Darmowa dostawa od 1 000,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge
DSP501 Digital Signal Processor & Network Renderer
DSP501 Digital Signal Processor & Network Renderer
DSP501 Digital Signal Processor & Network Renderer
DSP501 Digital Signal Processor & Network Renderer
DSP501 Digital Signal Processor & Network Renderer
DSP501 Digital Signal Processor & Network Renderer
DSP501 Digital Signal Processor & Network Renderer

DSP501 Digital Signal Processor & Network Renderer

  • Cyfrowy procesor sygnałowy i odtwarzacz sieciowy w kompaktowej, eleganckiej i minimalistycznej obudowie.
14 dni na łatwy zwrot
Ten produkt nie jest dostępny w sklepie stacjonarnym
Bezpieczne zakupy
DSP501, podobnie jak jego większy brat - DSP2 - to zaawansowane procesor sygnałowy i odtwarzacze sieciowe w jednym, które pomimo różnic w wielkości obudowy, charakteryzują się prawie takimi samymi komponentami i funkcjami.
Biorąc pod uwagę, że w obecnych czasach odtwarzacz sieciowy staje się niezbędnym elementem systemu, inżynierowie firmy WEISS wyposażyli go w dodatkowe możliwości procesowania sygnału w technologii DSP, dzięki czemu mamy wpływ na takie parametry jak odpowiedź niskich częstotliwości, korekcję góry i dołu pasma, emulację odtwarzania nagrań z płyt winylowych, zoptymalizowanie poziomu głośności różnych nagrań, czy eliminację przesłuchów.
DSP501 jest urządzeniem kompatybilnym z coraz bardziej popularną technologią ROON, umożliwiającą odtwarzanie muzyki z plików, zewnętrznych serwerów NAS czy w formie strumieniowania muzyki z takich serwisów jak Tidal, przy jednoczesnym korzystaniu z autorskich algorytmów i dodatkowych możliwości sterowania, co w całości przekłada się na zupełnie inny rodzaj obcowania z dźwiękami.
Warto odnotować, że obie konstrukcje są rezultatem doświadczeń zdobytych w ponad trzydziestoletniej historii budowania urządzeń nie tylko w środowisku audiofilskim, ale równolegle w branży konstrukcji pro-audio, wykorzystywanych często w finalnym procesie masteringu nagrań.

Kreatywne brzmienie
DSP501 oprócz niczym nie zakłóconego strumieniowania, staje się również ciekawym narzędziem w kwestii kreowania finalnego brzmienia odsłuchiwanych nagrań. Dobrym tego przykładem jest przygotowany przez firmę WEISS pełnozakresowy korektor parametryczny, przywodzący nieco na myśl popularne konstrukcje audio produkowane w latach osiemdziesiątych, a wywodzących się z korektorów używanych w studiach nagraniowych. Dzięki temu, otrzymujemy możliwość dopasowania poszczególnych zakresów oraz kilku innych parametrów, m.in. poziomu wzmocnienia i filtru dobroci Q. Projektanci przygotowali również kilka ustawień fabrycznych, wykorzystujących filtrowanie górno lub dolnoprzepustowe, korekcję półkową, czy szczytową, dzięki czemu możemy poczuć się jakbyśmy zajmowali miejsce w fotelu realizatora nagrań. Ciekawym rozwiązaniem jest funkcja imtująca brzmienie płyty winylowej – mając do dyspozycji dwa wirtualne przyciski i suwak, możemy definiować poziom i saturacji tej emulacji. Przypomina to kreowanie barw, gdzie po jednej stronie mamy bardziej czyste, cyfrowe brzmienia, a po drugiej nieco cichsze, ale za to cieplejsze dźwięki, dające zbliżone wrażenia do odsłuchu czarnej płyty.  
Cześci mechaniczne
Obudowa DSP501 wykonana została ze stali nierdzewnej, a panel przedni z aluminium o grubości 10mm.
Zasilanie
W urządzeniu zastosowano solidny zasilacz oparty na dwóch toroidalnych transformatorach, który przesyła napięcie oddzielnie do kanału lewego i prawego. Rezultatem tej topologii jest w pełni analogowe wyjście, wolne od cyfrowych artefaktów czy przesłuchów pomiędzy kanałami. Główny włącznik aktywuje półprzewodnikowy przekaźnik, który ma tylko dwa tryby – włączony lub wyłączony przy zerowym przesyle napięcia głównego. Daje to wolne od jakichkolwiek usterek przełączanie. Napięcie jest wykrywane automatycznie i mierzone, zanim zostanie przesłane do dalszej części obwodu elektronicznego.
Synchronizacja
Jeżeli chodzi o taktowanie sekcji audio, to zastosowano tu zegar działający z dużą precyzją i generujący znikomą ilość jittera. Częstotliwość próbkowania tego generatora może zostać wybrana przez użytkownika w zakresie: 88.2kHz, 96kHz, 176.4kHz, 192kHz.
Wejścia cyfrowe 
Jeżeli chodzi o wejścia cyfrowe dla żródeł zewnętrznych to standardowo możemy korzystać ze standardów AES/EBU lub S/PDIF na złączach XLR, RCA, TOSLINK. Do dyspozycji mamy również połaczenia UPnP / DLNA przez Ethernet oraz kompatybilność z platformą ROON za pomocą portu USB. Akceptowane formaty to: PCM 44.1kHz do 384 kHz, DSD 64x / 128x. Producent informuje, że przyszłe aktualizacje programowe mogą rozszerzać dostępne formaty.
Procesowanie sygnału w technologii DSP
DSP501 został rozszerzony o chip DSP, umożliwiający dodatkowe kreowanie odsłuchiwanego sygnału. Aktualnie dostępne algorytmy to:
  • Room Equalizer – służy do stłumienia modów pomieszczenia, co przekłada się na dokładną reprodukcję dołu pasma.
  • Creative Equalizer – pełnozakresowy korektor parametryczny umożliwiający szerokie kreowanie brzmienia odsłuchiwanego materiału audio
  • De-Essing – efekt wywodzący się ze studyjnego urządzenia tłumiącego sybilanty, czyli zbyt jaskrawe dźwięki często pojawiające się w ścieżkach wokalnych lub typu ‘overhead’ podczas rejestracji zestawu perkusyjnego, w szczególności blach. Efekt może być bardziej lub mniej wydatny w zależności od używanego zestawu głośników, czy akustyki pomieszczenia.
  • Constant Volume – inaczej efekt ‘Loudness’ znany z odtwarzaczy samochodowych, pozwala na dopasowanie tego samego poziomu głośności niezależnie od nagrań źródłowych. Sprawdzi się doskonale np. w trakcie imprezy.
  • Vinyl Emulation – emulacja odsłuchu płyt winylowych, pozwalająca na zbliżenie się do charakterystyki odtwarzania muzyki z czarnych płyt. Dostępna jest również emulacja procedury DMM-CD, która zostałą przygotowana przez firmę Stockfisch.
  • Crosstalk Cancelling (XTC) – efekt eliminujący przesłuchy sprawdzi się w trakcie głośnego odsłuchu nagrań koncertowych oraz binauralnych, czyli rejestrowanych w technice z wykorzystaniem manekina, gdzie lewy kanał trafia wyłącznie do lewego ucha, a prawy do prawego. Przypomina to nieco odsłuch 3D i jest dostępny wyłącznie z poziomu głośników zewnętrznych.
  • Loudness Control – poziom odłsuchu zależny od korekcji materiału audio.
  • Headphone Equalizer – korektor pozwalający dopasować odpowiedź częstotliwościową każdego rodzaju słuchawek do naszych uszu.

Wyjścia cyfrowe

  • 2x S/PDIF na złączach RCA
  • 2x AES/EBU na złączach XLR

Warto zauważyć, że możliwe jest wykorzystanie czterech kanałów audio (dwóch kanałów stereofonicznych), co pozwala na podłączenie dwóch różnych konwerterów D/A, z których jeden może być odpowiedzialny za konwersję sygnału trasowanego do głośników, a drugi słuchawkowego. Co ciekawe, dla każdego z tych wyjść możemy dobrać niezależny tor procesowania DSP, a poziomy wyjściowe mogą zostać dopasowane względem każdego z konwerterów czy używanego w łańcuchu.

Panel przedni

Elegancki i minimalistyczny panel przedni został wyposażony w:

  • Potencjometr obrotowy umożliwiający zmianę parametrów oraz włączanie/wyłaczanie konwertera.
  • Kolorowy panel dotykowy LCD
  • Odbiornik fal IR

Panel tylny:

Rozbudowana sekcja I/O wykorzystuje następujące złącza:

  • Analogowe wyjścia na złączach XLR oraz RCA
  • Cyfrowe wejścia na złączach XLR, RCA, TOSLINK, USB oraz złącza Ethernet
  • Złącze USB typ A służące różnym aplikacjom, m.in. ROON
  • Złącze główne oraz bezpieczniki

Uniwersalny pilot IR

Umożliwia kontrolę różnych funkcji konwertera:

  • Wybór wejścia do konwersji
  • Typ wyjścia, poziom, wyciszenie, polaryzacja absolutna
  • Włączanie/wyłączanie urządzenia
  • Wybór presetów DSP

Interfejs seciowy

Możliwy do skonfigurowania z poziomu przeglądarki internetowej umożliwia:

  • Kontrolę poziomu głośności i balansu
  • Wybór wejścia
  • Typ wyjścia
  • Konfigurację algorytmów DSP
  • Konfigurację snapshotów DSP
Do pobrania
Napisz swoją opinię
Twoja ocena:
5/5
Dodaj własne zdjęcie produktu:
pixel