Darmowa dostawa od 1 000,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge
Comp Two
Comp Two
Comp Two
Comp Two
Comp Two
Comp Two

Comp Two

  • High-endowy, w pełni lampowy kompresor VARI-MU, który oferuje procesowanie od delikatnie wyszukanego, po wręcz brutalną kompresję i wszystko pomiędzy.
21 290,00 zł
brutto / szt.
14 dni na łatwy zwrot
Ten produkt nie jest dostępny w sklepie stacjonarnym
Bezpieczne zakupy

Comp.Two to kompresor zbudowany w oparciu o w pełni symetryczny obwód lampowy. Główna ścieżka sygnałowa składa się z pracujących w oparciu o transformatory Sowter wejścia/wyjścia, dwóch high-endowych kondensatorów sprzęgających oraz wykorzystanych zarówno na wejściu, jak i na wyjściu lamp NOS 6N3 oraz 6CG7. 

Budowa

Mogący się pochwalić mianem „true“ dual mono obwód, został wyposażony w niezależne dla każdego kanału zasilacze. Również dla każdego z kanałów mamy tu do dyspozycji audiofilskie potencjometry ALPS - dwa odpowiadające za poziom I/O oraz klasyczny zestaw Threshold, Attack, Release, jak i Sidechain Control. Całości dopełniają dwa mierniki UV, z których każdy może zostać niezależnie skalibrowany dzięki ukrytym w niewielkich otworach regulatorom znajdującym sie na panelu przednim. Wszystkie przełączniki używają przekaźników lub bezpośrednio determinują Control Voltage. Zastosowane tu dwa przełączniki bypass oddzielają obwody od siebie, dzięki czemu wyłącznie główne wejście łączy się z wyjściem urządzenia (true bypass). Do regulacji napięcia mierników VU służy dedykowany układ scalony. Niezależnie od zastosowanego obwodu, Comp.Two został zbudowany z dyskretnych komponentów, a wszystkie egzemplarze są składane w Niemczech. 

Oprócz tradycyjnych potencjometrów regulujących poziomy I/O, czy takie parametry ataku, uwolnienia i poziomu zadziałania układu, Comp.Two oddaje w ręce realizatora obwód Side chain, z możliwością wyboru zintegrowanego, cztero-stopniowego filtra w ustawieniach: Flat, 50, 74, 110 i 160 Hz. Dzięki niemu bez problemu wytniemy zabierający niepotrzebnie energię niski dół pasma, który mógłby niewłaściwie wpłynąć na pracę kompresora. Specjalny tryb “amp-only” przeprowadza z kolei sygnał przez obwód, jednak tylko przez stopnie I/O, bez przesyłania go przez układ kompresji.

Kompresujemy

Biorąc pod uwagę, że CompTwo sprawdzi się w różnych sytuacjach, najlepszym rozwiązaniem na początek jest ustawienie potencjometrów na g. 12:00. W ten sposób otrzymujemy czysto brzmiącą kompresję, którą z łatwością możemy saturować podnosząc poziom wejściowy, zmniejszając jednocześnie wyjście. Wykorzystując obwód na szynie miksu, czy w trakcie masteringu dobrym wyborem na początek będzie ustawienie potencjometru Attack w pozycji 8 (30ms), a Release w pozycji 4 (300ms). Pozwoli to na uwypuklenie transjentów i zachowanie ciosu w dole pasma - ustawienie często poszukiwane przez inżynierów masteringu.

Kiedy zachodzi potrzeba "ściśnięcia" sygnału, wytłuszczenia ścieżki wokalnej, czy uwypuklenia mikrofonów ambientowych, zawsze warto zdecydować się na szybkie czasy ataku i uwolnienia, a tu Comp.Two również wypada imponująco. Biorąc pod uwagę, że mamy tu doczynienia z kompresją 'soft-knee', charakterystyczną dla obwodów Vari-Mu, nie odczujemy braku potencjometra Ratio. Urządzenie potrafi udowodnić nazwę firmy, prężąc muskuły, ale nigdy nie powodując, że brzmenie stanie się zbyt ostre - cały czas mamy tu do czynienia z muzycznym, zaokrąglonym soundem, a całość może być transparentna lub nabierać charateru z każdym podbiciem wzmocnienia. 

Pracując z szyną miksu, czy np. ścieżką już wstępnie zmiksowanych bębnów, możemy uzyskać charakterystyczną "ścianę dźwięku" czy dodać charakteru bardziej transparentnym sygnałom. Decydując się na dłuższy czas ataku, zamienimy Comp.Two w "generator ciosu" głównej szyny miksu, w czym pomoże aktywowanie jednego z dostępnych tu filtrów Side chain. Co ciekawe, nawet przy niższych ustawieniach redukcji wzmocnienia w zakresie od 0.5 do 1.5dB, które raczej nie są czesto wykorzystywane w procesie masteringu, CompTwo sprawi, że brzmienie stanie się grubsze i bardziej zwarte. 

Ustawieniem, którego na pewno nie można pominąć jest tryb Amp-Only. Wykorzystując porządną dawkę oferowanego przez urządzenie wzmocnienia, a jednocześnie omijając obwód kompresora, możemy wykorzystać urządzenie jako liniowy, a w niektórych sytuacjach nawet mikrofonowy przedwzmacniacz, nasycając brzmienie analogowym, lampowym brzmieniem. Pojawiający się w trakcie tego procesu miękki kliping, może stać się ciekawą alternatywą dla bardziej klasycznych ustawień kompresora. Lampowa saturacja, która z definicji ogranicza nieco zakres dynamiki, może zdziałać tu cuda, np. podczas obróbki szyny bębnów, nie rujnując przy tym reszty materiału. Tego typu ustawienie delikatnie wypchnie środek pasma do przodu, jednocześnie zaokrąglając niektóre transjenty, ale bez efektu pompowania, co czasami spotykane w przypadku standardowej kompresji. 

Podsumowanie

Są i tacy, którzy mówią, że kompresory lampowe brzmią świetnie, ale są zbyt wolne i dlatego decydują się na konstrukcje VCA. Jednak Comp.Two łączy oba te światy, oferując czas ataku aż do 600 milisekund, a przy tym miękkie i muzycznie brzmiące kolano kompresji.

NAJWAŻNIEJSZE CECHY

• Audiofilski, w pełni symetryczny obwód

• Aluminiowa obudowa z 6-mm płytą czołową

• Transformatory SOWTER

• Potencjometry ALPS

• Miernik VU (kalibrowany manualnie

• Lampa na wyjściu: 6CG7

• Lampa na wejściu: NOS 613P

• Podwójny kondensator WIMA

• Tryb Amp-Only pozwalający na przesłanie sygnału przez urządzenie z pominięciem obwodu kompresora

• Prawdziwy bypass

• Konstrukcja Dual Mono z niezależnym zasilaniem dla każdego z kanałów

• Dodatkowy obwód Sidechain z możliwości wybrania jednego z czterech filtrów (54, 74, 110, 160 Hz) 

PREZENTACJA PRODUKTU:

Do pobrania
Napisz swoją opinię
Twoja ocena:
5/5
Dodaj własne zdjęcie produktu:
pixel