PREMIERA!! Grace Design m303 active DI!!

Darmowa dostawa od 1 000,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge
Rupert Neve Designs 5035 Shelford Channel
Rupert Neve Designs 5035 Shelford Channel
Rupert Neve Designs 5035 Shelford Channel
Rupert Neve Designs 5035 Shelford Channel
Rupert Neve Designs 5035 Shelford Channel
Rupert Neve Designs 5035 Shelford Channel
Rupert Neve Designs 5035 Shelford Channel
Rupert Neve Designs 5035 Shelford Channel
Rupert Neve Designs 5035 Shelford Channel
Rupert Neve Designs 5035 Shelford Channel
Rupert Neve Designs 5035 Shelford Channel

Rupert Neve Designs 5035 Shelford Channel

  • Channel Strip zamknięty w obudowie rack 1U z najwyższej serii Shelford, która stanowi podsumowanie i ukoronowanie konstruktorskiego dzieła Ruperta Neve'a.
18 388,00 zł
brutto / szt.
14 dni na łatwy zwrot
Ten produkt nie jest dostępny w sklepie stacjonarnym
Bezpieczne zakupy

Termin „nowoczesny, ale vintage“ zobowiązuje. Zwłaszcza w przypadku tak legendarnych konstrukcji jak tych projektowanych przez Ruperta Neve, których brzmienie wprawiało w zachwyt inżynierów dźwięku i muzyków już od lat 50. Wymieniane jednym tchem moduły 1073, 1064, 1081 czy 2254 są od lat synonimem klasycznego, w pełni profesjonalnego dźwięku studyjnego, który słyszymy na niezliczonej ilości nagrań. Kluczem do sukcesu założonej w .. firmy Rupert Neve Designs nie było jednak wznawianie tych studyjnych klasyków, ale stworzenie nowych konstrukcji, które zapewniając to samo brzmienie, zostały lepiej dostosowane do aktualnych potrzeb studyjnych. Bezkompromisowe podejście w kwestii analogowej ścieżki sygnałowej czy wykorzystywanych komponentów, połączone z pełnym pasji doświadczeniem najlepszych inżynierów kierowanych przez samego Ruperta Neve, pozwoliło stworzyć kilka linii produktów, które już od momentu ich wprowadzenia stały się z miejsca nowymi klasykami. Nie inaczej jest w przypadku Shelford Channel, który łączy w sobie to charakterystyczne brzmienie vintage'owych urządzeń Neve z funkcjami niezbędnymi w studiach XXIw. 

Budowa

Sercem urządzenia jest zaprojektowany przez samego Ruperta przedwzmacniacz mikrofonowy klasy A, zbudowany w oparciu o customowy wzmacniacz transformatorowy RN4012, który już w swoim rdzeniu zapewnia wzmocnienie o 15dB. Dzięki temu uchwycony przez preamp sygnał mikrofonowy charakteryzuje się uwypuklonym środkiem oraz delikatnie zaokrogloną górą i dołem pasma, niezmiernie przypominając brzmienie modułu 1073. W sekcji wzmocnienia wejściowego znajdziemy również niezmiernie przydatny filtr HPF oraz złącza 'DI/Thru' oparte na tym samym obwodzie, co wykorzystany w doskonale przyjętej w branży konstrukcji RNDI. Środkową sekcję urządzenia tworzy korektor indukcyjny będący typowym "Best of" klasycznych EQ tworzonych przez Ruperta Neve na przestrzeni lat, a współcześnie wykorzystany również we wchodzącym w serię Shelford module 5052, będącym połaczeniem mikrofonowego preampu i korektora. Po prawej stronie umieszczono sekcję kompresora diodowego, będącego odwzorowaniem legendarnego obwodu 2554 z 1969r. Całości dopełnia dokładny miernik wychyłowy VU/GR oraz analogowy obwód saturacji 'Silk', o czym w dalszej części opisu. Warto zauważyć, że każdy detal urządzenia, łącznie z pracującymi w masteringowej jakości potencjometrami krokowymi, czy nawet nie przesadnie jasnym podświetleniem diod świadczy o maksymalnym dopracowaniu nie tylko ścieżki sygnałowej, ale również i estetyki tego channel stripa, co przekłada się na ni etylko doskonałe rezultaty brzmieniowe, ale również przyjemniejszą pracę w studiu.   

Preamp mikrofonowy

Podobnie do urządzeń konstruowanych przez Ruperta w jego pracowni w Little Shelford, przedwzmacniacz mikrofonowy oparty na wzmacniaczu transformatorowym podbija sygnał o 15dB już w samym rdzeniu, dodając do tego 72dB wzmocnienia pochodzącego z w pełni dyskretnych bloków pracujących w klasie A, kontrolowanych przez krokowy tłumik. Sam transformator wejściowy został tu sprzężony bezpośrednio z wejściem mikrofonowym, co znowu przywołuje skojarzenia z klasycznymi konstrukcjami. Tak zaprojektowany obwód zapewnia to dobrze znane brzmienie Neve, zapewniając jednak niski poziom szumówi doskonałą izolację w torze sygnałowym. Co również odróżnia ten obwód od klasycznych modeli to fakt, że mamy tu dodatkową możliwość kreowania brzmienia za pomocą analogowego obwodu saturacji 'Silk', pracującego w trybach Red i Blue oraz potencjometra 'Texture' wpływającego na zawartość harmonicznych w każdym z tych trybów. Sekcja preampu została również wyposażona we wspomniany wyżej, płynnie regulowany w zakresie 20 - 250 Hz filtr górnoprzepustowy, wybór trybu wejścia Mic/Line, zasilanie phantom 48 V oraz przycisk odwrócenia polaryzacji.

"The Best Of” EQ

Inspiracją dla 3-zakresowego korektora indukcyjnego były najbardziej cenione, vintage'owe projekty Ruperta Neve. Korekcja basowych częstotliwości przywodzi na myśl pracę z osławionym modułem 1064, znanym ze swojego kremowego, rezonującego dołu pasma, z tą jednak różnicą, żefiltr LF może pracować w trybie półkowym lub szczytowym, dodając tego niezbędnego ciosu i przestrzeni w niskich rejestrach. Pasmo środkowe to nic innego jak brzmienie znane z preampów 1073 - podbity środek, który doskonale wypchnie do przodu ścieżki wokalne czy gitarowe solówki, jednocześnie "osładzając" nieco ich brzmienie. Przydaje się tu również filtr dobroci Q, który ułatwia precyzyjne wycinanie kłopotliwych częstotliwości. W przypadku górnych częstotliwości do dyspozycji mamy hybrydowy, współczesno-vintage'owy obwód, łączący układ induktorowy z topologią kondensatorową. Umożliwia to osiągnięcie bogatego tonu, a zarazem zwiększa możliwości jego kontroli. Podobnie jak w oryginalnych, cenionych przez wszystkich konstrukcjach Ruperta Neve'a, każda sekcja korektora używa dyskretnej elektroniki klasy A. Zapobiega to artefaktom i szorstkości brzmienia, które mogą pojawić się podczas kształtowania barwy korektorem. Nowy układ jest jednak zdecydowanie współczesnym projektem, który wykorzystuje rozwiązania i technologię nieosiągalną 40 lat temu, dlatego nie powinno się go traktować jako "klona".

Kompresor diodowy

Podobnie jak bazujący na induktorze obwód EQ oraz pracujący w oparciu o transformator wzmocnienia preamp mikrofonowy, również kompresor ‘Diode bridge‘ umieszczony w Shelford Channel wykorzystuje te samą topologię co klasyczne projekty Ruperta Neve, takie jak 2254, wprowadzając jednak pełnofalową rektyfikację oraz kilka nowych i przydatnych funkcji. Podczas gdy produkowane przed laty kompresory diodowe zapewniały ten charakterystyczny cios oraz pełną analogowego ciepła odpowiedź, posiadały też swoje ograniczenia - niewielki zakres czasu ataku, niski headroom, niezbyt precyzyjnie działające potencjometry czy wysoka zawartość szumu często spedzały sen z powiek realizatorów. Zaprojektowany na nowo kompresor Diode Bridge gwarantuje to samo, często określane mianem „prosto w twarz“ brzmienie, oferując przy tym o wiele większą precyzję, elastyczność i możliwość wykorzystania z praktycznie każdym źródłem. Trzeba zauważyć, że w porównaniu z transparentnie pracującym kompresorem VCA zastosowanym w innym urządzeniu firmy - Portico II Master Buss Processor - zadaniem obwodu opartego na diodach jest od razu słyszalna kompresja.

Do kontroli kompresji służą doskonale znane każdemu realizatorowi potencjometry: Timing, Threshold, Ratio, Blend oraz Makeup Gain. Dodatkowo do dyspozycji mamy przyciski: 'Fast' przyspieszający stałe czasowe kompresora o 30%; HPF do Side Chain, Pre-EQ, Bypass, Side Chain Insert, i Stereo Link. Sześciopozycyjny potencjometr 'Timing' wpływa zarówno na parametry ataku jak i uwolnienia w trybach Auto, Fast, Medium Fast, Medium, Medium Slow oraz Slow. Wspomniany przycisk 'Fast' przyspiesza czas ataku dla każdego z ustawień – sprawdza się to doskonale w konieczności stłumienia transientów. Te ustawienia oferują szeroki zakres kombinacji parametrów Attack/Release, a wszystko z łatwością wyborów i potem ich przywoływania. Oprócz kluczowego parametru Timing, działanie kompresora może być kontrolowane przez sześć ustawień krokowego potencjometra Ratio, z wychyleniem krzywej dla poziomów od 1.5:1 do 8:1, co umożliwia pełny zakres kompresji, od delikatnej do zaawansowanej. Szeroki, bo aż trzydziestojednostopniowy zakres potencjometra Threshold, umożliwia ustawienie punktu początkowego kompresji w zakresie od -25 dBu do +20 dBu. Obracając gałkę zgodnie z ruchem wskazówek zegara, zmniejszamy kompresję, a zwiększamy obracając ją w kierunku przeciwnym. potencjometr 'Make Up Gain' umożliwia 31 kroków wzmocnienia w zakresie od -6 do +20dB i jest uzależniony od ustawienia potencjometru 'Blend', który pozwala nawet ekstremalnie podkolorowanemu przez kompresor brzmieniu właściwie złączyć się z sygnałem - subtelnośc i precyzja wcześniej nie spotykane w tego typu urządzeniach.   

Obwód HPF/SC

Ten obwód przenosi przemiatanie filtra górnoprzepustowego z mikrofonowego preampu do side chain kompresora, redukując tym samym wpływ niskich częstotliwości w odpowiedzi kompresora. Z kolei SC INSERT umożliwia bardziej wypracowaną korekcję sygnału side-chain, dostępną przez złącze TS I/O umieszczone na panelu tylnim.   Potencjometr Blend, który umożliwia użytkownikowi dodanie do nieprzetworzonego sygnału małej ilości ekstremalnej kompresji, tworząc intensywny, ale naturalny sound z pełnym zakresem dynamiki, oferując jednocześnie naturalnie podbarwioną sygnaturę dźwiękową znaną z pierwszych inkarnacji urządzenia 535. Ta wbudowana równoległa kompresja jest bardzo przydatna.

Obwód Silk

Aktywując obwód 'Silk' oraz mając pod ręka precyzyjny potencjometr 'Texture" otrzymujemy doskonałe narzędzie, które zwiekszając zawartość harmonicznych w sygnale źródłowym, zabiera nas w obszar klasycznych modułów Neve.Pierwszy z dostępnych trybów - 'Blue' - odpowiada za nasycenie częstotliwości basowych i dolnego środka, podczas gdy 'Red' prracuje w częstotliwościach wysokich i górnego środka. Zakres potencjometru 'Texture' zawiera się pomiędzy praktycznie zerowym nasyceniem, a mocno saturowanym, nawet przekraczającym to znane z konstrukcji vintage.

Zasilanie podwójnym napięciem

Shelford Channel wykorzystuje wewnętrzny zasilacz +/- 24V ze złączem na standardowy kabel IEC, w porównaniu z pojedynczym 24V w konstrukcji sprzed lat. Dodatkowy woltaż pomaga zwiększyć zakres dynamiki, obniżyć szumy i uwydatnić każdy niuans zawarty w sygnale źródłowym. Dodatkowym plusem jest automatyczne przełączanie się zasilacza w zależności od miejsca na świecie – zakres zawiera się pomiędzy 100 a 240VAC, 50-60Hz.

W działaniu

W połączeniu z jednym z pojemnościowych mikrofonów Telefunkena, brzmienie ścieżki wokalnej od razu przywodzi na myśl klasyczne moduły 1073 z tym charakterystycznym wypchniętym środkiem i jednocześnie lekko stłumioną, ale wciąż muzycznie brzmiącą górą i dołem pasma. Aktywując sekcję korektora i podbijając sygnał w paśmie około 220Hz, a nastepnie nieznacznie podbarwiając ścieżkę za pomocą pokładowego kompresora i wprowadzając saturację obwodu 'Silk' pracującego w trybie 'Blue', uzyskujemy ton, który robi spore wrażenie i to porównując go z brzmieniem jedej z klasycznych konstrukcji Neve! Uzyskane brzmienie jest prawdziwe, w pełni muzyczne a przy tym idealnie podkolorowane, przy czym w żaden sposób nie przesterowane. Zwraca również uwagę automatyczne i tak porządane wypchnięcie ścieżki wokalnej do przodu w miksie. W przypadku gitar elektrycznych podłączonych do lampowego combo i zwiększoną saturacją obwodu 'Silk' pracującego w trybie 'Red' otrzymujemy to niesamowite rockowe brzmienie, znane z niezliczonej ilości płyt.

PREZENTACJA PRODUKTU:

 

 

Do pobrania
Napisz swoją opinię
Twoja ocena:
5/5
Dodaj własne zdjęcie produktu:
pixel