PREMIERA!! Grace Design m303 active DI!!

Darmowa dostawa od 1 000,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge
EQ 1 Seven-Band Equalizer
EQ 1 Seven-Band Equalizer
EQ 1 Seven-Band Equalizer
EQ 1 Seven-Band Equalizer

EQ 1 Seven-Band Equalizer

  • Siedmiozakresowy parametryczny cyfrowy korektor masteringowy z możliwością kodowania M/S oraz funkcją procesora dynamiki.
14 dni na łatwy zwrot
Ten produkt nie jest dostępny w sklepie stacjonarnym
Bezpieczne zakupy

EQ1 to dwukanałowy, 7-pasmowy korektor cyfrowy, używany w najbardziej prestiżowych studiach masteringowych na świecie. Urządzenie może zostać skonfigurowane w 4 różniących się od siebie trybach, w zależności od potrzeb inżyniera masteringu: główny model to EQ1-MK2, następnie liniowo-fazowy EQ1-LP, dynamiczny EQ1-DYN oraz łączący dwa tryby w jednym urządzeniu - EQ1-DYN-LP - gdzie wyboru trybu pracy dokonujemy zaraz po włączeniu korektora. Należy zauważyć, że wszystkie modele mogą być zaktualizowane przez użytkownika do każdej z dostępnych wersji.

Podstawowe funkcje

Każdy z modeli udostępnia te same główne funkcje, przede wszystkim korekcję 7 częstotliwości, które składają się na pełne spektrum brzmieniowe. Każdy z zakresów może być dodatkowo kontrolowany dzięki bardzo czułym potencjometrom: 'Boost/Cut', 'Frequency' oraz 'Q/Slope' oraz przyciski: 'High shelving', 'Low shelving', 'Peaking', 'High cut', 'Low cut' oraz 'Bypass'.

Wyświetlacz

Umieszczony po lewej stronie wyświetlacz LCD natychmiastowo obrazuje ustawienia potencjometrów, wyświetlając pełną odpowiedź częstotliwościową, precyzyjne wartości danego parametru oraz kilka innych informacji. Wyświetlacz obrazuje również dokładne pomiary z wyznacznikami wysterowania sygnału.

Funkcja Snapshot, połączenia MIDI oraz przyciski

EQ1 udostępnia 128-pozycyjny bank dla niezbędnych w procesie masteringu porównań A/B 'Snapshot' oraz dwie dodatkowe pozycje przeznaczone z myślą o back-upie. Warto zauważyć, że wybór danej pozycji może być wywoływany lub zamykany z poziomu MIDI. Znajdziemy tu również działające globalnie przycisk 'Bypass' i potencjometr 'Gain' oraz przełącznik służący łączeniu kanałów, tzw. channel ganging. 

Przetwarzanie sygnału i połączenia

Korektor przetwarza sygnał z podwojoną wartością próbkowania 88.2k zamiast 44.1k oraz 96k w miejsce standardowego 48k, pracując w 40-bitowym formacie typu 'floating point' i automatycznie dopasowywując poziom dithera do rozdzielczości wyjściowej 16, 20 lub 24-bitowej. Dzięki tak wysokim standardom, EQ1 to jeden z najpotężniejszych, a przy tym najbardziej uniwersalnych korektorów na planecie.

W urządzeniu wykorzystano architekturę charakteryzującą się bardzo niskim poziomem szumów, zoptymalizowaną pod kątem przetwarzanego sygnału audio. Cyfrowa sekcja I/O pracuje w formacie AES/EBU, wykorzystując złącza XLR. Wyjście AES/EBU może być zaktualizowane do standardu POW-R dithered, co przekłada się na najczystsze z możliwych brzmienie wyjściowe - nawet przy intensywnej korekcji, materiał źródłowy brzmi naturalnie.

Tryb M/S

Oprócz referencyjnej korekcji przetwarzanego sygnału, EQ1 oferuje również kodowanie i odkodowywanie w trybie Mid/Side, szczególnie przydatne w EQ1-DYN, czyli dynamicznej odsłonie urządzenia. Godny polecenia jest tu artykuł: “Stereo Shuffling: New Approach – Old Technique” napisany przez Michaela Gerzona. Inne "specjalności" EQ1 to dostrajalne filtry półkowe wychylenia oraz bardzo wysokie szczytowe filtra dobroci Q (aż do wartości = 650) dla wygładzania nieprzyjemnych częstotliwości. 

W działaniu

Opierając się na wersji EQ1-LP, urządzenie oferuje korekcję bez jakiejkolwiek zmiany w fazie sygnału. Chociaż ciężko to zjawisko wytłumaczyć, wystarczy szybkie porównanie ze standardowymi korektorami masteringowymi żeby usłyszeć jak przesunięcia fazowe wpływają na przetwarzany sygnał. EQ1-LP pomaga również wyczyścić zbyt gęsty miks - w sytuacji nachodzących na siebie częstotliwości, powodujących "maskowanie" dźwięku, pozwala wyciąć te niechciane, przywracając klarowność w obrabianym materiale. A co istotne, pozwala zachować naturalne brzmienie instrumentów po zastosowaniu nawet agresywnej korekcji!

Kolejnym udogodnieniem jest wspomniany wyżej, bardzo szeroki zakres parametru Q - w 128 krokach pomiędzy -39 a +18dB możliwe jest osiągnięcie wszystkich barw, od subtelnej koloryzacji po całkowite wykorzystanie filtra pasmowozaporowego. Wspomnieć należy też o bardzo wrażliwych na dotyk potencjometrach i natychmiastowym odzworowaniu regulowanych dzięki nim parametrów na wyświetlaczu LCD.

Znajdziemy tu również parametr kształtowania filtrów półkowych, który pracuje w tej samej rozdzielczości co filtr dobroci Q w filtrowaniu odpowiadającym prezencji sygnału. Słowo należy się również sterowaniu MIDI, które zapewnia pełną automatykę przywoływania ustawień 'Snapshot' oraz kontrolę wszelkich parametrów.

Pracując z wersją EQ1-DYN, czyli korektorem dynamicznym, otrzymujemy pełną kontrolę nad każdym z wybranych pasm - oznacza to możliwość korekcji, kompresji oraz poszerzania częstotliwości w jednym urządzeniu - i co istotne - na tym samym wyświetlaczu. Dobrym przykładem jest tu praca nad miksem zawierającym ścieżkę pozbawionej życia maszyny perkusyjnej. Dzięki EQ1-DYN możemy poszerzyć dół pasma, ożywiając przy tym bęben taktowy, przy jednoczesnej kompresji basu, co pozwala zachować odpowiedni poziom w miksie. Nawet podczas de-essingu ścieżek wokalnych oraz korekcji góry pasma, EQ1 wciąż daje możliwość kontroli trzech pasm dla każdej ze stron, umożliwiając przeprowadzenie innych operacji, które mogą być potrzebne. Korektor umożliwia również skorygowanie nierówności pomiędzy instrumentami.

Warto jeszcze zauważyć, że pasma w wersji dynamicznej są ustawione nieco inaczej - pasmo 1, 2, 5 oraz 6 są łatwo dostrajalnymi pasmami dynamicznymi, które mogą również pracować liniowo, a pasma 3, 4 i 7 działają jak tradycyjne pasma liniowe. Daniel Weiss, szef i główny projektant firmy zaplanował to w taki sposób, ponieważ redukcja parametru 'Gain' może mieć wpływ na całościowe brzmienie poszczególnych pasm i liniowe pasma mogą być przydatne podczas właściwiej korekcji. Z kolei pasma dynamiczne są czułe na poziom sygnału wejściowego, co przydaje się w sytuacjach kiedy najpierw należy zaaplikować odrobinę korekcji aby następnie dodać jej jeszcze więcej, wykorzystując dynamiczne pasma. Ten proces można również odwrócić.

A co o urządzeniu mówią mistrzowie masteringu?

Moje ogólne wrażenie jest takie, że brzmienie jest bardzo, bardzo dobre, przyjemne, ciepłe, piękne i bardzo analogowo brzmiące. Cóż więcej mógłbym dodać?"

Bob Katz, Digital Domain, USA

“… to była przyjemność usłyszeć cyfrowy korektor, który zabrzmiał lepiej, niż cokolwiek na czym wcześniej pracowaliśmy. Do tej pory miałem wrażenie, że góra pasma w korektorach cyfrowych nie może równać się tym pracującym w domenie analogowej, ale tym razem te częstotliwości zabrzmiały naprawdę gładko."

Bob Ludwig, Gateway Mastering, USA, (One to One Magazine)

PREZENTACJA PRODUKTU:

Napisz swoją opinię
Twoja ocena:
5/5
Dodaj własne zdjęcie produktu:
pixel