- W pełni analogowy booster, a momentami i fuzz, który może być wykorzystany zarówno z gitarą, basem, a nawet klawiszami.
Efekt ten został nazwany Colored Boost nie bez powodu. Nie jest to czysty booster, ale nie jest to też fuzz. Little Devil Colored Boost może albo delikatnie podbarwić brzmienie twojego Fendera, albo sprawić, żeby twój stary Mashall zaryczał bez opamiętania.
Sercem Colored Boost jest układ wzmacniacza klasy A oraz regulacja Feedback/Bias. Skala sześciu ustawień pozwala uzyskać cały wachlarz brzmień, od lekkich fuzzów do bezwzględnych dźwięków w stylu wzmacniaczy plexi. Każde ustawienie ma swój własny styl przesteru i zniekształceń i w zupełnie inny sposób oddziałuje na falę dźwiękową. Dostępne jest lekkie przesterowanie, mocne przesterowanie, przesterowanie górnej części fali, dolnej części fali albo obu na raz. Każdy ruch przełącznika Feedback/Bias powoduje wyraźne zmiany w zakresie częstotliwości. Dzięki wzmocnieniu rzędu 39 dB, które oferuje Colored Boost, muzyk może uzyskać od delikatnego wybrzmienia do ryczących oldschoolowych sustainów.
Color Boost
Ta regulacja ustala ilość wzmocnienia, którą pedał nakłada na dźwięk. W zależności od ustawień regulacji feedback/bias, można uzyskać aż do 37dB wzmocnienia. Regulacja Colored Boost nie działa w sposób liniowy. Wraz ze wzrostem wzmocnienia, brzmienie staje się jaśniejsze. Używanie regulacji Boost w połączeniu z przełącznikiem Boost Range pozwoli w najdrobniejszych szczegółach dostosować brzmienie do własnych oczekiwań.
Boost Range
Ten przełącznik pozwala ustawić zakres częstotliwości efektu. W układzie przełącznik ten znajduje się na samym początku toru sygnałowego, co pozwala od samego początku kreować brzmienie według własnych upodobań. Dostępne są 3 ustawienia:
Highs – daje brzmienie podobne do starych treble boosterów. Podbiciu ulegają wyłącznie wysokie częstotliwości.
Mids – to ustawienie działa podobnie jak treble booster, jednak z pasmem poszerzonym o wysoki środek oraz odrobinę niskiego środka.
Full – booster o najszerszym paśmie. Efekt pokrywa całe spektrum częstotliwości, aż po niski środek i dół pasma. W tym ustawieniu dodano wystarczającą ilość niskich tonów, aby utrzymać dźwięk zwartym. Jest ono doskonałe również do basu i instrumentów klawiszowych.
Feedback & Bias
Jest to potencjometr, który reguluje jednocześnie ujemne sprzężenie oraz napięcie układu. Ujemne sprzężenie wpływa na wzmocnienie, zakres częstotliwości, wysterowanie i zniekształcenia harmoniczne generowane przez efekt. Zmiany napięcia wpływają na pracę tranzystorów wzmacniających oraz na wiele parametrów dźwięku, między innymi na przesterowanie i zniekształcenia. Oto jak zachowuje się efekt przy różnych ustawieniach regulacji Feedback/Bias dla przełącznika Range ustawionego na Full:
Feedback/Bias 1: efekt zachowuje się jak booster z lekkim fuzzem. Bardzo małe sprzężenie ujemne, praktycznie na granicy poprawnego funkcjonowania układu. W zależności od rodzaju gitary i wzmacniacza, pozwala uzyskać różne brzmienia. Znaczny przester na górze sinusoidy i niewielki na dole, bardzo gładkie zniekształcenia. Zniekształcenia przy maksymalnym wzmocnieniu wynoszą ok 31%. Maksymalen wzmocnienie to ok 40dB.
Feedback/Bias 2: ustawienie podobne do ustawienia nr 1, ale bez efektu fuzz. Nadal dość wyraźny przester, jednak bardziej zaokrąglony. Maksymalne wzmocnienie wynosi ok 41dB, największe zniekształcenia to ok 17%.
Feedback/Bias 3: przy tym ustawieniu zniekształcenia są bardziej harmoniczne. Przy maksymalnym wzmocnieniu występuje przester w dole sinusoidy. Maksymalne wzmocnienie wynosi ok 39dB, a zniekształcenia harmoniczne ok 6%. W tym ustawieniu jest mniej basu niż w ustawieniach 1 i 2, a uzyskiwany dźwięk jest twardszy.
Feedback/Bias 4: Zniekształcenia są całkowicie harmoniczne i nie występują przesterowania. Maksymalne wzmocnienie to ok 36 dB, występują zniekształcenie harmoniczne o wielkości ok 2%. W tym ustawieniu jest mniej basu niż w ustawieniach 1 i 2, a uzyskiwany dźwięk jest twardszy.
Feedback/Bias 5: 23dB i 0,25% zniekształceń harmonicznych przy pełnym wzmocnieniu. To bardzo łagodne wzmocnienie, ale wciąż podbarwiające dźwięk. Ustawienie podobne do ustawienia nr 6, ale z mniejszym wzmocnieniem. Sprawdzi się świetnie w przypadku, gdy potrzebna jest koloryzacja brzmienia bez dużego wzmocnienia.
Feedback/Bias 6: 31dB i 0,77% zniekształceń harmonicznych przy pełnym wzmocnieniu. Mocny i duży dźwięk. Bardzo duże podbarwienie.
Highs
Przełącznik ten odpowiedzialny jest za jasność brzmienia efektu. Okazuje się bardzo przydatny przy pracy z różnymi rozmiarami wzmacniaczy i daje najlepsze efekty w połączeniu z regulacją Range. Dostępne ustawienia to: Smooth, Bright i Very Bright.
Zasilanie
Urządzenie potrzebuje do pracy zasilania o napięciu od 9 do 9,6V. Z tyłu dostępne jest gniazdo na zasilacz, po odkręceniu czterech śrubek uzyskujemy dostęp do gniazda baterii.
Wśród użytkowników Little Devil Colored Boost można znaleźć:
Lyle Workman (Sting), Michael Landau (Michael Jackson, Seal, James Taylor, Miles Davis), Richie Sambora (Bon Jovi), Phil X (Jon Bon Jovi), Steve Stevens (Billy Idol), Blink 182, Interpol, czy Joe Chiccarelli - producent, realizator, inżynier miksu (The White Stripes, The Strokes, The Raconteurs, Alanis Morrisette, Jason Mraz, U2, Elton John, Beck, Etta James, Rufus Wainright, Frank Zappa, The Killers, Counting Crows, Tori Amos), Ryan Hewitt - producent, realizator, inżynier miksu (Red Hot Chili Peppers, The Avett Brothers, Blink-182, Tom Petty, The Lumineers, Bob Dylan), a nawet Jamie Muhoberac - klawiszowiec (Bush, Chris Cornell, John Mayer, Seal, Phil Collins)
Specyfikacja techniczna
- Format: efekt
- Kanał: Mono
- Obwód: klasa A
- Bypass: True Bypass
- Połączenia: jack 1/4"
- Zasilanie: zasilacz 9V w stylu “BOSS” lub jedna bateria 9V