- Stereofoniczny masteringowy konwerter cyfrowo-analogowy umożliwiający połączenia Firewire.
DAC2 to najwyższej klasy konwerter cyfrowo-analogowy umożliwiający komunikację za pomoczą połączeń AES/EBU, RCA, TOSLINK oraz Firewire. Domena cyfrowa urządzenia pracuje w oparciu o zaawansowane i uznane w branży chipy DICE produkowane przez TC Applied Technologies. Ścieżka analogowa bazuje na doskonałym chipie D/A stworzonym przez firmę Burr Brown, a połączenie tych komponentów zapewnia uniwersalny i wyśmienicie brzmiący stereofoniczny konwerter.
DAC2 może być wykorzystany jako wolnostojąca, niezależna jednostka lub współpracować z komputerem Mac lub PC, umożliwiając różnorodną konwersję: Firewire do analogowej, AES/EBU do analogowej, Firewire do AES/EBU oraz AES/EBU do Firewire. Warto zauważyć, że DAC2 może pracować również wyłącznie w domenie cyfrowej, oferując użytkownikom cyfrowy punkt insertowy pomiędzy złączem Firewire a wyjściem analogowym, które z kolei może być kontrolowane dzięki klawiszom umieszczonym na panelu przednim.
Sekcja wejściowa
W sekcji wejściowej znajdziemy trzy cyfrowe wejścia pracujące na złączach XLR, RCA i TOSLINK (optyczne) oraz interfejs Firewire dla połączeń z komputerem. Akceptowalne przez DAC2 częstotliwości próbkowania to: 44.1, 48, 88.2, 96, 176.4 i 192 kHz. Warto zauważyć, że sygnały AES/EBU przesyłane w formatach 'single wire' czy 'dual wire' są również przyjmowane przez konwerter oraz że cyfrowe wyjścia urządzenia wykorzystujące złącza XLR i RCA pomagają w konwersji standardu Firewire do AES/EBU.
Tłumienie jittera
Bardzo wysokie tłumienie jittera, dochodzące aż do częstotliwości poddźwiękowych jest możliwe dzięki umieszconemu w interfejsie Firewire chipowi DICE, bazującym na schemacie 'Dual PPL', którego zadaniem jest regeneracja zegara.
Sekcja wyjściowa, kontrola poziomu
DAC2 wykorzystuje chipy oparte na elektronicznym wzmacniaczu typu 'line driver'charakteryzującym się niską impedancją i doskonałymi osiągami jeżeli chodzi o przesterowanie sygnału. Osobne chipy zostały zamontowane dla złącz wyjściowych XLR oraz RCA. Poziom wyjściowy może być ustawiony w domenie analogowej w czterech krokach aby pomieścić dla kolejnego wzmacniacza(?) Precyzyjne dopasowanie poziomu jest możliwe dzięki cyfrowemu kontrolerowi poziomu przez klawisze umieszczone na panelu przednim.
Kontrola parametrów z poziomu panelu przedniego
Na panelu frontowym znajdziemy główny przycisk zasilania oraz trzy wielofunkcyjne klawisze pozwalające na wybór źródła wejściowego, aktywowanie lub dezaktywowanie trybu 'insert', który umożliwia podłączenie cyfrowego urządzenia w łańcuchu pomiędzy wejściem Firewire a wyjściem analogowym oraz ustawienie poziomu wyjściowego w domenie cyfrowej z kontrolerami “góra/dół”. Całości dopełniają cztery diody LED wyświetlające częstotliwość próbkowania sygnału wejściowego.
Panel tylny
Z tyłu urządzenia umieszczone zostały trzy cyfrowe wejścia (XLR, RCA, TOSLINK) oraz dwa złącza Firewire. Znajdziemy tu również dwa cyfrowe wyjścia (XLR, RCA) oraz dwie pary wyjść analogowych wykorzystujących złącza XLR, jak i RCA. Do ustawienia analogowego poziomu wyjściowego służy obrotowy mini-potencjometr regulowany za pomocą śrubokręta i umożliwiający wybór jednego z czterech ustawień.
Dodatkowe ustawienia wewnątrz urządzenia
Wewnątrz obudowy zamontowano przełącznik umożliwiający trybu 'dual wire' dla sygnałów 176.4 lub 192 kHz.
Bitowa transparentność
DAC2 daje użytkownikom możliwość przetestowania pracującego w komputerze programowego odtwarzacza pod kątem transparentności przesyłania bitów.W tym celu należy rozpocząć odtwarzanie wybranego pliku audio, co pozwoli konwerterowi na sprawdzenie czy tzw. wzór bitowy jest prawidłowy. W momencie kiedy konwerter wychwyci właściwy wzór, zostanie to zasygnalizowane trzema diodami LED umieszczonymi na panelu przednim. Warto zauważyć, że ten proces odbywa się w tle oprogramowania DAC2.
Opcjonalne interfejsy
Na życzenie klienta możliwe jest rozszerzenie DAC2 o interfejs USB/DSD, co pozwoli na odtwarzanie plików DSD. Istnieje również możliwość zamontowania złącza wejściowego 'ST' wykorzystującego włókno szklane. Na koniec warto odnotować, że w celu podłączenia DAC2 do portu Thunderbolt wystaczy zakupić dodatkowy, niedrogi adapter Thunderbolt do Firewire dostępny m.in. w sklepie Apple®.