- Bardziej kompaktowa wersja kompresora/levelera bazującego na słynnym urzadzeniu Teletronix LA-3A.
COMP-3A Jr to bardziej kompaktowa wersja kompresora COMP-3A, bazującego na słynnym urzadzeniu Teletronix LA-3A, stworzonym w 1969 roku w ramach współpracy firm Universal Audio i UREI. Ten jednokanałowy kompresor/leveler pracujący w stylistyce vintage, oferuje w pełni analogową ścieżkę sygnałową, opartą na dyskretnych komponentach, takich jak: rezystory, kondensatory, diody czy tranzystory. Sekcja I/O bazuje na pracy transformatorów symetryzowanych - po jednym dla toru wejściowego i wyjściowego, z których każdy został zoptymalizowany tak, aby jak najlepiej spełniać swoje zadanie. W taki sposób budowane były urządzenia studyjne, zanim w produkcji pojawiły się układy zintegrowane.
Genealogia
Słynny kompresor LA-3A był niejako mariażem stopnia optycznego i możliwościami kontroli sygnału wykorzystanych w bliźniaczej, ale lampowej konstrukcji LA-2A, wraz z symetryzowanym wejściem tranzystorowym i stopniami mocy charakterystycznymi dla innego klasycznego kompresora - 1176FET. Bez zagłębiania się w różnice konstrukcyjne, odpowiedź na głośne transjenty kompresora LA-3A była nieco szybsza, a brzmienie nieco bardziej podbarwione, z charakterystycznie wyeksponowanym dolnym środkiem, dzięki czemu procesor sprawdzał się doskonale podczas rejestracji męskich wokali, czy gitar elektrycznych. Wykorzystany podczas wielu sesji nagraniowych, miał również swoje miejsce w vanie Prince'a mieszczącym sprzęt nagraniowy wykorzystany w utworze Purple Rain.
Budowa
Podobnie jak w COMP-3A - co było pewnym usprawnieniem wobec konstrukcji oryginalnej - również tu wszystkie potencjometry i przełaczniki zostały umieszczone na panelu przednim urządzenia. Znajdziemy tu również miernik LED, który w zależności od naszych potrzeb, pokazuje poziom sygnału wyjściowego lub redukcji wzmocnienia. Z tyłu urządzenia znajdziemy wejściowe złącze XLR combo, dwa wyjściowe - XLR i jack 1/4" TRS oraz Link, również oparte na złaczu jack 1/4" TRS. Całości dopełnia złącze zasilania, do którego podłaczamy otrzymany w zestawie zasilacz. Warto zauważyć, że ze względu na swoje kompaktowe wymiary, aż cztery kompresory COMP-3A Jr zmieszczą siew typowym studyjnym 19-calowym racku o wysokości 2U. Istnieje równiez możliwość zasilania czterez kompresorów naraz z poziomu firmowej listwy zasilającej o wysokości 1U, którą należy dokupić osobno.
Kompresujemy
Redukcja wzmocnienia sygnału, tak samo jak ma to miejsce w przypadku COMP-3A bazuje na pracy komórki optycznej - działa to w ten sposób, że intensywność światła zmienia się w zależności od kontroli poziomu wprowadzanego sygnału, a fotorezystor zmienia napięcie sygnału w zależności do jaskrawości tego światła. Oferowana kompresja jest przyjemna w odbiorze, delikatnie ocieplona, czy po prostu naturalna - podobnie miało to miejsce w przypadku oryginalnej konstrukcji. W przypadku kompresowania męskich wokali, brzmienie jest naturalne, z lekko wyeksponowanym dolnym środkiem, a przy tym jednocześnie pogrubione. Dobrze znane brzmienie z niezliczonej ilości płyt.
W przypadku gitar elektrycznych i akustycznych, COMP-3A Jr, zresztą tak samo jak jego większy brat, sprawdza się wyśmienicie - wprowadzany sygnał zostaje odpowiednio nasycony przez transformatory, ale bez jakiegokolwiek usczerbku na brzmieniu źródłowym. Podobnie rzecz ma się w przypadku kompresji instrumentów klawiszowych, gitary basowej oraz innych źródeł. Na koniec warto zauważyć, że praca z kompresorem jest intuicyjna i bardzo szybka, co w erze rozbudowanych cyfrowych menu nie pozostaje bez znaczenia.
Różnice w porównaniu z COMP-3A
Jak to często ma miesjce, główną różnicą pomiędzy tymi bratnimi kompresorami jest wzrost, a co za tym idzie większą ilość miejsca na dodatkowe funkcje. Jednym z przykładów jest filtr HPF ustawiony w przypadku COMP-3A Jr na stała wartość 250Hz, 6dB/oktawę, podczas gdy w COMP-3A mamy możliwość dostroić go w zależności od potrzeb. Nie znajdziemy tu również modyfikacji dotyczących obwodu wzmocnienia, które były często nanoszone przez użytkowników w kompresorze LA-3A oraz reprodukowane w COMP-3A. Od strony wizualnej mamy tu miernik LED zamiast klasycznego VU, a do dyspozycji są dwa (a nie trzy jak w przypadku COMP-3A tryby). W przypadku połączenia dwóch kompresorów ze sobą, nie znajdziemy tu potencjometru pozwalającego na regulację balansu napięć pomiędzy nimi, co wpływa na procesowanie sygnału w kompresji równoległej. Jednak nawet bez tych dodatkowych funkcji, COMP-3A Jr kompresuje sygnał w ten sam naturalny, muzyczny sposób, a cały proces odbywa się w domenie analogowej. Więc nad czym tu się zastanawiać?
NAJWAŻNIEJSZE CECHY:
- Vintage’owy, dyskretny tor sygnałowy, bez układów scalonych
- Transformatory na wejściu i wyjściu, akceptujące dowolny sygnał: symetryczny i niesymetryczny. Maks. poziom wyjściowy - 25dBu
- Posiada klasyczny tłumik fotoelektryczny T4, sterujący kompresją. Maks. czas ataku - 1ms
- Bardzo prosty interfejs, pozwalający na sterowanie tylko za pomocą dwóch głównych parametrów: Gain makeup i Gain Reduction
- Trzy pozycyjny przełacznik 'Time' pozwalający na dopasowanie czasów ataku i wychylenia kompresora
- Miernilk LED pokazujący redukcję wzmocnienia lub poziom wyjściowy
- ‘Hardwire-bypass' pozwalający na łatwe dokonywanie porównań
- Uniwersalne złącza wejściowe i wyjściowe, zarówno XLR, jak i TRS
- Złącze ‘link’ pozwalające połączenie dwóch kompresorów ze sobą w celu pracy w stereo
- Wszystkie regulatory ulokowane na panelu przednim
- Zewnętrzny zasilacz gwarantujący brak zakłóceń w odniesieniu do toru sygnałowego
- Kompaktowy rozmiar 1RU 1/4 rack, umożliwiający jednocześnie na montaż obok siebie czterech urządzeń w racku 19" za pomocą uchwytu Unite MKII (do kupienia osobno)
- Solidne wykonanie gwarantujące wieloletnią pracę urządzenia
PREZENTACJA PRODUKTU: