- Dwukanałowy korektor lampowy bazujący na klasycznych konstrukcjach EMI / Pultec, rozszerzający je dzięki aktualnie dostępnym podzespołom i lampom.
The Swift to dwukanałowy, prawdziwie detaliczny korektor, który działający jako niezależne urządzenie lub korygujący sygnał sumy stereofonicznego miksu, ociepli nagranie źródłowe, zwiększając jednocześnie jego głębię i prezencję.
Klasycznie, ale nowocześnie
Bazując na dwóch klasycznych urządzeniach pamiętających złote lata rock'n rolla - lampowej konsolecie EMI oraz pasywnym korektorze Pultec - The Swift łączy je z aktualnie dostępnymi technologiami, które opierają się na współcześnie produkowanych komponentach, wspomagając dodatkowo o kilka autorskich pomysłów. Główna część obwodu The Swift to rozwiązania EQ znane z konsolety EMI, które tu oferują poszerzony dół i górę pasma. Stół wykorzystywał graficzny korektor zaprojektowany przez brytyjskiego inżyniera Petera J. Baxandalla, którego działanie zostało odtworzone w The Swift i poszerzone o 3-pozycyjny potencjometr 'Presence, umożliwiający podbicie środkowych i wysokich częstotliwości, co z kolei jest pomysłem założyciela firmy Thermionic, Vica Keary'ego i było wykorzystywane w projektowanych przez niego konsoletach.
Lampy i transformatory
Pomimo tego, że korektor The Swift bazuje na klasycznych rozwiązaniach, obwód elektryczny został mocno ulepszony względem tych legendarnych konstrukcji. Znajdziemy tu specjalnie zaprojektowane transformatory firmy Sowter oraz po dwie lampy w każdym z kanałów, co pozwala utrzymać efekt koloryzacji dźwięku na poziomie niezbędnego minimum. Warto zauważyć, że zamontowane tu lampy próżniowe nie były nigdy wykorzystywane w tego typu obwodach. Powodem tego jest fakt, że osiągnięte dzięki nim finalne brzmienie jest po prostu lepsze, nie wspominając nawet o wiele wyższych osiągach w specyfikacji technicznej urządzenia. Z całym szacunkiem dla klasycznych urządzeń, tego typu lampy nie były prawdopodobnie wtedy nawet dostępne.
Korekcja pasywna
W sekcji odpowiedzialnej za dół pasma, dla każdego z kanałów znajdziemy przełącznik zakresowy 50-100Hz, zapewniający korekcję półkową potencjometr 'Bass', który umożliwia podbicie lub obcięcie pasma o 10dB.
Sekcja Mid Cut umożliwia podcięcie pasma o 15, 10 lub 5dB w zależności od ustawienia 3-pozycyjnego przełącznika regulującego filtr dorboci w zakresie High, Medium i Low, jak i krokowy potencjometr oferujący wybór 4 zakresów pasma - 350, 700Hz oraz 2 lub 7kHz. Mid Lift, czyli podbicie środka pasma opiera się na tych samych zasadach, z tą różnicą, że mamy tu do czynienia z poziomem 17, 10, 8dB. W zakresie środkowych częstotliwości świetnie sprawdza się dostępny dla każdego z kanałów potencjometr 'Presence', który podwyższa poziom o jakieś 4dB w trzech wybieralnych zakresach - 0.9Hz, 2 lub 4kHz. Warto w tym miejscu odnotować, że potencjometry odpowiedzialne za podbicie środkowych częstotliwości zostały oparte na tych pracujących w legendarnym, pasywnym korektorze Pultec.
Korekcja półkowa wysokich tonów umożliwia realizatorowi podbicie lub podcięcie pasma każdego kanału o 10dB w zakresie 7-12kHz. Autorski, pasywny potencjometr 'Air' pracuje w zakresie 7-30kHz.
Na przejrzyście zaprojektowanym panelu przednim znajdziemy również dwa potencjometry 'HPF' odpowiedzialne za pracę filtra górnoprzepustowego (osobny dla każdego kanału), a jego wychylenie 12dB/oktawę w zakresie 12, 24, 48, 68Hz. Ostatnia pozycja potencjometru to wychylenie 6dB/oktawę schodzące w dół od zakresu 48Hz, co sprawdza się podczas jednoczesnej korekcji niskich tonów.
Każdy z kanałów został również wyposażony w krokowy potencjometr 'Gain', który pracuje w zakresie od -4.5dB do 3db, oferując dodatkowe podcięcie o 6dB dzięki dedykowanym przełącznikom. Znajdziemy tu również dwa przełączniki 'Bypass' umożliwiające szybkie porównania A/B.
W działaniu
Szybka i intuicyjna korekcja to wypadkowa przejrzyście zaprojektowanego panelu przedniego jak i świetnie działających potencjometrów odpowiedzialnych za poszczególne pasma. W dolnym zakresie łatwo znajdziemy szybką i dobrze zdefiniowaną odpowiedź transjentową, dzięki której procesowany sygnał stanie się mocny i tłusty. Środek pasma zabrzmi tu tak jak powinien, a górne częstotliwości zostaną odpowiednio wypolerowane, dzięki zastosowaniu autorskiego obwodu 'Air'. Interesujący efekt, który może kojarzyć się z działaniem znanym z korektorów Pultec, może zostać osiągnięty przez ustawienie filtra górnoprzepustowego na jego ostatnim z ustawień, które łączy półkową korekcję podcięcia dołu pasma z filtrowaniem najniższych częstotliwości, podbijając następnie te częstotliwości w zakresie 50 lub 100 Hz.
Na koniec warto odnotować, że biorąc pod uwagę stuprocentową konieczność skupienia się na przetwarzanym sygnale, konstruktorzy Thermionic zdecydowali się nie wyposażać The Swift w mierniki wychyłowe, które mogłyby odwracać uwagę realizatora od tego co słyszy. Trzeba też wspomnieć, że korektor jest w stanie wysłać sygnał wyjściowy o natężeniu +20 dBu, bez zauważalnego efektu ‘distortion’, a do tego jest praktycznie bezszumowy.
NAJWAŻNIEJSZE CECHY:
- W pełni lampowa ścieżka sygnałowa wykorzystująca zarówno lampy NOS jak i te produkowane współcześnie
- Urządzenie łączące zachowania najlepszych brytyjskich i amerykańskich korektorów zaktualizowane z autorskimi rozwiązaniami Thermionic
- Szybki w obsłudze, dobrze opisany, a przez to intuicyjny panel przedni
- Pólkowo działające podbicie basu i góry pasma (osobne potencjometry dla każdego z kanałów)
- Podcięcie oraz podbicie środkowego pasma w 4 zakresach z 3-ma możliwościami wykorzystania parametru dobroci 'Q'
- Potencjometry 'Presence' oraz 'Air'
- Przełączalny filtr górnoprzepustowy ze specjalnie zaprojektowanym ustawieniem, które w połączeniu z podbiciem basu oferuje bardzo interesujące rezultaty
- Dostrajalny w 0.75 dB krokach parametr 'Gain' dla obu kanałów
- Odpowiedź częstotliwościowa wykraczająca poza zakres słyszalności ucha ludzkiego z bardzo delikatnym odwróceniem fazy
- Dźwięk praktycznie pozbawiony efektu 'distortion' (chyba że wzbudzony z poziomu programu DAW) i bezszumowy
- Ciepłe i naturalne brzmienie charakterystyczne dla konstrukcji Thermionic
- Tak samo doskonale brznmiący jako niezależny korektor, jak i korektor sumy miksu stereo
- Wyprodukowany i pieczołowicie testowany w Anglii
PREZENTACJA PRODUKTU: