Darmowa dostawa od 1 000,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge
Mastering Series - IRON Mastering Compressor All Black
Mastering Series - IRON Mastering Compressor All Black
Mastering Series - IRON Mastering Compressor All Black
Mastering Series - IRON Mastering Compressor All Black
Mastering Series - IRON Mastering Compressor All Black
Mastering Series - IRON Mastering Compressor All Black
Mastering Series - IRON Mastering Compressor All Black
Mastering Series - IRON Mastering Compressor All Black
Mastering Series - IRON Mastering Compressor All Black
Mastering Series - IRON Mastering Compressor All Black

Mastering Series - IRON Mastering Compressor All Black

 • Referencyjny kompresor masteringowy łączący współczesne możliwości, wyjątkową funkcjonalność, technologię 120 VOLTAiR i vintage'owy charakter kompresorów złotej ery.
14 dni na łatwy zwrot
Ten produkt nie jest dostępny w sklepie stacjonarnym
Bezpieczne zakupy
Marka

Lampowy kompresor masteringowy IRON v2 nie jest kopią żadnego z klasycznych modeli, to oryginalny projekt SPL Electronics. Ideą projektantów było stworzenie kompresora, który zapewni przyjemny, muzyczny charakter i transparentną kompresję inspirowaną brzmieniem klasycznych kompresorów ‘złotej ery’, a jednocześnie wszechstronnego, tak by miał zastosowanie we współczesnych studiach nagraniowych.

IRON v2 nie tylko łączy walory brzmienia klasycznych kompresorów z zaletami urządzeń o napięciu wewnętrznym 120V, zapewniającym najwyższą dynamikę dźwięku, ale również wprowadza nowe rozwiązania w technologii kompresji dzięki innowacyjnemu zastosowaniu równoległego układu lampowego.

Wersja v2 różni się od poprzedniej następującymi funkcjami:

1. Inserty Side Chain

IRON v2 został wyposażony w symetryczne inserty side-chain z korespondującymi złączami XLR dla wysyłki i powrotu. Dla przypomnienia, pierwsza wersja była wyposażona w wejścia side-chain ze złączami TS jack, co umożliwiało otrzymywanie triggerowanego sygnału.

2. Filtr krzywej EQ dla Side Chain

IRON v2 udostępnia różne presety side-chain EQ dla pracy z odrębnymi stylami muzycznymi.

3. Lampy

IRON v2 bazuje dwóch na lampach Wathen CryoTone™ 12AX7-WCM typu 'long plate' oraz dwóch sparowanych lampach 12AU7 jak w poprzedniej wersji.

Wykorzystując specjalnie zaprojektowane, wykonane z żelaza transformatory Mu-Metal, sygnał każdego z kanałów zostaje rozdzielony pomiędzy dwie różne lampy o podwójnej triodzie. Połączenie różnych od siebie krzywych odpowiedzi każdej z lamp pozwala na uzyskanie transparentnej, a przy tym muzycznie brzmiącej kompresji. Przy okazji szczytowe sygnału napięcia kontrolującego są ograniczone przez rezystancyjny optoizolator typu feed-forward. Dzięki temu sygnał wyjściowy przez cały czas pozostaje ożywiony, nawet w przypadku redukcji typu 'high gain'. Sama kompresja jest wyczuwalna tylko w ekstremalnych ustawieniach, dzięki czemu procesor sprawdza się doskonale nawet w najtrudniejszych zadaniach masteringowych. Urządzenie można również wykorzystać przy obróbce poszczególnych instrumentów, np. gitary basowej, instrumentów smyczkowych, wszelkiej maści gitar elektrycznych, czy akustycznych oraz ścieżek  wokalnych. IRON v2 sprawdzi się również doskonale pracując na podgrupach. 

Kompresor

Podstawowe zasady działania kompresora/limitera mogą zostać łątwo wytłumaczone - poziom sygnału audio jest zmniejszony za każdym razem kiedy przekroczy parametr Threshold w zależności od ustawionych czasu ataku i ratio. Oczywiście redukcja maleje w zależności od ustawienia parametru Release , a poddany obróbce, czyli inaczej mówiąc skompresowany sygnał jest na końcu wzmocniony obwodem sterowanym potencjometrem Make-up Gain.

W zależności od wykorzystanej technologii - lampowej, optycznej, FET, czy VCA - kompresory różnią się od siebie, dzięki czemu każdy ma swój niepowtarzalny charakter. Niektóre z nich brzmią miękko i jedwabiście, niektóre wręcz łomoczą, podczas gdy inne wytłuszczają dźwięki, czy z drugiej strony powodują, że dźwięk staje się czystszy, wręcz perkusyjny. Trik często polega na tym w jaki sposób dane urządzenie zostało zaprojektowane, inaczej mówiąc od pewnej charakterystyki odpowiedniej dla danego twórcy, czy firmy wprowadzającej sprzęt na rynek. Co ciekawe, kompresory z praktycznie takimi samymi ustawieniami mogą diametralnie różnić się od siebie w kwestii brzmienia. Oczywiście dzięki temu możemy używać ich do różnych zadań, czy w zależności od stylu muzycznego danego materiału audio.

W obecnych czasach kompresor stał się kluczowym elementem kiedy przychodzi do zapewnienia dynamiki i tego charakterystycznego ciosu w każdej produkcji muzycznej. To przekłada się na szeroką dostępność tych urządzeń, zarówno analogowych, często imitujących klasyczne konstrukcje sprzed lat, jak i ich wtyczkowych odpowiedników. Niestety często musimy pogodzić się z tym, że nie mając dostępu do tych samych komponentów, takich jak: transformatory, lampy, czy inne pasywne elementy oraz stosowania innej technologii w procesie produkcji, ciężko uzyskać urządzenia brzmiące tak samo jak oryginał. Podobnie ma to miejsce w świecie cyfrowych pluginów. Jednak to wszystko nie oznacza, że obecnie produkowane kompresory brzmią gorzej - ba, nawet często są o wiele lepiej dostosowane do pracy w nowoczesnym studiu, niż często serwisowane procesory z tamtych lat. Czasami też udaje się stworzyć kompresor, który w charakterystyczny tylko dla siebie sposób łączy te dwa światy - jednym z takich urządzeń jest IRON v2.

BIAS zmienną jest

Masteringowy kompresor/limiter IRON v2 został zaprojektowany jako urządzenie pracujące w technologii zmiennego biasu, podobnie jak miało to miejsce w przypadku najbardziej znanych procesorów dynamiki - kompresorów Fairchild, Collins czy Gates. Jednak wprowadzenie nowoczesnych technologii pozwoliło wprowadzić wiele ulepszeń, niezbędnych przy obróbce aktualnie produkowanej muzyki. Dla przypomnienia, te klasyczne konstrukcje lampowe bazowały na zdalnym obcięciu lampowego biasu, co przekładało się na właściwie zbalansowaną, odpowiednio skompensowaną i przede wszystkim muzycznie brzmiącą kompresję. 

Niejako rozwinięciem tej technologii jest zastosowanie w kompresorze IRON v2 drugiej lampy w tym samym torze, pozwalającej na bardzo precyzyjne obcięcie sygnału Ta lampa jest połączona równolegle z pierwszą, dając przy tym bardziej krokową charakterystykę krzywej. Należy zauważyć, że lampa wykorzystywana do przetwarzania sygnału jest zależna od amplitudy tej drugiej. To nie tylko przekłada się na bardziej zbalansowane brzmienie, ale pozwala również lepiej kontrolować poszczególne parametry kompresora. Warto zauważyć, że para lamp Wathen CryoTone™ 12AX7-WCM typu 'long plate' została tutaj specjalnie dopasowana w precyzyjnym teście Weigl Roe, aby zagwarantować, że zarówno dobór lamp jak i parowanie są tutaj perfekcyjne. To gwarantuje, że każdy kompresor IRON v2 zapewnia tę samą charakterystykę brzmieniową. 

Lampowy BIAS

Do dyspozycji mamy tu trzy ustawienia: Low, Mid i High. Dla przypomnienia, biasem lampy określamy napięcie powstałe na kratce - im większe napięcie, tym mniej sygnału trafia z katody do anody danej lampy, co oznacza mocniejszą kompresję. Z kolei modulacja biasu to suma parametrów: Threshold, Rectifier, Side Chain EQ, Attack i Release. 

Razem z ustawieniem wejściowego wzmocnienia na poziomie +/- 12dB i w połączeniu z kontrolą parametru Threshold, pozwala to dostosować kompresję lampową do każdego materiału audio, a przy tym zróżnicować ją dzięki sześciu różnym parametrom ataku i uwolnienia ułożonym od wolnego do szybkiego. Dodatkowo czasy te nie są ustawione na stałe, a regulowane obwodem Rectifier - znajdziemy tu również sześć różnych ustawień w zależności od wykorzystywanych w danym momencie diod (germanowych, silikonowych, LED, czy zmiksowanych).

Obwód lampowy

IRON v2 korzysta z czterech lamp, połączonych w pary dla każdego kanału. Nie jest tajemnicą, że zaawansowane procesy masteringowe wymagają zastosowania najlepszych lamp obecnie dostępnych. Nie tylko chodzi tu o ich perfekcyjne dobranie, ale również niejako o umiejętność długiej pracy według przedstawionych specyfikacji. Dlatego inżynierowie firmy SPL zdecydowali się na połączenie sparowanych lamp 12AU7, dopasowanych do pary lamp Wathen CryoTone™ 12AX7-WCM typu 'long plate', które są testowane w bardzo niskich temperaturach. Dzięki procesom stosowanym w kriogenice, te audiofilskie lampy zapewniają nieporównaną z niczym scenę stereo, głębię i wyrównanie częstotliwościowe. Mówiąc językiem często słyszanym w studiach masteringowych, brzmią jedwabiście, czysto i potężnie od góry do dołu pasma z najcichszym z możliwych szumem własnym i wydłużoną żywotnością. 

Transformatory MU-Metal 

W urządzeniu wykorzystano stworzone przez szwedzką firmę Lundahl customowe, zbalansowane i wykonane z żelaza dwucewkowe transformatory, które mają bezwzględny wpływ na końcowy dźwięk.

Sidechain EQ

Sidechain EQ to kolejna z funkcji pozwalających dopasować urządzenie do przetwarzanego sygnału w optymalny sposób. Pozwala na wybór pomiędzy zewnętrznym korektorem używanym w studiu, a jednym z czterech wewnętrznych presetów EQ. Każde z tych ustawień oferuje bogatą odpowiedź częstotliwościową, jak i zostało stworzone z myślą o różnych gatunkach muzycznych. Warto też zauważyć, że jedynie kontrola sygnału podlega tu procesowaniu, nie sam sygnał audio. W pozycji Off ten obwód nie jest aktywny. 

Inserty Sidechain

W pozycji 6 (Ext) mamy możliwość aktywowania zewnętrznego insertu side-chain. Poprzez wysyłkę i powrót tego insertu możemy zintegrowac peryferyjny korektor stereofoniczny wraz z sygnałem side-chain. Dzięki temu mamy możliwość uzyskania indywidualnych krzywych EQ, co pozwala skupić odpowiedź kompresji na wybrane zakresy pasma. 

Link 

Aktywując funkcję Link, parametry Threshold, Bias, Attack, Release, Rectifier i Side Chain EQ są kontrolowane przez prawy kanał (kanał 2). Dzięki temu, nie musimy dopasowywać takich ustawień w kanale lewym (kanał 1). Dodatkowo w tym trybie IRON v2 pracuje z zsumowaną kontrolą sygnału side-chain, co oznacza, że sygnał z prawego kanału ma wpływ na kompresję lewego i na odwrót. W przypadku kiedy obwód Link jest nieaktywny, oba kanały pracują niezależnie.

Air Bass i Tape Roll-Off

Obwód kompresora jest następnie kierowany do pasywnej sieci filtrowania dwóch presetów EQ kontrolowanych przełącznikiem AirBass / Tape Roll-Off. Pierwszy podbija dół i górę pasma o około 1.5dB, a drugi emuluje typową dla magnetofonów szpulowych odpowiedź częstotliwościową.

Przełącznik miernika wychyłowego VU

Przełącznik pozwala wybrać czy miernik ma wskazywać poziom redukcji wzmocnienia czy poziom wyjściowy (0 dB and + 10 dB).

Przywoływanie ustawień

Wszystkie funkcje kompresora z wyjątkiem parametru Threshold kontrolowanego za pomocą potencjometru krokowego są dobierane przez przełączniki, dzięki czemu moga być łatwo przywoływane.

NAJWAŻNIEJSZE CECHY:

 • Kompresor o zmiennej polaryzacji lamp
 • Równoległy układ lampowy
 • Lampy selekcjonowane i parowane w oparciu o test Roe
 • Specjalnie zaprojektowane transformatory ferrytowe Mu-Metal
 • Sterowana z wyprzedzeniem (feed-forward) kompresja optyczna
 • Sześć różnych ustawień prostownika
 • Sidechain pozwalający na zastosowanie czterech różnych algorytmów lub źródła zewnętrznego
 • Wszystkie funkcje ustawiane za pomocą przełączników lub, w przypadku parametru Threshold, za pomocą skokowego potencjometru
 • W trybie pracy stereofonicznej (link) parametry Threshold, Tube Bias, Attack, Release i Rectifier, jak i ustawienia trybu korekcji Sidechain, sterowane za pomocą ustawień drugiego kanału
 • Dodatkowy korektor pasywny z napięciem wewnętrznym 120V wyposażony w dwa presety
 • Tryb Audio Bypass
 • Wyprodukowano w Niemczech

SPECYFIKACJA TECHNICZNA:

 • Zakres częstotliwości (40 kHz = -3 dB): 10 Hz - 40 kHz
 • CMRR (przy 0 dBu):1 kHz: › 80 dB / 10 kHz: › 65 dB
 • THD & N (0 dBu): › 82 dB
 • Szum (A-ważone): -98 dBu
 • Całkowite zniekształcenia harmoniczne:

-10 dBu:

 • 0,3% at 100 Hz
 • 0,06% at 1 kHz
 • 0,02% at 15 kHz

0 dBu: 0,01% at 1kHz

+10 dBu: 0,002% at 1kHz 

Wejścia

 • Impedancja wejściowa: 20 kOhm
 • Maksymalny poziom sygnału wejściowego: +32,5 dBu

Wyjścia

 • Maksymalny poziom sygnału wyjściowego: +32,5 dBu
 • Impedancja wyjściowa: ‹ 50 Ohm

Lampy

 • 2x12AU7 (sparowane)
 • 2xWathen CryoTone 12AX7-WCM typu 'long plate' (sparowane)

Pobór mocy

 • 0,24 Amp, 230V/50Hz, 44 Watt, 55 VA
 • 0,46 Amp, 115V/60Hz, 42 Watt, 52 VA 

Bezpieczniki

 • 230 V/50 Hz: 1 Amp
 • 115 V/60 Hz: 2 Amp

Wymiary i ciężar

 • 482 x 177 x 311,5 mm
 • 19" 4U
 • Waga: 11kg

PREZENTACJA PRODUKTU:

Do pobrania
Napisz swoją opinię
Twoja ocena:
5/5
Dodaj własne zdjęcie produktu:
pixel