- Dwukanałowy channel-strip wykorzystujący w pełni analogowe preampy mikrofonowo-liniowe i EQ.
PREQ2 to dwukanałowy, w pełni analogowy przedwzmacniacz mikrofonowo-liniowy, wyposażony w sekcję korekcji, w której skład wchodzi słynny już obwód Air Band® , stworzony przez samego założyciela firmy, Cliffa Maag'a. To zamknięte w klasycznej obudowie 1U sprawdzi się doskonale na etapie nagrań, miksu, czy nawet w trakcie masterowania materiału audio.
Sekcja wzmocnienia
Sekcja wzmocnienia oferuje nam dwa obwody (po jednym dla każdego z kanałów) pozwalające podbić sygnał aż do 71dB, co doskonale sprawdzi się np. w trakcie nagrywania czy reampingu ścieżek gitar elektrycznych, kiedy do rejestracji sygnału wykorzystujemy wstęgowe mikrofony, np. marki Royer. Każdy z przedwzmacniaczy jest napędzany przez dyskretne tranzystory pracujące w klasie A oraz pokaźnych rozmiarów transformator z niklowanym rdzeniem. Tak zaprojektowany obwód zapewni nam czyste i pełne detali wzmocnienie sygnału z headroom'em na poziomie aż +27dB przy poziomie szumu -128dB. Do sterowania wzmocnieniem służą umieszczone na panelu przednim potencjometry 'GAIN', po jednym dla każdego z kanałów. Warto jednak zauważyć, że każdy z obwodów wzmocnienia może pracować w zakresie +20 do +42dB lub +42 do +71dB po aktywowaniu przełącznika '25dB Gain'. Maksymalny poziom wejściowy, bez korzystania z aktywowanego przyciskiem tłumika to +8dB.
Sekcja EQ
Dla każdego z kanałów znajdziemy ten sam zestaw filtrów i potencjometrów. Pierwszym przyciskiem umieszczonym tuż za sekcją wzmocnienia jest odpowiedzialny za harmoniczne drugiego stopnia filtr HPF, pracujący z nachyleniem 12dB/oktawę. Do sterowania tym filtrem mamy potencjometr 21-stopniowy, pracujący w szerokim zakresie od 20 do 200Hz połączony twardym bypass'em z przełącznikiem odpowiedzialnym za wł/wył filtra w obwodzie korekcji. Już podczas pierwszej sesji zauważymy jak łatwo znajdziemy odpowiednie dla nas ustawienie, a brzmienie będzie gładkie i przyjemne w odsłuchu. Ten obwód pomoże nam również dodatkowo wyrzeźbić dół pasma, po wcześniejszym opracowaniu go obwodem odpowiedzialnym za ten zakres, o czym poniżej.
Nasz "dział" niskich częstotliwości opiera się na pracy filtra dzwonkowego pracującego z nachyleniem 6dB/oktawę. Częstotliwości dobieramy za pomocą 6-pozycyjnego potencjometru obrotowego, a do dyspozycji mamy: 10Hz (nazywany również Sub i pracujący raczej półkowo) oraz już w pełni dzwonkowe 40, 65, 100, 125 i 165 Hz. Mamy tu również potencjometr 'Gain' pozwalający na podbicie wybranej częstotliwości w zakresie do 9dB. Często przy jednoczesnym podbiciu oraz następnie niejako dostrojeniu sygnału filtrem HP możemy znaleźć brzmienie, które własnie w danym momencie chcemy usłyszeć.
Całości dopełnia wspomniany we wstępie obwód AirBand pracujący w częstotliwościach: 2.5, 5, 10, 15, 20 i 40 kHz. Tu również towarzystwo zapewnia potencjometr 'Gain' pozwalający wzmocnić sygnał nawet o 9dB. Oba obwody możemy dezaktywować tym samym przyciskiem 'Bypass' i szybko wykonać porównanie przed i po korekcji.
Złącza I/O
PREQ2 poradzi sobie zarówno z sygnałem mikrofonowym, jak i liniowym, dzięki dwu sparowanym ze sobą kanałom z osobnymi złączami XLR dla każdego z nich, które znajdziemy z tyłu urządzenia. Tam również umieszczono parę złącz wyjściowych XLR, kieszeń przeznaczoną na kabel sieciowy, włącznik urządzenia oraz ten zasilający bezpiecznik. Z kolei z przodu urządzenia znajdziemy wejście instrumentalne, oraz drugie, które sprawdzi się m.in. w procesie Reampingu, ale też w sytuacji podłączenia gitarowej kostki. Pełna izolacja i buffer pomagają również w sytuacji korzystania z długich kabli, np. podczas połaczeń z wzmacniaczem, czy kolumną gitarową ustawionym w osobnym pomieszczeniu.
Co ciekawe, niezależnie czy w danym momencie pracujemy z sygnałem mikrofonowym, czy liniowym, nasze źródła mogą być cały czas podłączone do PREQ2, a wyboru dokonujemy umieszczonym z przodu przyciskiem 'Line'. Kiedy korzystamy z wejścia instrumentalnego umieszczonego z przodu urządzenia, PREQ korzysta z obwodu automatycznego wykrywania sygnału (pracującego w oparciu o przekaźnik), przekazując sygnał niesymetryczny do wejściowego transformatora mikrofonowego, co pozwala odpowiednio nasycić sygnał. Dodatkowym zadaniem tego obwodu jest zablokowanie możliwości wysłania napięcia fantomowego +48V do wejść instrumentalnych bądź liniowego XLR, nawet kiedy mamy włączony przycisk '48V'.
W studiu
Nagrywanie wszelakich źródeł, w tym ścieżek wokalnych czy gitar elektrycznych daje świetne rezultaty. Brzmienie jest mocne i czyste, nie generując przy tym szumu, nawet w sytuacji osoby delikatnie śpiewającej, czy używając mikrofonów generujących niski poziom wyjściowy - wstęgowych, czy np. dynamicznego klasyka Shure SM7B.
Z kolei w procesie masteringu możemy wykorzystać PREQ2 do subtelnego, acz tak bardzo istotnego ukształtowania finalnego brzmienia, łącząc go z kompresorem/limiterem. W gęstym miksie obwód Air Band ustawiony na częstotliwość 2.5 kHz pomoże wydobyć wokale i instrumenty poruszające się w średnim zakresie. Mając do czynienia z raczej ciemniejszym materiałem, warto umieścić urządzenie przed kompresorem/limiterem i wykorzystać filtr HP ustawiony w okolicy 30 Hz. Z kolei w przypadku zbalansowanego miksu można umieścić PREQ2 za tym procesorem i pozwolić aby obwód Air Band odzyskał wszelkie stracone wysokie częstotliwości, dodatkowo posiłkując się potencjometrem 'Gain', który wystarczy trzymać w dolnym zakresie wzmocnienia.
PREQ2 to dwukanałowy channel-strip, który sprawdzi się w każdej sytuacji związanej z nagrywaniem, miksowaniem, czy reampingiem sygnału audio. Dodatkowo możemy wykorzystać go podczas masteringu, kształtując subtelnie brzmienie korektorem i dodając przez to ten finalny, w pełni analogowy sznyt.
PREZENTACJA PRODUKTU: