- Stereofoniczny kompresor tranzystorowy.
TG1 jest kontynuacją klasycznego limitera EMI TG12413, stanowiącego jeden z modułów słynnych konsolet masteringowych zbudowanych specjalnie dla potrzeb studia EMI Abby Road w drugiej połowie lat 60. Limiter ten został z kolei opracowany na bazie konstrukcji Fairchilda 660/670, który był szczególnie lubianym urządzeniem przez inżynierów studia EMI. Jednak ze względu na specyficzne wymagania studia Abby Road, część układów zostało zmodyfikowanych i zaprojektowanych specjalnie dla potrzeb TG12413 przez słynnego Geoffa Emericka, i w ten właśnie sposób zrodziło się legendarne brzmienie EMI Abbey Road.
EMI TG12413 nigdy nie trafił do masowej produkcji – został stworzony wyłącznie dla potrzeb EMI Abby Road Studios i tylko tam pracował. Chandler TG1 stanowi dokładną rekonstrukcję TG12413, i został oparty na takich samych komponentach. Wszystkie rozwiązania odwzorowano z bezkompromisową wiernością. TG1 został zbudowany w taki sam sposób co EMI TG12413, oparty na takich samych elementach, a jego identyczność i autentyczność została poświadczona specjalnym dokumentem przez EMI Abbey Road Studios.
Urządzenia z serii TG na trwałe zapisały się w historii muzyki rockowej. Limitery TG12413 usłyszeć można na przykład na płycie Abbey Road The Beatles czy na wielu płytach Pink Floyd, w tym na Dark Side Of The Moon. Obecne są również w nagraniach Paula Mc'Cartneya czy Rolling Stones.
TG1 Limiter/Compressor oparty jest wyłącznie na układach dyskretnych, z transformatorami symetryzującymi na wyjściach i wejściach. Elementem limitującym jest rzadko spotykany układ zbudowany na diodach, charakteryzujący się przyjemnymi dla ucha, jedwabistymi zniekształceniami. Ciepły, otwarty dźwięk, często porównywany do Fairchilda 670, charakteryzuje się bardzo ‘muzykalnym’ brzmieniem o pięknie ukształtowanej charakterystyce w najwyższych częstotliwościach.
Opis funkcji przedniego panelu:
THD – umożliwia ominięcie układu progu zadziałania kompresora / limitera (threshold), pozostawiając jednocześnie wszystkie pozostałe układy w torze sygnałowym. Dzięki temu dźwięk staje się wysycony, pełny i ‘tłusty’, a urządzenie z kompresora / limitera przekształca się w ‘Harmonic Distortion Generator’. W ten sposób harmoniczne wzrastają o około 2%.
Comp/Limit – przełącznik pozwalający na wybór trybu pracy urządzenia: kompresorem a limiterem. Limiter działa w bardzo charakterystyczny, klasyczny, pompująco-oddychający sposób. W trybie kompresora urządzenie jest bardziej subtelne, co w ogromnym stopniu poszerza paletę możliwości barwowych TG1. Jednocześnie w każdym z tych ustawień możliwe jest uzyskanie brzmienia prawdziwie ‘niegrzecznego’ lub delikatnego: wszystko zależy od ustawień pozostałych regulatorów, przede wszystkim Hold i Recovery. Jako generalną zasadę można przyjąć, iż tryb limitera częściej bywa użyteczny w pracy nad poszczególnymi śladami, podczas gdy tryb kompresora doskonale sprawdza się w miksach. Oczywiście zasada ta jest bardzo ogólna i w praktyce okazać się może, iż lepiej sprawdzają się zastosowania wręcz przeciwne.
Hold – regulator sterujący poziomem wejściowym urządzenia oraz poziomem progu zadziałania Threshold. Wraz z regulatorem Output/Make-up decyduje o poziomie sygnału na wyjściu urządzenia, wpływając jednocześnie na jego barwę.
Output/Make-up – dwudziestojednopozycyjny przełącznik o kroku 1dB, pozwalający na regulację poziomu sygnału w zakresie +/- 10dB.
Recovery – potencjometr o następujących wartościach:
- w trybie limitera: 0,05 | 0,1 | 0,25 | 0.5 | 1 oraz 2 sekundy
- w trybie kompresora: 0,05 | 0,1 | 0,25 | 0.5 | 1 oraz 2 sekundy
Attack – regulator szybkości ataku, odpowiedniej dla charakterystyki wybranego trybu pracy:
- w trybie limitera: 8 ms
- w trybie kompresora: 47 ms
Modyfikacje wprowadzone do TG1:
1. Funkcja zniekształceń harmonicznych – obecnie standardowe rozwiązanie we wszystkich kompresorach Abbey Road Special Edition TG1. Rozwiązanie to polega na możliwości ominięcia progu zadziałania kompresora / limitera z pozostawieniem wszystkich innych układów w torze sygnałowym, przez co sygnał jest wzbogacany o składowe harmoniczne, decydujące o ‘nasyceniu’ brzmienia.
2. Regulacja poziomu sygnału na wejściu – również standard w obecnie produkowanych TG1. Nowe rozwiązanie z zastosowaniem nowego potencjometru pozwala na lepszą kontrolę nad poziomem sygnału wejściowego, co przekłada się w bezpośredni sposób na precyzję regulacji działania efektu. Urządzenia starsze, pozbawione tej funkcji, mogą być upgrade’owane do tej wersji – zainteresowanych prosimy o kontakt.
Wśród użytkowników Chandler TG1 można znaleźć takich realizatorów, jak:
Jack Joseph Puig (John Mayer, The Black Crowes), Michael Brauer (Coldplay), Butch Vig (Garbage, Nirvana), Paul Simon/Andy Smith, Joe Barresi (Hole,Weezer), Eddie Kramer (Hendrix, Zeppelin), Spike Stent (U2, Oasis, Muse), Ross Hogarth (Mellencamp, Jewel), Michael Wagener (Ozzy, Metallica)
TG1 Limiter został m.in. wykorzystany w poniższych nagraniach:
Kings Of Leon – Sex on Fire (TG1 Limiter, TG2 Pre Amp/DI)
Beyoncé – Lemonade (Curve Bender EQ (Mix Bus), RS124 Compressor, Zener Limiter, TG1 Limiter, Mini Rack Mixer - Tony Maserati)
Garbage – Not Your Kind Of People - Vocals: LTD-1 EQ/Pre Amp, Guitars: TG2 Pre Amp/DI, Drums: Mix of TG2 Pre Amp/DI, Germanium Pre Amp/DI, Germanium Tone Control, TG1 Limiter (Billy Bush)
The Beatles – Love (Curve Bender, Zener Limiter, TG1 Limiter)
The Strokes – Pink Martini (TG2, TG1, Curve Bender, Zener Limiter, Germanium compressor)
Van Halen – A Different Kind of Truth (TG1 Limiter - Drums) - Ross Hogarth
White Stripes – Icky Thump (TG2, TG1, Zener Limiter, Germanium Compressor, Curve Bender) - Joe Chiccarelli
SPECYFIKACJA TECHNICZNA:
- Kanały: stereo / dual mono
- Obwód: dyskretny, tranzystorowy
- Sekcja I/O: XLR (wszystkie połączenia wykorzystują zbalansowane transformatory)
- Moc: ±28v
- Zasilanie: dedykowany zasilacz Chandler Limited PSU-1 MKII.