- Wykonany ręcznie, w pełni dyskretny, 2-pozycyjny kompresor, pochodzący z legendarnej konsolety EMI12345, czyli Zener Limiter w formacie 500.
Chandler Limited to jedyna firma na świecie, która została autoryzowana do produkcji, doskonalenia i wprowadzania na rynek oficjalnych urządzeń używanych przed laty w legendarnych brytyjskich studiach nagraniowych EMI/Abbey Road.
Uzyskiwane z ich pomocą klasyczne, w pełni analogowe brzmienia, znane z nagrań The Beatles, Pink Floyd, niezliczonej ilości ścieżek filmowych oraz aktualnie używane przez wszystkich od Adele po Kings Of Leon, są tym czego poszukują profesjonalni muzycy, realizatorzy i producenci nagrań.
Kilka lat temu Chandler Limited zaprezentował przedwzmacniacz TG2-500, udostęoniając go w przyjaznej użytkownikowi serii 500, umożliwiając tym samym dostęp do tego spektakularnego brzmienia zarówno profesjonalistom, jak i entuzjastom poszukującym w swoich domowych studiach tego charakterystycznego soundu z przełomu lat 60/70.
Dodając do swojej oferty kompresor optyczny TG Opto Compressor oraz korektor TG12345 MK IV EQ, które razem z preampem TG2-500 tworzyły moduł konsolety, EMI TG12345, Chandler Limited zakreśla pełne koło udostępniając teraz całość w łatwo konfigurowalnym zestawie typu Lunchbox.
TG OPTO
Kompresor optyczny TG Opto to wykonany ręcznie, w pełni dyskretny, monofoniczny 2-pozycyjny moduł, zaprojektowany w przyjaznym użytkownikowi formacie 500.
Bedąc blisko spokrewnionym z kompresorem TG1 Opto, który jest jedną ze składowych urządzeń TG Microphone Cassette oraz limiterów TG Limiter i Zener Limiter, kreśli linię do historycznych limiterów EMI TG12413, wykorzystanych w konsoletach mikserskich i masteringowych TG12345 przełomu lat 60/70.
Te oparte na tranzystorach konsolety pomogły ukształtować brzmienie “Dark Side Of The Moon” - opus magnum zespołu Pink Floyd oraz “Abbey Road”, ostatniego albumu The Beatles, który charakteryzował się o wiele bogatszym brzmieniem, niż poprzednie płyty zespołu.
Kompresor TG Opto został wyposażony w niesamowicie skuteczne potencjometry wejścia (Input), wyjścia (Output/makeup gain), ataku (Attack) i zwolnienia (Release) oraz przełącznik kolana kompresji (Knee), umożliwiający pracę w dwóch trybach - ostrym (Sharp) i zaokrąglonym (Rounded). Całości dopełnia charakterystyczny i przydatny w studiu wskaźnik wysterowania sygnału oraz system True Bypass.
Wielozadaniowość kompresora TG Opto wyraża się w łatwo przełączalnej charakterystyce kompresji kolankowej - ‘Sharp’, pierwszy z udostępnionych trybów sprawdzi się doskonale podczas kompresjii zestawu perkusyjnego, umożliwiając uzyskanie energetycznego, pełnego brzmienia bębnów. Tryb ‘Rounded’ przyda się w sytuacjach, gdzie wymagana jest bardziej stonowana kompresja.
Z kolei płynnie działający i bardzo skuteczny zestaw potencjometrów, pozwoli dopasować kompresję do różnych źródeł sygnału oraz pomoże w uzyskaniu różnorodnej, ale zawsze tak charakterystycznie brzmiącej palety dźwiękowej.
Teraz możesz stworzyć swój własny kanał legendarnej konsolety TG - wystarczy, że połączysz TG Opto Compressor, TG2-500 preamp i TG12345 MKIV EQ w swoim studyjnym lunchboxie
Trochę historii:
Konsoleta EMI TG12345, później znana jako Mark I, powstała w 1967r, w wyniku wielu spotkań między inżynierami z Abbey Road, a zespołem techników EMI i od razu stała się podstawowym wyposażeniem tego legendarnego brytyjskiego studia nagraniowego.
Oparty na tranzystorach, modułowy stół nagraniowy udostępniał aż dwanaście (jak na te czasy) podwójnych kanałów mikrofonowych, rozbudowany system korekcji dźwięku i użyty po raz pierwszy kompresor/limiter, dostępny na każdym kanale.
Początkowym założeniem było, żeby wbudowany kompresor odtwarzał brzmienie i charakterystykę popularnych wtedy urządzeń Fairchild 660 i lampowego RS124, ale szybko okazało się, że uzyskiwane brzmienie ma zupełnie inny, a jednocześnie unikatowy charakter.
Konsoleta EMI TG12345, która została zainstalowana w legendarnym ‘Studio 2’, w kompleksie Abbey Road, w listopadzie 1968r., zadebiutowała na 8-ścieżkowym nagraniu święcącej wtedy triumfy instrumentalnej grupy The Shadows, prowadzonej przez gitarzystę Hank’a Marvin’a. Bedąc sporym krokiem naprzód wobec wcześniej wykorzystywanych lampowych stołów REDD, jeszcze w tym samym roku pomógła ukształtować brzmienie albumu “Abbey Road” - ostatniego w dyskografii The Beatles i można zaryzykować stwierdzenie, że bez konsolety EMI TG12345, jakość dźwięku takich klasyków jak “Here Comes The Sun” czy “Come Together” byłaby zupełnie inna.
W latach 70 konsoleta przechodziła wiele aktualizacji i stając się jednocześnie główną konsoletą wykorzystywaną w nagraniach aż do 1983r. Jej kolejne wersje od Mark I do Mark IV były odpowiedzialne za brzmienie takich płyt jak “Dark Side of the Moon” i “Wish You Were Here” grupy Pink Floyd, “All Things Must Pass” George’a Harrison’a, czy użyte w nagraniach John Lennon Plastic Ono Band oraz wykorzystane w niezliczonej ilości epickich produkcji filmowych, z których wystarczy wymienić “Indiana Jones - Poszukiwacze zaginionej arki”.
Na koniec warto podkreślić, że konsolety EMI TG12345 nie były nigdy dostępne na rynku komercyjnym.
SPECYFIKACJA TECHNICZNA:
- Kanały: Mono, (podwójnie przestrzenny (Double space))
- Obwód: tranzystorowy, dyskretny
- Potencjometr wejściowy (Input): obrotowy
- Potencjometr wyjściowy (Output/makeup gain): obrotowy
- Potencjometr ataku (Attack): obrotowy
- Potencjometr uwolnienia (Release): obrotowy
- Charakterystyka kolankowa (Knee): ostra (Sharp) lub zaokrąglona (Rounded), przełączalna
- Bypass: True Bypass
- Fazowanie: 0/180 stopni, przełączalne
- Połączenia:
- I/O: format 500 (wymagana obudowa)
- Moc: +/- 16V (dla formatu 500)
- Max przepływ prądu: +16V przy 110mA / -16V przy 80mA
Nota: Abbey Road Studios, EMI, TG, REDD oraz RS i wszystkie z nimi związane logotypy są zarejestrowanymi znakami towarowymi EMI (IP) Limited.