Darmowa dostawa od 1 000,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge
Portico II Master Buss Processor
Portico II Master Buss Processor
Portico II Master Buss Processor
Portico II Master Buss Processor
Portico II Master Buss Processor
Portico II Master Buss Processor
Portico II Master Buss Processor
Portico II Master Buss Processor
Portico II Master Buss Processor
Portico II Master Buss Processor
Portico II Master Buss Processor

Portico II Master Buss Processor

  • Pracujący w klasie A stereofoniczny kompresor masteringowy, limiter i edytor obrazu stereo.
14 dni na łatwy zwrot
Ten produkt nie jest dostępny w sklepie stacjonarnym
Bezpieczne zakupy
Symbol
MBP

Portico II Master Buss Processor, oparty na dyskretnym torze sygnałowym class-A (tym samym, który rozsławił konsoletę 5088 i Portico II: Channel Strip), jest urządzeniem pozwalającym na twórczą pracę nad brzmieniem miksu, które przesuwa granice zastosowania tradycyjnych dwukanałowych kompresorów i limiterów.

Użyte w MBP transformatory wejściowe i wyjściowe zostały stworzone przez samego Ruperta Neve. Zastosowanie wysokiego, 72 voltowego napięcia, sprawia, że MBP odnajdzie się doskonale w dowolnie skonfigurowanym torze audio. MBP jest wyposażony w potencjometry klasy masteringowej pracujące skokowo, które pozwalają bardzo precyzyjnie regulować dynamikę, barwę i panoramę stereo.

Ta nowa filozofia to wyraźna ewolucja klasycznych konstrukcji Ruperta Neve. Poprawiły się headroom, zakres dynamiki, zniekształcenia, szumy, zakres częstotliwości i precyzja działania. Jednoczenie zachowano wspaniałe, niezwykle muzyczne brzmienie, które wszyscy doskonale znamy z niezliczonej ilości płyt.

Kompresor

Każda z dwóch sekcji kompresora ma niezależną regulację parametrów ratio, treshold, attack, release, blend, side chain HPF, limit oraz make up gain. W trybie stereo link, całym urządzeniem sterują potencjometry kanału A. Kompresor może działać w trybie feed-forward (brzmienie współczesne) lub w trybie feed-back (brzmienie vintage). Przy wciśniętym przełączniku peak, czas zadziałania kompresora skraca się do zaledwie 0.1 ms.

SC HPF załącza filtr górnoprzepustowy (przy 250 Hz) w torze side chain, aby w pewnych przypadkach poradzić sobie z nadmiarem niskich częstotliwości, które mogłyby wprowadzać przekłamania do pracy wzmacniacza sterowanego napięciem (VCA). Potencjometr blend umożliwia miksowanie sygnału skompresowanego z sygnałem nieobrobionym.

Limiter

Na pierwszy rzut oka tylko jedna gałka do obsługi limitera może u niektórych wywołać na twarzy drwiący uśmieszek . Nie dajmy się jednak zwieść pozorom, bo w przypadku MBP zastosowany limiter jest urządzeniem "inteligentnym".On sam najlepiej wie, jak zachować się w zależności od podanego mu materiału audio. Za tym rewolucyjnym osiągnięciem stoi tzw. Adaptive Release Technology. Limiter potrafi w tym samym czasie zareagować szybko na dźwięk z wyraźnymi transjentami (np. uderzenie werbla) i zadziałać wolno w przypadku dźwięku bardziej "ospałego" (np. gitara basowa). Dzięki temu sekcja limitera jest w stanie pracować znacznie agresywniej, niż to do tej pory było możliwe, a mimo to muzyka zachowuje swój pierwotny charakter i nie mamy do czynienia ze zniekształceniami typowymi dla innych limiterów z ustawionym szybkim czasem zadziałania.

Limiter współdzieli te same, co kompresor, układ wzmocnienia klasy A oraz moduł VCA, więc włączenie go nie powoduje konieczności przechodzenia sygnału przez dodatkowy element toru. 

Wszystkie powyższe zalety limitera sprawiają, że jest niezwykle transparentny i czasami pozwala nawet na dwa razy głębszą redukcję sygnału niż inne limitery, zanim słyszalne zaczną być niepożądane zniekształcenia.

Edytor obrazu stereo

Stereo Field Editor z jego regulacją parametrów width, depth i filtrów, wynosi możliwości oferowane przez technikę Mid-Side na nowe poziomy. 
Potencjometr width umożliwia zmniejszanie lub zwiększanie szerokości panoramy stereo (wide/mono). Kręcąc gałką w kierunku wide, otrzymujemy brzmienie bardziej przestrzenne, a pogłosy stereofoniczne zostają ładnie podkreślone. Odwrotnie dzieje się, gdy kręcimy w stronę mono - następuje zawężenie panoramy stereo. Działanie efektu width jest zależne od informacji stereo zawartej w miksie, a także od wzajemnego ustawienia pozostałych parametrów sekcji SFE względem siebie. Dlatego dla osiągnięcia najlepszych rezultatów, warto zdać się na słuch i trochę poeksperymentować.

Parametr depth pozwala na regulację obecności źródeł dźwięku na poszczególnych planach miksu stereo. Elementy umieszczone centralnie, takie jak wokale lub instrumenty solowe, mogą być wyciągnięte na wierzch miksu. Na tej samej zasadzie, elementy te mogą być niemal wyeliminowane, ale bez niepożądanego wpływu na brzmienie całości.

Do układów width i depth przyporządkowane są również indywidualne filtry. Dzięki temu konkretny efekt nałożyć możemy tylko na określone pasmo częstotliwości. Na przykład, gdy chcemy podbić dół, ale tylko w środku panoramy, wciśnięcie przycisków depth i depth EQ oraz ustawienie filtra w pozycji LP, spowoduje odfiltrowanie z części Mid sygnału Mid-Side wszystkiego, co znajduje się powyżej progu zadziałania filtra (w tym przypadku 250 Hz). Jeśli teraz tak potraktowany sygnał dodamy z powrotem do miksu, uzyskamy wyraźne zwiększenie "dołu" w środku panoramy stereo.

Z kolei użycie filtra width EQ w pozycji HM (a czasami LM) i następne zwiększenie parametru width da nam efekt wspaniałego uprzestrzennienia instrumentów, pogłosów i chórków, dając słuchaczowi wrażenie, że jest otoczony dźwiękiem z każdej strony.
Kolejną opcją, którą daje nam Stereo Field Editor, jest niezależne wysłanie składowych Mid i Side odpowiednio do kompresorów kanału A i kanału B. Dzięki temu możemy na przykład wyeksponować cichsze dźwięki zawarte w części Side sygnału lub złagodzić zbyt ekspresyjny wokal w środku panoramy. 

Wybierz swój kolor

Z okazji 15-lecia powstania firmy Rupert Neve Designs Portico II Master Buss Processor jest teraz również dostępny w kolorze czarnym, oprócz standardowej srebrnej wersji.

Ten masteringowy kompresor szybko stał się ulubionym narzędziem realizatorów miksu i inżynierów dźwięku - teraz możesz do nich dołączyć!

NAJWAŻNIEJSZE CECHY:

  • Potężny, dwukanałowy kompresor/limiter i edytor obrazu stereo w jednym
  • Kompletne sekcje kompresji dla każdego z kanałów, włączając kontrolę takich parametrów jak Attack, Release, Ratio i Threshold
  • Wejścia Side chain wyposażone w filtry HPF dla obu kompresorów
  • Potencjometry Feed-back/Feed-forward umożliwiające wybór pomiędzy nowoczesną, a vintage'ową kompresją
  • Potencjometr Texture i dwa tryby Silk pozwolą odpowiednio nasycić sygnał aby zapewnić ten klasyczny ton Neve
  • Potencjometry Blend umożliwiające zmiksowanie sygnału czystego ze skompresowanym, co zapewnia odpowiedni cios, przy jednoczesnym zachowaniu transjentów
  • Prosty, wykorzystujący tylko jeden potencjometr, a przy tym niesamowicie muzycznie brzmiący limiter z autorską technologią 'Adaptive Release", pozwalający na wprowadzenie ograniczeń typu 'brickwall', które nie przesterowują ani nawet nie mają wpływu na sygnały poniżej dobranego parametru Threshold
  • Sekcja edytora obrazu stereo wyposażona w niezależne potencjometry dla szerokości i głębokości sygnału, jak i szerokości i głębokości EQ umożliwiają dobranie doskonałego obrazu stereo 

SPECYFIKACJA TECHNICZNA:

Zakres częstotliwości:

Wyjście Main , bez obciążenia,
–3 dB @ 4 Hz
–3 dB @ 120 kHz

Maksymalny poziom wyjściowy:

Maksymalny poziom wyjściowy od 20 Hz do 40 kHz wynosi +24.5 dBu.

Ogólne zniekształcenia harmoniczne i szum:

@ 1kHz, poziom wyjścia +20 dBu: poniżej 0.006%
@ 20Hz, poziom wyjścia +20 dBu: poniżej 0.20%
- j.w., tryb Silk Blue, potencjometr Texture całkowicie w prawo: poniżej 2.5% 
- j.w., tryb Silk Red, potencjometr Texture całkowicie w prawo: poniżej 3.5%
@ 20kHz, poziom wyjścia +20 dBu: poniżej 0.020%

Szybkość narastania napięcia: lepiej niż 4 V/uS

Kompresor

Threshold: regulowane od -30dBu do +20dBu
Ratio: regulowane od 1.1:1 do 20:1 (LIMIT)
Blend: regulowane od 0% do 100% kompresora 
Gain: regulowane od -6 dB do +20 dB
Attack: regulowane od 20 mS do 75 mS (0.1mS w trybie “FAST”)
Release: regulowane od 100mS do 2.2 sekundy

Zużycie energii:

.65A @ 117 VAC, .35A @ 220 VAC

PREZENTACJA PRODUKTU:

Do pobrania
Napisz swoją opinię
Twoja ocena:
5/5
Dodaj własne zdjęcie produktu:
pixel