Darmowa dostawa od 1 000,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge
5052 Shelford Series Mic Pre & Inductor EQ
5052 Shelford Series Mic Pre & Inductor EQ
5052 Shelford Series Mic Pre & Inductor EQ
5052 Shelford Series Mic Pre & Inductor EQ
5052 Shelford Series Mic Pre & Inductor EQ
5052 Shelford Series Mic Pre & Inductor EQ

5052 Shelford Series Mic Pre & Inductor EQ

  • Przedwzmacniacz z korektorem, oparte o rozwiązania znane z klasycznych konstrukcji jak 1073, 1064, 1081, itd. pozbawione kompromisów wynikających z ówczesnych barier technologicznych.
14 dni na łatwy zwrot
Ten produkt nie jest dostępny w sklepie stacjonarnym
Bezpieczne zakupy

Przedwzmacniacz mikrofonowy/korektor induktorowy Shelford 5052 przypomina pod względem funkcjonalności i prostoty słynny model 1073. W formie pionowego modułu mamy do dyspozycji przedwzmacniacz mikrofonowy, filtr górnoprzepustowy i trójzakresowy korektor induktorowy. Nowoczesne funkcje obejmują regulowaną funkcję Silk/Texture znaną z serii Portico II oraz możliwość jednoczesnej pracy w trybie "tape" pre/post. Dzięki zastosowaniu dyskretnej topologii w klasie A, napięcia +/-24 V oraz specjalnych transformatorów i induktorów, udało się stworzyć vintage'owy channel strip, który ma duszę klasycznych urządzeń, a przy okazji pozbawiony jest kompromisów, które były nie do uniknięcia w przeszłości.

Podobnie do urządzeń skonstruowanych w Shelford, przedwzmacniacz 5052 wzmacnia sygnał o 72 dB. Dyskretny tor preampu w klasie A symetryzowany jest potężnymi transformatorami z prostokątnymi cewkami. Jednak w odróżnieniu od klasycznych modeli, transformator wyjściowy można modyfikować funkcją Silk Red/Blue oraz potencjometrem Texture, znanymi z serii Portico II. Mają one wpływ na zawartość harmonicznych i charakter barwy stopnia wyjściowego. Uruchomiając te funkcje i odpowiednio wysterowując wyjście, 5052 jest w stanie osiągnąć do 4-5% THD (zniekształcenie harmoniczne, generuje głównie harmoniczne drugiego rzędu i częściowo trzeciego rzędu). Efektem jest bogate, tłuste i nasycone brzmienie, a wszystko bez ryzyka przesterowania stopnia wyjściowego.

Kiedy funkcja Silk jest wyłączona, brzmienie staje się nowoczesne i krystaliczne, ale cały czas mamy do czynienia ze wspaniałą, konkretną barwą, którą dają transformatory. Sekcja preampu posiada płynnie regulowany w zakresie 20 - 250 Hz filtr górnoprzepustowy, wybór trybu wejścia Mic/Line, zasilanie phantom 48 V oraz odwrócenie polaryzacji.

Podwójny tor wejścia i wyjścia

Za przedwzmacniaczem w 5052 znajduje się symetryzowane transformatorowo wyjście, dzięki któremu możemy przekazać sygnał bezpośrednio do magnetofonu lub aplikacji DAW. Jednocześnie sygnał może biec dalej do korektora i układu Silk/Texture, jeśli miksujemy w tym samym czasie w środowisku analogowym, np. na konsolach 5088 lub 5060. To wyjście można również wykorzystać do wpięcia osobnego kompresora pomiędzy przedwzmacniaczem a korektorem. Umożliwia też ono pracę 5052 z dwoma osobnymi źródłami dźwięku. Gdy wciśniemy przełącznik "To EQ", sygnał trafiający do przedwzmacniacza zostaje skierowany bezpośrednio do sekcji korektora.

The Best of EQ

Inspiracją dla trójzakresowego korektora w 5052 na bazie customowych induktorów były najbardziej cenione, vintage'owe projekty Ruperta Neve'a. Korekcja dolnego pasma, wzorowana na modelu 1064,  dostarcza tłusty, dźwięczny bas. Jednak w odróżnieniu od 1064, w modelu 5052 korekcja dołu może działać jako filtr półkowy lub filtr dzwonkowy, dodając basom siły i przestrzenności. Korekcja pasmo środkowego, wzorowana na EQ ze słynnego 1073, idealnie nadaje się do poprawiania barwy wokali i instrumentów, jednocześnie przesuwając je w miksie do przodu. Zmienna dobroć filtra Q ułatwia precyzyjne wycinanie kłopotliwych częstotliwości. Korekcja górnego pasma to hybrydowy, współczesno-vintage'owy układ, łączący induktorowy układ rodem z 1073 z topologią kondensatorową. Umożliwia to osiągnięcie vintage'owego brzmienia, a zarazem zwiększa zakres kontroli. 

Podobnie jak w oryginalnych, cenionych przez wszystkich konstrukcjach Ruperta Neve'a, każda sekcja korektora używa dyskretnej elektroniki klasy A. Zapobiega to artefaktom i chropowatości brzmienia, które mogą pojawić się podczas kształtowania barwy korektorem. Nowy układ jest jednak zdecydowanie współczesnym projektem, który wykorzystuje rozwiązania i technologię nieosiągalną 35 lat temu, dlatego nie powinno się go traktować jako "klona".

Zasilanie, gniazda połączeniowe i montaż

5052 zasilany jest napięciem +/- 24V poprzez 4-pinowe złącza.  Dostępne są dwa zasilacze - samodzielny moduł zasilacza obsługujący 5 urządzeń i zasilacz montowany w obudowie rack 2U, który obsługuje do 25 urządzeń. Na panelu tylnym 5052 znajdują się trzy gniazda żeńskie XLR (Mic In, Line In i EQ In) oraz dwa gniazda męskie XLR (Mic Out i Main Out). 5052 można zainstalować w dedykowanych, pionowych obudowach na 2 lub 4 urządzenia. Może też funkcjonować jako element wyposażenia konsoli 5088. 

Seria Shelford 

Pięćdziesiąt lat temu, w budynku byłej plebanii w angielskim miasteczku Little Shelford, pan Rupert Neve zbudował serię przedwzmacniaczy i korektorów, które zrewolucjonizowały  brzmienie nagrań studyjnych. Dziś, rezydując w Wimberley w Teksasie, grupa konstruktorów pod wodzą pana Ruperta skrupulatnie łączy to, co najlepsze z klasycznych konstrukcji, ze współczesnymi pomysłami i podzespołami. Tak powstała wysokonapięciowa seria modułów Shelford Series.

Topologia

Sercem serii Shelford jest dyskretna topologia klasy A, wykorzystująca napięcie +/- 24V oraz specjalnie nawijane transformatory i induktory. Pan Rupert niezwykle starannie opracował tę topologię w taki sposób, by wskrzesić słynne moduły serii 80, które powstały w okresie Shelford (1073, 1064, 1081 itp.). W rezultacie konstrukcje Shelford Series uchwyciły potęgę i duszę klasyków, ale bez kompromisów związanych z przeszłością.

Szczególnie mocno wzorowana na starych, klasycznych konstrukcjach jest trójzakresowa sekcja korektorów. Korekcja dołu bazuje na modelu 1064, który słynie z tłustego, dźwięcznego brzmienia. Jednak w odróżnieniu od 1064, korekcja dołu może działać jako filtr półkowy lub filtr dzwonkowy, dodając basom jeszcze więcej mocy i przestrzenności. Induktorowy korektor środka w Shelford EQ wzorowany jest na cenionym korektorze z modelu 1073. Idealnie nadaje się do poprawiania barwy wokali i instrumentów, jednocześnie przesuwając te elementy miksu do przodu. Korektor górnego pasma w modelu 5052 to hybrydowy, vintage'owo-współczesny układ. Łączy induktorowe rozwiązania z 1073 z topologią kondensatorową, co skutkuje oldskulowym brzmieniem, ale z większym zakresem kontroli nad pasmem.

Ewolucja obejmująca pięćdziesiąt lat i dwa kontynenty zaowocowała serią Shelford, która oddała w ręce użytkowników klasyczne brzmienie w formie na wskroś współczesnych, XXI-wiecznych urządzeń.

Oprócz funkcjonowania jako wysokonapięciowe uzupełnienie konsoli 5088, modele 5051 i 5052 mogą pracować niezależnie, zamontowane w trzech rodzajach pionowych skrzynek rack: samodzielnych, pionowych obudowach 2 i 4-elementowych, a także 9-elementowej, pionowej obudowie, którą można zamontować w standardowej skrzynce rack o wielkości 6U.

Moduły wymagają użycia dedykowanych zasilaczy, dostarczających napięcie +/-24V poprzez przewody z 4-pinowymi złączkami. W tej chwili dostępne są dwa rodzaje - wolnostojący RND 5 dla pięciu modułów oraz RND 25 wielkości 2U montowany w racku dla dwudziestu pięciu modułów.

PREZENTACJA PRODUKTU:

Do pobrania
Napisz swoją opinię
Twoja ocena:
5/5
Dodaj własne zdjęcie produktu:
pixel