Darmowa dostawa od 1 000,00 zł
ELA M 260 Series - ELA M 260 Tri-Mono Set
ELA M 260 Series - ELA M 260 Tri-Mono Set
ELA M 260 Series - ELA M 260 Tri-Mono Set
ELA M 260 Series - ELA M 260 Tri-Mono Set
ELA M 260 Series - ELA M 260 Tri-Mono Set
ELA M 260 Series - ELA M 260 Tri-Mono Set
ELA M 260 Series - ELA M 260 Tri-Mono Set
ELA M 260 Series - ELA M 260 Tri-Mono Set
ELA M 260 Series - ELA M 260 Tri-Mono Set
ELA M 260 Series - ELA M 260 Tri-Mono Set
ELA M 260 Series - ELA M 260 Tri-Mono Set
ELA M 260 Series - ELA M 260 Tri-Mono Set
ELA M 260 Series - ELA M 260 Tri-Mono Set
ELA M 260 Series - ELA M 260 Tri-Mono Set

ELA M 260 Series - ELA M 260 Tri-Mono Set

  • Zestaw trzech lampowych, małomembranowych mikrofonów ELA M 260 przeznaczonych do nagrań w technice 'Decca Tree'.
Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: / szt.
Cena regularna: / szt.
14 dni na łatwy zwrot
Ten produkt nie jest dostępny w sklepie stacjonarnym
Bezpieczne zakupy

ELA M 260 Tri-Mono to zestaw składający się z trzech sparowanych lampowych mikrofonów małomembranowych ELA M 260 oraz dwóch różnych od siebie zestawów DFS.

Technika 'Decca Tree'

Inżynierowie dźwięku, którzy zajmowali się nagrywaniem muzyki klasycznej dla wytwórni Decca stworzyli we wczesnych latach pięćdziesiątych technikę 'Decca Tree', która umożliwiała wyrównaną i prezentującą silny obraz stereo rejestrację całej orkiestry, podobnie do sposobu w jaki słyszał ją podczas wykonania dyrygent. Technika ta wykorzystuje trzy mikrofony o charakterystyce dookólnej umiejscowione w obrysie litery "T", w niewielkiej odległości od głowy dyrygenta. Prawy i lewy mikrofon są umieszczone za dyrygentem, a centralny na przeciw niego. Oprócz nagrań orkiestry, technika 'Decca Tree' sprawdza się świetnie podczas rejestracji zestawu perkusyjnego oraz dodając naturalną atmosferę do nagrań zespołu grającego na żywo.

Najbardziej popularnym ustawieniem jest wykorzystanie trzech 1-metrowych prętów, z których zwisają mikrofony w polu trójkąta. Najczęściej używanymi w tej technice mikrofonami był Neumann M-50, chociaż inne konstrukcje, jak Neumann KM-53, czy Schoeps M-221b również były wykorzystywane. Jednym z problemów, z którymi spotykali się realizatorzy dźwięku korzystający z techniki 'Decca Tree', to utrata wysokich częstotliwości w rejestrowanym sygnale, ze względu na fizyczne właściwości dźwięku. Kapsuła mikrofonu Neumann M-50 wykorzystywała 40mm akryliczną sferę, która działała jak "diffuse field sphere", wbudowana w kapsułę M-50. W celu optymalizacji tej techniki, firma Telefunken Elektroakustik stworzyła diffuse field spheres, dołączając je do zestawu ELA M 260 Tri-Mono.

ELA M 260

W 1959 roku firma Telefunken zamówiła serię mikrofonów od AKG, aby zastąpić nimi linię mikrofonów Telefunken/Neumann. Seria ta zawierała słynne wielkomembranowe mikrofony lampowe ELA M 250, ELA M 251 oraz oferujący lekko przyćmione brzmienie, stereofoniczny ELA M 270. Zestaw uzupełniały dwa mikrofony małomembranowe - ELA M 260 i ELA M 261, z których pierwszy stał się synonimem klasycznego lampowego brzmienia, oferując możliwość uzyskania pełnego, detalicznego i klarownego tonu.

Budowa mikrofonu

Nie będąc dokładnym odwzorowaniem historycznej konstrukcji, możliwej do nabycia w diamentowej serii Telefunkena, mikrofon ELA M 260 został zbudowany z podobną dbałością o szczegóły oraz w jakości charakteryzującej mikrofony firmy Telefunken Elektroakustik. Na nowo zaprojektowany obwód opiera swoje brzmienie na lampie próżniowej EF732ł / 5840W NOS oraz dedykowanym transformatorze wyjściowym, nawijanym według specjalnych specyfikacji w USA. To połączenie gwarantuje, że ten małomembranowiec zabrzmi oryginalnie, a jednocześnie przywoła echa vintage'owych brzmień mikrofonów, na których został oparty.

Brzmienie

Mikrofon ELA M 260 znajdzie w studiu wiele zastosowań - rejestrując źródła z naturalną prezencją, sprawdzi się świetnie podczas nagrań wszelkiej maści instrumentów akustycznych: skrzypiec, wiolonczeli, kontrabasu i gitary. Doskonałe rezultaty otrzymamy podczas ujęć typu 'overhead', rejestracji instrumentów dętych drewnianych czy saksofonu. Dodatkowo, pomimo swojego niewielkiego rozmiaru, mikrofon ELA M 260 sprawdzi się podczas nagrań ścieżek wokalnych. Można mieć pewność, że ten mikrofon i wielość jego zastosowań spotka się z uznaniem profesjonalnych realizatorów i inżynierów dźwięku, będąc cennym dodatkiem do ich kolekcji.

Wymienne kapsuły

Wraz z mikrofonem, każdy użytkownik otrzymuje zestaw trzech wymiennych kapsuł: kardioidalnej, hiperkardioidalnej oraz dookólnej

- TK60 (kardioidalna) to małomembranowa kapsuła wykorzystywana zarówno w mikrofonie ELA M 260, jak i M60 FET. Napylana złotem, ta 6-mikronowa membrana o średnicy 15mm oferuje zaskakująco pełny - jak na tak niewielką konstrukcję - bas oraz szybką i precyzyjną odpowiedź transjentową. Dosyć płaska odpowiedź częstotliwościowa mieści się w zakresie od 150 Hz do 7 kHz, z uwypukloną prezencją w paśmie 8 kHz, co sprawdza się doskonale podczas ujęć typu 'overhead' oraz rejestracji akustycznych instrumentów.

- TK61 (dookólna) to również małomembranowa kapsuła, wykorzystywana zarówno w lampowym mikrofonie ELA M 260, jak i M60 FET. Podobnie zaprojektowana, 15mm, 6-mikronowa membrana napylana złotem oferuje szerokie, otwarte brzmienie, które sprawdzi się podczas ujęć mających na celu wychwycenie wszelkich niuansów danego wykonania, jak i subtelności zależnych od pomieszczenia, w którym nagrywamy. Płaska odpowiedź częstotliwościowa mieści się w zakresie od 20 Hz do 5 kHz, z uwypukloną prezencją w paśmie 8 kHz. Warto dodać, że podczas wykorzystania TK61 w systemie rejestracji ELA M 260 Tri-Mono, kapsuła ta jest w stanie uchwycić odpowiedź pomieszczenia, dodając tym samym energii każdemu nagraniu.

- TK62 (hiperkardioidalna) to tak samo małomembranowa kapsuła, wykorzystywana w lampowym mikrofonie ELA M 260, jak i M60 FET. Napylana złotem, ta 6-mikronowa membrana o średnicy 15mm zapewnia szeroko-kardioidalną płaską odpowiedź w zakresie od 150 Hz do 3 kHz, z uskokiem w paśmie 6 kHz oraz uwypukloną prezencją przy 8 kHz. Ta hiperkardioidalna charakterystyka sprawdzi się doskonale podczas rejestracji blach i instrumentów perkusyjnych, a wykorzystana jako zestaw stereo, doskonale uchwyci nagrania na żywo.

Warto zauważyć, że wszystkie kapsuły przechodzą rygorystyczne testy mieszczące się w przedziale ±1dB jeżeli chodzi o tolerancję parametru czułości.

W zestawie

Każdy zestawu ELA M 260 Tri-Mono składa się z trzech mirkofonów ELA M 260, dedykowanego im 3-kanałowego zasilacza, trzech elastycznych koszy antywstrząsowych oraz trzech 10-metrowych kabli AccuSound TX-7 dedykowanych mikrofonom lampowym. W celu poszerzenia kreatywności, w zestawie znajdziemy również trzy wymienne kapsuły TK60 (kardioidalna, hiperkardioidalna, dookólna) package oraz trzy 50mm, jak i 30mm diffuse field spheres.

SPECYFIKACJA TECHNICZNA:

  • Typ: pojemnościowy, ciśnieniowo-gradientowy
  • Kapsuła: TK60, TK61, TK62 - 15 mm membrana 
  • Lampa: NOS EF732 / 5840W
  • Transformator: specjalnie nawijany Telefunken T60
  • Charakterystyka: Kardioidalna, Omni i Hiperkardioidalna
  • Zakres częstotliwości: 20 Hz – 20 kHz, ± 3 dB
  • Czułość: 16.5 mV/Pa ± 1 dB
  • THD @ 1kHZ @ 1Pa (wzmacniacz) < 0.15%
  • Impedancja wyjściowa: 200 ohms
  • Maks. SPL (dla 1% THD): 135dB
  • Stosunek sygnału do szumu: 83 dBA
  • Szumy własne (wzmacniacz): 11 dBA
  • Wymiary: 140mm (dł) x 21mm (śr) (x3)
  • Waga: 116g (x3)
  • Zasilacz: M-963
  • Kabel: 10-m AccuSound TX-7 (3szt.)

PREZENTACJA PRODUKTU:

Do pobrania
Napisz swoją opinię
Twoja ocena:
5/5
Dodaj własne zdjęcie produktu:
pixel