• Portico 551 Inductor EQ
 • Portico 551 Inductor EQ
 • Portico 551 Inductor EQ
 • Portico 551 Inductor EQ

Portico 551 Inductor EQ

 • Klasyczny korektor Neve i zarazem jedyny korektor w formacie 500 zaprojektowany od podstaw przez Ruperta Neve'a.
Rupert Neve Designs

Gdy Rupert Neve w latach 30. dwudziestego wieku zaczął budować swoje pierwsze odbiorniki radiowe i wzmacniacze, nikt nie sądził, że będzie to postać, która zostanie uznana za najważniejszą dla rozwoju technologii rejestracji dźwięku. Rupert Neve dzięki niebywałemu talentowi, łączącemu zdolności muzyczne z umiejętnościami technicznymi, jak i odwadze we wprowadzaniu nowych rozwiązań oraz nieskrępowanej wyobraźni przez całe życie budował urządzenia, które zawsze stawały się klasykami, poszukiwanymi do dzisiaj.

 

Konsolety modularne i ich moduły, które Rupert Neve budował pod różnymi markami, są bardzo wysoko cenione dziś nie tylko wśród kolekcjonerów, ale przede wszystkim przez realizatorów i producentów. Ich unikalne brzmienie sprawia, że ceny osiągane na aukcjach mogą przyprawić o zawrót głowy, a mimo to momentalnie zyskują nowych właścicieli. Trudno o lepszą rekomendację.

 

W 2005 roku Rupert Neve powołał do życia nową markę, Rupert Neve Designs. Zaledwie po kilku tygodniach od ukazania się na rynku pierwszego urządzenia sygnowanego nową nazwą, produkty Rupert Neve Designs zyskały miano urządzeń kultowych. Doskonałe, charakterystyczne brzmienie znane z wcześniejszych konstrukcji Neve zostało w odważny sposób o nowe rozwiązania, znacznie rozszerzając zakres funkcjonalny tych urządzeń. Jednocześnie Rupert wyszedł naprzeciw oczekiwaniom współczesnych realizatorów, wprowadzając nowe funkcje, powstałe z myślą o rejestracji cyfrowej materiału audio.

 

Seria Portico, wciąż rozszerzana, już teraz zaliczana jest do urządzeń klasycznych. Dzięki niewielkim rozmiarom, zgodnie z koncepcją autora, moduły Portico mogą pracować jako niezależne urządzenia, lub też współtworzyć modularne konsolety mikserskie. W tym celu przygotowano charakterystyczne ramy typu lunchbox, pozwalające na pionowy montaż modułów. Również moduły są dostępne w dwóch wersjach: poziomej i pionowej. Co więcej, możliwy jest zakup samych paneli frontowych, co pozwala na dowolną zmianę położenia modułów bez konieczności kupowania drugiego takiego samego urządzenia.

 

Ramy lunchbox mogą również stać się wybawieniem dla tych wszystkich, którzy potrzebują profesjonalnych urządzeń, które będzie można zabrać na przykład w plener. Ułatwia to również system zasilania, który został tak zbudowany, by móc współpracować nawet z… akumulatorem samochodowym!

Korektor induktorowy 551 to jedyny equalizer formatu 500 zaprojektowany przez pana Ruperta Neve'a. Oferuje 3 zakresy korekcji przypominające najbardziej cenione, vintage'owe konstrukcje Ruperta Neve'a. Posiada specjalnie nawijane induktory i transformatory oraz stopnie wzmocnienia klasy A. Model ten po raz pierwszy przenosi do formatu 500 rasowy, tłusty dół oraz słodką górę znane z klasycznych urządzeń Ruperta Neve'a.

The Best of EQ

Inspiracją dla trójzakresowego korektora 551 na bazie customowych induktorów były najbardziej cenione, vintage'owe projekty Ruperta Neve'a. Korekcja dolnego pasma dostarcza tłusty, dźwięczny bas. Jednak w odróżnieniu od klasycznych modeli, w module 551 korekcja dołu może działać jako filtr półkowy lub filtr typu peak, dodając basom siły i przestrzenności. Pasmo środkowe w modelu 551 idealnie nadaje się do poprawiania barwy wokali i instrumentów, jednocześnie przesuwając je w miksie do przodu. Zmienna dobroć filtra Q ułatwia precyzyjne wycinanie kłopotliwych częstotliwości. Korekcja górnego pasma to hybrydowy, współczesno-vintage'owy układ, łączący układ induktorowy z topologią kondensatorową. Umożliwia to osiągnięcie vintage'owego brzmienia, a zarazem zwiększa możliwości kontroli. Filtr High Pass o nachyleniu 12 dB/oktawę i stałej częstotliwości 80 Hz może działać w parze z korektorem dolnych częstotliwości. Poprawia to prezencję dolnego pasma, nie zamulając przy tym sygnału.

Podobnie jak w oryginalnych, cenionych przez wszystkich konstrukcjach Ruperta Neve'a, każda sekcja korektora używa dyskretnej elektroniki klasy A. Zapobiega to artefaktom i chropowatości brzmienia, które mogą pojawić się podczas kształtowania barwy korektorem. Nowy układ jest jednak zdecydowanie współczesnym projektem, który wykorzystuje rozwiązania i technologię nieosiągalną 35 lat temu, dlatego nie powinno się go traktować jako "klona".

Korekcja dołu i góry może być przełączana pomiędzy typem półkowym lub typem peak i zapewnia maksymalną głębokość korekcji o wartości +/- 15 dB. Korekcja góry jest regulowana w zakresie od 8 kHz do 16 kHz,  natomiast w korektorze dolnego pasma do wyboru mamy częstotliwości 35 Hz, 60 Hz, 100 Hz i 220 Hz. Induktorowy korektor środka ma do wyboru 6 częstotliwości: 200 Hz, 350 Hz, 700 Hz, 1.5 kHz, 3 kHz i 6 kHz. Korektor środkowego pasma posiada też przełącznik "Mid Hi Q", który zawęża skalę korekcji (czyli powiększa parametr Q). 

Dlaczego induktory?

Induktory to przewody owinięte wokół cewki, które zmieniają oporność w zależności od częstotliwości. Gdy ulegną saturacji, usłyszymy pięknie brzmiące składowe harmoniczne, które nadadzą śladom gładkiego, miłego brzmienia. Brzmienie to uczyniło konstrukcje Ruperta Neve'a tak bardzo pożądanymi przez ostatnie pięćdziesiąt lat. Mimo że możliwe jest zbudowanie equalizera w oparciu o seryjne induktory, to właśnie przywiązanie wagi do takich detali, jak materiały, z których wykonano przewody i cewki sprawiło, że w 551 EQ zdołano uchwycić walory brzmieniowe starszych konstrukcji pana Ruperta. Urządzenia oparte na kondensatorach, takie jak 5033, często preferowane są do zadań wymagających chirurgicznej precyzji. Natomiast korekcja induktorowa, którą oferuje 551, jest w stanie (oprócz oczywistego wycinania/podbijania) dodać muzyce mocy, życia i osobowości.

Projektowanie modułów formatu 500

Rupert Neve: "Zaprojektowanie funkcjonalnego modułu w formacie 500 jest stosunkowo proste. Jednak biorąc pod uwagę ograniczenia napięcia i natężenia prądu oraz dostępność miejsca, jakie narzuca format 500, stworzenie urządzeń dorównujących swoim pełnowymiarowym pierwowzorom, jest nie lada wyzwaniem. Podczas tworzenia modułów z formatu 500, mocno eksperymentowaliśmy z różnymi transformatorami i podzespołami tak, by osiągnąć brzmienie równie fantastyczne, co w standardowej serii Portico. W efekcie tych starań, poza nieznacznie mniejszym headroomem, moduły formatu 500 niczym nie różnią się od standardowych modeli Portico i odpowiadają wyśrubowanym wymogom obowiązującym w renomowanych studiach nagraniowych". 

Pojedyncze obwody oraz symetryzowane transformatorowo wejścia i wyjścia w modelu 551 są w stanie polepszyć walory brzmieniowe sygnału, zwłaszcza tego, który pochodzi z domeny cyfrowej. Jakość dźwięku jest tej samej klasy, co w oryginalnych konstrukcjach Ruperta Neve'a sprzed 35 - 40 lat. Jest to korektor o zdecydowanie vintage'owej duszy.

Zasilanie i połączenia audio zapewnia dowolna obudowa rack formatu 500.

NAJWAŻNIEJSZE CECHY:

 • Pierwszy korektor w formacie 500 zaprojektowany przez Ruperta Neve. Korektory 551 są zbudowane na bazie specjalnie nawijanych induktorów i ulubionych częstotliwościach z klasycznych EQ zaprojektowanych przez Ruperta Neve.
 • Korekcja niskich tonów +/- 15dB Shelf lub Peak w zakresach 35 Hz, 60 Hz, 100 Hz lub 220 Hz
 • Korekcja średnich tonów +/- 15dB w zakresie 6 głównych częstotliwości: 200 Hz, 350 Hz, 700 Hz, 1.5 kHz, 3 kHz i 6 kHz, z dedykowanym włącznikiem High Peak zawężającym pasmo (wzrost fitra dobroci Q) filtra.
 • Korekcja wysokich tonów +/- 15dB Shelf lub Peak w zakresach 8 kHz lub 16 kHz
 • Filtr HPF z nachyleniem 12 dB/oktawę ustawiony na stałą częstotliwość 80 Hz
 • Transformator I/O zbudowany w oparciu o customowe transformatory zaprojektowane specjalnie z myślą o o modułach w fomacie 500

SPECYFIKACJA TECHNICZNA:

Korekcja wyłączona

 • Szum: Zmierzony na głównym wyjściu, nieważony, 22 Hz - 22 kHz, impedancja źródłowa 40 Ohm symetryczna. Lepiej niż -102 dBV
 • Zakres częstotliwości: Wyjście główne, bez obciążenia +/- 0.1 dBu od 20 Hz do 31.5 kHz, -1 dB@120 kHz
 • Maksymalny poziom wyjściowy: 23.25 dBu
 • Całkowite zniekształcenia harmoniczne i szum: @1 kHz, poziom wyjściowy +20 dBu, bez obciążenia. Lepiej niż 0.0025%@20Hz, poziom wyjściowy +20dBu, bez obciążenia 0.13% typowo (2 i 3 harmoniczna)
 • Filtr High Pass: -2.7 dB@80 Hz, nachylenie 12dB/oktawę

Korekcja włączona

 • Szum:  Zmierzony na głównym wyjściu, nieważony, 22 Hz - 22 kHz, impedancja źródłowa 40 Ohm symetryczna. Lepiej niż -94 dBV
 • Zakres częstotliwości: Wyjście główne, bez obciążenia +/- 0.25 dBu od 20 Hz do 45 kHz, -2 dB@120 kHz
 • Maksymalny poziom wyjściowy: 23 dBu
 • Całkowite zniekształcenia harmoniczne i szum @1 kHz, poziom wyjściowy +20 dBu, bez obciążenia. Lepiej niż 0.009%@20Hz, poziom wyjściowy +20dBu, bez obciążenia 0.13% typowo (2 i 3 harmoniczna)
 • Zasilanie: 120 mA dla +16VDC, 110 mA dla -16VDC

PREZENTACJA PRODUKTU:

Pliki do pobrania
 • Instrukcja obsługi
 • Broszura

Łatwy zwrot towaru

Kupuj i sprawdź spokojnie w domu. W ciągu 14 dni możesz odstąpić od umowy bez podania przyczyny.
Pokaż szczegóły
14 dni na odstąpienie od umowy
Najważniejsza jest Twoja satysfakcja z zakupów. Zamówione u nas produkty możesz zwrócić w ciągu 14 dni bez podania przyczyny.
Bez stresu i obaw
Dzięki integracji naszego sklepu z tanimi zwrotami Poczty Polskiej kupujesz bez stresu i obaw, że zwrot zakupionego towaru będzie problematyczny.
Prosty kreator zwrotów
Wszystkie zwroty w naszym sklepie obsługiwane są przez prosty kreator zwrotów, który daje możliwość odesłania do nas paczki zwrotnej.
Najczęściej zadawane pytania
Potrzebujesz pomocy? Chcesz zadać niestandardowe pytanie? Zadaj pytanie
Zobacz opinie klientów

Dobierz rekomendowane produkty

RNDI-S - Stereo Active Transformer DI

RNDI-S - Stereo Active Transformer DI

Stereofoniczny, dwukanałowy aktywny DI-box.
Portico II Channel

Portico II Channel

Kompletny tor sygnałowy z regulacją Silk i Texture.
5060 Centerpiece - 24 x 2 Desktop Mixer

5060 Centerpiece - 24 x 2 Desktop Mixer

Dwudziestoczterokanałowy mikser z funkcją Silk, Texture, sekcją monitoringu i nawigacji DAW, teraz dostępny w klasycznym kolorze 'Shelford Blue'.
Portico 5043 Compressor Limiter Duo

Portico 5043 Compressor Limiter Duo

Stereofoniczny kompresor tranzystorowy z moliwością pracy w dual mono.
Shelford Accesories

Shelford Accesories

Akcesoria do użycia z modułami serii Shelford
Portico 517 Mic Pre with Compressor, Silk and Vari-Phase

Portico 517 Mic Pre with Compressor, Silk and Vari-Phase

Przedwzmacniacz mikrofonowo-liniowy z kompresorem, funkcją Silk i regulacją fazy, przygotowany w formacie 500.
Portico 5024 Quad Mic Pre

Portico 5024 Quad Mic Pre

Czterokanaowy przedwzmacniacz mikrofonowo-liniowy z niezależną funkcją Silk i zasilaniem fantomowym.
Portico 5017 Mobile DI Pre Comp with Variphase

Portico 5017 Mobile DI Pre Comp with Variphase

Mobilny przedwzmacniacz z niezależnym wejściem instrumentalnym, kompresorem i dwukanałowym sumatorem
Zapytaj o produkt

Jeżeli powyższy opis jest dla Ciebie niewystarczający, prześlij nam swoje pytanie odnośnie tego produktu. Postaramy się odpowiedzieć tak szybko jak tylko będzie to możliwe.

Dane są przetwarzane zgodnie z polityką prywatności. Przesyłając je, akceptujesz jej postanowienia.

Pola oznaczone gwiazdką są wymagane
Zamknij
Jplayer
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixel