Darmowa dostawa od 1 000,00 zł
SPL Crossover, silver
SPL Crossover, silver
SPL Crossover, silver
SPL Crossover, silver

SPL Crossover, silver

  • Aktywna, w pełni analogowa krosownica dwudrożna z najwyższej półki, pracująca w technologii 120V.
14 521,00 zł
brutto / szt.
Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: / szt.
Cena regularna: / szt.
14 dni na łatwy zwrot
Ten produkt nie jest dostępny w sklepie stacjonarnym
Bezpieczne zakupy

Crossover to aktywna, w pełni analogowa krosownica dwudrożna, która pasuje do każdego rodzaju monitorów studyjnych. Dostrojenie częstotliwości crossover , czy dobranie właściwej odpowiedzi fazowej odbywa się w domenie analogowej, z wykorzystaniem fizycznych potencjometrów i przełączników.

Nie ma tu nawet mowy o konwersji AD/DA, czy cyfrowym procesowaniu DSP, a wszystkie procesy odbywają się w unikalnej, autorskiej technologii VOLTAiR, stworzonej przez doświadczony zespół SPL. To wszystko zapewnia doskonały ‘headroom’, szeroki zakres dynamiki i pełny, rzeczywisty sound. Crossover to jedyne takie urządzenie na rynku!

Crossover

Na pewno zauważyłeś, że rozszeszając system monitorów o subwoofery, wprowadzasz do sygnału krosowanie oparte na technologii cyfrowej. I chociaż jest to czasami uważane za plus, to cyfrowa obróbka zawiera w sobie konwersję AD/DA oraz procesowanie DSP. Rezultat jest taki, że ten pieczołowicie nagrany sygnał audio, przechodzi przez kilka procesów, które nie mają dobrego wpływu na odsłuch finalny, a tym bardziej nie zachwyca uszu coraz szerszego grona audiofilów. Wykorzystując zwrotnicę Crossover, masz pewność, że słyszany dźwięk jest w pełni analogowy, a technologia 120V-VOLTAiR gwarantuje niesamowite brzmienie. 

Częstotliwości X-Over 

Architektura zwrotnicy została podzielona na 2 sekcje - LOW, odpowiedzialną za subwoofery (mono lub stereo) oraz MID-HI, przeznaczoną dla monitorów przenoszących środek i górę pasma. Częstotliwości ‘crossover’ są identyczne dla obu sekcji i mogą być aktywowane indywidualnie 6-krokowym potencjometrem w zakesie od 50Hz do 120Hz. Jeżeli chodzi o filtry to dolnoprzepustowy pracuje w położeniu 24dB/oktawę, a ten odpowiadający za wysoki środek może być regulowany w zakresie od 12 do 24dB/oktawę. Warto odnotować, że oba filtry działają w schemacie Linkwitz/Riley przy ustawieniu 24dB/oktawę.

Kontrola fazy

SPL Crossover udostępnia użytkownikowi zmienną kontrolę fazy, umożliwiając przez to perfekcyjnie wyrównanie fazy subwooferów w stosunku do monitorów.  W przypadku, kiedy kontrola fazy nie jest akurat potrzebna, możliwe jest jej wyłączenie i usunięcie ze toru sygnałowego. W razie potrzeby, przełącznik trybu może aktywować układ, startując od wartości 0 stopni, czy nawet z poziomu -180 stopni. Poczynając od tych dwóch punktów startowych, kontrola fazy może odbywać się w zakresie od 0 do 180 stopni, co przekłada się na pełny, 360-stopniowy obrót dedykowanego potencjometru umieszczonego na panelu przednim urządzenia.

Mono/Stereo

Sekcja LOW udostępnia przełącznik trybu Mono/Stereo. W przypadku korzystania z 2 subwooferów (po jednym dla każdego kanału), przełącznik powinien być ustawiony w pozycji Stereo. Używając tylko jednego subwoofera, przełącznik powinien zostać w pozycji Mono. W tej sekcji zwrotnica generuje monofoniczny sygnał dla niskich częstotliwości i wysyła go na oba wyjścia tej sekcji (lewy+prawy), dając użytkownikowi możliwość wyboru. 

X-Over on/off

Filtr częstotliwości górnego środka w sekcji MID-HI może być w każdym momencie aktywowany lub dezaktywowany, co jest przydatne w przypadku monitorów, które powinny pracować w pełnym zakresie, gdzie tylko filtr LOW powinien zmniejszać zakres pracy subwoofera w danej częstotliwości. 

Low Cut

Dodatkowy filtr redukcji niskich częstotliwości ma za zadanie obcinać pasmo poniżej 20Hz. Sprawdza się to w sytuacjach, gdy pojawia się potrzeba odciążenia wzmacniacza mocy od procesu podbijania niesłyszalnych informacji położonych w dole pasma, które wpływają na niepotrzebne drgania obudowy. 

Low Level

Poziom wyjściowy subwoofera może być regulowany w zakresie od -10dB do +10dB. Ponieważ po ustawieniu częstotliwości crossover i dostrojeniu fazy, jest to kolejny istotny parametr, inżynierowie SPL zdecydowali aby kontrolę poziomu regulować intuicyjnie, wykorzystując do tego największy z potencjometrów umiejscowionych na przednim panelu. Oprócz niezbędnego dostrojenia systemu odsłuchowego, warto również poeksperymentować podczas odsłuchu nagrań, którym brakuje dołu lub środek nie dostarcza odpowiedniej ilości basu, typowego np. dla płyt winylowych. 

Mierniki wychyłowe VU

Na panelu przednim znajdziemy również parę klasycznych mierników VU, wskazujących poziom głośności sygnału. Warto zauważyć, że ich mechaniczny design “zwalnia” pomiar, wyrównując krótko trwające wierzchołki i spadki, co  obrazuje rzeczywistą energię nagrań. Biorąc pod uwagę, że zwrotnica umieszczana jest za przedwzmacniaczem, poziom sygnału audio jest relatywnie niski, co z kolei przekłada się na położenie igły bliżej lewej strony miernika. Jeżeli jednak wolisz pracować z miernikiem bardziej wrażliwym na poziom sygnału, możesz skorzystać z przełacznika trybu, zwiększającego jego czułość. Do dyspozycji jest również przełącznik umożliwiający wybór wyświetlanych informacji, gdzie standardowym ustawieniem jest pozycja “In”, obrazująca poziom sygnału wchodzącego. Mierniki moga również pokazywać poziomy sekcji LOW, jak i MID-Hi.

AMP CTL (kontrola wzmacniaczy)

Funkcja AMP CTL umożliwia połączenie zwrotnicy z 4 wzmacniaczami mocy, a jeżeli korzystasz z takich urządzeń SPL jak Director, czy Phonitor x, możesz zasilać  zarówno zwrotnicę jak i te 4 dodatkowe wzmacniacze. Wystarczy podłączyć wszystkie urządzenia do złącz AMP CTL przy użyciu przewodów zakończonych wtykiem 3.5mm mini-jack. 

PREZENTACJA PRODUKTU:

Do pobrania
Napisz swoją opinię
Twoja ocena:
5/5
Dodaj własne zdjęcie produktu:
pixel