Darmowa dostawa od 1 000,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge
Portico 551 Inductor EQ
Portico 551 Inductor EQ
Portico 551 Inductor EQ
Portico 551 Inductor EQ
Portico 551 Inductor EQ
Portico 551 Inductor EQ
Portico 551 Inductor EQ
Portico 551 Inductor EQ

Portico 551 Inductor EQ

 • Klasyczny korektor Neve i zarazem jedyny korektor w formacie 500 zaprojektowany od podstaw przez Ruperta Neve'a.
4 497,00 zł
brutto / szt.
14 dni na łatwy zwrot
Ten produkt nie jest dostępny w sklepie stacjonarnym
Bezpieczne zakupy

Korektor induktorowy 551 to jedyny equalizer formatu 500 zaprojektowany przez pana Ruperta Neve'a. Oferuje 3 zakresy korekcji przypominające najbardziej cenione, vintage'owe konstrukcje Ruperta Neve'a. Posiada specjalnie nawijane induktory i transformatory oraz stopnie wzmocnienia klasy A. Model ten po raz pierwszy przenosi do formatu 500 rasowy, tłusty dół oraz słodką górę znane z klasycznych urządzeń Ruperta Neve'a.

The Best of EQ

Inspiracją dla trójzakresowego korektora 551 na bazie customowych induktorów były najbardziej cenione, vintage'owe projekty Ruperta Neve'a. Korekcja dolnego pasma dostarcza tłusty, dźwięczny bas. Jednak w odróżnieniu od klasycznych modeli, w module 551 korekcja dołu może działać jako filtr półkowy lub filtr typu peak, dodając basom siły i przestrzenności. Pasmo środkowe w modelu 551 idealnie nadaje się do poprawiania barwy wokali i instrumentów, jednocześnie przesuwając je w miksie do przodu. Zmienna dobroć filtra Q ułatwia precyzyjne wycinanie kłopotliwych częstotliwości. Korekcja górnego pasma to hybrydowy, współczesno-vintage'owy układ, łączący układ induktorowy z topologią kondensatorową. Umożliwia to osiągnięcie vintage'owego brzmienia, a zarazem zwiększa możliwości kontroli. Filtr High Pass o nachyleniu 12 dB/oktawę i stałej częstotliwości 80 Hz może działać w parze z korektorem dolnych częstotliwości. Poprawia to prezencję dolnego pasma, nie zamulając przy tym sygnału.

Podobnie jak w oryginalnych, cenionych przez wszystkich konstrukcjach Ruperta Neve'a, każda sekcja korektora używa dyskretnej elektroniki klasy A. Zapobiega to artefaktom i chropowatości brzmienia, które mogą pojawić się podczas kształtowania barwy korektorem. Nowy układ jest jednak zdecydowanie współczesnym projektem, który wykorzystuje rozwiązania i technologię nieosiągalną 35 lat temu, dlatego nie powinno się go traktować jako "klona".

Korekcja dołu i góry może być przełączana pomiędzy typem półkowym lub typem peak i zapewnia maksymalną głębokość korekcji o wartości +/- 15 dB. Korekcja góry jest regulowana w zakresie od 8 kHz do 16 kHz,  natomiast w korektorze dolnego pasma do wyboru mamy częstotliwości 35 Hz, 60 Hz, 100 Hz i 220 Hz. Induktorowy korektor środka ma do wyboru 6 częstotliwości: 200 Hz, 350 Hz, 700 Hz, 1.5 kHz, 3 kHz i 6 kHz. Korektor środkowego pasma posiada też przełącznik "Mid Hi Q", który zawęża skalę korekcji (czyli powiększa parametr Q). 

Dlaczego induktory?

Induktory to przewody owinięte wokół cewki, które zmieniają oporność w zależności od częstotliwości. Gdy ulegną saturacji, usłyszymy pięknie brzmiące składowe harmoniczne, które nadadzą śladom gładkiego, miłego brzmienia. Brzmienie to uczyniło konstrukcje Ruperta Neve'a tak bardzo pożądanymi przez ostatnie pięćdziesiąt lat. Mimo że możliwe jest zbudowanie equalizera w oparciu o seryjne induktory, to właśnie przywiązanie wagi do takich detali, jak materiały, z których wykonano przewody i cewki sprawiło, że w 551 EQ zdołano uchwycić walory brzmieniowe starszych konstrukcji pana Ruperta. Urządzenia oparte na kondensatorach, takie jak 5033, często preferowane są do zadań wymagających chirurgicznej precyzji. Natomiast korekcja induktorowa, którą oferuje 551, jest w stanie (oprócz oczywistego wycinania/podbijania) dodać muzyce mocy, życia i osobowości.

Projektowanie modułów formatu 500

Rupert Neve: "Zaprojektowanie funkcjonalnego modułu w formacie 500 jest stosunkowo proste. Jednak biorąc pod uwagę ograniczenia napięcia i natężenia prądu oraz dostępność miejsca, jakie narzuca format 500, stworzenie urządzeń dorównujących swoim pełnowymiarowym pierwowzorom, jest nie lada wyzwaniem. Podczas tworzenia modułów z formatu 500, mocno eksperymentowaliśmy z różnymi transformatorami i podzespołami tak, by osiągnąć brzmienie równie fantastyczne, co w standardowej serii Portico. W efekcie tych starań, poza nieznacznie mniejszym headroomem, moduły formatu 500 niczym nie różnią się od standardowych modeli Portico i odpowiadają wyśrubowanym wymogom obowiązującym w renomowanych studiach nagraniowych". 

Pojedyncze obwody oraz symetryzowane transformatorowo wejścia i wyjścia w modelu 551 są w stanie polepszyć walory brzmieniowe sygnału, zwłaszcza tego, który pochodzi z domeny cyfrowej. Jakość dźwięku jest tej samej klasy, co w oryginalnych konstrukcjach Ruperta Neve'a sprzed 35 - 40 lat. Jest to korektor o zdecydowanie vintage'owej duszy.

Zasilanie i połączenia audio zapewnia dowolna obudowa rack formatu 500.

NAJWAŻNIEJSZE CECHY:

 • Pierwszy korektor w formacie 500 zaprojektowany przez Ruperta Neve. Korektory 551 są zbudowane na bazie specjalnie nawijanych induktorów i ulubionych częstotliwościach z klasycznych EQ zaprojektowanych przez Ruperta Neve.
 • Korekcja niskich tonów +/- 15dB Shelf lub Peak w zakresach 35 Hz, 60 Hz, 100 Hz lub 220 Hz
 • Korekcja średnich tonów +/- 15dB w zakresie 6 głównych częstotliwości: 200 Hz, 350 Hz, 700 Hz, 1.5 kHz, 3 kHz i 6 kHz, z dedykowanym włącznikiem High Peak zawężającym pasmo (wzrost fitra dobroci Q) filtra.
 • Korekcja wysokich tonów +/- 15dB Shelf lub Peak w zakresach 8 kHz lub 16 kHz
 • Filtr HPF z nachyleniem 12 dB/oktawę ustawiony na stałą częstotliwość 80 Hz
 • Transformator I/O zbudowany w oparciu o customowe transformatory zaprojektowane specjalnie z myślą o o modułach w fomacie 500

SPECYFIKACJA TECHNICZNA:

Korekcja wyłączona

 • Szum: Zmierzony na głównym wyjściu, nieważony, 22 Hz - 22 kHz, impedancja źródłowa 40 Ohm symetryczna. Lepiej niż -102 dBV
 • Zakres częstotliwości: Wyjście główne, bez obciążenia +/- 0.1 dBu od 20 Hz do 31.5 kHz, -1 dB@120 kHz
 • Maksymalny poziom wyjściowy: 23.25 dBu
 • Całkowite zniekształcenia harmoniczne i szum: @1 kHz, poziom wyjściowy +20 dBu, bez obciążenia. Lepiej niż 0.0025%@20Hz, poziom wyjściowy +20dBu, bez obciążenia 0.13% typowo (2 i 3 harmoniczna)
 • Filtr High Pass: -2.7 dB@80 Hz, nachylenie 12dB/oktawę

Korekcja włączona

 • Szum:  Zmierzony na głównym wyjściu, nieważony, 22 Hz - 22 kHz, impedancja źródłowa 40 Ohm symetryczna. Lepiej niż -94 dBV
 • Zakres częstotliwości: Wyjście główne, bez obciążenia +/- 0.25 dBu od 20 Hz do 45 kHz, -2 dB@120 kHz
 • Maksymalny poziom wyjściowy: 23 dBu
 • Całkowite zniekształcenia harmoniczne i szum @1 kHz, poziom wyjściowy +20 dBu, bez obciążenia. Lepiej niż 0.009%@20Hz, poziom wyjściowy +20dBu, bez obciążenia 0.13% typowo (2 i 3 harmoniczna)
 • Zasilanie: 120 mA dla +16VDC, 110 mA dla -16VDC

PREZENTACJA PRODUKTU:

Do pobrania
Napisz swoją opinię
Twoja ocena:
5/5
Dodaj własne zdjęcie produktu:
pixel