Darmowa dostawa od 1 000,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge
DAC501 DSP D/A Converter & Network Renderer
DAC501 DSP D/A Converter & Network Renderer
DAC501 DSP D/A Converter & Network Renderer
DAC501 DSP D/A Converter & Network Renderer
DAC501 DSP D/A Converter & Network Renderer
DAC501 DSP D/A Converter & Network Renderer
DAC501 DSP D/A Converter & Network Renderer

DAC501 DSP D/A Converter & Network Renderer

  • Kompaktowy, doskonale brzmiący konwerter D/A i odtwarzacz sieciowy w jednym, wyposażony w wyjście słuchawkowe, umożliwiający odsłuch plików audio z komputera, zewnętrznych serwerów NAS, czy aplikacji ROON lub Tidal.
14 dni na łatwy zwrot
Ten produkt nie jest dostępny w sklepie stacjonarnym
Bezpieczne zakupy
DAC501, podobnie jak jego większy brat - DAC502 - to konwertery cyfrowo-analogowe i odtwarzacze sieciowe w jednym, które pomimo różnic w wielkości obudowy, charakteryzują się prawie takimi samymi komponentami i funkcjami, z tą różnicą, że większy – DAC502 – oferuje 4-pinowe wyjście słuchawkowe, umieszczone po prawej stronie tylnego panelu.
Biorąc pod uwagę, że typowy konwerter D/A staje się często niezbędnym, ale raczej mało nowatorskim elementem systemu audio, inżynierowie firmy WEISS wyposażyli konwertery w możliwość procesowania sygnału w technologii DSP, dzięki czemu mamy wpływ na takie parametry jak odpowiedź niskich częstotliwości, korekcję góry i dołu pasma, emulację odtwarzania nagrań z płyt winylowych, zoptymalizowanie poziomu głośności różnych nagrań, czy eliminację przesłuchów.
DAC501 jest urządzeniem kompatybilnym z coraz bardziej popularną technologią ROON, umożliwiającą odtwarzanie muzyki z plików, zewnętrznych serwerów NAS czy w formie strumieniowania muzyki z takich serwisów jak Tidal, przy jednoczesnym korzystaniu z autorskich algorytmów i dodatkowych możliwości sterowania, co w całości przekłada się na zupełnie inny rodzaj obcowania z dźwiękami.
Warto odnotować, że oba konwertery są rezultatem doświadczeń zdobytych w ponad trzydziestoletniej historii budowania konwerterów cyfrowo-analogowych, nie tylko w środowisku audiofilskim, ale równolegle w branży konstrukcji pro-audio, wykorzystywanych często w finalnym procesie masteringu nagrań.
Brzmienie
Nie jest tajemnicą, że inżynierowie mający swój udział w tworzeniu często rewolucyjnych wręcz urządzeń przeznaczonych na rynek pro-audio, doskonale wiedzą jak stworzyć konwerter zapewniający w pełni transparentne brzmienie na najwyższym poziomie. Nie inaczej jest w przypadku DAC501 – sygnał, który do nas dociera jest właściwie zdefiniowany, otwarty i neutralny, niezależnie od wybranego formatu czy rozdzielczości. Co ciekawe, muzyka w żaden sposób nie brzmi sucho, chociaż jak wspomniano, założeniem konstruktorów była konstrukcja koloryzująca brzmienie, a jedynie uwypuklająca wszelkie niuanse góry pasma oraz dynamikę niskich częstotliwości. Słowem kluczem jest tu ‘naturalne brzmienie’, dzięki czemu nawet wielogodzinny odsłuch nie nudzi, ale też nie męczy słuchacza.
Na słuchawkach
Pierwsze co zwraca wrażenie to, że nawet w przypadku nie używania dedykowanego wzmacniacza słuchawkowego, wyjście zamontowane w DAC501 zapewnia to delikatnie przyciemnione i ciepłe brzmienie, charakterystyczne właśnie dla tego typu konstrukcji, a rzadko spotykane w konwerterach zintegrowanych z wyjściem słuchawkowym. Brzmienie jest żywe i dynamiczne, z głęboką a przy tym szybką odpowiedzią niskich częstotliwości, delikatnie podbitym niskim środkiem oraz błyszczącą górą.  
Kreatywne brzmienie
Jak wspomniano, DAC501 oprócz doskonałego odsłuchu, staje się również ciekawym narzędziem w kategorii kreowania finalnego brzmienia odsłuchiwanych nagrań. Dobrym tego przykładem jest przygotowany przez firmę WEISS pełnozakresowy korektor parametryczny, przywodzący nieco na myśl popularne konstrukcje audio produkowane w latach osiemdziesiątych, a wywodzących się z korektorów używanych w studiach nagraniowych. Dzięki temu, otrzymujemy możliwość dopasowania poszczególnych zakresów oraz kilku innych parametrów, m.in. poziomu wzmocnienia i filtru dobroci Q. Projektanci przygotowali również kilka ustawień fabrycznych, wykorzystujących filtrowanie górno lub dolnoprzepustowe, korekcję półkową, czy szczytową, dzięki czemu możemy poczuć się jakbyśmy zajmowali miejsce w fotelu realizatora nagrań. Ciekawym rozwiązaniem jest funkcja imtująca brzmienie płyty winylowej – mając do dyspozycji dwa wirtualne przyciski i suwak, możemy definiować poziom i saturacji tej emulacji. Przypomina to kreowanie barw, gdzie po jednej stronie mamy bardziej czyste, cyfrowe brzmienia, a po drugiej nieco cichsze, ale za to cieplejsze dźwięki, dające zbliżone wrażenia do odsłuchu czarnej płyty.  
Cześci mechaniczne
Obudowa DAC501 wykonana została ze stali nierdzewnej, a panel przedni z aluminium o grubości 10mm.
Zasilanie
W urządzeniu zastosowano solidny zasilacz oparty na dwóch toroidalnych transformatorach, który przesyła napięcie oddzielnie do kanału lewego i prawego. Rezultatem tej topologii jest w pełni analogowe wyjście, wolne od cyfrowych artefaktów czy przesłuchów pomiędzy kanałami. Główny włącznik aktywuje półprzewodnikowy przekaźnik, który ma tylko dwa tryby – włączony lub wyłączony przy zerowym przesyle napięcia głównego. Daje to wolne od jakichkolwiek usterek przełączanie. Napięcie jest wykrywane automatycznie i mierzone, zanim zostanie przesłane do dalszej części obwodu elektronicznego.
Synchronizacja
Jeżeli chodzi o taktowanie sekcji audio, to zastosowano tu zegar działający z dużą precyzją i generujący znikomą ilość jittera. Częstotliwość próbkowania tego generatora jest ustawiona na stałe na poziomie 195kHz, a sygnały wejściowe są konwertowane do tego poziomu, co zapewnia optymalną jakość dźwięku oraz zmniejsza współczynnik jakichkolwiek artefaktów zależnych od poziomu jittera. Warto zauważyć, że wszystkie częstotliwości próbkowania, aż do 192kHz jak i DSD64 i DSD128 są dostępne.
Wejścia cyfrowe 
Jeżeli chodzi o wejścia cyfrowe dla żródeł zewnętrznych to standardowo możemy korzystać ze standardów AES/EBU lub S/PDIF na złączach XLR, RCA, TOSLINK. Do dyspozycji mamy również połaczenia UPnP / DLNA przez Ethernet oraz kompatybilność z platformą ROON za pomocą portu USB. Akceptowane formaty to: PCM 44.1kHz do 384 kHz, DSD 64x / 128x. Producent informuje, że przyszłe aktualizacje programowe mogą rozszerzać dostępne formaty.
Procesowanie sygnału w technologii DSP
DAC501 został rozszerzony o chip DSP, umożliwiający dodatkowe kreowanie odsłuchiwanego sygnału. Aktualnie dostępne algorytmy to:
  • Room Equalizer – służy do stłumienia modów pomieszczenia, co przekłada się na dokładną reprodukcję dołu pasma.
  • Creative Equalizer – pełnozakresowy korektor parametryczny umożliwiający szerokie kreowanie brzmienia odsłuchiwanego materiału audio
  • De-Essing – efekt wywodzący się ze studyjnego urządzenia tłumiącego sybilanty, czyli zbyt jaskrawe dźwięki często pojawiające się w ścieżkach wokalnych lub typu ‘overhead’ podczas rejestracji zestawu perkusyjnego, w szczególności blach. Efekt może być bardziej lub mniej wydatny w zależności od używanego zestawu głośników, czy akustyki pomieszczenia.
  • Constant Volume – inaczej efekt ‘Loudness’ znany z odtwarzaczy samochodowych, pozwala na dopasowanie tego samego poziomu głośności niezależnie od nagrań źródłowych. Sprawdzi się doskonale np. w trakcie imprezy.
  • Vinyl Emulation – emulacja odsłuchu płyt winylowych, pozwalająca na zbliżenie się do charakterystyki odtwarzania muzyki z czarnych płyt. Dostępna jest również emulacja procedury DMM-CD, która zostałą przygotowana przez firmę Stockfisch.
  • Crosstalk Cancelling (XTC) – efekt eliminujący przesłuchy sprawdzi się w trakcie głośnego odsłuchu nagrań koncertowych oraz binauralnych, czyli rejestrowanych w technice z wykorzystaniem manekina, gdzie lewy kanał trafia wyłącznie do lewego ucha, a prawy do prawego. Przypomina to nieco odsłuch 3D i jest dostępny wyłącznie z poziomu głośników zewnętrznych.
  • Loudness Control – poziom odłsuchu zależny od korekcji materiału audio.
  • Headphone Equalizer – korektor pozwalający dopasować odpowiedź częstotliwościową każdego rodzaju słuchawek do naszych uszu.

Konwertery

W urządzeniu znajdziemy dwa 32-bitowe chipy konwersji D/A. Dwa kanały konwersji D/A zostały użyte dla każdego z kanałów audio, co przekłada się na wyjątkowe wrażenia odsłuchowe i parametry techniczne.

Wyjścia analogowe

  • Wyjście liniowe, niesymetryczne na złączach RCA
  • Wyjście liniowe, symetryczne na złączach XLR
  • Wyjście słuchawkowe na złączu 1/4" jack

W urządzeniu zastosowano dyskretne stopnie wyjściowe zarówno dla liniowych, jak i słuchawkowych złącz wyjściowych. Poziomy wyjściowe mogą być dopasowane w 4 krokach, co pozwala na lepszą integrację z wzmacniaczem zewnętrznym lub słuchawkami. Poziomy mogą zostać ustawione niezależnie, zarówno dla wyjść liniowych jak i słuchawkowych. W urządzeniu nie zastosowano serwo-mechanizmów degradujących brzmienie.

Panel przedni

Elegancki i minimalistyczny panel przedni został wyposażony w:

  • Potencjometr obrotowy umożliwiający zmianę parametrów oraz włączanie/wyłaczanie konwertera.
  • Kolorowy panel dotykowy LCD
  • Wyjście słuchawkowe 1/4" jack
  • Odbiornik fal IR

Panel tylni:

Rozbudowana sekcja I/O wykorzystuje następujące złącza:

  • Analogowe wyjścia na złączach XLR oraz RCA
  • Cyfrowe wejścia na złączach XLR, RCA, TOSLINK, USB oraz złącza Ethernet
  • Złącze USB typ A służące różnym aplikacjom, m.in. ROON
  • Złącze główne oraz bezpieczniki

Uniwersalny pilot IR

Umożliwia kontrolę różnych funkcji konwertera:

  • Wybór wejścia do konwersji
  • Typ wyjścia, poziom, wyciszenie, polaryzacja absolutna
  • Włączanie/wyłączanie urządzenia
  • Wybór presetów DSP

Interfejs seciowy

Możliwy do skonfigurowania z poziomu przeglądarki internetowej umożliwia:

  • Kontrolę poziomu głośności i balansu
  • Wybór wejścia
  • Typ wyjścia
  • Konfigurację algorytmów DSP
  • Konfigurację snapshotów DSP
Do pobrania
Napisz swoją opinię
Twoja ocena:
5/5
Dodaj własne zdjęcie produktu:
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixel