Darmowa dostawa od 1 000,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge
Stereo Field Effect Model 3706

Stereo Field Effect Model 3706

  • Profesjonalny peak limiter / kompresor.
10 387,00 zł
brutto / szt.
14 dni na łatwy zwrot
Ten produkt nie jest dostępny w sklepie stacjonarnym
Bezpieczne zakupy

Overstayer Stereo Field Effect Model 3706 Limiter/Compressor jest niejako ewolucją pasji inżynierów firmy Overstayer do kompresorów FET i klasycznych łańcuchów analogowych. SFE to stereofoniczny procesor pozwalający na kontrolę kompresji i limitingu wraz z analogowym kształtowaniem tonu i harmonicznymi stopniami przywołującymi na myśl brzmienie klasycznych i analogowych łańcuchów wykorzystywanych podczas nagrywania i miksowania.

Współczynnik Ratio klasycznego obwodu kompresora FET, podobnie jak te współczynniki w subtelnym lub ekstremalnym limitingu pozwalają dopasować balans kompresji do zawartości harmonicznych. Z kolei szeroki zakres parametrów Attack/Release kontrolowanych odpowiadającymi im potencjometrami pozwalają obwiedni na kształtowanie dokładnie tego co udeża w stopnie harmonicznych. Zintegrowany filtr Sidechain oraz możliwość kształtowania tonu przez dyskretne stopnie harmonicznych umozliwia to, że sygnał nadal pozostaje pełny, nawet w sytuacji sporej redukcji wzmocnienia. Tryb 'Nonlinear' aktywuje prawdziwie agresywną osobowość procesora, giving you new and unique dynamic textures.

Przyciski na panelu frontowym

Po lewej stronie panelu przedniego znajdziemy sekcję przycisków. Pierwszy z nich - ENGAGE - uruchamia tryb 'bybass' oparty na działaniu przekaźnika. Przycisk HARMONIC aktywuje dyskretne stopnie harmonicznych, które zostały tu umiejscowione po obwodzie kompresora. Nie tylko powodują wykrzywienie wierzchołków i poziomów, ale również kreuje harmoniczne niskiego rzędu. Ten obwód charakteryzuje się szerokim zakresem działania, zanim wpadnie w poziom mocnego klipingu, dzięki czemu może być wykorzystany w potrzebie subtelnego pogrubienia, czy pompowania procesowanego sygnału. Eksperymentując z transjentami, pomoże nam zaokrąglić i podgłośnić sygnał, zanim kliping stanie się słyszalny. Wycofa również nieco ścieżkę, kiedy zaaplikujemy korekcję, tworząc brzmienie bardziej spójnym. Kolejny to SC FILTER, który aktywuje 6-decybelowy filtr górnoprzepustowy układu Sidechain, pracujący na poziomie 220 Hz. Z kolei przycisk i uruchomiany przez niego obwód NON-LINEAR wpływa na charakter kompresji, zwiększając parametr 'Ratio' i zmienijąc kształt "kolanka", jak i przyspieszając 'timing' i kreując dodatkowe harmoniczne. Warto zajrzeć do załączonej instrukcji aby zrozumieć korelację tego obwodu z działaniem potencjometrów dostępnych w urządzeniu.

Potencjometry

Gałka INPUT kontroluje poziom sygnału docierający do głównego obwodu urządzenia, determinując poziom kompresji i harmonicznej saturacji. Potencjometr OUTPUT ustala poziom wyjściowy skompresowanej części sygnału - pracuje przed kolejnym obwodem BLEND, która pozwala na właściwe dla nas zbalansowanie nawet naprawdę agresywnych ustawień, dzięki czemu nie tracą one swojego charakteru, a jednocześnie brzmią ze smakiem. Nieco mniejsze gałki Attack i Release odpowiadaja za kontrolę ilości czasu, po którym obwód kompresora zacznie odpowiadać na poziom, który przekracza bramkę 'Threshold' oraz czas powrotu do normalnego poziomu wzmocnieia sygnału po tym jak sygnał opadnie poniżej tego parametru. Ostatni z potencjometrów - RATIO - pozwala na kilka ustawień: 'Low', w którym możemy dodać harmonicznych z delikatnym wzrostem kompresji, "4,8 i 12 FET", które są standardowymi ustawieniami 'Ratio' dla kompresji FET oraz Limit odpowiedzialny za hard limiting wierzchołków sygnału.

Przełącznik Sidechain

Pozwala wybrać pracę z wewnętrznym (dwa ustawienia) lub zewnętrznym Sidechain

Panel tylny

Po odwróceniu urządzenia od razu zauważymy szereg złącz XLR sekcji I/O, w tym wysyłkę i powrót dla połączeń SidechainXLR. Całości dopełnia gniazdo zasilania, które zostało oparte na złączu 5-pinowym XLR

W działaniu

Dobrym punktem startowym jest ustawienie potencjometrów INPUT i OUTPUT na '3', BLEND na 'wet', ATTACK na '3', RELEASE na '1' oraz RATIO na '8'. Mierniki LED są bardzo czułe, więc mogą pokazywać więcej kompresji, niż rzeczywiście słyszymy, a zwłaszcza kiedy korzystamy z analogowych mierników VU. W związku z naturą działania potencjometrów oraz aby uzyskać maksymalną wszechstronność pochodzącą ze struktury wzmocnienia kompresora, potencjometry INPUT i OUTPUT mogą być ustawione w stosunkowo niskich pozycjach.

W trybie NON-LINEAR zakres czasowy działa o wiele szybciej w sytuacji kiedy wzrasta parametr Ratio. Czasami dzieje się to nawet zbyt szybko dla detektorów kiedy korzystamy z filtra Sidechain. W takiej sytuacji wystarczy nieco zmniejszyć poziom ataku dedykowanym potencjometrem. Model 3706, kompresory FET, czy analogowy sprzęt w ogóle mają to wspólnego, że ich struktura jest w dobrym sensie nieco chaotyczna, co powoduje, że właśnie tak bardzo są lubiane i nadal budowane, bo są nieco nieprzewidywalne, a przez to zawsze brzmią w sposób oryginalny. Nawet w sytuacji, kiedy zespół firmy Overstayer dostraja SFE lepiej niż do 1-decybelowej zgodności i to w szerokim zakresie ustawień, to lekkie odchylenia są nieuniknione w niektórych sytuacjach. Ogólnie rzecz biorąc, są one też bardziej widoczne na mierniku, niż słyszalne.

NAJWAŻNIEJSZE CECHY:

  • Klasyczna kompresja FET w stereo kontrolowana przez dedykowane potencjometry

  • Dyskretny obwód harmonicznych, który dodaje bogatego koloru i charakteru do kompresji, tworząc środowisko płynnego łańcucha nagrywania i miksowania

  • Działający równolegle potencjometr Blend pozwala dopasować kompresję i harmoniczne tak agresywnie jak jest to potrzebne, a następnie zbalansować wg gustu

  • Szeroki zakres parametru Ratio umożliwia kontrolę od subtelnej po typowy 'hard limiting', podczas gdy pętla, do której podłącza się zewnetrzny Sidechain, może być wykorzystana do dalszego kształtowania kompresji lub wprowadzenia jej w tryb 'bypass' i wykorzystywania tylko obwodu analogowych harmonicznych.

  • Tryb 'Nonlinear' daje kreatywny i ekstremalny cios, jak i pełną energii kompresję balansowaną dodatkowymi harmonicznymi

  • Wyjście zbalansowane transformatorowo

  • W zestawie uniwersalny zasilacz z kablem zakończonym 5-pinowym złączem XLR

Do pobrania
Napisz swoją opinię
Twoja ocena:
5/5
Dodaj własne zdjęcie produktu:
pixel