- Ośmiokanałowy konwerter cyfrowo-analogowy zbudowany w oparciu o legendarny obwód stworzony przez Chrisa Mutha.
Niezależnie od tego czy nagrywasz, miksujesz albo masteringujesz, CONVERT-8 zapewni ten potężny, niski dół, dokładny środek i wręcz transcendentalną górę pasma dla każdego kanału w używanym przez ciebie zestawie urządzeń studyjnych. W połączeniu z jednym z firmowych, wielokrotnie nagradzanych sumatorów – 2-BUS+ lub D-BOX lub używaną w studiu konsoletą, CONVERT-8 zachęci każdego do tworzenia przestrzennych, trójwymiarowych obrazów dźwiękowych, charakterystycznych wyłącznie dla analogowych sumatorów.
Kompatybilny ze wszystkimi dostępnymi sygnałami cyfrowymi, w tym wszechobecnym formatem ADAT, CONVERT-8 jest w stanie przeprowadzić każdy miks lub monitoring, poczynając od standardu stereofonicznego, przez ‘2.1’ do ‘5.1’ czy nawet coraz bardziej popularnego formatu ‘7.1 surround’. Biorąc pod uwagę potrzeby realizatorów nie potrzebujących zbyt dużej ilości wejść analogowych, CONVERT-8 zapewnia nie tylko najlepszą, ale również dopasowaną do dzisiejszych standardów konwersję cyfrowo-analogową, do przeprowadzenia bez konieczności opuszczania własnego studia.
Trochę historii
Historia budowy wielokrotnie nagradzanych konwerterów Dangerous Music sięga aż 2002 roku, kiedy to zamontowany w urządzeniu Monitor - firmowym kontrolerze odsłuchu - pokładowy konwerter cyfrowo-analogowy DAC, szybko stał się referencyjnym konwerterem w branży. W związku z tym, zespół Dangerous Music przez lata był pytany o możliwość stworzenia niezależnego, wolnostojącego konwertera DAC, czego rezultatem jest seria CONVERT, w której skład wchodzą trzy urządzenia: omawiany tutaj CONVERT-8 oraz CONVERT-2 i CONVERT-AD+
Więcej niż transparentne brzmienie
Korzystając z możliwości stworzenia nie tylko nowego, ale również oferującego lepsze brzmienie konwertera DAC, konstruktorzy firmy Dangerous postanowili zaprojektować całą serię od samego początku. Wykorzystując nowatorską i dającą świetne rezultaty technologię bazującą na projekcie analogowego obwodu stworzonego przez legendarnego inżyniera dźwięku i konstruktora - Chrisa Mutha - powstało urządzenie będące w stanie zapewnić to charakterystyczne, otwarte, pełne niuansów i potężne w pełnym spektrum częstotliwościowym, z którego słyną konstrukcje firmy. Trzeba też zauważyć, że CONVERT-8 został wyposażony w innowacyjne i przydatne funkcje, dostępne od razu z poziomu panelu przedniego. Tak właśnie narodził się najwyższej klasy stereofoniczny konwerter DAC, który zarówno w kwestii brzmienia jak i łatwości obsługi zostawia konkurencje daleko w tyle. CONVERT-8 idzie dalej niż transparentne brzmienie – nie tylko usłyszysz tu pełną zawartość odtwarzanych nagrań, ale całość zabrzmi to po prostu doskonale!
Implementacja, implementacja i jeszcze raz implementacja
Podczas gdy w teorii wszystkie konwertery powinny być do siebie zbliżone, spotkać można często dyskutowane w branży jak mantra: implementacja, implementacja i jeszcze raz implementacja. Sposób w jaki użyte w konwerterze komponenty są najpierw dobierane, potem ulepszane, następnie składane do wskazanego wzoru, a na koniec dostrajane tak aby zagwarantować optymalną wydajność, jest tym co odróżnia jeden konwerter od drugiego. Dlatego w bezpośredniej konfrontacji łatwo stwierdzić, które z urządzeń brzmi po prostu lepiej. Dlatego też CONVERT-8 został stworzony przez zespół ekspertów posiadających głęboką, ale przy tym ciągle aktualizującą się do nowych standardów wiedzę w temacie cyfrowej i analogowej technologii.
Ulepszenia w domenie analogowej
Chris Muth, legendarny realizator i konstruktor w środowisku inżynierów miksu i masteringu, zaprojektował analogowe urządzenia studyjne z pomocą których zmiksowano i zmasterowano niezliczoną ilość topowych płyt, czy wznowień klasycznych albumów. Konstrukcje Chrisa Mutha charakteryzujące się precyzyjnym i potężnym brzmieniem, już od lat 80 zdominowały największe studia w Nowym Jorku, stając się następnie jednym z głównych elementów najlepszych i w pełni nowoczesnych studiów miksersko-masteringowych, pracujących w oparciu o oprogramowanie DAW. Kiedy zespół firmy Dangerous zdecydował się na stworzenie nowego, customowego konwertera stereofonicznego DAC, postawiono na filozofię i doświadczenie Chrisa Mutha w projektowaniu obwodów analogowych i znanego w branży świetnego brzmienia do serii CONVERT. Nie tylko wynalazł audiofilskiej jakości analogową ścieżkę audio, ale również dobrał oraz dostroił skonstruowane na nowo filtry dolnoprzepustowe, niezbędne w każdym DAC. Te filtry w dużej mierze odpowiadają za odpowiedź konwertera, a seria CONVERT powoduje, że profesjonalnym inżynierom dźwięku po prostu opadają szczęki, kiedy słyszą ten ogromny, naturalny sound i potężny, ultra-czysty dół.
Perfekcjonizm w domenie cyfrowej
W kwestii domeny cyfrowej, firma Dangerous Music postawiła na współpracę z wielce doświadczonym inżynierem. Paul Messick, bo o nim mowa, zajął się tym aby cyfrowa część konwertera doskonale współgrała z obwodem analogowym. Rygrorystycznie dopracował pracującą w urządzeniu technologię taktowania JetPLL, charakteryzującą się ultra-niskim jitterem, aż do momentu w którym przekroczyła zaplanowaną przez Jet dostępną specyfikację techniczną, co przełozyło się na wirtualnie całkowitą eliminację jittera w całym paśmie audio. Dzięki temu możemy się wreszcie pożegnać z przyprawiającymi o ból głowy i męczącymi słuch cyfrowymi systemami audio, generującymi wysoki poziom jittera. Pracująca w CONVERT-8, doskonale zaimplementowana technologia cyfrowa oferuje tak naturalny, otwarty i kompletnie nie irytujący sound, że teraz możemy zapomnieć, że kiedykolwiek będziemy słuchać sygnałów zero-jedynkowych.
Trójwymiarowe, inspirujące brzmienie
Wychodząc nawet poza transparentne i precyzyjne brzmienie, CONVERT-8 oferuje tak otwarty i trójwymiarowy dźwięk, że wielu realizatorów i producentów mówi, że są to najlepiej brzmiące konwertery, z jakimi mieli doczynienia. Niezależnie czy zajmujesz się nagrywaniem, miksowaniem czy masteringiem, kiedy decydujesz się na dedykowany stereofoniczny DAC, wybierasz urządzenie, któremu możesz zaufać, bo to z jego pomocą będziesz dokonywać wszystkich dźwiękowych wyborów niezbędnych w pracy realizatora: czy to wyboru odpowiedniego mikrofonu podczas nagrań, czy określenia poziomu limitera pracującego w finalnym etapie procesu masteringowego. Nie tylko potrzebujesz aby DAC brzmiał szczerze, ale żeby brzmiał pięknie. Z urządzeniem CONVERT-8 otrzymujesz niesamowite połączenie brzmienia nie tylko pełnego detali, ale po prostu inspirującego.
Zestaw dedykowanych funkcji
Filozofia Chrisa Mutha projektowania urządzeń audio przyświecająca konstruktorom Dangerous Music została zastosowana również przy budowie CONVERT-8. Elegancja i łatwość obsługi, to cechy wyróżniające te produkty. Nie znajdziemy tu niepotrzebnie rozbudowanych menu, czy ukrytych kombinacji klawiszy – po prostu wyraźnie opisany panel przedni z intuicyjnymi przyciskami, z których każdy odpowiada za jedną, określoną funkcję oraz jeden globalny potencjometr głośności. Trzeba jednak zauważyć, że elegancja panelu przedniego leży w jego bogatym zestawieniu od razu dostępnych funkcji, co oddaje w ręce realizatora wchestronność wcześniej niespotykaną w żadnym innym DAC.
Dedykowany potencjometr głośności z układem Hard-Bypass – jeżeli kiedykolwiek zajdzie potrzeba obniżenia wyjściowego poziomu głośności, wystarczy jedynie przekręcić potencjometr 'Output Trim'. W ustawieniu maksymalnym, potencjometr działa w trybie 'Bypass', napędzając dedykowany kontroler odsłuchu, np. firmowy Monitor ST. Po wprowadzeniu potencjometra w tryb 'Active', pozwala on dokładnie dopasować poziomy głośności dla wielu dźwiękowych aplikacji, w tym wysyłać sygnał z analogowych wyjść bezpośrednio do zestawu monitorów, co pozwala na wykorzystanie CONVERT-8 jako kontrolera odsłuchu.
Ciągła kalibracja wejścia – z referencyjnymi w branży standardami poziomów: -14, -16 and -18dBFS, możliwe jest skalibrowanie CONVERT-8 za pomocą jednego przycisku. Podczas gdy wiele profesjonalnych konwerterów oferuje jedynie ustawienia fabryczne, CONVERT-8 pozwala na natychmiastowe zmiany poziomów referencyjnych. Każdy kto kiedykolwiek kalibrował konwerter "nurkując" za studyjny rack, podczas gdy druga osoba obserwowała zewnętrzny miernik poziomu sygnału, doceni tę specjalną i przydatną funkcję zamontowanych na przednim panelu przycisków kalibracji.
Automatyczna detekcja częstotliwości próbkowania – jeżeli chcemy dopasować częstotliwość próbkowania do sygnału wejściowego, wystarczy, że z poziomu panelu przedniego wybierzemy tryb “Auto” i CONVERT-8 zrobi resztę. Jeżeli kiedykolwiek zacząłeś pracować z niewłaściwą częstotlwiością próbkowania (tak, wszyscy to przeszliśmy!), to rozumiesz dlaczego ta funkcja jest tak istotna. Podobnie w sytuacji kiedy przełączamy się pomiędzy różnymi programami DAW, działającymi w różnych częstotliwościach próbkowania – CONVERT-8 będzie dopasowywał się na bieżąco.
Natychmiastowe przełączanie złącza wejściowego – wyjątkowa funkcja pozwala na błyskawiczne przełączanie się pomiędzy różnymi wejściami cyfrowymi, z pomocą przycisków zamontowanych na panelu przednim. Dzięki temu nie ma już potrzeby wczytywania się w często zawiłe menu i ustawienia systemowe, tylko po to, żeby przez chwilę posłuchać muzyki z platformy streamingowej. Ta funkcja eliminuje również potrzebę ściągania dodatkowego oprogramowania, niezbędnego do przekierowywania sygnałów w celu sprawdzenia innego wyjścia dostępnego w urządzeniu. Dzięki temu, że CONVERT-8 może się automatycznie zablokować na konkretną częstotliwość próbkowania, nie ma nawet potrzeby sprawdzania innych częstotliwości, przełączając się pomiędzy różnymi wejściami. Z tyłu urządzenia znajdziemy pięć niezbędnych złącz wejściowych: USB, AES/SPDIF-1, AES/SPDIF-2, ADAT i Optical SPDIF (TOSLINK).
Technologia USB Uplink – unikatowa technologia USB Uplink umożliwia kierować sygnały ze złącz AES/SPDIF dostępnych w konwerterze z pomocą kabla USB bezpośrednio do używanego programu DAW w celu wydrukowania sesji. Dodatkowo możemy z łatwością przełączać się pomiędzy odsłuchem oryginalnego cyfrowego sygnału, a tego przetworzonego przez technologię Uplink. To z kolei daje możliwość dodania dodatkowych wtyczek do ścieżki powracającej z programu DAW i szybkiego przełączania się pomiędzy przetworzonym i nieprzetworzonym sygnałem stereofonicznym, co jest niezwykle przydatne podczas miksowania i masterowania nagrań.
Customowy miernik poziomu sygnału – przygotowany przez Dangerous customowy miernik cyfrowy umożliwia monitorowanie sygnału w trybie 'peak-over-average', co jest charakterystyczne dla mierników spotykanych w zaawansowanych zewnętrznych urządzeniach masteringowych. Miernik automatycznie kalibruje poziom referencyjny do wybranego wejścia, co gwarantuje stały monitoring każdego z projektów. Zastosowany tu znacznik “3-word-over” od razu informuje nas kiedy trzy następujące po sobie sample wpadną w poziom klipingu, co oznacza, że poziom przekroczenia branżowych standardów dla płyty CD jest już bardzo bliski i że w kolejnym kroku zostanie wygenerowane niezbyt przyjemnie brzmiące przesterowanie, które będzie słyszalne w każdym cyfrowym pliku.
CONVERT-2 jako urządzenie taktujące typu Master Clock – żaden to sekret, że jeżeli chodzi o łańcuch kilku urządzeń studyjnych, to wiele cyfrowych systemów audio jest „posłusznych” najlepiej brzmiącemu zegarowi, pracującemu w jednej z tych konstrukcji. Technologia taktująca JetPLL zaimplementowana w CONVERT-8 nie tylko charakteryzuje się ultra-niskim jitterem, ale wygrywa również w każdym porównaniu, wysyłając używane wcześniej w studiu konwertery na wcześniejszą emeryturę. Wystarczy, wykorzystać zamontowane w urządzeniu wyjście Word Clock, przełączając konwerter w tryb Master, co można zrobić z łatwością z poziomu panelu przedniego. Dzięki temu wszystkie cyfrowe urządzenia używane w studiu, zyskają nowy oddech!
Współpraca z Monitor ST – łącząc CONVERT-8 z firmowym kontrolerem odsłuchu Monitor ST, uzyskamy zdalną kontrolę cyfrowego złącza wejściowego z poziomu kontrolera ST Remote. Warto zauważyć, że połączenie CONVERT-8 z zestawem Monitor ST, daje nam najlepiej brzmiący obecnie DAC i doskonały system odsłuchowy.
Podsumowanie
Jeżeli jesteś gotowy na najbardziej dokładny, otwarty, a przy tym naturalnie brzmiący, customowy DAC, to CONVERT-8 da ci prawdziwy obraz wszystkich sygnałów cyfrowych wprowadzanych do analogowej domeny, bez wywoływania niepotrzebnego zmęczenia w trakcie odsłuchu. Razem z firmą Dangerous mamy nadzieję, że dasz się przekonwertować!
PREZENTACJA PRODUKTU: