• 5052 Shelford Series Mic Pre & Inductor EQ
  • 5052 Shelford Series Mic Pre & Inductor EQ
  • 5052 Shelford Series Mic Pre & Inductor EQ
  • 5052 Shelford Series Mic Pre & Inductor EQ
  • 5052 Shelford Series Mic Pre & Inductor EQ
  • 5052 Shelford Series Mic Pre & Inductor EQ

5052 Shelford Series Mic Pre & Inductor EQ

  • Przedwzmacniacz z korektorem, oparte o rozwiązania znane z klasycznych konstrukcji jak 1073, 1064, 1081, itd. pozbawione kompromisów wynikających z ówczesnych barier technologicznych.
Rupert Neve Designs

Gdy Rupert Neve w latach 30. dwudziestego wieku zaczął budować swoje pierwsze odbiorniki radiowe i wzmacniacze, nikt nie sądził, że będzie to postać, która zostanie uznana za najważniejszą dla rozwoju technologii rejestracji dźwięku. Rupert Neve dzięki niebywałemu talentowi, łączącemu zdolności muzyczne z umiejętnościami technicznymi, jak i odwadze we wprowadzaniu nowych rozwiązań oraz nieskrępowanej wyobraźni przez całe życie budował urządzenia, które zawsze stawały się klasykami, poszukiwanymi do dzisiaj.

 

Konsolety modularne i ich moduły, które Rupert Neve budował pod różnymi markami, są bardzo wysoko cenione dziś nie tylko wśród kolekcjonerów, ale przede wszystkim przez realizatorów i producentów. Ich unikalne brzmienie sprawia, że ceny osiągane na aukcjach mogą przyprawić o zawrót głowy, a mimo to momentalnie zyskują nowych właścicieli. Trudno o lepszą rekomendację.

 

W 2005 roku Rupert Neve powołał do życia nową markę, Rupert Neve Designs. Zaledwie po kilku tygodniach od ukazania się na rynku pierwszego urządzenia sygnowanego nową nazwą, produkty Rupert Neve Designs zyskały miano urządzeń kultowych. Doskonałe, charakterystyczne brzmienie znane z wcześniejszych konstrukcji Neve zostało w odważny sposób o nowe rozwiązania, znacznie rozszerzając zakres funkcjonalny tych urządzeń. Jednocześnie Rupert wyszedł naprzeciw oczekiwaniom współczesnych realizatorów, wprowadzając nowe funkcje, powstałe z myślą o rejestracji cyfrowej materiału audio.

 

Seria Portico, wciąż rozszerzana, już teraz zaliczana jest do urządzeń klasycznych. Dzięki niewielkim rozmiarom, zgodnie z koncepcją autora, moduły Portico mogą pracować jako niezależne urządzenia, lub też współtworzyć modularne konsolety mikserskie. W tym celu przygotowano charakterystyczne ramy typu lunchbox, pozwalające na pionowy montaż modułów. Również moduły są dostępne w dwóch wersjach: poziomej i pionowej. Co więcej, możliwy jest zakup samych paneli frontowych, co pozwala na dowolną zmianę położenia modułów bez konieczności kupowania drugiego takiego samego urządzenia.

 

Ramy lunchbox mogą również stać się wybawieniem dla tych wszystkich, którzy potrzebują profesjonalnych urządzeń, które będzie można zabrać na przykład w plener. Ułatwia to również system zasilania, który został tak zbudowany, by móc współpracować nawet z… akumulatorem samochodowym!

Przedwzmacniacz mikrofonowy/korektor induktorowy Shelford 5052 przypomina pod względem funkcjonalności i prostoty słynny model 1073. W formie pionowego modułu mamy do dyspozycji przedwzmacniacz mikrofonowy, filtr górnoprzepustowy i trójzakresowy korektor induktorowy. Nowoczesne funkcje obejmują regulowaną funkcję Silk/Texture znaną z serii Portico II oraz możliwość jednoczesnej pracy w trybie "tape" pre/post. Dzięki zastosowaniu dyskretnej topologii w klasie A, napięcia +/-24 V oraz specjalnych transformatorów i induktorów, udało się stworzyć vintage'owy channel strip, który ma duszę klasycznych urządzeń, a przy okazji pozbawiony jest kompromisów, które były nie do uniknięcia w przeszłości.

Podobnie do urządzeń skonstruowanych w Shelford, przedwzmacniacz 5052 wzmacnia sygnał o 72 dB. Dyskretny tor preampu w klasie A symetryzowany jest potężnymi transformatorami z prostokątnymi cewkami. Jednak w odróżnieniu od klasycznych modeli, transformator wyjściowy można modyfikować funkcją Silk Red/Blue oraz potencjometrem Texture, znanymi z serii Portico II. Mają one wpływ na zawartość harmonicznych i charakter barwy stopnia wyjściowego. Uruchomiając te funkcje i odpowiednio wysterowując wyjście, 5052 jest w stanie osiągnąć do 4-5% THD (zniekształcenie harmoniczne, generuje głównie harmoniczne drugiego rzędu i częściowo trzeciego rzędu). Efektem jest bogate, tłuste i nasycone brzmienie, a wszystko bez ryzyka przesterowania stopnia wyjściowego.

Kiedy funkcja Silk jest wyłączona, brzmienie staje się nowoczesne i krystaliczne, ale cały czas mamy do czynienia ze wspaniałą, konkretną barwą, którą dają transformatory. Sekcja preampu posiada płynnie regulowany w zakresie 20 - 250 Hz filtr górnoprzepustowy, wybór trybu wejścia Mic/Line, zasilanie phantom 48 V oraz odwrócenie polaryzacji.

Podwójny tor wejścia i wyjścia

Za przedwzmacniaczem w 5052 znajduje się symetryzowane transformatorowo wyjście, dzięki któremu możemy przekazać sygnał bezpośrednio do magnetofonu lub aplikacji DAW. Jednocześnie sygnał może biec dalej do korektora i układu Silk/Texture, jeśli miksujemy w tym samym czasie w środowisku analogowym, np. na konsolach 5088 lub 5060. To wyjście można również wykorzystać do wpięcia osobnego kompresora pomiędzy przedwzmacniaczem a korektorem. Umożliwia też ono pracę 5052 z dwoma osobnymi źródłami dźwięku. Gdy wciśniemy przełącznik "To EQ", sygnał trafiający do przedwzmacniacza zostaje skierowany bezpośrednio do sekcji korektora.

The Best of EQ

Inspiracją dla trójzakresowego korektora w 5052 na bazie customowych induktorów były najbardziej cenione, vintage'owe projekty Ruperta Neve'a. Korekcja dolnego pasma, wzorowana na modelu 1064,  dostarcza tłusty, dźwięczny bas. Jednak w odróżnieniu od 1064, w modelu 5052 korekcja dołu może działać jako filtr półkowy lub filtr dzwonkowy, dodając basom siły i przestrzenności. Korekcja pasmo środkowego, wzorowana na EQ ze słynnego 1073, idealnie nadaje się do poprawiania barwy wokali i instrumentów, jednocześnie przesuwając je w miksie do przodu. Zmienna dobroć filtra Q ułatwia precyzyjne wycinanie kłopotliwych częstotliwości. Korekcja górnego pasma to hybrydowy, współczesno-vintage'owy układ, łączący induktorowy układ rodem z 1073 z topologią kondensatorową. Umożliwia to osiągnięcie vintage'owego brzmienia, a zarazem zwiększa zakres kontroli. 

Podobnie jak w oryginalnych, cenionych przez wszystkich konstrukcjach Ruperta Neve'a, każda sekcja korektora używa dyskretnej elektroniki klasy A. Zapobiega to artefaktom i chropowatości brzmienia, które mogą pojawić się podczas kształtowania barwy korektorem. Nowy układ jest jednak zdecydowanie współczesnym projektem, który wykorzystuje rozwiązania i technologię nieosiągalną 35 lat temu, dlatego nie powinno się go traktować jako "klona".

Zasilanie, gniazda połączeniowe i montaż

5052 zasilany jest napięciem +/- 24V poprzez 4-pinowe złącza.  Dostępne są dwa zasilacze - samodzielny moduł zasilacza obsługujący 5 urządzeń i zasilacz montowany w obudowie rack 2U, który obsługuje do 25 urządzeń. Na panelu tylnym 5052 znajdują się trzy gniazda żeńskie XLR (Mic In, Line In i EQ In) oraz dwa gniazda męskie XLR (Mic Out i Main Out). 5052 można zainstalować w dedykowanych, pionowych obudowach na 2 lub 4 urządzenia. Może też funkcjonować jako element wyposażenia konsoli 5088. 

Seria Shelford 

Pięćdziesiąt lat temu, w budynku byłej plebanii w angielskim miasteczku Little Shelford, pan Rupert Neve zbudował serię przedwzmacniaczy i korektorów, które zrewolucjonizowały  brzmienie nagrań studyjnych. Dziś, rezydując w Wimberley w Teksasie, grupa konstruktorów pod wodzą pana Ruperta skrupulatnie łączy to, co najlepsze z klasycznych konstrukcji, ze współczesnymi pomysłami i podzespołami. Tak powstała wysokonapięciowa seria modułów Shelford Series.

Topologia

Sercem serii Shelford jest dyskretna topologia klasy A, wykorzystująca napięcie +/- 24V oraz specjalnie nawijane transformatory i induktory. Pan Rupert niezwykle starannie opracował tę topologię w taki sposób, by wskrzesić słynne moduły serii 80, które powstały w okresie Shelford (1073, 1064, 1081 itp.). W rezultacie konstrukcje Shelford Series uchwyciły potęgę i duszę klasyków, ale bez kompromisów związanych z przeszłością.

Szczególnie mocno wzorowana na starych, klasycznych konstrukcjach jest trójzakresowa sekcja korektorów. Korekcja dołu bazuje na modelu 1064, który słynie z tłustego, dźwięcznego brzmienia. Jednak w odróżnieniu od 1064, korekcja dołu może działać jako filtr półkowy lub filtr dzwonkowy, dodając basom jeszcze więcej mocy i przestrzenności. Induktorowy korektor środka w Shelford EQ wzorowany jest na cenionym korektorze z modelu 1073. Idealnie nadaje się do poprawiania barwy wokali i instrumentów, jednocześnie przesuwając te elementy miksu do przodu. Korektor górnego pasma w modelu 5052 to hybrydowy, vintage'owo-współczesny układ. Łączy induktorowe rozwiązania z 1073 z topologią kondensatorową, co skutkuje oldskulowym brzmieniem, ale z większym zakresem kontroli nad pasmem.

Ewolucja obejmująca pięćdziesiąt lat i dwa kontynenty zaowocowała serią Shelford, która oddała w ręce użytkowników klasyczne brzmienie w formie na wskroś współczesnych, XXI-wiecznych urządzeń.

Oprócz funkcjonowania jako wysokonapięciowe uzupełnienie konsoli 5088, modele 5051 i 5052 mogą pracować niezależnie, zamontowane w trzech rodzajach pionowych skrzynek rack: samodzielnych, pionowych obudowach 2 i 4-elementowych, a także 9-elementowej, pionowej obudowie, którą można zamontować w standardowej skrzynce rack o wielkości 6U.

Moduły wymagają użycia dedykowanych zasilaczy, dostarczających napięcie +/-24V poprzez przewody z 4-pinowymi złączkami. W tej chwili dostępne są dwa rodzaje - wolnostojący RND 5 dla pięciu modułów oraz RND 25 wielkości 2U montowany w racku dla dwudziestu pięciu modułów.

PREZENTACJA PRODUKTU:

Pliki do pobrania

Łatwy zwrot towaru

Kupuj i sprawdź spokojnie w domu. W ciągu 14 dni możesz odstąpić od umowy bez podania przyczyny.
Pokaż szczegóły
14 dni na odstąpienie od umowy
Najważniejsza jest Twoja satysfakcja z zakupów. Zamówione u nas produkty możesz zwrócić w ciągu 14 dni bez podania przyczyny.
Bez stresu i obaw
Dzięki integracji naszego sklepu z tanimi zwrotami Poczty Polskiej kupujesz bez stresu i obaw, że zwrot zakupionego towaru będzie problematyczny.
Prosty kreator zwrotów
Wszystkie zwroty w naszym sklepie obsługiwane są przez prosty kreator zwrotów, który daje możliwość odesłania do nas paczki zwrotnej.
Najczęściej zadawane pytania
Potrzebujesz pomocy? Chcesz zadać niestandardowe pytanie? Zadaj pytanie
Zobacz opinie klientów

Dobierz rekomendowane produkty

Portico 542 Tape Emulator, Portico 543 Mono Compressor Limiter, Portico 535 Diode Bridge (DEMO)

Portico 542 Tape Emulator, Portico 543 Mono Compressor Limiter, Portico 535 Diode Bridge (DEMO)

Zestaw kompresorów Rupert Neve Designs z serii Portico, w którego skład wchodzą: 542 Tape Emulator, 543 Mono Compressor Limiter, 535 Diode Bridge oraz firmowy lunchbox.
Shelford Edition 5088 Console

Shelford Edition 5088 Console

Limitowana wersja konsolety 5088, oparta na legendarnej serii Shelford.
R6 Six Space 500 Series Rack

R6 Six Space 500 Series Rack

Sześcioslotowy, przenośny lunchbox gwarantujący właściwe zasilanie nawet dla najbardziej wymagających modułów z serii 500, wyposażony w możliwość stereofonicznego linkowania modułów w parach.
Shelford Channel - Transformer Gain Mic Pre, Inductor EQ, Diode Bridge Compressor

Shelford Channel - Transformer Gain Mic Pre, Inductor EQ, Diode Bridge Compressor

Channel Strip zamknięty w obudowie rack 1U z najwyższej serii Shelford, która stanowi podsumowanie i ukoronowanie konstruktorskiego dzieła Ruperta Neve'a.
Portico 535 Diode Bridge Compressor

Portico 535 Diode Bridge Compressor

Nowa odświeżona funkcjonalnie przez samego Ruperta Neve'a inkarnacja legendarnego kompresora Neve 2554 z 1969r., przeniesiona do serii 500.
RNDI-S - Stereo Active Transformer DI

RNDI-S - Stereo Active Transformer DI

Stereofoniczny, dwukanałowy aktywny DI-box.
Portico 5017 Mobile DI Pre Comp with Variphase

Portico 5017 Mobile DI Pre Comp with Variphase

Mobilny przedwzmacniacz z niezależnym wejściem instrumentalnym, kompresorem i dwukanałowym sumatorem
Portico 5043 Compressor Limiter Duo

Portico 5043 Compressor Limiter Duo

Stereofoniczny kompresor tranzystorowy z moliwością pracy w dual mono.
Zapytaj o produkt

Jeżeli powyższy opis jest dla Ciebie niewystarczający, prześlij nam swoje pytanie odnośnie tego produktu. Postaramy się odpowiedzieć tak szybko jak tylko będzie to możliwe.

Dane są przetwarzane zgodnie z polityką prywatności. Przesyłając je, akceptujesz jej postanowienia.

Pola oznaczone gwiazdką są wymagane
Zamknij
Jplayer
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixel