- Limitowana wersja konsolety 5088, oparta na legendarnej serii Shelford.
Podczas konwencji AES, która odbyła się w 2014 w Los Angeles, firma Rupert Neve Designs zaprezentowala limitowaną wersję konsolety 5088, opartą na serii Shelford, wyposażoną w system automatyki SwiftMix.
Seria Shelford
Pięćdziesiąt lat temu, w budynku byłej plebanii w angielskim miasteczku Little Shelford, pan Rupert Neve zbudował serię przedwzmacniaczy i korektorów, które zrewolucjonizowały brzmienie nagrań studyjnych. Dziś, rezydując w Wimberley w Teksasie, grupa konstruktorów pod wodzą pana Ruperta skrupulatnie łączy to, co najlepsze z klasycznych konstrukcji, ze współczesnymi pomysłami i podzespołami. Tak powstała wysokonapięciowa seria modułów Shelford Series.
Topologia
Sercem serii Shelford jest dyskretna topologia klasy A, wykorzystująca napięcie +/- 24V oraz specjalnie nawijane transformatory i induktory. Pan Rupert niezwykle starannie opracował tę topologię w taki sposób, by wskrzesić słynne moduły serii 80, które powstały w okresie Shelford (1073, 1064, 1081 itp.). W rezultacie konstrukcje Shelford Series uchwyciły potęgę i duszę klasyków, ale bez kompromisów związanych z przeszłością.
Szczególnie mocno wzorowana na starych, klasycznych konstrukcjach jest trójzakresowa sekcja korektorów. Korekcja dołu bazuje na modelu 1064, który słynie z tłustego, dźwięcznego brzmienia. Jednak w odróżnieniu od 1064, korekcja dołu może działać jako filtr półkowy lub filtr dzwonkowy, dodając basom jeszcze więcej mocy i przestrzenności. Induktorowy korektor środka w Shelford EQ wzorowany jest na cenionym korektorze z modelu 1073. Idealnie nadaje się do poprawiania barwy wokali i instrumentów, jednocześnie przesuwając te elementy miksu do przodu. Korektor górnego pasma w modelu 5052 to hybrydowy, vintage'owo-współczesny układ. Łączy induktorowe rozwiązania z 1073 z topologią kondensatorową, co skutkuje oldskulowym brzmieniem, ale z większym zakresem kontroli nad pasmem.
Ewolucja obejmująca pięćdziesiąt lat i dwa kontynenty zaowocowała serią Shelford, która oddała w ręce użytkowników klasyczne brzmienie w formie na wskroś współczesnych, XXI-wiecznych urządzeń.
Oprócz funkcjonowania jako wysokonapięciowe uzupełnienie konsoli 5088, modele 5051 i 5052 mogą pracować niezależnie, zamontowane w trzech rodzajach pionowych skrzynek rack: samodzielnych, pionowych obudowach 2 i 4-elementowych, a także 9-elementowej, pionowej obudowie, którą można zamontować w standardowej skrzynce rack o wielkości 6U.
Moduły wymagają użycia dedykowanych zasilaczy, dostarczających napięcie +/-24V poprzez przewody z 4-pinowymi złączkami. W tej chwili dostępne są dwa rodzaje - wolnostojący RND 5 dla pięciu modułów oraz RND 25 wielkości 2U montowany w racku dla dwudziestu pięciu modułów.