Darmowa dostawa od 1 000,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge
Pro-Fi Series: Elector Black
Pro-Fi Series: Elector Black
Pro-Fi Series: Elector Black
Pro-Fi Series: Elector Black
Pro-Fi Series: Elector Black
Pro-Fi Series: Elector Black

Pro-Fi Series: Elector Black

  • W pełni analogowy przedwzmacniacz stereofoniczny bazujący na układzie urządzenia SPL Director Mk2.
14 dni na łatwy zwrot
Ten produkt nie jest dostępny w sklepie stacjonarnym
Bezpieczne zakupy
Marka

Elector to w pełni analogowy przedwzmacniacz, który bazuje na układzie wykorzystanym w doskonale przyjętym preampie i konwerterze - SPL Director Mk2.

Architektura urządzenia

Na panelu przednim znajdziemy wysokiej klasy i odpowiedniej wielkości aluminiowy potencjometr, służący do sterowania głośnością urządzenia, co jest rónież możliwe z poziomu sparowanego z Electorem urządzenia sterującego. Przydatne, a przy tym cieszące oko każdego audiofila mierniki wychyłowe VU oraz przełączniki 'Input Selector', 'Tape Monitor', 'VU' i 'On/Off' dopełniają całości tego elegancko wyglądającego i przejrzystego panelu frontowego. 

Jeżeli chodzi o umieszczoną na panelu tylnim sekcję I/O, to do dyspozycji użytkownika jest tu 6 analogowych wejść, z czego 3 z nich wykorzystują zbalansowane złącza XLR. Dodatkowo do przedwzmacniacza można podłączyć zewnętrzne procesory audio oraz magnetofony szpulowe, dzięki dedykowanemu złączu Tape Monitor. Znajdziemy tu również wyjścia preampu pracujące na zbalansowanych złączach XLR, AMP CTL służące do podłączenia i sterowania dodatkowymi wzmacniaczami mocy, jak i standardowe wyjścia Direct Out na złączach RCA. Z tyłu obudowy znajduje się również włącznik odpowiadający za sparowanie Electora z zewnętrznym urządzeniem sterującym, jak i główny włącznik urządzenia. 

Elector, będący w pełni analogową wersją wspomnianego już SPL Director Mk2, jest świetnym rozwiązaniem dla osób, które mają już swój ulubiony konwerter cyfrowo-analogowy, potrzebując jednocześnie najwyższej jakości urządzenia, które wzmocni sygnał pochodzący z odtwarzacza źródłowego czy komputera. Warto zauważyć, że możliwe jest tu również podłączenie magnetofonów szpulowych oraz klasycznych odtwarzaczy czy nagrywarek CD, do czego służą dedykowane złącza RCA lub zbalansowane XLR.

Świetnym dopełnieniem Electora będzie przedwzmacniacz gramofonowy Phonos. Fanów muzyki odtwarzanej w doskonałej jakości może ucieszyć fakt, że dzięki dedykowanym złączom 'Direct Out' istnieje możliwość podłączenia zewnętrznego wzmacniacza słuchawkowego, np. Phonitor xe lub Phonitor e. Z kolei zarówno aktywne głośniki, jak i dodatkowe wzmacniacze mocy, np. Performer s800 czy Performer m1000 mogą zostać podłączone do Electora dzięki przeznaczonym do tego celu złączom XLR 'Preamp Output'.

Przedwzmacniacz

Pracujący w urządzeniu stereofoniczny przedwzmacniacz umożliwia podłączenie aż 6 analogowych źródeł stereofonicznych - 3 zbalansowane złącza XLR oraz kolejne, wykorzystujące standardowe połączenia RCA. Wzmacniacze mocy czy aktywne głośniki są podłączane za pomocą zbalansowanych złącz XLR, a do podłączenia osobnego wzmacniacza słuchawkowego służy złącze 'Direct Out'

Głośność

Do kontroli poziomu głośności służy wysokiej jakości potencjometr obrotowy ALPS RK27 "Big Blue", który steruje stopniem głośności pracującym w ultra wydajnej technologii 120V rail VOLTAiR. Potencjometr może być dodatkowo sterowany zdalnie za pomocą praktycznie dodolnego urządzenia sparowanego z preampem. Więcej informacji na ten temat znajdziemy w rozdziale „Remote Control”.  

AMP CTL

Możliwe jest połączenie dwóch wzmacniaczy mocy i sterowanie nimi w zakresie automatycznego włączania, czy wyłączania z poziomu przedwzmacniacza. W tym celu należy połączyć urządzenia przez port AMP CTL, używając kabli zakończonych wtykami 3.5mm mono-jack. Elector wysyła 12V impuls napięciowy do portów A&B, włączając lub wyłączając dwa stereofoniczne wzmacniacze lub mono-bloki. 

Remote Control

Poziom głośności może być sterowany zdalnie dzięki wykorzystaniu urządzenia wysyłającego komendy w podczerwieni. Elector sam uczy się wysyłanych komend. Dobrym przykładem takiego sterowania jest kontrola odtwarzacza CD - z większości dostępnych w pilocie przycisków, zazwyczaj korzystamy z dosłownie kilku, o czym świadczy wprowadzony jakiś czas temu kontroler Apple, który oferuje tylko te najpotrzebniejsze przyciski. Korzystając ze sparowanego pilota, możliwe jest sterowanie poziomem głośności odtwarzanego sygnału. Należy tylko upewnić się, że źródło mające kontrolować Electora zostało ustawione w trybie ‘Remote’. Wszystkie procedury zostały opisane w instrukcji. Można się z nimi również zapoznać oglądając zamieszczony film.

VU meters

Dwa mierniki wychyłowe VU odzwierciedlają poziom źródła wejściowego. Zaprojektowane w sposób mechaniczny, zwalniają niejako pomiar, uśredniając wychylenia o krótkiej długości, pokazując w zamian rzeczywistą głośność, czy po prostu energię wykonania. 

Skrót VU oznacza Volume Units - standardowy pomiar mieści się w zakresie od -20dB do +2dB. Mierniki umieszczone na przednim panelu Director Mk2 umożliwiają wychylenie aż do +5dB. Warto zauważyć, że zmasterowana płyta kompaktowa jest w stanie wytworzyć poziom głośności do +15dB, co mówiąc w przenośni, przykleiło by wskazówke miernika do jego prawej strony. Żeby temu zapobiec, użytkownik ma możliwość wybrania trybu pracy - od 6 do 12dB. Oznacza to, że w ustawieniu '6', rzeczywistą wartością wskazówki umieszczonej pośrodku miernika jest +6dB, analogicznie w trybie '12'. W tym ustawieniu mierniki mogą pokazywać poziomy aż do +17dB. Jeżeli wskazówka wykazuje maksymalne wychylenie na prawo, nie oznacza to jeszcze, że sygnał źródłowy został wysterowany - dzięki autorskiej technologii VOLTAiR, nadal pozostaje 15dB hedaroom’u.

Tape Monitor

Sekcja Tape Monitor jest odpowiedzią na sugestie niezliczonej ilości audiofilów, aby umożliwić współpracę urządzenia z magnetofonami szpulowymi, czy innymi zewnętrznymi urządzeniami, takimi jak kompresor, czy korektor. W latach '70 i na początku '80 odtwarzacze kasetowe były niezmiernie popularne, przez co sprzęt HiFi umożliwiał podłączenie tego typu sprzętu. I chociaż później zrezygnowano z tej możliwości, fani rejestracji i przetwarzania dźwięku zaczęli tęsknić za tym rozwiązaniem w przypadku profesjonalnych preampów. Biorąc to wszystko pod uwagę, inżynierowe SPL zdecydowali się umożliwić podłączenie magnetofonu szpulowego i odsłuchiwania go podczas rejestracji (monitoring) lub podłaczenia ulubionych korektorów, czy innego sprzętu zewnetrznego, w celu optymalnego dostrojenia dźwięku. Na tylnym panelu został umieszczony specjalny przycisk, służący do kalibracji poziomu sygnału. Konsumenckie magnetofony, decki, czy korektory mają tendencję do wprowadzania lekkich zniekształceń, zwłaszcza przy tak szerokim headroomie na jaki pozwala Director Mk2. Aktywowanie trybu kalibracji zmniejsza poziom wyjściowy o 10dB, podnosząc go następnie o tę samą wartość podczas powrotu do konwertera. Dzięki temu zmiana w poziomie głośności jest niezauważalna, a ulubiony sprzęt zewnetrzny może pracować w poziomach, do których przywykliśmy.

PREZENTACJA PRODUKTU:

Napisz swoją opinię
Twoja ocena:
5/5
Dodaj własne zdjęcie produktu:
pixel