: ±10 dB (variable)
- Wejście: mikrofonowo-liniowe z możliwością przełączania
- Impedancja wejściowa: 1200/300 Ω z możliwością przełączania
- Zasilanie fantomowe: +48V z możliwością przełączania
- Faza (polaryzacja): 0/180º z możliwością przełączania
- Sekcja I/O (w formacie serii 500): zależna od ramy
- Moc (w formacie serii 500): +/-16V
- Maksymalne napięcie: +16V @ +110mA / -16V @ -80mA
Nota: Abbey Road Studios, EMI, TG, REDD oraz RS i wszystkie z nimi związane logotypy są zarejestrowanymi znakami towarowymi EMI (IP) Limited.