- W pełni analogowy, germanowy booster gitarowy, który może być wykorzystany zarówno z gitarą, basem, a nawet klawiszami.
Germanium Drive to germanowy efekt trochę inny niż wszystkie. Posiada brzmienie i barwę, której spodziewamy się po tranzystorach germanowych, ale nie zamula dźwięku, jak większość efektów opartych na tym podzespole. Otrzymujemy wyłącznie intensywnie podbarwiony dźwięk.
Pedał ten został zainspirowany słynnym preampem Germanium Pre tego samego producenta oraz doświadczeniem inżynierów w pracy z innymi wzmacniaczami germanowymi. Jednak Germanium Drive wnosi coś nowego do tej kategorii sprzętu. Pięć ustawień sprzężenia wpływa w różny sposób na barwę, zniekształcenia harmoniczne oraz wysterowanie efektu, co pozwala wygenerować całą paletę brzmień: od zwartego, lekko przesterowanego, przez lekki fuzz, aż po prawdziwie piekielny hałas!
Germanium Drive
Ta regulacja ustala ilość wzmocnienia nakładanego na dźwięk. Zależnie od ustawienia regulacji Feedback, można uzyskać aż do 37dB podbicia. Jednak regulacja Boost nie działa w sposób liniowy. W miarę podkręcania poziomu, sygnał staje się jaśniejszy. Należy używać tej regulacji w połączeniu z przełącznikiem Boost Range, wtedy można dopasować brzmienie dokładnie do swoich potrzeb.
Boost Range
Przełącznik ten pozwala dostosować zakres częstotliwości urządzenia. W układzie przełącznik ten znajduje się na samym początku toru sygnałowego, co pozwala utrzymać dźwięk maksymalnie skupiony. Dostępne są 3 ustawienia:
Highs – działanie podobne do klasycznych treble boosterów, podbijane są wyłącznie wysokie częstotliwości
Mids – działa jak treble booster o szerszym zakresie, podbija wysoki środek pasma oraz delikatnie wzmacnia niski środek
Full – jest to najszerszy zakres wzmocnienia, pokrywa całą szerokość pasma. Jest to doskonałe ustawienie dla gitary basowej oraz klawiszy.
Highs
Ten przełącznik ustala ogólną jasność brzmienia urządzenia. Jest bardzo przydatny w połączeniu z regulacją Boost Range przy dopasowywaniu brzmienia do różnych rodzajów wzmacniaczy. Dostępne ustawienia do Smooth, Bright i Very Bright.
Feedback
Reguluje ilość ujemnego sprzężenia wewnątrz układu. Ujemne sprzężenie wpływa na wzmocnienie, zakres częstotliwości, wysterowanie i zniekształcenia harmoniczne generowane przez efekt. Do dyspozycji jest 5 ustawień:
Feedback 1 – Ustawienie typu Fuzz, z najmniejszym sprzężeniem. Dość duże przestereowanie, jednak o miękkiej charakterystyce sinusoidy, co daje zaokrąglone i gładkie brzmienie. Brzmienie Fuzz dodaje również sporo niskich częstotliwości, co sprawia, że jest to „najgrubsze” z dostępnych ustawień. Zniekształcenia przy pełnym wzmocnieniu sięgają 52%. Największe dostępne wzmocnienie to ok 35dB.
Feedback 2 – Bardzo duży przester. Ustawienie podobne do #1, ale mniej charczące. Sprzężenie jest nieduże. Ustawienie to posiada również bardzo dużo niskich tonów, ale mniej niż ustawienie #1. Maksymalne dostępne wzmocnienie oscyluje w granicach 37dB, a zniekształcenia wynoszą ok 36%.
Feedback 3 – Wyraźne przesterowanie wysokich tonów oraz lekkie przesterowanie niskich. Największe dostępne wzmocnienie wynosi 37dB a zniekształcenia harmoniczne THD są na poziomie 23%. Dźwięk posiada mniej basu niż w przypadku ustawień #1 i #2 i jest twardszy. Jest to prawdopodobnie najbardziej agresywnie brzmiące ustawienie, gdyż łączy minimalne sprzężenie z delikatnym przesterem zarówno dołu i góry pasma.
Feedback 4 – Łączy w sobie cechy ustawień #3 i #5. Agresywne brzmienie #3 połączone ze zwiększonym sprzężeniem #5 owocuje zwarty, ale mocno podbarwiony dźwięk. Niskich częstotliwości jest tu mniej niż w ustawieniach #1 i #2. Największe dostępne wzmocnienie to 36dB a zniekształcenia wynoszą ok 7% THD.
Feedback 5 – To ustawienie charakteryzuje się największym sprzężeniem. Wzmocnienie jest niewielkie, jednak brzmienie pozostaje mocno podbarwione. To dobre ustawienie dla muzyków, którzy potrzebuję lekkiego wzmocnienia. Maksymalne wzmocnienie to 33dB, zniekształcenia 7%.
Zasilanie
Do zasilania urządzenia potrzebne są dwa oddzielne zasilacze 9V lub dwie baterie 9V. Układ jest tak przystosowany, że pobiera z takiej konfiguracji zarówno +9V, jak i -9V wymagane do zasilenia układu germanowego. Interesujący jest fakt, że można użyć również pojedynczego zasilacza lub jednej baterii. Układ będzie wtedy brzmiał inaczej, bardziej charcząco. Jest to sposób na rozszerzenie palety brzmień o kolejny „bank”.
Wśród użytkowników Germanium Drive można spotkać:
Lyle Workman (Sting), Michael Landau (Michael Jackson, Seal, James Taylor, Miles Davis), Richie Sambora (Bon Jovi), Phil X (Jon Bon Jovi), Steve Stevens (Billy Idol), Blink 182, Interpol, czy Joe Chiccarelli - producent, realizator, inżynier miksu (The White Stripes, The Strokes, The Raconteurs, Alanis Morrisette, Jason Mraz, U2, Elton John, Beck, Etta James, Rufus Wainright, Frank Zappa, The Killers, Counting Crows, Tori Amos).
SPECYFIKACJA TECHNICZNA:
- Format: Efekt
- Kanał: Mono
- Obwód: Klasa A
- Bypass: True Bypass
- Połączenia: jack 1/4"
- Zasilanie: dwa zasilacze 9V w stylu “BOSS” lub dwie baterie 9V