• STC-8 - Stereo Compressor
 • STC-8 - Stereo Compressor
 • STC-8 - Stereo Compressor
 • STC-8 - Stereo Compressor

STC-8 - Stereo Compressor

 • Dwukanałowy kompresor masteringowy z wskaźnikiem wysterowania sygnału.
Crane Song

Crane Song to jedna z najbardziej znaczących firma pro audio na rynku amerykańskim. Jej założycielem jest Dave Hill, wcześniej konstruktor Summit Audio.  

 

Dave Hill już od najmłodszych lat pasjonował się elektroniką, łącząc tę pasję ze swoim zamiłowaniem do muzyki. Konstruował syntezatory i urządzenia pro-audio, co sprawiło, że już jako uczeń collage’u zarabiał konstruowaniem urządzeń na potrzeby lokalnego sklepu muzycznego W latach siedemdziesiątych pracował jako realizator, zajmując się nagraniami muzycznymi jak i postprodukcją filmową, co pozwoliło mu poznać najgłębsze tajniki pracy studyjnej, problemy, z jakimi borykają się realizatorzy i ich potrzeby. Dlatego gdy na początku lat 80. został poproszony przez dealera używanego sprzętu pro-audio o skonstruowanie kompresora lampowego, który miałby szlachetne, pełne i ciepłe brzmienie starego, lampowego urządzenia, a jednocześnie charakteryzowałby się czystym, klarownym dźwiękiem, nie pozwalając zdystansować się nowoczesnym konstrukcjom, wiedział, jak się do tego zabrać.  

 

W taki sposób powstał Summit Audio TLA-100, a Dave Hill został uznany za jednego z najzdolniejszych konstruktorów sprzętu pro audio. Dave swoimi oryginalnymi konstrukcjami sprawił, że Summit Audio stało się marką cenioną i obdarzoną ogromną renomą. Począwszy od 1984 roku, gdy Summit Audio miało jednego pracownika – Dave Hilla – i jedno urządzenie – TLA-100, w ciągu dziesięciu lat zostało firmą z ogromną linią produktów i kilkunastoma pracownikami na etacie. W 1994 roku Summit Audio przeniosło się do Kalifornii.  

 

W sierpniu 1995 roku Dave Hill wraz z grupą kilku najzdolniejszych konstruktorów Summit Audio rozpoczął działalność swojej nowej firmy: Crane Song. Pierwszą konstrukcją, jak powstała w ramach nowej firmy, był lampowy wzmacniacz dla magnetofonu taśmowego ATR-102 o symbolu HDV-2. Jest on dotąd produkowany przez Crane Song na potrzeby ATR Sevice Company.  

 

Kolejną konstrukcją sygnowaną logo Crane Song został dwukanałowy kompresor - limiter klasy A, zbudowany na elementach dyskretnych, STC-8. Dzisiejsza rodzina urządzeń Crane Song urosła znacznie: HEDD 192 (Harmonically Enhanced Digital Device), stereofoniczny przedwzmacniacz Flamingo, Trakker – jednokanałowy kompresor, oraz wielofunkcyjny Spider: ośmiokanałowy przedwzmacniacz, mikser i konwerter analogowo – cyfrowy.  

 

Crane Song skutecznie łączy nostalgiczną miłość do ciepłego, nasyconego, pełnego i głębokiego dźwięku, jaki charakteryzuje domenę analogową, a zwłaszcza saturację taśmy magnetycznej, z najnowszą technologią analogową i cyfrową.   Dzięki ogromnemu doświadczeniu Dave Hilla w pracy z każdą z tych technologii, urządzenia Crane Song brzmią pięknie i porywająco, co doceniają najwięksi fachowcy z branży pro audio. Wśród użytkowników Crane Song można znaleźć same sławy – poniżej lista niektórych użytkowników z uwzględnieniem wybranych przez nich urządzeń. 

STC-8 jest wysokiej jakości stereofonicznym kompresorem, połączonym z wybitnie niezawodnym, skutecznym peak limiterem, doskonale sprawdzającym się podczas rejestracji w domenie cyfrowej, jak również - dzięki pewności i gwarancji skuteczności - w telewizyjno-radiowej pracy nadawczej. Kompresor charakteryzuje się ogromną rozpiętością możliwości brzmieniowych i uniwersalnością, pozwalająca zarówno na przeźroczyste muzycznie kontrolowanie dynamiki dźwięku, jak również tak pożądane podbarwienie dźwięku, charakterystyczne dla urządzeń typu 'vintage'. Urządzenie wyposażone zostało ponadto w oryginalny układ nasycenia analogowo-lampowego, pozwalający w zadziwiający sposób wzbogacić nagrania pozbawione życia i dynamiki. Aby ułatwić i maksymalnie uskutecznić te działania, konstruktorzy stworzyli możliwość skorzystania z bardzo precyzyjnie dopracowanych algorytmów, które pozwalają na szybką, skuteczną i pewną pracę z materiałem dźwiękowym dowolnego rodzaju. Właśnie bowiem skuteczność w zestawieniu z zaskakującą uniwersalnością tego urządzenia decyduje o jego klasie. Praca może być wykonywana zarówno w trybie stereo, jak i niezależnym, dyskretnym trybie mono. Przełączanie między tymi trybami jest łatwo dostępne z pozycji panelu frontowego.

Konstrukcja STC-8 pozwala na zastosowanie trybu side-chain jednocześnie dla kompresji i limitera, używając tego samego układu wzmocnienia. Wysoką jakość dźwięku urządzenie zawdzięcza klasie A oraz całkowitemu wykluczeniu elementów optycznych i VCA. STC-8 zapewnia totalną kontrolę nad sygnałem bez strat w zakresie składowych harmonicznych decydujących o jakości i nasyceniu dźwięku.

Urządzenie zostało umieszczone w obudowie rack 2U. Wszystkie wejścia i wyjścia są beztransformatorowe i zbalansowane. Transformator pierścieniowy, zastosowany w torze zasilania, gwarantuje stabilną pracę urządzenia.

Charakterystyka:

 • symultaniczna kompresja i limiting
 • klasa A w oparciu o elementy dyskretne
 • zbalansowane i beztransformatorowe wejścia i wyjścia
 • gotowe, dopracowane i bardzo użyteczne presety
 • brzmienia 'KI' i 'HARA'
 • transparentna i w stu procentach skuteczna ochrona przed przesterowaniem

Zastosowania:

 • analogowy i cyfrowy mastering
 • zabezpieczenie przed przesterowaniem, zwłaszcza w sytuacjach wymagających pełnej gwarancji
 • systemy transmisji radiowej i telewizyjnej
 • studia projektowe
 • kompresja sumy

Dostępne wersje:

 • STC-8 - wersja klasyczna
 • STC-8/H - wersja wzbogacona o zapadkową wersję potencjometru 'output gain', dzięki której możliwa jest pełna powtarzalność ustawienia tego parametru.
 • STC-8/M - wersja masteringowa, posiadająca wszystkie potencjometry w wersji zapadkowej.

Zniekształcenia w procesie kompresji

Zniekształcenia w procesie kompresji są zależne od parametrów 'relase time' oraz 'ratio'. Wyższy parametr 'ratio' lub szybszy czas powrotu skutkują większą sumą zniekształceń, które są silnie powiązane z niższymi częstotliwościami oraz obwiednią dźwięku. W konwencjonalnych kompresorach, lampowych lub tranzystorowych, pojawiające się zniekształcenia to trzecia składowa harmoniczna. Z kolei właśnie trzecia składowa harmoniczna jest istotnym składnikiem tego, co nazywamy 'artefaktami'. Artefakty bezsprzecznie silnie wpływają na brzmienie kompresorów i mogą mieć, choć nie muszą, charakter muzyczny. Niestety, trzecia składowa harmoniczna nie posiada takiego 'muzykalnego' charakteru.

STC-8 jest pod tym względem urządzeniem wyjątkowym, ponieważ potrafi zmienić typ indukowanych składowych harmonicznych: ze składowych trzeciego na składowe drugiego rzędu. Jest to jedyne urządzenie na rynku pozwalające na tego typu operację.
Rezultatem takiej transformacji jest całkowita zmiana charakteru dźwięku, zwiększenie jego ciepła i wrażenie nasycenia barwy. Pozwala to jednocześnie na zachowanie muzycznego charakteru dźwięku przy jednoczesnym zastosowaniu silnej kompresji i szybkiego czasu powrotu. Funkcja ta jest realizowana przez urządzenie poprzez przełączenie trybu pracy za pomocą przełącznika 'mode switch' do pozycji KI.

Krótki przewodnik po presetach

Aby szybko uzyskać optymalny efekt, można użyć gotowych nastawów kompresora, czyli presetów. W ramach tych presetów nie ma możliwości edytowania wartości parametrów. Potencjometr 'threshold' w pozycji wyłączonej sprawia, że jedynym parametrem, na który użytkownik może mieć wpływ, jest włączenie lub wyłączenie trybu 'Program Depend Relase' czyli w skrócie PDR. PDR jest włączony w przypadku wybrania presetów umieszczonych z lewej strony pola wyboru presetów, zaś wyłączony - z prawej. Z pewnej perspektywy tryb PDR nazwać można trybem 'Auto Relase'.

Do wyboru są trzy grupy nastawów:

A - presety przygotowane specjalnie do obróbki wokalu
B - presety przygotowane dla basu lub innych sygnałów, którym potrzeba tzw. punch'u
C - presety uśredniające poziom sygnału lub kontrolujące jego poziom

Decyzja dotycząca używania trybu PDR jest prosta: po prostu trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie, czy istnieje potrzeba podniesienia poziomu tych dźwięków, które znajdują się pomiędzy wypowiadanymi słowami, jak odgłosy oddychania, otwierania i zamykania ust, przełykania itp., czy też dźwięki towarzyszące grze na instrumencie akustycznym, jak poświst palców gitarzysty zmieniającego akordy. Używając PDR, wszystkie te dźwięki pozostawimy z ich pierwotną głośnością (a dokładniej - znajdą się one w strefie 'relase'), zaś wyłączywszy tryb PDR, otrzymamy owe dźwięki podbite i przygłośnione. W zależności od sytuacji możemy potrzebować jednego z tych dwu efektów.

Tryb PDR jest bardzo użyteczny w przypadku aplikacji sterowania poziomem sygnału. Poza tym dźwięk w trybie PDR staje się lżejszy i delikatniejszy. W niektórych zastosowaniach działanie urządzenia może być bardziej skuteczne z PDR, w innych - bez tego trybu. Najlepiej sprawdzić to indywidualnie 'na słuch'.

W celu otrzymania cieplejszego, 'tłustszego' brzmienia, należy przełączyć przełącznik 'Mode Switch' do pozycji 'KI'. Suma tego efektu zależy w znacznej mierze od czasu ataku, i w jeszcze większym stopniu od czasu powrotu. Szybsze ustawienia owocują silniejszym efektem. Pozycja 'KI' jest szczególnie użyteczna w przypadku zastosowania algorytmów do głosu, basu, instrumentów dętych i syntetycznych. W pozycji 'KI' urządzenie ociepla sygnał, dodając drugą harmoniczną, oferując przy tym możliwości nieosiągalne w jakichkolwiek innych urządzeniach - w tym również w kompresorach i limiterach innych producentów. Tryb KI jest najbardziej efektywny w przypadku presetow z grup A, B oraz 'variable'. Znacznie bardziej subtelne brzmienie ma preset C.

Ustawienia zmienne 'V'

Ta grupa ustawień nosi nazwę 'Variable', czyli 'zmienne'. W grupach A, B i C parametry 'Attack', 'Relase' oraz 'Shape' niei podlegają kontroli użytkownika, w tej zaś można je kontrolować.

Parametr 'Shape' wyznacza kształt krzywej, wyrażającej 'agresję' działania kompresora, czyli 'ostrość' tzw. kolana. Im wartość parametru wyższa, tym zmiany silniej słyszalne i przez to bardziej agresywne.

Tabela poniżej wyznacza związki pomiędzy ustawieniami przypisanymi poszczególnym presetom. Jest to bardzo użyteczna informacja dla tych, którzy rozpoczynają pracę z STC-8.

Preset Attack Relase Shape:

A - 2 5.5 3.5
B - 6.5 6 1
C - 6.25 7

Pliki do pobrania

Łatwy zwrot towaru

Kupuj i sprawdź spokojnie w domu. W ciągu 14 dni możesz odstąpić od umowy bez podania przyczyny.
Pokaż szczegóły
14 dni na odstąpienie od umowy
Najważniejsza jest Twoja satysfakcja z zakupów. Zamówione u nas produkty możesz zwrócić w ciągu 14 dni bez podania przyczyny.
Bez stresu i obaw
Dzięki integracji naszego sklepu z tanimi zwrotami Poczty Polskiej kupujesz bez stresu i obaw, że zwrot zakupionego towaru będzie problematyczny.
Prosty kreator zwrotów
Wszystkie zwroty w naszym sklepie obsługiwane są przez prosty kreator zwrotów, który daje możliwość odesłania do nas paczki zwrotnej.
Najczęściej zadawane pytania
Potrzebujesz pomocy? Chcesz zadać niestandardowe pytanie? Zadaj pytanie
Zobacz opinie klientów

Dobierz rekomendowane produkty

Phoenix I - Tape Emulation (TDM)

Phoenix I - Tape Emulation (TDM)

Programowa emulacja saturacji taśmowej działająca na platformie TDM.
Flamingo

Flamingo

Dwukanałowy przedwzmacniacz mikrofonowy.
Ibis - Stereo EQ

Ibis - Stereo EQ

Dwukanałowy korektor masteringowy.
HEDD Quantum

HEDD Quantum

Następca legendarnego konwertera AD/DA mogący również pracować jako pełnoprawny Master Clock udostępniający, podobnie jak jego poprzednik, doskonałą emulację lamp mocy oraz naturalnie brzmiącą emulację taśmy.
Egret - D/A Converter

Egret - D/A Converter

8-kanałowy konwerter D/A z sumatorem.
Falcon - Tube Compressor 500

Falcon - Tube Compressor 500

Lampowy kompresor monofoniczny przygotowany z myślą o użytkownikach popularnej serii 500.
Phoenix II - Tape Emulation (PT10, PT11)

Phoenix II - Tape Emulation (PT10, PT11)

Programowy saturator taśmowy działający na platformie AAX.
Zapytaj o produkt

Jeżeli powyższy opis jest dla Ciebie niewystarczający, prześlij nam swoje pytanie odnośnie tego produktu. Postaramy się odpowiedzieć tak szybko jak tylko będzie to możliwe.

Dane są przetwarzane zgodnie z polityką prywatności. Przesyłając je, akceptujesz jej postanowienia.

Pola oznaczone gwiazdką są wymagane
Zamknij
Jplayer
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixel