Darmowa dostawa od 1 000,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge
Quasar
Quasar
Quasar
Quasar
Quasar
Quasar

Quasar

  • Ultra-precyzyjne, 3-drożne, aktywne monitory do wykorzystania w każdej reżyserce, w tym w większych pomieszczeniach studyjnych i odsłuchowych. Doskonałe również podczas miksu ścieżek dźwiękowych.
14 dni na łatwy zwrot
Ten produkt nie jest dostępny w sklepie stacjonarnym
Bezpieczne zakupy

Quasar to monitory, które sprawdzą się doskonale w każdym studiu i w każdej sytuacji. Niezależnie czy pracujemy nad materiałem audio, czy zależy nam na zrobieniu wrażenia na słuchaczach przebywających w reżyserce, czy pokoju odsłuchowym, ten zestaw zapewni to czego potrzebujemy w danej sytuacji. Monitory mogą pracować zarówno jako system bliskiego i średniego pola, jak i monitory główne, nawet w większych pomieszczeniach. Podobnie jak nieco mniejsza konstrukcja Pulsar, również tutaj zastosowano produkowane w Norwegii customowe głośniki basowe SEAS, membrany wykonane z najwyższej jakości nowatorskich materiałów oraz akustycznie obojętne, w pełni zamknięte obudowy Valchromat®. Znajdziemy tu również znane w branży pro-audio wzmacniacze Hypex Ncore® i słynne konwertery AKM Velvet Sound™. Każdy głośnik został również wyposażony w SHARC® - autorską, kalibracyjną technologię DSP.

Głośniki

W porównaniu z mniejszym modelem, monitory Quasar zostały wyposażone w dwa głośniki niskotonowe o średnicy 210mm, z których każdy został wykonany z aluminium. W przypadku tweetera mamy tu również 25-mm grafenowy stożek, który został wmontowany  w driver o średnicy 176mm, odpowiadający za częstotliwości środkowe.

Materiały

Wykorzystany do produkcji membrany tweetera grafen, to całkiem niedawno odkryty materiał wykorzystywany w high-endowych technologiach. Tu przygotowany przez kanadyjską firmę ORA, charakteryzuje się dwa razy większą odpornościa na wychylenia, niż typowy aluminiowy driver, co pozwala zachować tłokowy kształ membrany praktycznie przez cały czas. Nawet w sytuacji bardzo dużej głośności kiedy kopułka tweetera wejdzie w rezonans, jego flitr dobroci Q będzie niższy niż w przypadku innych głośników. Warto też zauważyć, że niższa waga niż w przypadku membran wykonanych z aluminium, przekłada się na wydajność i poszerzenie odpowiedzi częstotliwościowej drivera. Nie wspominając o tym, że przewodność termalna grafenu pomoże w przyjęciu wysokiej mocy sygnału.

Charakterystycznie wyglądający średniotonowy głośnik został z kolei wykonany z nowoczesnego materiału o handlowej nazwie Textreme, tutaj wykonany przez szwedzka firmę Oxeon. Ten kompozyt charakteryzujący się wyższymi osiągami, zapewnia że membrana jest lżejsza a przy tym bardziej wytrzymała, dzięki czemu nawet w częstotliwościach rezonujących dźwięk jest bardziej łaskawy. Głośnik zachowuje stożkowy kształt nawet dwie okaty powyżej określonej pracy operacyjnej. Istotną kwestią jest tu również zaawansowana technologicznie obwódka głośnika, która odpowiada za rozpraszanie wibracji podczas ruchu membrany. Warto też zauważyć, że zarówno tweeter jak i driver średniotonowy to konstrukcje typu 'dual-concetric', czyli wykorzystujące pionierską w latach 80 technologię stworzoną przez Laurie Finchmana i jego współpracowników. W przypadku głośnika środkowych częstotliwości przekłada się to na brak pompowania niskich częstotliwości, co jest ostatnią z pożądanych rzeczy w przypadku środka, czy nawet góry pasma. Takie rozwiązanie sprawdza się doskonale w przypadku konstrukcji trójdrożnych.

Norweski głośnik odpowiedzialny za dół pasma został wyprodukowany przez firmę SEAS. Mamy tu aluminiową membranę, która charakteryzuje się zakresem +/- 13mm liniowego wychylenia z częstotliwościami crossover między środkiem i dołem 200Hz oraz nachyleniem filtra środkowych i wysokich częstotliwości na poziomie 48dB/oktawę. Ze względu na zamkniętą obudowę, spadek dołu pasma jest relatywnie płaski, a odpowiedź na transjenty nieograniczona opóźnieniem, czy różnymi nieliniowymi artefaktami.

Obudowa kolumn została wykonana z kompozytu o nazwie Valchromat, który jest bardziej gęstym materiałem niż klasyczna płyta MDF, przez co bardziej wytrzymałym i o nieco większej wadze.

Panel tylny

Umieszczony z tyłu kolumny aluminiowy panel działa zarówno jako pochłaniacz ciepła generowanego podczas odsłuchu oraz pozwala połączyć monitory z naszym systemem. Znajdziemy tu symetryczne, analogowe złącze wejściowe XLR, port USB dla przeprowadzania firmowych aktualizacji oraz gniazdo zasilania, jak i główny włącznik. Do dyspozycji mamy również dwa przełączniki, z czego pierwszy pozwala wybrać pomiędzy niską a wysoką latencją, a drugi dopasować korekcję monitorów do środowiska pracy, w zależności czy ustawimy je w wolnej przestrzeni, blisko narożników, czy zamontujemy na ścianie naszego studia. Warto zauważyć, że procesowanie DSP dostępne w konstrukcjach Ex-Machina pozwala na korekcję amplitudy, jak i odpowiedzi fazowej, co przydaje się podczas wyboru pracy z pełną latencją. 

SHARC

Wspomniana technologia DSP, coraz częściej spotykana w profesjonalnych systemach odsłuchowych, pozwala na przeprowadzanie korekcji czasowych i częstotliwościowych przesyłanego dźwięku. Możliwość dopasowania opóźnienia nawet o 40ms pomiędzy wejściem, a wyjściem będzie pomocne w zależności od tego, czy monitory będą wykorzystywane podczas nagrań, w trakcie miksowania typowego audio lub pracy również z obrazem. Z kolei po wybraniu pracy z niską latencją korekcji podlega jedynie amplituda, zostawiając tym samym naturalne opóźnienie pomiędzy sygnałem wyjściowym a wyjściowym na niezauważalnym poziomie 3ms.

Słuchamy

Tym co od razu robi wrażenie to niesamowita liniowość zestawu, spotykana w większych i droższych systemach studyjnych, wynosząca +/- 1dB w zakresie od 30Hz do 30kHz. Dodając do tego +/- 15 db przesunięcie fazowe w zakresie 50Hz - 30kHz, możliwe dzięki zastosowaniu technologii SHARC, otrzymujemy ultra-transparentne brzmienie, które pozwoli nam od razu wychwycić wszelkie niuanse w każdym z pasm i dokonać niezbędnych korekt. Raczej każdy z nas woli to, od kolejnych reklamacji klienta i konieczności powrotu do sesji, nad którą spędziliśmy już i tak dużo czasu. Wspominając o procesowaniu DSP nie można pominąć latencji, która tu - znowu podobnie do większych i droższych konstrukcji - jest nie tylko na niesamowicie niskim poziomie 44ms (przy wykorzystaniu pełnej korekcji fazy i amplitudy), ale również mamy możliwość zredukowania jej do wartości 3ms, dezaktywując korekcję fazy.

Kolejna rzecz obok której nie można przejść obojętnie to fakt, że monitory Quasar są naprawdę głośne, ale nawet przy odsłuchu w takich warunkach pozostają neutralne brzmieniowo. Wartość THD+N @ 95db SPL plasuje się w okolicy mniej niż 0.5%, a para monitorów generuje aż 119db SPL w zakresie od 100Hz do 30kHz lub 110dB SPL przy zejściu do 30Hz. Głośniki średnio i wysokotonowy są napędzane mocą 100W, a każdy z subwooferów otrzymuje równowartość aż 250W, za co odpowiadają pracujące w klasie D wzmacniacze Hypex Ncore. 

Warto też zauważyć, że doskonale brzmi tu również muzyka filmowa, co będzie bez znaczenia dla inżynierów i studiów zajmujących się właśnie przygotowaniem ścieżek dźwiękowych czy dopasowaniem audio do programów telewizyjnych.

Miksujemy

Podobnie jak w konstrukcji Pulsar, wykorzystanie nowatorskich technologii i pomysłow nie miałoby sensu, gdyby to wszystko nie przekładało się na brzmienie zestawu oraz co się z tym wiąże, możliwość wychwycenia wszystkich detali. Co ciekawe, chociaż to jedne z głośniejszych monitorów bliskiego i średniego pola na rynku, to praca przy niskich poziomach to czysta przyjemność. Z jednej strony otrzymujemy tu poszerzony obraz stereo oraz zgodność fazową i amplitudy, których próżno szukać gdzie indziej, a z drugiej ten monitory w żaden sposób nie przekłamują rzeczywistości - jeżeli coś nie zostało dopracowane w miksie, od razu to usłyszymy. Wszelkiej maści szumy, trzaski, artefakty pochodzące z linii napięciowej, rezonanse, nie właściwie ustawiony balans, czy niezbyt dobrej jakości instrumenty wtyczkowe - to wszystko podczas odsłuchu na monitorach Quasar po prostu boli, ale jednocześnie pozwala to wyeliminować przed oddaniem miksu do oceny klienta.

Podsumowanie

Podobnie jak w konstrukcji Pulsar, monitory Quasar oferują ultra-szeroki 'sweet-spot', liniowe fazowanie oraz olbrzymią wręcz odpowiedź częstotliwościową. Przy tak zaawansowanej technologii, nie ma co nawet wspominać o praktycznie nieistniejącym niskim poziomie przesterowania sygnału i doskonałej odpowiedzi transjentowej. Całość daje niezbędną w każdym studiu klarowność, precyzję i detaliczność. Z tą różnicą, że ten zestaw oferuje dwa razy większy dół pasma, przy prawie dwukrotnie większej mocy! Potrzebujesz ultra precyzyjnych narzędzi w swoich produkcjach? A może masywnego brzmienia, żeby zaimponować klientom? Z monitorami Quasar dostajesz te dwie rzeczy razem.

NAJWAŻNIEJSZE CECHY:

  • Przystosowane do niewielkich i średniej wielkości studyjnych reżyserek
  • Robiące wrażenie obrazowanie
  • 3-drożna konstrukcja koaksjalna
  • Zwarty, w pełni skupiony i potrafiący wręcz trząść fundamentami dół pasma
  • Zamknięta obudowa gwarantująca bardziej dokładne i pełne ciosu brzmienie
  • Zastosowanie najnowszych, nowatorskich materiałów
  • Głośniki wysokotonowe 'GrapheneQ' wyprodukowane przez firmę Ora Sound
  • Membrany średniotonowe 'Textreme' wykonane przez firmę Oxeon
  • Głośniki niskotonowe 'Custom8' stworzone przez norweską firmę SEAS
  • Właściwa korekcja DSP fazy oraz olbrzymiej wręcz liniowości
  • Ultra-niski distortion
  • Znane w branży wzmacniacze Hypex NCore pracujące w klasie D

SPECYFIKACJA TECHNICZNA:

Pomiary

  • Magnitude Linearity: +/- 1db 30hz – 30khz
  • Obcięcie niskich częstotliwości: -6db @ 23hz
  • Liniowa charakterystyka fazowa: +/- 15° 30hz – 30khz
  • Maks. SPL (100hz – 30khz @ 1m): 112db
  • Maks. LF SPL (40hz @ 1m): 104db
  • THD+N (94db @ 1m): < .5% 100hz – 30khz

Głośniki

  • 25mm/1” głośnik wysokotonowy 'GrapheneQ™' coaxial alignment with midrange.
  • 176mm/7” głośnik średniotonowy Textreme™ carbon-fiber midrange, underhung surround, FEA optimized geometry for tweeter waveguide.
  • 221mm/8” głośnik niskotonowy long-throw aluminum alloy subwoofer.

Wzmacniacz

  • Hypex Ncore®: 250W RMS Subwoofer, 100W RMS Midrange, 75W RMS Tweeter

Przesłuchy

  • Cyfrowy rząd ósmych harmonicznych, faza skorygowana 200hz L-M, 2khz M-H

Wymiary

  • 742 (wys.) x 289 (szer.) x 396 (gł.) mm

Waga

  • 49 kg

PREZENTACJA PRODUKTU:

Do pobrania
Napisz swoją opinię
Twoja ocena:
5/5
Dodaj własne zdjęcie produktu:
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixel