Darmowa dostawa od 1 000,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge
DAC1 - DA Converter
DAC1 - DA Converter
DAC1 - DA Converter
DAC1 - DA Converter
DAC1 - DA Converter
DAC1 - DA Converter

DAC1 - DA Converter

  • Stereofoniczny masteringowy konwerter cyfrowo-analogowy.
14 dni na łatwy zwrot
Ten produkt nie jest dostępny w sklepie stacjonarnym
Bezpieczne zakupy

DAC1 to cyfrowo-analogowy, flagowy konwerter firmy Weiss. Wersja MK3 wprowadza jeden z najnowszych chipów DAC dostępnych na rynku w połączeniu z 8 dyskretnymi wzmacniaczami operacyjnymi zaprojektowanych przez inżynierów firmy.

Wersja MK2 została oparta na sprawdzonym w branży projekcie klasy A wykorzystującym wysokiej jakości wzmacniacze operacyjne i dyskretne stopnie wyjściowe. Obie wersje DAC1 zapewniają niesamowitą transparentność, co jest głównym punktem podczas projektowania nowych obwodów w urządzeniach firmy.

DAC1 MK2/MK3 to stereofoniczne konwertery pracujące w rozdzielczości 24-bity/192 kHz, zaprojektowane w taki sposób aby zapewnić pozbawioną kompromisów ścieżkę sygnałową audio. Jeżeli chodzi o wejście cyfrowe, to spora ilość pracy została włożona w jego powstanie - znajdziemy tu ekstremalnie niską czułość jittera, jaki i analogowe stopnie wyjściowe.

Opcjonalnie możliwe jest dodanie interfejsu dla połączeń Firewire, USB, DSD playback oraz portu podczerwieni lub pilota na kabel.

Sekcja wejściowa

Mamy tu trzy wejścia cyfrowe pracujące na złączach XLR oraz jedno na TOSLINK (optyczne). Dostępne częstotliwości próbkowania to: 44.1, 48, 88.2, 96, 176.4 i 192 kHz. Sygnały AES/EBU w formatach single wire lub dual wire mogą być używane. Każde wejście XLR zostało połączone z korespondującym mu cyfrowym wyjściem XLR, co umożliwia monitoring na różnych poziomach cyfrowego studia.

De-jittering

Kilka schematów taktowania sygnału jest tu połączonych w celu uzyskania ekstremalnie wysokiego tłumienia jittera, powodując że DAC1 jest praktycznie odporny na jitter w badzo szerokim paśmie, schodząc w dół aż do sub-basowych częstotliwości.

Konwerter

Technika "korelacji" polegająca na jednoczesnej pracy dwóch konwerterów na każdym z kanałów, co zostało już wykorzystane z sukcesem w ADC1, poprawia osiągi SNR oraz THD.

Sekcja wyjściowa

Dyskretna sekcja wyjściowa DAC1-MK2 pracująca w klasie A działą z praktycznie zerową impedancją wyjściową, chociaż jest w stanie odbierać sygnały z dużym natężeniem bez jakichkolwiek problemów ze stabilnością. DAC1-MK3 z kolei bazuje na dyskretnych wzmacniaczach operacyjnych własnego pomysłu OP1-BP, które są najprawdopodobniej najlepszymi operacyjnymi wzmacniaczami audio dostępnymi aktualnie na rynku. Poziomy wyjściowe mogą zostać ustawione w zakresie od -nieskończoność do +27dBu. Wyjścia są symetryczne, ale nie wykorzystują żadnych servo mechanizmów degradujących brzmienie. W pracy z sygnałem asymetrycznym, tylko jeden z trzpieni złącza XLR (dodatni uziemienie) jest w użyciu.

Pilot

Podłączając analogowy potencjometr lub suwak do złącza 'remote', możliwe jest sterowanie poziomem wyjściowym. Warto zauważyć, że to sterowanie odbywa się w domenie cyfrowej. Wybór źródła wejściowego również może być kontrolowany w taki sposób. W przypadku konwertera DAC1-MK3 możliwe jest zamontowanie portu IR do kontrolowania pozimu głośności z poziomu zewnętrznego pilota.

Panel przedni

Na panelu przednim znajdziemy cztery przyciski służące do wyboru wejścia oraz kilka diod LEDinformujących o częstotliwości próbkowania wprowadzanego sygnału, wejściowym 'word-length' oraz wyświetlacz prezencji sygnału. W wersji MK2 znajdziemy dodatkowo 25 obrotowych potencjometrów służących do trymowania sygnału oraz jeden do trymowania poziomy wyjściowego.

Panel tylni

Z tyłu urządzenia znajdziemy trzy wejścia cyfrowe wykorzystujące złącza XLR oraz jedno wejście optyczne pracujące w standardzie TOSLINK. Następnie do dfyspozycji użytkownika są  trzy cyfrowe na złączach XLR, buferowane od wejść XLR oraz dwa analogowe wyjścia również na złączach XLR. Jedno z cyfrowych wyjść pracujących na złączach XLR może być przełączane aby pracować jako wyjście aktualnie wybranego kanału wejściowego.

Warto odnotować, że DAC1-MK2 ma również przełącznik zakresu poziomu głośności (high/low), gdzie DAC1-MK3 wykorzystuje obrotowy 'encoder', który umożliwia ustawić poziom wyjściowy obu wyjść jednocześnie w zakresie 32dB oraz rozdzielczości 1 dB.

Na koniec trzeba zauważyć, że 25-pinowe złącze 'DSUB remote' pozwala na podłączenie pilota kablem i sterowanie poziomem głośności i wyborem źródła sygnału.

Opcjonalne interfejsy

Jeżeli chodzi o dodatkowe opcje, to możliwe jest rozszerzenie obu konwerterów o interfejsy Firewire (Thunderbolt) oraz USB, który może dodatkowo konwertować sygnał DSD do PCM, co pozwala wykorzystać DAC1 do odtwarzania sygnałów DSD z komputera. Inne możliwości to gniazdo wejściowe typu ST wykonane z włókna szklanego oraz działający na podczerwień pilot do sterowania głośnością w DAC1-MK3. Na koniec warto zauważyć, że DAC1/DAC1-MK2 mogą być zaktualizowane do  DAC1-MK3 poprzez wymianę sekcji analogowej.

Do pobrania
Napisz swoją opinię
Twoja ocena:
5/5
Dodaj własne zdjęcie produktu:
pixel