- Ultra-precyzyjne, trójdrożne i aktywne monitory bliskiego pola zbudowane w oparciu o tę samą innowacyjną technologię co większe konstrukcje Quasar, czy Pulsar.
Ganymede to ultra-precyzyjne, trójdrożne monitory bliskiego pola zbudowane w oparciu o tę samą innowacyjną technologię co większe konstrukcje Quasar, czy Pulsar. Podobnie jak nieco mniejsza konstrukcja Pulsar, również tutaj zastosowano produkowane w Norwegii customowe głośniki basowe SEAS, membrany wykonane z najwyższej jakości nowatorskich materiałów oraz akustycznie obojętne, w pełni zamknięte obudowy Valchromat®. Znajdziemy tu również znane w branży pro-audio wzmacniacze Hypex Ncore® i słynne konwertery AKM Velvet Sound™. Każdy głośnik został również wyposażony w SHARC® - autorską, kalibracyjną technologię DSP.
Głośniki
W porównaniu z większym modelem, monitory Ganymede zostały wyposażone w 7-calowy głośnik niskotonowy. Za tony środkowe odpowiada 5.5-calowy koaksjalny głośnik, a góry pasma zastosowano 1-calową membranę, a sam tweeter został wmontowany we wspomniany średniotonowy driver.
Materiały
Wykorzystany do produkcji membrany tweetera grafen, to całkiem niedawno odkryty materiał wykorzystywany w high-endowych technologiach. Tu przygotowany przez kanadyjską firmę ORA, charakteryzuje się dwa razy większą odpornościa na wychylenia, niż typowy aluminiowy driver, co pozwala zachować tłokowy kształ membrany praktycznie przez cały czas. Nawet w sytuacji bardzo dużej głośności kiedy kopułka tweetera wejdzie w rezonans, jego flitr dobroci Q będzie niższy niż w przypadku innych głośników. Warto też zauważyć, że niższa waga niż w przypadku membran wykonanych z aluminium, przekłada się na wydajność i poszerzenie odpowiedzi częstotliwościowej drivera. Nie wspominając o tym, że przewodność termalna grafenu pomoże w przyjęciu wysokiej mocy sygnału.
Charakterystycznie wyglądający średniotonowy głośnik został z kolei wykonany z nowoczesnego materiału o handlowej nazwie Textreme, tutaj wykonany przez szwedzka firmę Oxeon. Ten kompozyt charakteryzujący się wyższymi osiągami, zapewnia że membrana jest lżejsza a przy tym bardziej wytrzymała, dzięki czemu nawet w częstotliwościach rezonujących dźwięk jest bardziej łaskawy. Głośnik zachowuje stożkowy kształt nawet dwie okaty powyżej określonej pracy operacyjnej. Istotną kwestią jest tu również zaawansowana technologicznie obwódka głośnika, która odpowiada za rozpraszanie wibracji podczas ruchu membrany. Warto też zauważyć, że zarówno tweeter jak i driver średniotonowy to konstrukcje typu 'dual-concetric', czyli wykorzystujące pionierską w latach 80 technologię stworzoną przez Laurie Finchmana i jego współpracowników. W przypadku głośnika środkowych częstotliwości przekłada się to na brak pompowania niskich częstotliwości, co jest ostatnią z pożądanych rzeczy w przypadku środka, czy nawet góry pasma. Takie rozwiązanie sprawdza się doskonale w przypadku konstrukcji trójdrożnych.
Norweski głośnik odpowiedzialny za dół pasma został wyprodukowany przez firmę SEAS. Mamy tu aluminiową membranę, która charakteryzuje się zakresem +/- 13mm liniowego wychylenia z częstotliwościami crossover między środkiem i dołem 200Hz oraz nachyleniem filtra środkowych i wysokich częstotliwości na poziomie 48dB/oktawę. Ze względu na zamkniętą obudowę, spadek dołu pasma jest relatywnie płaski, a odpowiedź na transjenty nieograniczona opóźnieniem, czy różnymi nieliniowymi artefaktami.
Obudowa kolumn została wykonana z kompozytu o nazwie Valchromat, który jest bardziej gęstym materiałem niż klasyczna płyta MDF, przez co bardziej wytrzymałym i o nieco większej wadze.
Panel tylny
Umieszczony z tyłu kolumny aluminiowy panel działa zarówno jako pochłaniacz ciepła generowanego podczas odsłuchu oraz pozwala połączyć monitory z naszym systemem. Znajdziemy tu symetryczne, analogowe złącze wejściowe XLR, port USB dla przeprowadzania firmowych aktualizacji oraz gniazdo zasilania, jak i główny włącznik. Do dyspozycji mamy również dwa przełączniki, z czego pierwszy pozwala wybrać pomiędzy niską a wysoką latencją, a drugi dopasować korekcję monitorów do środowiska pracy, w zależności czy ustawimy je w wolnej przestrzeni, blisko narożników, czy zamontujemy na ścianie naszego studia. Warto zauważyć, że procesowanie DSP dostępne w konstrukcjach Ex-Machina pozwala na korekcję amplitudy, jak i odpowiedzi fazowej, co przydaje się podczas wyboru pracy z pełną latencją.
SHARC
Wspomniana technologia DSP, coraz częściej spotykana w profesjonalnych systemach odsłuchowych, pozwala na przeprowadzanie korekcji czasowych i częstotliwościowych przesyłanego dźwięku. Możliwość dopasowania opóźnienia nawet o 40ms pomiędzy wejściem, a wyjściem będzie pomocne w zależności od tego, czy monitory będą wykorzystywane podczas nagrań, w trakcie miksowania typowego audio lub pracy również z obrazem. Z kolei po wybraniu pracy z niską latencją korekcji podlega jedynie amplituda, zostawiając tym samym naturalne opóźnienie pomiędzy sygnałem wyjściowym a wyjściowym na niezauważalnym poziomie 3ms.
Pomiary
- Liniowa odpowiedź częstotliwościowa: +/- 1dB 45Hz-30kHz (mierzone w odległości 30cm od monitora)
- Obcięcie niskich częstotliwości: -6db @ 38hz
- Liniowa charakterystyka fazowa: +/- 15° 30hz – 30khz
- Maks. SPL (100hz – 30khz @ 1m): 106dB; 100dB @50Hz
- Maks. LF SPL (40hz @ 1m): 104db
- THD+N (94db @ 1m): < .5% 100hz – 30khz
Głośniki
- 25mm/1” głośnik wysokotonowy 'GrapheneQ™' coaxial alignment with midrange.
- 146mm/5.5” głośnik średniotonowy Textreme™ carbon-fiber midrange, underhung surround, FEA optimized geometry for tweeter waveguide.
- 176mm/7” głośnik niskotonowy long-throw aluminum alloy subwoofer.
Wzmacniacz
- Hypex Ncore®: 125W RMS Subwoofer, 75W RMS Midrange, 50W RMS Tweeter
Przesłuchy
- Cyfrowy rząd ósmych harmonicznych, faza skorygowana 200hz L-M, 2khz M-H
Wymiary
- 407 (wys.) x 243 (szer.) x 300 (gł.) mm
Waga
- 13.8 kg
PREZENTACJA PRODUKTU: