Darmowa dostawa od 1 000,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge
MEDUS Reference Digital To Analogue Converter
MEDUS Reference Digital To Analogue Converter
MEDUS Reference Digital To Analogue Converter
MEDUS Reference Digital To Analogue Converter
MEDUS Reference Digital To Analogue Converter
MEDUS Reference Digital To Analogue Converter

MEDUS Reference Digital To Analogue Converter

  • Jeden z najlepszych konwerterów D/A w branży, będący kontynuacją urządzenia wywodzącego się z serii produktów przeznaczonych do masteringu.
14 dni na łatwy zwrot
Ten produkt nie jest dostępny w sklepie stacjonarnym
Bezpieczne zakupy
MEDUS to kontynuacja świetnie przyjętego w branży konwertera cyfrowo-analogowego, którego korzenie sięgaja profesjonalnej linii produktów firmy WEISS przygotowanej z myślą o studiach masteringowych. Jak wszyscy wiemy, to tam często pracują inżynierowie o „złotych uszach”, którzy odpowiadają za finalny etap produkcji nagrań, tuż przed wydaniem albumu. Dlatego też MEDUS, podobnie jak pierwsza jego odsłona, to w pełni transparenty konwerter D/A, a chodzą nawet słuchy, że to najlepszy konwerter w branży!
Urządzenie zostało zaprojektowane w taki sposób aby pracując w rozdzielczości stereofonicznej 24 Bit/192 kHz gwarantować absolutnie bezkompromisową ścieżkę sygnałową. W związku z tym sporą ilość czasu i energii poświęcono na dokładne przygotowanie zarówno sekcji cyfrowej, jak i analogowej urządzenia. Wspólnym mianownikiem było stworzenie najczystszego z możliwych obwodu audio, aspirującego do bycia najlepszą konstrukcją w środowisku audiofilskim. W połaczeniu z ergonomiczną obudową i minimalistycznym, ale w pełni funkcjonalnym i intuicyjnym panelem przednim, udało się stworzyć konwerter oferujący najwyższą jakość z możliwych. 
Konwerter oferuje przesyłanie żródeł w standardach AES/EBU lub S/PDIF oraz opcjonalnie USB, Ethernet, Firewire i wejścia ST wykonane z włókna szklanego. Port USB umożliwia transmisję PCM jak i DSD. Pilot wykorzystujący promienie IR pozwala kontrolować wszystkie funkcje konwertera.
Części mechaniczne
Obudowa konwertera składa się z dwóch metalowych ram połaczonych w jedną całość. Wewnętrzna część obudowy została wykonana ze stali, a jej zadaniem jest ochrona przed elektrostatyczną i elektromagnetyczną radiacją. Rama zewnętrzna to masywne, anodyzowane aluminium, które działa jak dodatkowa osołona, zapewniając właściwą temperaturę pracy urządzenia oraz elegancki wygląd. 
Zasilanie
W urządzeniu zastosowano solidny zasilacz oparty na dwóch toroidalnych transformatorach, który przesyła napięcie oddzielnie do kanału lewego i prawego. Rezultatem tej topologii jest w pełni analogowe wyjście, wolne od cyfrowych artefaktów czy przesłuchów pomiędzy kanałami. Główny włącznik aktywuje półprzewodnikowy przekaźnik, który ma tylko dwa tryby – włączony lub wyłączony przy zerowym przesyle napięcia głównego. Gwarantuje to przełączanie wolne od jakichkolwiek usterek. Napięcie jest wykrywane automatycznie i mierzone, zanim zostanie przesłane do dalszej części obwodu elektronicznego. Dodatkowo główny transformator jest chroniony obudową mu-metalową.
Synchronizacja
MEDUS synchronizuje się w zależności od sygnału źródłowego pojawiającego się na wybranym wejściu. Zastosowano tu kilka schematów taktowania, co pozwala uzyskać ekstremalnie wysokie tłumienie jittera, aż do infradźwiękowych częstotliwości, co sprawia, że konwerter jest praktycznie całkowicie odporny na poziom jittera. W przypadku portu USB, Ethernetu czy wejść Firewire, zegar główny jest generowany przez konwerter.
Wejścia cyfrowe 
Z tyłu urządzenia zamontowano cztery złącza wejściowe:  Input #1: AES/EBU na złączu XLR lub RCA Input #2: AES/EBU na złączu XLR lub RCA Input #3: AES/EBU na złączu XLR lub RCA Input #4: AES/EBU na złaczu TOSLINK lub RCA Jeżeli chodzi o częstotliwości próbkowania to do dyspozycji mamy: 44.1, 48, 88.2, 96, 176.4 lub 192 kHz. Wejścia #1 i #2 mogą być zostać połączone, co pozwala wykorzystać je jako złącze ‘dual-wire’ transferujące częstotliwości od 88.2 kHz do 192 kHz. Wszystkie wejścia akceptują  24-bitowe komunikaty ‘word-length’. Opcjonalne złącz wejściowe to USB, Ethernet, Firewire lub typu ST z włókna szklanego
Up-sampling
Sygnały o częstotliwościach próbkowania na poziomie 44.1 lub 48 kHz, są samplowane w górę, a odbywa się to w specjalnym w chipie DSP zamontowanym w konwerterze, z wykorzystaniem algorytmów stworzonych przez programistów firmy WEISS. Dzięki temu chip DAC zawsze otrzymuje sygnały na minimalnym poziomie 88.2 kHz częstotliwości próbkowania. W urządzeniu zastosowano dwa 32-bitowe chipy konwersji D/A. Aż cztery kanały konwersji D/A zostały użyte dla każdego z kanałów audio, co przekłada się na wyjątkowe wrażenia odsłuchowe i parametry techniczne. Konwersja I/V odbywa się w oparciu o dwa dyskretne, firmowe wzmacniacze operacyjne OP2-BP dla każdego z kanałów.
Analogowe złącza wyjściowe
W pełni analogowe procesowanie odbywa się w oparciu o produkowane przez WEISS dyskretne moduły wzmacniaczy operacyjnych OP2-BP, które są bezdyskusyjnie najlepszymi konstrukcjami typu 'op-amp' dostępnymi obecnie. Cztery moduły OP2-BP, dwa dla konwersji napięcia do woltażu (I/V) oraz dwa dla symetrycznych i niesymetrycznych stopni wyjściowych. OP2-BP pracuje w klasie A, niezależnie od obciążenia. Poziomy wyjściowe mogą być dopasowane przełącznikiem obrotowym, umieszczonym z tyłu urządzenia. Zakres poziomu wynosi 32dB z rozdzielczością 1dB. Wyjścia umożliwiają połączenia symetryczne XLR lub niesymetryczne RCA. W urządzeniu nie zastosowano serwo-mechanizmów czy kondensatorow ’AC coupling‘ degradujących brzmienie.
Panel przedni
Znajdziemy tu główny włącznik urządzenia oraz cztery przełączniki pozwalające na wybór źródła. Wyświetlacz informuje o wybranym wejściu, częstotliwości próbkowania, poziomie wyjściowym, typie filtra ‘oversamplującego’, absolutnej polaryzacji wyjściowej, wyciszeniu oraz poziomie wyjściowym coarse. 
Pilot
Umożliwia kontrolę wszystkich funkcji urządzenia: wybór wejścia do konwersji, poziom wyjściowy, wyjściowe wyciszenie (mute), poziom wyjściowy coarse, absolutna polaryzację, typ filtra ‘overąamplującego’ oraz jasność wyświetlacza.
Panel tylny
Zamontowano tu wyjścia analogowe na złączach XLR oraz RCA z przełacznikiem kontrolującym poziom wyjściowy. Opisane wyżej wyjścia cyfrowe wykorzystują złącza XLR (x3), RCA (x3), USB oraz TOSLINK). Znjadziemy tu również złącze główne, bezpieczniki oraz wybór napięcia. 
Elementy opcjonalne panelu tylnego
Opcjonalnie MEDUS może zostać wyposażony w dodatkowe złącze USB, Ethernet, Firewire oraz wykonany z włókna szklanego port ST.
Do pobrania
Napisz swoją opinię
Twoja ocena:
5/5
Dodaj własne zdjęcie produktu:
pixel