- Konsoleta masteringowa zpokładową matrycą M/S oferująca transparentne, ale pełne mocy brzmienie znane z najdroższych studyjnych stołów masteringowych.
Jeszcze przed powstaniem firmy Dangerous Music, jej główny inżynier i jednocześnie współzałożyciel - Chris Muth - zasłynął w środowisku pro-audio jako projektant budowanych na zamówienie konsolet masteringowych, które trafiły do najbardziej elitarnych studiów na świecie. Kilka dekad później, wciąż oferując nieprawdopodobny wręcz headroom oraz mocne, ale przy tym muzyczne i kryształowo czyste brzmienie, te stoły mikserskie są na liście ulubionego sprzętu topowych masteringowców, stojąc za finalnym brzmieniem niezliczonej ilości hitów.
Ideą przyświecającą powstaniu marki Dangerous Music było udostępnienie tych legendarnych obwodów szerszemu gronu odbiorców. Skrupulatne badania, odpowiednia ilość czasu poświęcona na projektowanie i budowę urządzeń oraz wykorzystanie bezkompromisowych komponentów, pozwoliły stworzyć serię urządzeń oferujących to charakterystyczne brzmienie i jakość, znane z customowych konsolet. Jednym z nich jest MASTER, który już chwilę po wprowadzeniu na rynek, stał się podstawą wielu profesjonalnych studiów masteringowych na świecie.
Połączenia i brzmienie
Rolą konsolety masteringowej jest połączenie używanego w studiu sprzętu zewnętrznego w jedną, stabilną, a przy tym prostą w obsłudze całość. W przypadku urządzenia MASTER, otrzymujemy nie tylko spore możliwości połączeń, jak i kontroli dźwięku, ale przede wszystkim kryształowo czyste i mocne brzmienie. Zastosowane tu trasowanie sygnałowe oferuje wyrafinowaną kontrolę nad takimi procesami jak ‘gain-staging’, możliwością przełączania pomiędzy trzema analogowymi insertami z poziomu panelu przedniego, procesowanie M/S, dopasowanie poziomu odsłuchu I/O, zapewniając wszechstronną sekcję wyjściową, umożliwiająca połączenia w całym studiu masteringowym.
Indywidualna konrola poziomów wejściowych każdego z kanałów – dzięki potencjometrom umieszczonym po lewej stronie panelu przedniego, otrzymujemy możliwość perfekcyjniego dopasowania obrazu stereo, co pozwala delikatnie kompensować jakiekolwiek niedociągnięcia w miksie.Wykorzystując krokowe tłumiki, oferujące 0.5-decybelowe skoki z dokładnością do 0.01dB wzmocnienia pomiędzy kanałami, uzyskujemy doskonałe obrazowanie stereofoniczne, niezależnie od poziomu głośności. Warto zauważyć, że odzwierciedleniem poziomu rzemiosła w domenie analogowej jest proces ‘gain-staging’ i tu właśnie potencjometry kontrolujące sygnał wejściowy każdego kanału oddzielnie, pozwalają dopasować odpowiedni poziom źródła, co następnie można skompensować potencjometrem stopnia wyjściowego aby na końcu przesłać sygnał do konwertera A/D, magnetofonu wielośladowego, czy innego urządzenia wykorzystywanego w studiu.
Input Monitor Offset – ten potencjometr odpowiada za unikatowy obwód, pozwalający na dopasowanie poziomów pomiędzy sygnałem nieprzetworzonym (stopień wejściowy) a przetworzonym (wyjściowy). Umożliwia to przeprowadzanie szybkich porównań A/B, bez często zwodniczych zmian w głośności materiału audio. W sytuacji kiedy oba poziomy zostaną dopasowane, wystarczy nacisnąć przycisk 'In/Out MON' aby obiektywnie porównać wykonaną pracę masteringową z oryginałem. Istnieje również możliwość podłączenia zewnętrznego miernika wychyłowego VU aby w wizualny sposób ocenić głośność przeprowadzonego mastera. Są to niezmiernie ważne procesy praktykowane przez uznanych na świecie inżynierów masteringu, pozwalające im na przeprowadzanie operacji na najwyższym poziomie wtajemniczenia.
Inserty przełączane z poziomu panelu przedniego – te stereofoniczne wejścia insertowe sumują wszystkie uzywane w studiu kompresory, limitery, EQ oraz de-essery w jeden, elegancki, stabilnie pracujący zestaw masteringowy. Sterowanie nimi za pomocą przełączników umieszczonych z przodu urządzenia, oferuje funkcjonalność znaną wcześniej wyłącznie z najdroższych, budowanych na zamówienie konsolet masteringowych. Jeżeli tego jeszcze mało, to złacze ‘Insert 2’ oferuje unikatowy, jedyny w swoim rodzaju obwód M/S zaprojektowany przez Chrisa Mutha.
Pokładowe procesowanie Mid/Side – wspomniane wyżej złącze 'Insert 2' oferuje pracujący w audiofilskiej jakości procesor Mid/Side, czyli matrycy składającej się z sygnałów wspólnych i różnicowych obu kanałów. Poprzez „odkodowanie“ a następnie „zakodowanie“ sygnału stereo, matryca umożliwia uzyskanie oddzielnej kontroli nad środkową częścią miksu, jak i fragmentami umieszczonymi po bokach panoramy. Technika dobrze znana wśród doświadczonych masteringowców, pozwala poprawić specyficzne brzmieniowe niuanse w miksie, bez konieczności poświęcania innych aspektów obrazu stereo. Procesowanie M/S jest jednym z najmocniejszych narzędzi dostępnych w masteringu. Dobrym przykładem jest tu opanowanie szorstko brzmiącej linii wokalnej czy werbla umieszczonych zazwyczaj w środkowej części miksu, bez konieczności ingerencji w brzmienie innych instrumentów rozmieszczonych w panoramie. Innym przykładem jest ujarzmienie brzmienia talerzy, które zostały rozstawione zbyt szeroko w miksie, przy jednoczesnym pozostawieniu powietrza i artykulacji na ścieżce wokalnej umieszczonej pośrodku. Warto też zauważyć, że inżynierowie masteringu mogą również procesować sygnały M/S, używając do tego zupełnie różnych od siebie urządzeń peryferyjnych.
S&M Width – ten potencjometr odpowiada za kontrolę poziomu sygnałów różnicowych umieszczonych po bokach panoramy przy wykorzystaniu pokładowej matrycy M/S. Jest to niezwykle przydatne w procesowaniu Mid/Side, nawet w przypadku nie korzystania z urządzeń peryferyjnych - ten potencjometr umożliwia perfekcyjne skupienie obrazu stereo. Jeżeli kiedykolwiek pracowaliście nad piosenką, która jakoś nie pasowała do reszty utworów umieszczonych na albumie albo w trakcie masterowania kompilacji nagrań doszliście do wniosku, że każde z nich przedstawiało inną szerokość bazy stereo, to na pewno docenicie tę funkcję. Niezależnie czy zależy nam na poszerzeniu czy zawężaniu szerokości pola stereo, ten potencjometr pomoże złożyć wszystkie piosenki w jedną całość.
Sekcja I/O – z tyłu urządzenia znajdziemy dedykowane wyjście monitorów oraz dwie wyjściowe ścieżki stereo, które mogą być skierowane do konwerterów A/D, magnetofonów wielośladowych, systemów 'patchbay' czy wszędzie tam gdzie będziemy chcieli wysłać nasz sygnał. Dla przykładu wielu użytkowników wykorzystuje wyjściowe złącza 'dual' podczas przeprowadzania porównań A/B pomiędzy różnymi konwerterami A/D, przysłuchując się, który z nich sprawdzi się lepiej w tym konkretnym nagraniu. Z kolei dwa wejścia kontrolowane z poziomu panelu przedniego ułatwiają sytuację, kiedy do pierwszego z nich podłączymy konwerter D/A, podczas gdy w drugim pracuje magnetofon wielośladowy lub krosownica sygnałów.
Połączenie z LIAISON
W przypadku bardziej rozbudowanych zestawów masteringowych dobrym rozwiązaniem jest połączenie urządzenia MASTER z inną konstrukcją firmy Dangerous - routerem sygnałowym LIAISON. Dobrym przykładem jest tu połączenie dwóch stereofonicznych szyn LIAISON z dwoma wejściami insertowymi MASTER, co daje razem aż siedem sterofonicznych insertów przy jednoczesnym wprowadzeniu procesowania równoległego w domenie analogowej, trasowania sygnałów jednym przyciskiem, czy natychmiastowego przywoływania połączeń łańcuchów urządzeń peryferyjnych. Łatwość i szybkość znana z domeny cyfrowej, ale przeprowadzana w środowisku analogowym.
Analogowa inwestycja na lata
Podczas gdy niektórzy inżynierowie wolą przeprowadzać wszystkie operacje masteringowe w komputerze, profesjonaliści decydują się na pracę z wykorzystaniem sprzętu analogowego w celu uzyskania prawdziwie perfekcyjnych masterów. Wybierając urządzenia z najwyższej półki - takie jak MASTER czy LIAISON - decydujesz się na inwestycję, która będzie miała odzwierciedlenie w trakcie całej twojej kariery, a nawet o wiele dłużej - dzieje się tak, ponieważ nie ma tu systemu operacyjnego, wtyczek programowych, programu DAW, czy komputera, które z czasem trzeba będzie zaktualizować, a w końcu po prostu wymienić na nowe, a uzyskane brzmienie pozostanie aktualne przez dekady!
Jako jeden z centralnych elementów zestawu, MASTER łączy wszystkie poczynione przez ciebie inwestycje dotyczace sprzętu analogowego w elegencki, niezawodny i potężnie brzmiący zestaw masteringowy. Teraz masz dostęp do doskonałego dźwięku i szybkiej, intuicyjnej pracy, znanej wcześniej jedynie topowym inżynierom pracującym w najbardziej elitarnych studiach na świecie, korzystających z najdroższych konsolet. Na pewno znajdziesz ich nazwiska w swojej płytotece. Pytanie czy chcesz zostać jednym z nich?
NAJWAŻNIEJSZE CECHY:
- Zbudowany ręcznie w USA
- Audiofilskiej jakości komponenty pracujące w całym urządzeniu
- Analogowe obwody zaprojektowane przez Chrisa Mutha
- Potencjometry krokowe
- Transparentna i cicha praca urządzenia
- Łatwe połączenie z procesorem Liaison, również produkowanym przez Dangerous Music
- Pokładowe procesowanie M/S
- 2 wejścia stereofoniczne oraz 3 wyjścia stereofoniczne (w tym jedno wyjście monitoringu)
- 3 pętle insertowe
PREZENTACJA PRODUKTU: