- Referencyjny wzmacniacz słuchawkowy o detalicznym, transparentnym brzmieniu bazujący na układzie zastosowanym w słynnym 5060 Centerpiece Desktop Mixer, wyposażony w wejścia symetryczne liniowe XLR, niesymetryczne RCA i jack 3.5mm,
Niezależnie czy nagrywasz, miksujesz lub po prostu słuchasz muzyki delektując się każdym jej dźwiękiem, odpowiedni wzmacniacz słuchawkowy jest tak samo ważny, jak pieczołowicie dobrane słuchawki. Niestety nawet w branży pro-audio czy środowisku audiofilskim często można spotkać konstrukcje, które ze względu na różnego rodzaju kompromisy stosowane w trakcie ich budowy, zawodzą na polu odbioru dźwięku, oferując zbyt małą moc czy niewystarczający headroom. Dlatego też Rupert Neve i jego zespół postanowili stworzyć bezkompromisowy wzmacniacz słuchawkowy, który sprawdzi się zarówno w studiu nagraniowym, jak i w domowym zaciszu, gdzie po ciężkim dniu oddajemy się przyjemności słuchania ulubionych płyt.
RNHP bazuje na obwodzie wyjściowym desktopowego miksera 5060 Centerpiece, który z kolei został stworzony w oparciu o słynną konsoletę studyjną Neve 5088. Wykorzystując zasilanie 24V, RNHP jest referencyjnym wzmacniaczem słuchawkowym, umożliwiającym liniowe połaczenia symetryczne +4dBu z wykorzystaniem złącz XLR/TRS, niesymetryczne RCA oraz dając możliwość podłączenia komputera, tabletu lub smartfona dzięki zamontowanemu złączu 3.5mm. Zamknięty w pancernej stalowej obudowie wzmacniacz może napędzać każdą parę słuchawek, nie uznając po drodze jakichkolwiek kompromisów w kwestii budowy czy ścieżki sygnałowej. Miksowanie, nagrywanie oraz słuchanie muzyki z wykorzystaniem RNHP to po prostu nowy poziom klarowności brzmienia!
Zewnętrzne, dedykowane wzmacniacze kontra konstrukcje zintegrowane
Niestety większość urządzeń wykorzystująca zintegrowane wzmacniacze słuchawkowe ,oferuje niezbyt zadowalające efekty, ponieważ często to właśnie ten element ścieżki sygnałowej audio podlega największym kompromisom. W świecie gdzie muzyka jest praktycznie na wyciągnięcie ręki, jej odbiór jest często marginalizowany, na co jednak nie mogą sobie pozwolić ani inżynierowie dźwięku, ani muzycy, nie wspominając nawet o fanach domowego odsłuchu na wysokim poziomie. Zbyt niski headroom, niestabilne odtwarzanie, czy brak właściwego skupienia obrazu stereo jest po prostu nie do zaakceptowania dla wszystkich, którzy doceniają nie tylko mocny, transparenty dźwięk, ale również zwracają uwage na wszelkie niuanse pojawiające się w torze audio, co jest niezwykle słyszalne w trakcie odsłuchu z wykorzystaniem słuchawek.
Głównym powodem powstania RNHP było to, żeby niezależnie od używanych słuchawek, podłączone do wzmacniacza zabrzmiały optymalnie. Tworząc ten zewnętrzny i dedykowany wzmacniacz, udało się zapewnić odsłuch ekstremalnie wysokiej jakości, potężne wzmocnienie sygnału oraz precyzyjną kalibrację niezależnie od podłączonego źródła. Warto zauważyć, że oprócz czystej przyjemności płynącej z pracy czy odsłuchu materiału audio w tak doskonałej jakości, ta istotna różnica w jakości, może zainspirować artystę do lepszego wykonania, ułatwić wybory dokonywane przez inżyniera dźwięku w trakcie doboru i rozmieszczenia mikrofonów czy pomóc realizatorowi w trakcie miksowania, dając właściwy obraz korekcji i dynamiki lub, co również niezmiernie ważne, umożliwić słuchaczowi odczuć głębię i detaliczność nagra
Właściwie skalibrowane złącza wejściowe dla każdego ze źródeł
Oprócz możliwości napędzania każdego rodzaju słuchawek bez konieczności poświęcania ich specyficznej charakterystyki, RNHP może jednocześnie odbierać sygnały z trzech niezależnych źródeł, przy czym każde z wejść zostało dpowiednio skalibrowane dla optymalnego poziomu głośności oraz impedancji. Warto zajrzeć do instrukcji obsługi i dowiedzieć się jak wykorzystać wzmacniacz w zależności od potrzeb.
Poniżej przedstawiono kilka z bardziej popularnych opcji:
Wejście A: +4dBu liniowe (XLR or TRS)
- Interfejsy studyjne lub audio (wyjście liniowe lub monitorowe)
- Miksery słuchawkowe (wyjście liniowe lub HP)
- Studyjne kontrolery odsłuchu
- Konsolety mikserskie (wyjście liniowe, monitorowe lub Aux)
- Profesjonalne gramofony/miksery używane przez DJ (liniowe lub monitorowe)
- Profesjonalne, stereofoniczne konwertery cyfrowo-analogowe
- Profesjonalne kamery
Wejście B: RCA
- Odtwarzacze CD / DVD
- Tunery stereofoniczne
- Gramofony z wbudowanym przedwzmacniaczem
- Konsumenckie rejestratory / kamery
Wejście C: 3.5mm (1/8”) stereo
- Smartfony
- Przenośne odtwarzacze muzyczne
- Komputery
- Kamery DSLR
- Niewielkie rejestratory
- Każde urządzenie z wyjściem 3.5mm
Montaż zgodny ze standardem VESA
RNHP może zostać zamontowany na różnego typu statywach wykorzystujących uchwyt zaprojektowany w popularnym standardzie VESA 100, niezależnie czy jest to konstrukcja wykorzystująca statywu mikrofonowego, ścienna, biurkowa, czy ramienna. Te statywy sprawią, że RHNP będzie zawsze ustawiony w odpowiedniej pozycji i łatwo dostępny.
Podłączenie kilku źródeł naraz
W sytuacji kiedy chcemy wykorzystać wzmacniacz, podłączając do niego dwa źródła naraz, np. monitory lub drugi wzmacniacz słuchawkowy, warto pomyśleć o kablach rozdzielających sygnał z lewego i prawego złącza wyjściowego, dzięki czemu każde z podłączonych urządzeń będzie napędzane z tą sama mocą.
Wykorzystanie RNHP w konkretnych sytuacjach
Muzycy
Brak świadomej adaptacji i dlaczego zasilanie sygnału monitorowego jest tak istotne?
Muzyczne momenty, które wywołują ciarki słuchacza pojawiają się wtedy, kiedy muzyk doskonale słyszy każdy niuans swojego instrumentu. Dlatego też jednym z podstawowych zadań RNHP jest zapewnienie doskonałego odsłuchu, co ma bezpośrednie przełożenie na jakość wykonania.
Niestety bagatelizowanie właściwego odsłuchu podczas nagrań jest brakiem świadomej adaptacji miejsca pracy. Nawet podczas mówienia, nie wspominając o nagrywaniu czy wykonywaniu utworów na scenie, nasz mózg podświadomie odbiera wrażenia z środowiska, w którym się znajdujemy. Możemy to zaobserwować w sytuacji kiedy ludzie mówią głośniej z nałożonymi na głowę słuchawkami lub jak nawet minimalne opóźnienie pomiędzy sygnałem wejściowym może wyprowadzić z równowagi nawet doświadczonego mówcę.
Chociaż efekty nieliniowej odpowiedzi częstotliwościowej, zbyt wysokie przesterowanie sygnału, czy niski headroom w ścieżce odsłuchowej mogą wydawać się często subtelne, mechanizm podświadomej adaptacji jest właściwie taki sam i te słuchowe anomalie zakłócają emocjonalne niuanse, które kiedy właściwe, odpowiadają często za najlepsze wykonania naszych partii. Dlatego też zespół RND postawił sobie za zadanie zapewnienie doskonałego odsłuchu, umożliwiającego usłyszenie tych niuansów i możliwość zareagowania na nie wykonawcy.
Kolejnym atutem RNHP jest możliwość napędzania nawet najbardziej wymagających, wysokoimpedancyjnych słuchawek, zwłaszcza w trakcie często głośnych sesji nagraniowych, kiedy wymagane są wysokie poziomy monitoringu. Tam gdzie zintegrowane wzmacniacze słuchawkowe nie są w stanie zapewnić odpowiedniej mocy, RNHP idzie o wiele dalej niż wymagany w danym momencie headroom czy poziom głośności, zapewniając stabilne, idealne wręcz warunki odsłuchowe dla każdego typu słuchawek – nawet kiedy pojawiają sie głośne szczyty transjentowe. Warto zauważyć, że wzmacniacz może być zasilany z poziomu konsolety lub programu DAW albo w tandemie z jakimkolwiek dostępnym mikserem słuchawkowym, znacząco poprawiając ścieżkę odsłuchową muzyka.
Wskazówka dotycząca zdrowia i bezpieczeństwa: należy wziąć pod uwagę, że wysoki headroom jak i wysoka moc oferowane przez urządzenie, mogą spowodować, że poziom głośności w słuchawkach będzie bardzo wysoki i może na stałe uszkodzić słuch! Dlatego należy oszczędzać uszy, mając na uwadze limity czasowe pracy w wysokim natężeniu dźwięku. Zawsze kiedy jest to możliwe, należy pracować z niższym poziomem głośności - RNHP nawet na tym poziomie zapewni doskonały odbiór.
Realizatorzy
Klarowność, której możesz zaufać
Dla realizatorów, którym zdarza się pracować w różnych studiach, miksujących materiał w nie do końca zaadoptowanych pomieszczeniach, czy rejestrujących dodatkowe ścieżki instrumentów w swoich reżyserkach, słuchawki mogą być niezwykle ważnym elementem w trakcie pracy. Pomogą zniwelować akustyczne anomalie, zapewnić właściwą referencję podczas podejmowania ważnych decyzji, a w przypadku homerecordingu, pozwolić na pracę bez monitorów generujących wysoki SPL (i przy tym irytujących domowników i sąsiadów).
Jednak inaczej niż w przypadku statecznych obciążeń, impedancja obciążeniowa słuchawek różni się w zależności od częstotliwości, o wiele bardziej niż ma to miejsce w przypadku głośników. Rezultat tego można usłyszeć w odpowiedzi częstotliwościowej, szumach oraz przesterowaniu sygnału wielu wzmacniaczy, w porównaniu do sytuacji kiedy te same konstrukcje są napędzane obciążeniem rezystancyjnym.
Używając słuchawek podczas referencyjnego odsłuchu, w którym podejmujemy istotne decyzje np. o odpowiednim ustawieniu mikrofonów, mogą się okazać niestety błędne w przypadku wzmacniaczy zintegrowanych lub tych kiepskiej jakości. RNHP został zaprojektowany z prawie zerową imepdancją wyjściową Ohm aby zminimalizować tego typu sytuacje w przypadku odsłuchu na tylko jednych słuchawkach lub porównywaniu materiału na różnych parach słuchawek. Jest to niezwykle istotne w sytuacji podejmowania tych kluczowych decyzji, słuchając rejestrowanego lub miksowanego materiału na słuchawkach.
Słuchacze
Twoje słuchawki jeszcze nigdy nie brzmiały tak dobrze
Niezależnie czy jesteś profesjonalnym realizatorem pracującym w dobrze wyposażonym studiu, czy po prostu miłośnikiem dobrego audio, słuchanego często z komputera, czy smartfona, RNHP zmieni twój odbiór muzyki, znacznie poprawiając jej brzmienie w słuchawkach. Często zdarza się, że inwestując w profesjonalne słuchawki, podłączamy je potem bezpośrednio do sprzętu stereo lub urządzenia mobilnego, zapominając, że bez wysokiej klasy wzmacniacza słuchawkowego, nie są one w stanie właściwie oddać zakresu dynamiki, detaliczności i przestrzeni zawartej w muzyce. Dlatego też będąc wzmacniaczem prądu stałego, RNHP zapewni ten często trudny do osiągnięcia poziom podczas odsłuchu swoich ulubionych płyt.
NAJWAŻNIEJSZE CECHY:
Precyzyjne brzmienie
Szeroka i pełna niuansów jakość brzmieniowa pozwoli wyciągnąć wszystko z używanych słuchawek.
Dedykowane zasilanie
RNHP to wzmacniacz zapewniający wysoką moc i headroom, dzięki czemu może napędzać nawet wysoko impedancyjne słuchawki (aż do 600 Ohm), nawet w trakcie głośnych i dynamicznych sesji nagraniowych.
Doskonałe brzmienie niezależnie od używanych słuchawek
Praktycznie zerowa impedancja wyjściowa (.01 Ohm @ 1kHz), wzmacniacz prądu stałego gwarantuje doskonałe przełożenie dźwięku dla każdej pary słuchawek.
Precyzyjny potencjometr
Precyzyjny stereofoniczny potencjometr pozwala dopasować dokładny poziom głośności i zachować perfekcyjny balans pomiędzy kanałami.
Profesjonalne wejście liniowe
Do wyboru wejścia liniowego, które zostało skalibrowane na poziomie +4dBu służy umieszczony na panelu przednim przycisk “A”. W przypadku połączeń symetrycznych, często wykorzystywanych w studiach nagraniowych, korzystamy ze złącza typu 'combo' XLR/TRS.
Wejście RCA
Umieszczone na tylnej ściance złącze wejściowe RCA zostało skalibrowane dla sygnałów -10dBV, a do jego wyboru służy przycisk “B”. Połączenia RCA są często używanym standardem w domowych systemach audio, jak i sprzęcie audiofilskim.
Złącze wejściowe 3.5mm
Stereofoniczne złącze wejściowe 3.5mm zostało specjalnie skalibrowane pod kątem urządzeń mobilnych: smartfonów, laptopów, czy kamer cyfrowych. Wyboru złącza dokonujemy przyciskiem "C"
Montaż
RNHP można zamontować na wszystkich statywach czy uchwytach wykorzystujących popularny standard VESA 100 - na statywie mikrofonowym, ruchomym statywie ramiennym, statywie biurkowym, czy ściennym.
Stalowa obudowa
Pancerna, stalowa obudowa została zaprojektowana tak, aby chronić złącza jak i potencjometr głośności przed różnego rodzaju spięciami elektrycznymi. Na spodzie urządzenia zamontowano gumowe nóżki absorbujące wstrząsy.
Wejście zasilania 24V DC
RNHP może być zasilany dołączonym do zestawu 6-watowym zasilaczem lub akumulatorem 24V, 0.25A (nie dołączony w zestawie i nie produkowany przez RND).
PREZENTACJA PRODUKTU: