- Nielinearny pluging dla systemu Pro Tools
RA jest nieliniowo pracującą wtyczką dla profesjonalnych realizatorów dźwięku, którzy oczekują najwyższej skuteczności od swoich plug-inów. Wtyczkę RA można porównać do wzmacniacza, który został przesterowany (tzw. Wave Form Compression), gdzie jednak mamy wpływ na to, która część fali została zniekształcona.
Parametry RA zostały podzielone na cztery grupy.
Pierwszym i najbardziej użytecznym, jest parametr LOW LEVEL, widoczny na środku panelu. Funkcja ta wyciąga na wierzch najcichsze elementy sygnału. Można o tym również pomyśleć, że sterujemy zawartością detali. Działanie przypomina przesterowanie wzmacniacza, który zniekształca jednak tylko najcichsze detale, a głośniejsze elementy pozostawia w spokoju. Funkcja ta generuje zniekształcenie trzecich harmonicznych. LOW LEVEL wpływa również na zwiększenie skuteczności działania kolejnych plug-inów w łańcuchu.
LOW LEVEL świetnie działa na większości rodzajów materiału dźwiękowego i przypomina nieco kompresję podbijającą, ale bez zastosowania parametrów attack i release. Warto wypróbować tę funkcję na ścieżce wokalu i usłyszeć, jak zmienia się dynamika.
Druga grupa parametrów to funkcja PEAK. Jest to regulowany tzw. soft-clipping lub, inaczej mówiąc, takie przesterowanie wzmacniacza, kiedy mamy kontrolę nad nasyceniem dźwięku, ale cichsze elementy pozostają nienaruszone. PEAK generuje zniekształcenie trzecich harmonicznych. Zaokrągla szczyty fali, a także posiada zmienny parametr Hardness. Przy ustawieniu Hardness na 0, szczyty obcinane są do wartości -3 dBfs. Przy Hardness ustawionym na 100, wierzchołki obcięte zostaną do poziomu -10 dBfs.
Przykład zastosowania: weźmy ścieżkę werbla, którego poziom szczytowy wynosi około -3 dBfs. Ustawiamy maksymalne wartości parametrów LOW LEVEL, PEAK i HARDNESS. Spoglądając na miernik, zobaczymy, że wskazuje on poziom około -10 dBfs. Jednak głośność werbla będzie większa w porównaniu ze ścieżką, na której wtyczka jest wyłączona.
Funkcja PEAK przydaje się też do kontroli okazjonalnych przesterowań.
Kolejna grupa parametrów generuje zawartość parzystych składowych harmonicznych. Ta funkcja jest najtrudniejsza do usłyszenia i opisania - głównie dlatego, że druga harmoniczna to oktawa. Podczas testów niektórzy ludzie nie byli w stanie usłyszeć przesterowania na poziomie 50 proc., jeżeli zniekształcona była wyłącznie druga harmoniczna. Mimo wszystko funkcja ta bez wątpienia zmienia charakter brzmienia i pogrubia je. Parametr TOP zaokrągla górę wykresu fali, a parametr BOTTOM zaokrągla dół wykresu. Jednoczesne użycie obu z nich umożliwia wyzerowanie parzystych harmonicznych i pozostawi tylko zniekształcenie trzeciej harmonicznej.
Przykład: użyjmy jednej z powyższych funkcji w połączeniu z LOW LEVEL na ścieżce gitary akustycznej, basu lub stopy. Da się zauważyć że wykresy fali będą miały przesunięte szczyty w górę lub w dół - jest to rezultat zmiany zawartości składowych parzystych.
Ostatnia, czwarta grupa parametrów, jest dosyć nieskomplikowana. Pierwsza funkcja tej grupy to DRIVE. Znajduje się ona na samym początku procesora i reguluje wchodzący sygnał w granicach +/- 6 dB. Z powodu zależności działania generatora zniekształceń od poziomu sygnału wejściowego, funkcja DRIVE jest odpowiedzialna za mniej lub bardziej agresywne efekty pracy wtyczki. DRIVE daje wyrównany poziom od wejścia do wyjścia (unity gain). Jednak gdy wpuścimy sygnał o poziomie -1 dBfs i podbijemy gain o +6 dB, pojawi się clipping, zasygnalizowany świecącą na czerwono diodą.
Na końcu mamy do dyspozycji funkcję regulowania poziomu wyjścia, również w granicach +/-6 dB. Przesterowanie sygnału potencjometrem LEVEL TRIM objawi się czerwoną diodą, natomiast wcześniej opisane funkcje wtyczki nie powodują clippingu. Dlatego głównym zadaniem LEVEL TRIM jest odpowiednie dopasowanie poziomów - procesy zachodzące w RA są na tyle nieliniowe, że niemożliwe jest sztywne, zawsze bezpieczne zestrojenie poziomów (unity gain).
Graficzny wyświetlacz pokazuje, w jaki sposób wtyczka zniekształci sygnał i daje wstępny ogląd, jak zabrzmi przetworzony materiał dźwiękowy. Funkcje RA są interaktywne, czyli ustawienie jednej funkcji będzie miało wpływ na funkcję poprzedzającą, na podobnej zasadzie, jak działanie krzywych w programach graficznych.
Specyfikacja techniczna:
- Rodzaj wtyczki: procesor dynamiki
- Format: AAX Native, AAX DSP, TDM
- System operacyjny: Mac, Windows