- Tranzystorowy, monofoniczny kompresor z serii Germanium.
Germanium Compressor jest kontynuacją lubianej serii GERMANIUM. Konstrukcja bazuje na tych samych wzmacniaczach klasy A co Germanium Pre i Tone Control oraz posiada symetryzowane transformatorowo wejścia i wyjścia. Układ kompresora używa segmentu tłumienia sygnału opartego na FET, ale charakteryzującego się elastycznością i funkcjonalnością wszystkich urządzeń serii Germanium. Z nowych funkcji warto odnotować Wet/Dry Mix pozwalającą na wstępny miks sygnału już w kompresorze, Comp Curve pozwalającą wybrać charakterystykę kompresji za pomocą różnych konfiguracji diodowych, Clean/Dirty Comp oraz Sidechain Filter. Wszystkie parametry Germanium Comp zostały wyregulowane i sprawdzone zarówno w warunkach pracy studyjnej, jak i za pomocą specjalistycznej aparatury pomiarowej, dzięki czemu w efekcie końcowym dostajemy precyzyjne oraz niezwykle muzyczne urządzenie.
Dostępna jest wersja masteringowa Germanium Compressor.
Opis funkcji przedniego panelu
BYPASS – typu hardwire, pozwala porównać dźwięk czysty z przetworzonym przez kompresor, jak również porównać różne ustawienia Gain i Feedback
DIRTY COMP / CLEAN COMP – kompresory pracujące na układzie FET znane są z dużych zniekształceń, które niwelowane są dalej w torze urządzenia. Za pomocą tego przełącznika użytkownik może na życzenie pozostawić te zniekształcenia. Ustawienie DIRTY redukuje tylko niechciane szorstkie zniekształcenia i pozostawia wszystkie powstałe drugo- i trzeciorzędowe harmoniczne. Całkowite zniekształcenia THD+N utrzymują się na poziomie od 2 do 5%, dźwięk jest cieplejszy i lekko wibrujący. Przy ustawieniu Clean THD+N waha się między 0,2 a 0,5%
INPUT – reguluje poziom sygnału wejściowego na doprowadzeniu do kompresora, odznacza się charakterystyką podobną do TG1 lub klasycznego 1176 czy Distressora.
SIDECHAIN – Ta niezwykle przydatna funkcja pozwala stosować Germanium Comp praktycznie to wszystkiego. Kompresując miks, bębny lub bas, zawsze możemy zadecydować jak dużo niskich częstotliwości ma „widzieć“ kompresor. Doskonale spisuje się przy gęstych sygnałach i wszędzie tam, gdzie potrzebna jest precyzyjna regulacja częstotliwości.
RATIO – jest to jeden z parametrów kalibrowany przez inżynierów tylko i wyłącznie na słuch, bez stosowania równań matematycznych i aparatury pomiarowej, po to aby zapewnić jak największą muzyczność urządzenia. W związku z tym faktem na regulatorze nie ma zaznaczonych dokładnych wartości, współczynnik kompresji regulowany jest w zakresie od bardzo łagodnego do ciężkiego, uderzającego, charakterystycznego dla układów FET.
COMP CURVE – jedna z unikalnych funkcji Germanium Comp. Do ustawienia głębokości kompresji urządzenie używa rezystorów, diod germanowych, diod silikonowych oraz kombinacji różnych diod. Każde ustawienie odznacza się indywidualnym charakterem brzmieniowym, o czym można się przekonać regulując tym potencjometrem. Charakterystyka rezystorowa i germanowa jest bardzo łagodna, natomiast diody zenera i silikonowe dają zdecydowanie mocniejszy efekt. To kolejny parametr kalibrowany wyłącznie na słuch.
WET / DRY – pozwala na zmiksowanie skompresowanego sygnału z czystym sygnałem doprowadzanym do wejścia. Pozwala wykonać submiks bez dodatkowych urządzeń. Umożliwia uzyskanie zwartego, mocnego skompresowanego dźwięku bez utraty ataku i intensywności oryginalnego dźwięku. Niezwykle efektywna i przydatna funkcja.
ATTACK / RELEASE – regulacja kalibrowana na słuch przy przetwarzaniu licznych ścieżek przygotowywanych do nagrania. Skala od wolnych do szybkich ustawień.
LINK – łączy stereo do pełnego surround.
GERMANIUM DRIVE – reguluje wzmocnienie wejścia wzmacniacza germanowego. Skala wzmocnienia jest zależna od ustawienia regulacji Feedback.
FEEDBACK – potencjometr sterujący ilością sygnału przekazywanego z wyjścia przedwzmacniacza do jego wejścia, czyli odpowiedzialny za sprzężenie zwrotne sygnału. Skutkiem działania tego potencjometru jest zarówno wpływ na poziom sygnału, co i na jego barwę. Przekręcenie potencjometru w lewą stronę owocuje dźwiękiem cichszym, mniej nasyconym składowymi harmonicznymi i z większym udziałem wysokich częstotliwości. Skierowanie potencjometru w prawą stronę pozwala uzyskać dźwięk w większym stopniu nasycony harmonicznymi, głośniejszy, o lekkim podbiciu w okolicach 30hz.
Germanium Compressor został użyty m.in w takich utworach:
The Strokes - Pink Martini, czy The White Stripes - Icky Thump
Wśród użytkowników Germanium Compressor można znaleźć:
Ethan Mates (Linkin Park, Korn, Black Eyed Peas, Tupac, Slipknot, Lionel Richie, Jennifer Lopez, Tom Petty, Motley Crue, Red Hot Chili Peppers, Haze, Good Charlotte, Sting), Joe Chiccarelli (The White Stripes, The Strokes, The Raconteurs, Alanis Morrisette, Jason Mraz, U2, Elton John, Beck, Etta James, Rufus Wainright, Frank Zappa, The Killers, Counting Crows, Tori Amos), Joe McGrath (AFI, Offspring, Green Day, Ryan Adams, Morrissey, Alkaline Trio, Sum 41, Blink-182, B.B. King), Michael Brauer (Rolling Stones, Coldplay, John Mayer, Paul McCartney, Aretha Franklin, i inni)
SPECYFIKACJA TECHNICZNA:
- Kanał: Mono
Obwód: dyskretny, tranzystorowy - Sekcja I/O: XLR, Połączenie: TRS
Wszystkie połączenia zbalansowane, wykorzystujące wtyk Pin 2 - Moc ±28v
Zasilanie: dedykowany zasilacz Chandler Limited PSU-1 MKII
Wszystkie urządzenia serii Germanium wymagają zasilacza Chandler Limited PSU-1.