- W pełni analogowy korektor pasywny, wykonany z najwyższej jakości komponentów i z pełną dbałością o każdy szczegół obwodu.
MT-E.8012 ORCA BAY to w pełni analogowy, pasywny korektor, będący flagowym urządzeniem niemieckiej firmy Manultec. Nowatorskie podejście, szerokie możliwości pomimo z pozoru minimalistycznego wyglądu, a przede wszystkim doskonałe brzmienie tego EQ to wynik pieczołowitej dbałości o detale oraz zastosowania najwyższej jakości komponentów. Ultra-zwarty dół pasma, pracujący w dwóch przedziałach zakresowych oraz słodko brzmiąca góra sprawdzą się zarówno na ścieżkach bębnów, basu, gitar, czy przede wszystkim wokalu. Takiego brzmienia nie osiągniesz posiłkując się cyfrowymi korektorami.
Panel przedni
Patrząc od lewej strony, w sekcji odpowiedzialnej za dolne częstotliwości znajdziemy dwa potencjometry pracujące w korekcji półkowej - krokowy LOW oraz ATTEN. W zależności od włączenia umieszczonego po prawej stronie przycisku LOWER, pracują one w zakresie 100Hz i 330Hz lub 80Hz i 150Hz. Warto tu zauważyć, że kiedy jednocześnie podbijamy i podcinamy dwa filtry półkowe, zaczynają one reagować ze sobą w bardzo muzyczny sposób. Sekcję dołu pasma uzupełnia dioda, która informuje nas o poziomie sygnału w tym paśmie. Przechodząc dalej, pierwsze co zwraca uwagę jeżeli chodzi o korekcję góry, to pracujący krokowo potencometr HIGH - jednak oferuje on filtrowanie dzwonkowe, a nie jak niektórzy mogliby przypuszczać, zwłaszcza mając w głowie legendarny EQ firmy Pultec - półkowe. Współpracujący z nim potencjometr FOCUS, co znowu może być lekką niespodzianką zamiast klasycznego attenuatora, obracany w prawo powoduje, że filtr dzwonkowy staje się bardziej wyostrzony. Sekcję uzupełnia przycisk HIGHER, który zamienia zakres potencjometru HIGH z 3kHz do 12kHz. Skrajnie po prawej stronie umieszczono potencjometr GAIN - podbijając sygnał co 0.5dB, mamy tu do dyspozycji zakres od -6dB do +3dB. Umożliwia to przeprowadzanie szybkich porównań A/B w zależności od nasycenia danej ścieżki. Całości dopełnia przycisk BYPASS, który pozwala na odcięcie układu i sprawdzenie brzmienia przed i po korekcji.
Panel tylni
Znajdziemy tu przede wszystkim całkiem spory transformator mocy, obok którego umieszczono włącznik urządzenia, wejście dla przewodu oraz bezpiecznik zasilania. Po prawej stronie umieszczono wejściowe i wyjściowe złącza XLR. Ciekawym dopełnieniem każdego korektora jest wytłoczony na tylnej ściance numer seryjny urządzenia oraz podpis Manu Schlindweina - jednego z założycieli firmy Manultec.
W działaniu
Pierwsze co zwraca uwagę przy obróbce ścieżki bębnów, to pewnego rodzaju muzyczne uwypuklenie wybranych częstotliwości, które sprawia, że mamy wrażenie bycia w tym samym pomieszczeniu co perkusista. Podobnie w przypadku gitary basowej - tu wzrasta również nieco detaliczność, która powoduje, że każde zamierzone "chrupnięcie", charalterystyczne dla stylu basisty jest od razu lepiej słyszalne. W przypadku gitary elektrycznej, zarejestrowanej bez przesteru, mamy podobne wrażenie bycia obok gitarzysty, ale prawdziwe cuda dzieją się po zapięciu korektora na ścieżkę gitary akustycznej. Tu brzmnienie staje się jakby bardziej wypolerowane, co jest częstą "przypadłością" najlepszych korektorów na planecie. Co ciekawe, dzieje się już tak nawet przy ustawieniu potencjometru HIGH w okolicy 3kHz, gdzie w przypadku wielu korektorów, zejście tak nisko podczas obróbki góry pasma mogłoby być wręcz bolesne. Podczas procesowania ścieżek wokalnych otrzymujemy znowu tę bliskość, co w bardziej delikatnych momentach utworu, powoduje, że mamy wrażenie stania zaraz obok mikrofonu. Co ciekawe, chociaż pasywne EQ bazują zazwyczaj na korekcji góry i dołu pasma, Orca została w taki sposób skalibrowana, że zastosowane w niej induktory dodają również tego co potrzebne i w tym paśmie, plastycznie sklejając ścieżki wokalne z resztą miksu. Korektor sprawdza się też doskonale gdy zapniemy go na głównej szynie miksu. To po prostu brzmi!
Na koniec warto zauważyć, że nie tylko wnętrze urządzenia wprawia w zachwyt każdego inżyniera dźwięku, ale również i sama obudowa, w której zaokrąglono nawet niektóre z elementów, aby podczas umieszczania urządzenia w studyjnym racku, nikomu nie stała się krzywda.
Wybrane komponenty:
- Symetryczne I/O wyposażone w transformatory
- Ręcznie nawijane induktory dla podbicia góry pasma
- Dyskretne wzmacniacze operacyjne 'make-up gain' napędzające transformatory wyjściowe
- Potencjometr Gain pracujący w 0.5dB krokach pozwala procesowanie wysokich poziomów sygnału bez przesterowania przed wyjściem wzmacniacza
- Ręcznie nawijany obwód z wykorzystaniem przewodników szwajcarskiej firmy VOVOX (z certyfikatem Purum)
- Dostępny w dwóch wersjach: standardowej oraz masteringowej, umożliwiającej pełne przywoływanie ustawień
Funkcje panelu przedniego (patrząc od lewej do prawej):
- Dioda - miernik subbasów wykorzystujący “DUBBY’s Lämple”, informujący o zawartości niskich tonów w sygnale
- Potencjometr LOW - półkowe podbicie dołu pasma w sposób krokowy + 14 db – 80 Hz / 100 Hz
- Potencjometr ATTEN: półkowe obcięcie dołu pasma – 14 db – 150 Hz / 330 Hz
- Potencjometr FOCUS: potencjometr szerokopasmowy, odpowiadający za dzwonkowe podbicie góry pasma
- Potencjometr HIGH: dzwonkowe podbicie góry pasma działające skokowo i przełączalne 3 KHz / 12 kHz, + 11 db (FOCUS: 0) / + 21 db (FOCUS: 10)Przycisk IN: True Bypass, nawijany ręcznie
- Przycisk LOWER: pozwala na wybór obrabianych częstotliwości w dole pasma LOW 80 Hz / ATTEN 150 Hz (wł.), LOW 100 Hz / ATTEN 330 Hz (wył.)
- Przycisk HIGHER: pozwala na wybór obrabianych częstotliwości w górze pasma HIGH 12 kHz (wł.) / 3 kHz (wył.)
- Potencjometr GAIN: + 3 dB, – 8 dB pracujący w 0.5dB krokach
NAJWAŻNIEJSZE CECHY:
- Potężny, stereofoniczny i tranzystorowy korektor zbudowany w oparciu o w pełni pasywny obwód kreowania tonu
- Zbudowany w oparciu o wyłącznie najwyższej jakości komponenty
- Intuicyjny panel przedni i elegancka, dopracowana w każdym calu minimalistyczna obudowa
- Stylizowane, wykonane z trwałego bakelitu i ułatwiające pracę potencjometry NOS
- Dioda"DUBBY's Lampe" sygnalizująca zawartość najniższych tonów w sygnale
- Wyprodukowany w Niemczech
SPECYFIKACJA TECHNICZNA:
- Impedancja wejściowa: > 12 kΩ (transformatorowe symetryczne z podbiciem napięcia with current booster)
- I/O transformatorowe symetryczne
- Poziom wejściowy (max): + 27 dBu (1% THD)
- Poziom wyjściowy (max): + 29,5 dBu (1% THD)
- Szum: -87 dBu (IEC-A, potencjometr GAIN @ +3 dB)
- Zakres dynamiki: 114 dB (potencjometr GAIN @ +3 dB)
- Odpowiedź częstotliwościowa: 6 Hz – 70 kHz (0/-1 dB) / 20 Hz – 20 Khz (+/-0,2 dB)
- Napięcie główne: 120V or 240V
- Wymiary: 483 (szer.) x 133 (gł.) x 147 mm (wys.) - 19” / 3U
- Waga: 4,5 kg
PREZENTACJA PRODUKTU: