Darmowa dostawa od 1 000,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge
500PRE
500PRE
500PRE
500PRE
500PRE
500PRE

500PRE

 • Lampowy przedwzmacniacz mikrofonowy bazujący na topologii legendarnego kompresora Gates Sta-Level.
14 dni na łatwy zwrot
Ten produkt nie jest dostępny w sklepie stacjonarnym
Bezpieczne zakupy

RETRO to firma inna niż wszystkie. Nie znajdziemy tu szeroko zakrojonych planów marketingowych, dokładnych analiz rynku, czy zachęcających klientów nowymi produktami newsletterów – to świat entuzjastów doskonałego brzmienia, którzy po latach doświadczeń w branży pro-audio, tworzą swoje studyjne perełki w firmowym workshopie, słuchając przy tym Grateful Dead i nigdzie się nie spiesząc, bo przecież najważniejsze jest tu tylko jedno - BRZMIENIE!

Tak też powstał lampowy przedwzmacniacz mikrofonowy 500PRE, którego zadaniem jest odwzorowanie legendarnej konstrukcji z lat 50 – kompresora Sta-Level, który stworzony na potrzeby poprawy transmisji radiowych, stał się jednym z najchętniej używanych kompresorów podczas rejestracji nagrań w latach 60. Biorąc pod uwagę, że większość vintage’owych konstrukcji wykorzystywało układ lampowy w procesie kompresowania sygnału audio, również 500PRE opiera swoją pracę na trzech lampach TAD 12AT7, które zostały umieszczone w stopniu mocy urządzenia, co umożliwia uzyskanie podobnej głębi w przetwarzanym sygnale oraz uchwycić wszelkie pojawiające się w nim niuanse.  

Od Beatlesów do Coldplay

Podobnie jak w innych urządzeniach firmy RETRO, które dopracowane są do granic możliwości, również tutaj mamy wrażenie obcowania z czymś wyjątkowym – już sam panel frontowy i dbałość o szczegóły wykończenia robi wrażenie, zanim jeszcze wsuniemy urządzenie do naszego studyjnego lunchboxa. Tu warto zauważyć, że 500PRE bez problemu współpracuje z wszelkiej maści ramami zasilającymi, w tym API, a najlepiej sprawdzą się cicho i liniowo pracujące konstrukcje. A jeżeli już mowa o cichej pracy, to preamp utrzymuje szumy własne na maksymalnie cichym poziomie, podobnie jak efekt przesterowania. Po włączeniu urządzenia od razu usłyszymy jego szeroką odpowiedź częstotliwościową oraz wyżej wspomnianą detaliczność pojawiającą się w transjentach. Niezależnie czy szukamy klarownego, czystego podbicia, czy też lekkiego podkolorowania sygnału, żadne z ustawień nie zabrzmi sztucznie, jak to ma czasem miejsce w przypadku niektórych konstrukcji tranzystorowych. Ten fakt powodował, że napędzane układem lampowym urządzenia, potocznie zwane ‘Vari-Mu’, były i nadal są tak chętnie wykorzystywane, np. podczas obróbki ścieżek wokalnych i to nawet w sytuacji nie wprowadzania jakiejkolwiek korekcji! Geoff Emerick, słynny producent zespołu The Beatles często przepuszczał ich głosy przez tego typu urządzenia, zauważając, że „brzmienie wzmacniacza, nawet w przypadku braku limitowania sygnału, dodawało charakterystyczną prezencję”. Jeżeli chodzi o dobrze znane utwory, które zostały nagrane z wykorzystaniem oryginalnej konstrukcji Gates Sta-Level, to jednym z nich jest z pewnością „Violet Hill” brytyjskiego zespołu Coldplay, który miksował Michael Brauer, światowej klasy inżynier współpracujący również z Johnem Mayerem.

Oprócz wykorzystania urządzenia podczas rejestracji i obróbki ścieżek wokalnych czy instrumentalnych, 500PRE sprawdzi się również podczas kompresji sumy miksu. Zaprojektowany tak, aby działanie limitera miało wpływ na lampy pracujące w stopniu wzmacniacza, 500PRE wytłuści zarówno każdą ze ścieżek, jak i główną szynę MixBus.

Budowa urządzenia

500PRE wykorzystuje trzy lampy próżniowe 12AT7, należące do tej samej rodziny co często używane w studyjnych konstrukcjach, jak i gitarowych wzmacniaczach - 12AX7. Co ciekawe, chociaż przedwzmacniacz używa lamp aktualnie produkowanych przez firmę TAD, można je również zastąpić wyselekcjonowanymi lampami 12AT7 NOS. Preamp wykorzystuje technologię miękkiego startu, która minimalizuje stres związany z użytkowaniem układu lampowego czy zasilacza. Warto zauważyć, że urządzenie potrzebuje około minuty aby się rozgrzać i pracować.

500PRE wykorzystuje w pełni zbalansowane transformatory wysokiej jakości produkowane przez firmę Cinemag, zapewniające niskie szumy własne, wysoki headroom i doskonałą jakość sygnału przetwarzanych ścieżek.

500PRE w akcji

Intuicyjny, świetnie wykonany panel przedni urządzenia jak i doskonale działające potencjometry pozwalają szybkie rozpoczęcie pracy, chociaż trzeba przyznać, że podobnie jak miało to miejsce w oryginalnej konstrukcji, czy przygotowanym jakiś czas temu przez firmę RETRO kompresorze Sta-Level montowanym w racku 2U, również tu zapoznanie się z charakterystycznym działaniem tej „pięćsetki” wymaga odrobiny czasu jak i wytrawnego ucha.

Dobrym punktem startowym jest ustawienie znajdującego się na panelu przednim górnego przełącznika w pozycji ‘Gain Low’ i dodawanie około +10dB potencjometrem wejściowym ‘Input’. Następnie należy dopasować poziom wyjściowy potencjometrem wyjściowym ‘Output’, który odpowiada również za charakterystyczne i miłe dla ucha, vintage’owe przesterowanie sygnału.  

A co do powiedzenia o 500PRE ma jeden z uznanych producentów?

"Pierwsze co muszę powiedzieć to że 500PRE jest absolutnie niesamowity! To jeden z najlepszych preampów mikrofonowych z jakich kiedykolwiek korzystałem! Chciałbym kupić ten, który mi przysłaliście i niebawem zamówić kolejny. Gratulacje za tak doskonały sprzęt. Naprawdę brakuje mi słów.. Używam U47 > Retro 500PRE > Retro 176 na ścieżkach głównego wokalu i nie może być lepiej!

Jaquire King, producent i realizator, wielokrotny zdobywca Grammy

SPECYFIKACJA TECHNICZNA:

 • Panel przedni: potencjometr poziomu wejściowego, przełącznik wyboru układu ‘Gain’ (dwu lub trzystopniowego), przełącznik zasilania fantomowego 48V, przełącznik polaryzacji, potencjometr poziomu wyjściowego.
 • Złącza I/O: umieszczone na panelu tylnym złącze dla formatu 500 XLR
 • Gain: 48dB (dwustopniowa topologia ‘low gain’) / 76dB (trzystopniowa topologia ‘high gain’)
 • THD: <.05% @ +4 dBu wyjściowe od 20-20000 Hz.
 • Odpowiedź częstotliwościowa: +/- .25 dB from 20-20000 Hz
 • EIN: -128 dB (150 Ohm terminowane)
 • Standardowy poziom wyjściowy: +4 dBu
 • Wyjściowy poziom ‘klippingu’: parametr ‘Threshold’ limitowany przez układ lampowy +18 dBu, +24 dBu headroom
 • Zakres poziomu wejściowego: od -72 dBu do +12 dBu
 • Impedancja wejściowa: >1000 Ohm w zakresie 20-20000 Hz.
 • Impedancja wyjściowa: 600 Ohm (zbalansowany transformator)
 • Pobór mocy: +/-16V - 155 ma. /  48V - 3 ma.

PREZENTACJA PRODUKTU:

Napisz swoją opinię
Twoja ocena:
5/5
Dodaj własne zdjęcie produktu:
pixel