- Para monofonicznych mikrofonów wstęgowych, najbardziej klasycznych mikrofonów do rejestracji gitar elektrycznych, akustycznych, instrumentów detych, doskonałe również do instrumentów smyczkowych.
Wprowadzony w 1998 roku, wielokrotnie nagradzany R-121 to flagowy model firmy Royer. To pierwszy na świecie mikrofon wstęgowy dostosowany do współczesnych standardów studyjnych, dzięki niemu realizatorzy na nowo odkryli czar mikrofonów wstęgowych. Producent odrzucił sposób myślenia o przetwornikach tego typu i poszedł w zupełnie innym kierunku. R-121 łączy w sobie ciepło i naturalne brzmienie, które doświadczeni realizatorzy od zawsze doceniali we „wstęgowcach”, ale w przeciwieństwie do starych konstrukcji jest mały, lekki, głośny i odporny na uszkodzenia. Czegoś takiego nie było na rynku zanim pojawił się R-121. Przez ponad 10 lat od premiery, R-121 sprzedał się w tysiącach egzemplarzy na całym świecie i stał się standardem do nagrywania gitar elektrycznych i instrumentów dętych.
R-121 zdefiniował na nowo pojęcie mikrofonu wstęgowego, do tego stopnia, że Recording Magazine napisał o nim: „Royer R-121 bez dwóch zdań stanie się jednym z najważniejszych mikrofonów 21. wieku.”
Podobnie jak większość klasycznych mikrofonów wstęgowych, R-121 posiada charakterystykę ósemkową, jego poziom wyjściowy jest porównywalny do mikrofonu dynamicznego, brzmienie ciepłe i szczegółowe a zakres częstotliwości bardzo wyrównany. Ale to koniec podobieństw. Dzięki użyciu zaawansowanych materiałów oraz tradycyjnych metod ręcznej produkcji, R-121 jest wyjątkowo wszechstronnym i przyjaznym mikrofonem, który sprosta największym wymaganiom. Przesterowane gitary, bliskie ujęcia instrumentów dętych, bębny – co tylko użytkownik sobie zażyczy, R-121 nagra to z niezwykłym realizmem.
R-121 ma tak solidną konstrukcję, że producent daje na niego dożywotnią gwarancję. Mikrofon będzie służył tak długo, jak długo użytkownik będzie nagrywał, a nawet jeszcze dłużej.
Opatentowana technologia Offset Ribbon
Używany w R-121 opatentowany przez Royer Labs (Patent # 6434252) przetwornik typu Offset Ribbon jest pierwszym w swoim rodzaju. Technologia polega na umieszczeniu wstęgi bliżej przedniej strony mikrofonu, przez co ma ona więcej miejsca na ruch w polu magnetycznym i zachowuje pełne pasmo częstotliwości podczas nagrań o wysokim poziomie ciśnienia akustycznego. System ten jest montowany we wszystkich mikrofonach firmy Royer.
"Produkując swoją najnowszą płytę uzbroiłem się w dwa, kultowe już, mikrofony wstęgowe - Royer R-121 i R-101. Mikrofony posłużyły mi głównie do nagrywania gitar z pieca, ale sprawdziły się też z powodzeniem przy nagrywaniu partii gitary akustycznej i skrzypiec. Jako miłośnik starego, vintage'owego brzmienia poczułem się jak w domu! Oba mikrofony mimo wyraźnej różnicy cenowej pracują wyśmienicie i raczej mamy tu do czynienia z dwoma różnymi kolorami, niż poziomami wykonania czy jakości brzmienia."
Olaf Deriglasoff (basista, producent muzyczny)
Rekomendowane zastosowania:
- Gitary elektryczne rejestrowane przez wzmacniacz
- Instrumenty dęte blaszane
- Sekcje instrumentów dętych
- Ujęcia ambientowe podczas rejestracji bębnów
- Bęben taktowy, ujęcia typu 'overhead' (zajrzyj do instrukcji by zastosować optymalną pozycję mikrofonu)
- Instrumenty dmuchane
- Instrumenty perkusyjne
- Fortepian akustyczny
- Gitara akustyczna
- Instrumenty smyczkowe osobno i w sekcjach
- Chóry i orkiestry
- Transmisje komercyjne
NAJWAŻNIEJSZE CECHY:
- Możliwość rejestracji wysokich SPL
- Brak aktywnej elektroniki wewnątrz mikrofonu, która mogła by przesterować sygnał do maksymalnie dopuszczalnego SPL
- Ekstremalnie niski szum resztkowy
- Odporność wstęgi na wilgotność i temperaturę otoczenia
- Brak ‘pików’ w wysokich rejestrach, ‘dzwonienia’ i przesunięć fazowych
- Wyrównana czułość z przodu i z tyłu mikrofonu
- Stała odpowiedź częstotliwościowa niezależnie od dystansu od źródła
SPECYFIKACJA TECHNICZNA:
- Zasada działania: gradient ciśnienia elektrodynamicznego
- Charakterystyka kierunkowości: ósemkowa
- Element aktywny: wstęga z czystego aluminium o grubości 2.5 mikrona
- Element magnetyczny: rzadki magnes neodymowy (52)
- Odpowiedź częstotliwościowa: 30 Hz - 15 kHz przy +/-3 dB
- Czułość: -47 dBv (re. 1v/pa)
- Impedancja wyjściowa: 300 Ohm @ 1K (nominalne)
- Maks SPL >135dB @ 20 Hz
- Złącze wyjściowe: XLR 3-pinowy, męski (pin 2 ‘hot’)
- Wymiary: 155.7mm (dł.) x 25mm (szer.)
- Waga: 244g
- Wykończenie: Satynowane, niklowane (opcjonalnie czarne matowe chromowane)
PREZENTACJA PRODUKTU: