• Portico 542 Tape Emulator
 • Portico 542 Tape Emulator
 • Portico 542 Tape Emulator

Portico 542 Tape Emulator

 • Monofoniczny emulator taśmy, seria 500.
Rupert Neve Designs

Gdy Rupert Neve w latach 30. dwudziestego wieku zaczął budować swoje pierwsze odbiorniki radiowe i wzmacniacze, nikt nie sądził, że będzie to postać, która zostanie uznana za najważniejszą dla rozwoju technologii rejestracji dźwięku. Rupert Neve dzięki niebywałemu talentowi, łączącemu zdolności muzyczne z umiejętnościami technicznymi, jak i odwadze we wprowadzaniu nowych rozwiązań oraz nieskrępowanej wyobraźni przez całe życie budował urządzenia, które zawsze stawały się klasykami, poszukiwanymi do dzisiaj.

 

Konsolety modularne i ich moduły, które Rupert Neve budował pod różnymi markami, są bardzo wysoko cenione dziś nie tylko wśród kolekcjonerów, ale przede wszystkim przez realizatorów i producentów. Ich unikalne brzmienie sprawia, że ceny osiągane na aukcjach mogą przyprawić o zawrót głowy, a mimo to momentalnie zyskują nowych właścicieli. Trudno o lepszą rekomendację.

 

W 2005 roku Rupert Neve powołał do życia nową markę, Rupert Neve Designs. Zaledwie po kilku tygodniach od ukazania się na rynku pierwszego urządzenia sygnowanego nową nazwą, produkty Rupert Neve Designs zyskały miano urządzeń kultowych. Doskonałe, charakterystyczne brzmienie znane z wcześniejszych konstrukcji Neve zostało w odważny sposób o nowe rozwiązania, znacznie rozszerzając zakres funkcjonalny tych urządzeń. Jednocześnie Rupert wyszedł naprzeciw oczekiwaniom współczesnych realizatorów, wprowadzając nowe funkcje, powstałe z myślą o rejestracji cyfrowej materiału audio.

 

Seria Portico, wciąż rozszerzana, już teraz zaliczana jest do urządzeń klasycznych. Dzięki niewielkim rozmiarom, zgodnie z koncepcją autora, moduły Portico mogą pracować jako niezależne urządzenia, lub też współtworzyć modularne konsolety mikserskie. W tym celu przygotowano charakterystyczne ramy typu lunchbox, pozwalające na pionowy montaż modułów. Również moduły są dostępne w dwóch wersjach: poziomej i pionowej. Co więcej, możliwy jest zakup samych paneli frontowych, co pozwala na dowolną zmianę położenia modułów bez konieczności kupowania drugiego takiego samego urządzenia.

 

Ramy lunchbox mogą również stać się wybawieniem dla tych wszystkich, którzy potrzebują profesjonalnych urządzeń, które będzie można zabrać na przykład w plener. Ułatwia to również system zasilania, który został tak zbudowany, by móc współpracować nawet z… akumulatorem samochodowym!

Moduł 542 jest odpowiednikiem modelu Portico 5042. Oferuje znakomitą symulację taśmy analogowej, którą uzyskano przez użycie układu odpowiadającego za wysterowanie sygnału takiego, jak w studyjnych magnetofonach szpulowych. Dodatkowo zastosowano kilka innych rozwiązań, nadających analogowej głębi zarówno pojedynczym ścieżkom, jak i całym miksom.

Układ True Tape dostarcza nostalgicznego, okrągłego brzmienia i kompresji, osiągalnych jedynie przy użyciu prawdziwej taśmy. Pozwala pozbyć się nieprzyjemnej szorstkości, tak charakterystycznej dla nagrań cyfrowych. Inaczej niż w cyfrowych symulatorach taśmy, układ True Tape wyposażony jest w prawdziwą głowicę magnetyczną, do której dostarczany jest sygnał specjalnie przygotowany przed układ, jaki stosowany jest w magnetofonach szpulowych. Sygnał z głowicy przechwytywany jest zaś przez odpowiedni układ odtwarzający. Wraz ze wzrostem napięcia na głowicy, zwiększa się saturacja, a w głośniejszych momentach załącza się układ soft-clip, zaokrąglający szczyty sygnału. Brzmienie można dodatkowo zmieniać poprzez przełączanie pomiędzy trybami 15 a 30 ips (inch per second) - przypomina to swoistą "equalizację" barwy nasycenia. Potencjometrem pre/post tape blend możemy miksować zmieniony sygnał z sygnałem podstawowym. Oprócz tego model 542 ma na pokładzie układ Silk/Texture - ten sam, co w urządzeniach serii Portico II (z trybami pracy Red i Blue), który umożliwia realizatorom kontrolowanie zawartości składowych harmonicznych na transformatorze wyjściowym. 

542 jest intuicyjnym i dynamicznym narzędziem w rękach realizatora. Nielinearne zachowanie głowicy True Tape, układy soft-clip oraz Silk mogą być ze sobą dowolnie mieszane poprzez proste kręcenie potencjometrami saturation, blend i texture. Tymi efektami możemy tchnąć nowe życie w sterylnie brzmiące ścieżki oraz nadać nowy wymiar dynamice nagrania. Dla przykładu, werbel zarejestrowany mikrofonem dynamicznym, który brzmi anemicznie i płasko w górnym paśmie, może być przepuszczony jednocześnie przez układy True Tape i Red Silk, co spowoduje zarówno pogłębienie dołu, jak i uszlachetnienie góry. Z kolei jeśli werbel jest zbyt dynamiczny, podkręcenie gałki saturacji sprawi, że włączy się tryb soft-clip, który ładnie zaokrągli wierzchołki szczytów sygnału. Kontrola parametru blend pozwoli nam zachować naturalną dynamikę i transjenty bębnów, a jednocześnie domieszać sygnał przetworzony bardziej ekstremalnymi ustawieniami saturacji i soft-clip.

Łącząc w parę dwa moduły 542, można przepuścić przez nie cały miks, żeby nadać nagraniu dodatkowej taśmowej intensywności w najgłośniejszych momentach utworu, a potem dopiero zastosować końcowe kompresory i limitery. Taka technika pozwala zachować wrażenie większej dynamiki, nawet jeśli dynamika została już zredukowana kompresorem, ponieważ wtedy te najbardziej skompresowane miejsca pokryją się z miejscami najbardziej nasyconymi harmonicznie przez układ True Tape. 

NAJWAŻNIEJSZE CECHY:

 • Przycisk Tape-In odpowiedzialny za wysłanie sygnału do obwodu 'True-tape' emulującego pracę prawdziwej taśmy, który potem można modyfikować potencjometrami Saturation, Blend oraz przyciskiem 15/30 IPS
 • Potencjometr Trim dopasowujący sygnał o +/- 12dB poziomu wejściowego przed poddaniem go działaniu obwodu 'True-Tape'
 • Potencjometr Saturation kontrolujący ilość sygnału wysyłanego do obwodu 'True-Tape'
 • Przycisk 15/30 IPS determinujący rodzaj charakterystyki taśmy
 • Potencjometr Blend określający balans pomiędzy brzmieniem wejściowym a przetworzonym przez obwód urządzenia
 • Przycisk Silk Blue/Red aktywujący autorski obwód Silk Red lub Blue
 • Potencjometr Texture określający poziom obwodu Silk w sygnale
 • Miernik Level obrazujący poziom sygnału oraz miernik Drive obrazujący poziom sygnału podobny do tego na "głowicy nagrywającej" z układem Soft Clip aktywującym obwód 'True-Tape' po przekroczeniu poziomu 5 na wskaźniku

SPECYFIKACJA TECHNICZNA:

Wzmacniacz liniowy (obwód 'True-Tape' dezaktywowany)

 • Szumy: mierzone przy wyjściu głównym, nieważone, 20-22kHz, obciążenie wejścia 40 Ohm, Unity Gain = lepsze niż -100dBu
 • Odpowiedź częstotliwościowa: mierzona przy +10dBu, potencjometr Trim w pozycji środkowej trim at unity = wyjście główne +/- 0.25dB od 5Hz do 60Khz
  -2dB @ 120KHz
 • Maks poziom wyjściowy: 23.25dBu
 • THD i szumy: @ 1kHz, +20dBu poziomu wyjściowego = lepsze niż 0.0025%; @ 20Hz, +20dBu poziomu wyjściowego 0.07% standardowo (2-gie i 3-cie harmoniczne)

Specyfikacja emulacji taśmy:

 • Mierzone przy wyjściu głównym, nieważone, 20-22kHz, obciążenie wejścia 40 Ohm = saturacja min. lepsza niż -100dBu; saturacja maks. lepsza niż -100dBu
 • Odpowiedź częstotliwościowa: 15 IPS, wejście @ -0 dBu -3dBu @ 28kHz, saturacja min. 0dBu @ 10Hz +5dBu Peak @ 60Hz, saturacja maks. -3dBu @ 20kHz -3dBu @ 12.5Hz +2.4dBu Peak @ 60Hz; 30 IPS, wejście @ -0 dBu -3dBu @ 120kHz saturacja min. -3dBu @ 10Hz +3.15dBu szczytowe @ 125Hz, saturacja maks. -3dBu @ 100kHz -3dBu @ 12.5Hz +1.3dBu szczytowe @ 110Hz
 • THD i szumy: (patrz str. 10) 15 IPS, wejście @ -0 dBu 0.4% @ 3kHz do 1% @ 175Hz standardowe, saturacja min. większa niż 1% poniżej 175Hz standardowego, saturacja maks. 1% przy 6kHz standardowe, 0.3% @ 1kHz to 3% @ 50Hz standardowe; 30 IPS, wejście @ -0 dBu 1% at 1kHz  standardowe, saturacja min 0.6% @ 400Hz 5% @ 20Hz standardowe, saturacja maks. 1.5% @ 20kHz to 0.4% @ 1kHz standardowe 0.4% @ 1kHz to 2 %@ 50Hz standardowe
 • Zasilanie: rama 'lunchbox' (110-125 mA @ +/- 16V DC)

PREZENTACJA PRODUKTU:

Pliki do pobrania

Łatwy zwrot towaru

Kupuj i sprawdź spokojnie w domu. W ciągu 14 dni możesz odstąpić od umowy bez podania przyczyny.
Pokaż szczegóły
14 dni na odstąpienie od umowy
Najważniejsza jest Twoja satysfakcja z zakupów. Zamówione u nas produkty możesz zwrócić w ciągu 14 dni bez podania przyczyny.
Bez stresu i obaw
Dzięki integracji naszego sklepu z tanimi zwrotami Poczty Polskiej kupujesz bez stresu i obaw, że zwrot zakupionego towaru będzie problematyczny.
Prosty kreator zwrotów
Wszystkie zwroty w naszym sklepie obsługiwane są przez prosty kreator zwrotów, który daje możliwość odesłania do nas paczki zwrotnej.
Najczęściej zadawane pytania
Potrzebujesz pomocy? Chcesz zadać niestandardowe pytanie? Zadaj pytanie
Zobacz opinie klientów

Dobierz rekomendowane produkty

R6 Six Space 500 Series Rack

R6 Six Space 500 Series Rack

Sześcioslotowy, przenośny lunchbox gwarantujący właściwe zasilanie nawet dla najbardziej wymagających modułów z serii 500, wyposażony w możliwość stereofonicznego linkowania modułów w parach.
5057 Orbit - 16x2 Summing Mixer

5057 Orbit - 16x2 Summing Mixer

Mikser sumy 16x2, umożliwiający nasycenie miksu tym legendarnym brzmieniem Neve.
Portico 5043 Compressor Limiter Duo

Portico 5043 Compressor Limiter Duo

Stereofoniczny kompresor tranzystorowy z moliwością pracy w dual mono.
5059 Satellite - 16x2+2 Summing Mixer

5059 Satellite - 16x2+2 Summing Mixer

Mikser sumy, teraz dostępny w firmowym kolorze 'Shelford Blue', wykorzystujący customowe transformatory zaprojektowane przez Ruperta Neve'a i rozsławione przez konsoletę 5088 czy inne urządzenia z serii Portico II.
Portico 535 Diode Bridge Compressor

Portico 535 Diode Bridge Compressor

Nowa odświeżona funkcjonalnie przez samego Ruperta Neve'a inkarnacja legendarnego kompresora Neve 2554 z 1969r., przeniesiona do serii 500.
RNDI - Active Transformer Direct Interface

RNDI - Active Transformer Direct Interface

DI-box zasilany napięciem fantomowym przedwzmacniacza, pozwalający na bardzo wierną, dynamiczną i bogatą w harmoniczne rejestrację sygnału instrumentalnego.
5060 Centerpiece - 24 x 2 Desktop Mixer

5060 Centerpiece - 24 x 2 Desktop Mixer

Dwudziestoczterokanałowy mikser z funkcją Silk, Texture, sekcją monitoringu i nawigacji DAW, teraz dostępny w klasycznym kolorze 'Shelford Blue'.
Portico 5017 Mobile DI Pre Comp with Variphase

Portico 5017 Mobile DI Pre Comp with Variphase

Mobilny przedwzmacniacz z niezależnym wejściem instrumentalnym, kompresorem i dwukanałowym sumatorem
Zapytaj o produkt

Jeżeli powyższy opis jest dla Ciebie niewystarczający, prześlij nam swoje pytanie odnośnie tego produktu. Postaramy się odpowiedzieć tak szybko jak tylko będzie to możliwe.

Dane są przetwarzane zgodnie z polityką prywatności. Przesyłając je, akceptujesz jej postanowienia.

Pola oznaczone gwiazdką są wymagane
Zamknij
Jplayer
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixel