• Germanium Drive
 • Germanium Drive

Germanium Drive

 • W pełni analogowy, germanowy booster gitarowy, który może być wykorzystany zarówno z gitarą, basem, a nawet klawiszami.
Chandler Limited

Produkty sygnowane nazwą Chandler Limited to urządzenia wyjątkowe. Powstały one w wyniku ścisłej współpracy amerykańskich techników oraz brytyjskich inżynierów dźwięku i realizatorów z legendarnego londyńskiego studia EMI Abbey Road. Studio to w drugiej połowie lat 60 zostało wyposażone w specjalnie przygotowany na jego potrzeby sprzęt, którego charakterystyczne brzmienie określiło na kilka kolejnych dziesiątków lat kierunek rozwoju sztuki realizacji studyjnej, na stałe zapisując się w historii muzyki rozrywkowej. To na tym sprzęcie Beatlesi nagrali swoje najważniejsze płyty, w tym legendarną ‘Abbey Road’. To dzięki tym przedwzmacniaczom, tym kompresorom, które stanowiły wyposażenie specjalnie zbudowanych na potrzeby tego studia konsolet, zrodziło się niezapomniane brzmienie Pink Floyd ‘Dark Side of the Moon’. Niektóre urządzenia te zostały zbudowane na bazie rozwiązań Neve czy Fairchild, jednak w przeważającej części układy te zostały zaprojektowane i wykonane na wyłączne potrzeby EMI Abbey Road, najwyżej w kilku egzemplarzach, a często po prostu w jednym. Staranie przemyślane konstrukcje powstały dzięki pracy takich inżynierów jak Geoff Emerick. Rozwiązania te, dzięki współpracy najlepszych realizatorów i inżynierów tamtych czasów, pozwoliły na stworzenie spójnego, przemyślanego i doskonale brzmiącego systemu, który zadecydował o niepowtarzalnym brzmieniu tego studia.

 

Chandler Limited jest jedyną firmą współpracującą bezpośrednio ze studiem EMI Abbey Road, którego doświadczeni inżynierowie biorą czynny udział w konstruowaniu tych urządzeń. Wszystkie egzemplarze wykonywane są ręcznie, w identyczny sposób, w jaki przed laty powstawały oryginały, stosowane są w nich te same elementy i takie same układy, które znaleźć można w EMI Abbey Road, a bezkompromisowe podejście konstruktorów całkowicie wyklucza stosowanie jakichkolwiek tanich zamienników. Zbudowane w stu procentach ręcznie, wierne oryginałom z końca lat sześćdziesiątych, urządzenia Chandler Limited posiadają to samo, identyczne brzmienie, które przez lata dostępne było tylko w jednym studiu na świecie, EMI Abbey Road. Potwierdza to specjalny dokument weryfikacyjny, podpisany i zatwierdzony przez studio EMI Abbey Road.

 

W ofercie Chandler Limited znaleźć można serię EMI Abbey Road Series, w ramach której wytwarzane są urządzenia dokładnie takie, jakie zostały skonstruowane specjalnie dla studia Abbey Road. Do tej samej kategorii zalicza się seria mikserów i urządzeń modularnych Mixers & Module Frames, wiernie rekonstruująca te wyjątkowe układy konsolet modularnych, zbudowanych na zamówienie studia EMI. Również i w tym przypadku inżynierowie Chandler Limited zadbali o najmniejsze szczegóły, stosując nawet takie same gałki przełączników, jakie zastosowano w powstałych w latach 60 oryginałach. Dopełnieniem tych serii jest kategoria wtyczek programowych EMI Abbey Road Plug Ins, których brzmienie zostało bezkompromisowo wypracowane pod srogim okiem tych samych specjalistów, którzy brali udział w pracach nad rozwiązaniami sprzętowymi. Wśród proponowanych urządzeń Chandlera znajdują się również rekonstrukcje także innych układów, których brzmienie zdeterminowało kierunki rozwoju sztuki realizatorskiej aż po czasy współczesne: modułu Neve1073 i, bazującego na rozwiązaniach Neve, modelu kompresora 2254. Urządzenia te, wyposażone w kilka nieingerujących w brzmienie, a poprawiających funkcjonalność rozwiązań, są produkowane w ramach serii LTD Series. W ten sposób tradycyjny układ korektora Neve 1073 w postaci LTD-1 zyskał kilka nowych częstotliwości, nie tracąc przy tym nic ze swego pierwotnego zakresu, zaś kompresor LTD-2, bazujący na legendarnym układzie 2254, został wzbogacony o możliwość zastosowania szybszego ataku.

 

Dzięki tak ogromnemu doświadczeniu, jakie inżynierowie Chandler Limited zyskali podczas swojej wieloletniej pracy nad układami typu ‘vintage’, postanowili w ramach autorskiej serii Germanium Series stworzyć własne rozwiązania, w zaskakujący sposób łączące klasyczne, kultowe brzmienie z możliwościami, jakie oferują współczesne osiągnięcia technologiczne. Chandler oferuje więc pełen wachlarz brzmień klasycznych urządzeń z tych pięknych lat drugiej połowy dwudziestego wieku, gdy muzyka przeżywała swój najbardziej beztroski i kreatywny okres. Jednocześnie, w przeciwieństwie do pracy z urządzeniami typu ‘vintage’, pełna pomoc i opieka ze strony Chandler Limited gwarantuje bezpieczeństwo i bezawaryjną pracę tych układów. Koszmar długotrwałego unieruchomienia studia podczas realizacji Bardzo-Ważnego-Projektu i poszukiwanie części zamiennych do konstrukcji sprzed czterdziestu lat nie grozi użytkownikom Chandler Limited – może być natomiast zmorą bezkrytycznych wyznawców hasła, iż sprzęt im starszy, tym lepszy.

 

Germanium Drive to germanowy efekt trochę inny niż wszystkie. Posiada brzmienie i barwę, której spodziewamy się po tranzystorach germanowych, ale nie zamula dźwięku, jak większość efektów opartych na tym podzespole. Otrzymujemy wyłącznie intensywnie podbarwiony dźwięk.

Pedał ten został zainspirowany słynnym preampem Germanium Pre tego samego producenta oraz doświadczeniem inżynierów w pracy z innymi wzmacniaczami germanowymi. Jednak Germanium Drive wnosi coś nowego do tej kategorii sprzętu. Pięć ustawień sprzężenia wpływa w różny sposób na barwę, zniekształcenia harmoniczne oraz wysterowanie efektu, co pozwala wygenerować całą paletę brzmień: od zwartego, lekko przesterowanego, przez lekki fuzz, aż po prawdziwie piekielny hałas!

Germanium Drive

Ta regulacja ustala ilość wzmocnienia nakładanego na dźwięk. Zależnie od ustawienia regulacji Feedback, można uzyskać aż do 37dB podbicia. Jednak regulacja Boost nie działa w sposób liniowy. W miarę podkręcania poziomu, sygnał staje się jaśniejszy. Należy używać tej regulacji w połączeniu z przełącznikiem Boost Range, wtedy można dopasować brzmienie dokładnie do swoich potrzeb.

Boost Range

Przełącznik ten pozwala dostosować zakres częstotliwości urządzenia. W układzie przełącznik ten znajduje się na samym początku toru sygnałowego, co pozwala utrzymać dźwięk maksymalnie skupiony. Dostępne są 3 ustawienia:
Highs – działanie podobne do klasycznych treble boosterów, podbijane są wyłącznie wysokie częstotliwości
Mids – działa jak treble booster o szerszym zakresie, podbija wysoki środek pasma oraz delikatnie wzmacnia niski środek
Full – jest to najszerszy zakres wzmocnienia, pokrywa całą szerokość pasma. Jest to doskonałe ustawienie dla gitary basowej oraz klawiszy.

Highs

Ten przełącznik ustala ogólną jasność brzmienia urządzenia. Jest bardzo przydatny w połączeniu z regulacją Boost Range przy dopasowywaniu brzmienia do różnych rodzajów wzmacniaczy. Dostępne ustawienia do Smooth, Bright i Very Bright.

Feedback

Reguluje ilość ujemnego sprzężenia wewnątrz układu. Ujemne sprzężenie wpływa na wzmocnienie, zakres częstotliwości, wysterowanie i zniekształcenia harmoniczne generowane przez efekt. Do dyspozycji jest 5 ustawień:

Feedback 1 – Ustawienie typu Fuzz, z najmniejszym sprzężeniem. Dość duże przestereowanie, jednak o miękkiej charakterystyce sinusoidy, co daje zaokrąglone i gładkie brzmienie. Brzmienie Fuzz dodaje również sporo niskich częstotliwości, co sprawia, że jest to „najgrubsze” z dostępnych ustawień. Zniekształcenia przy pełnym wzmocnieniu sięgają 52%. Największe dostępne wzmocnienie to ok 35dB.
Feedback 2 – Bardzo duży przester. Ustawienie podobne do #1, ale mniej charczące. Sprzężenie jest nieduże. Ustawienie to posiada również bardzo dużo niskich tonów, ale mniej niż ustawienie #1. Maksymalne dostępne wzmocnienie oscyluje w granicach 37dB, a zniekształcenia wynoszą ok 36%.
Feedback 3 – Wyraźne przesterowanie wysokich tonów oraz lekkie przesterowanie niskich. Największe dostępne wzmocnienie wynosi 37dB a zniekształcenia harmoniczne THD są na poziomie 23%. Dźwięk posiada mniej basu niż w przypadku ustawień #1 i #2 i jest twardszy. Jest to prawdopodobnie najbardziej agresywnie brzmiące ustawienie, gdyż łączy minimalne sprzężenie z delikatnym przesterem zarówno dołu i góry pasma.
Feedback 4 – Łączy w sobie cechy ustawień #3 i #5. Agresywne brzmienie #3 połączone ze zwiększonym sprzężeniem #5 owocuje zwarty, ale mocno podbarwiony dźwięk. Niskich częstotliwości jest tu mniej niż w ustawieniach #1 i #2. Największe dostępne wzmocnienie to 36dB a zniekształcenia wynoszą ok 7% THD.
Feedback 5 – To ustawienie charakteryzuje się największym sprzężeniem. Wzmocnienie jest niewielkie, jednak brzmienie pozostaje mocno podbarwione. To dobre ustawienie dla muzyków, którzy potrzebuję lekkiego wzmocnienia. Maksymalne wzmocnienie to 33dB, zniekształcenia 7%.

Zasilanie

Do zasilania urządzenia potrzebne są dwa oddzielne zasilacze 9V lub dwie baterie 9V. Układ jest tak przystosowany, że pobiera z takiej konfiguracji zarówno +9V, jak i -9V wymagane do zasilenia układu germanowego. Interesujący jest fakt, że można użyć również pojedynczego zasilacza lub jednej baterii. Układ będzie wtedy brzmiał inaczej, bardziej charcząco. Jest to sposób na rozszerzenie palety brzmień o kolejny „bank”.

Wśród użytkowników Germanium Drive można spotkać:

Lyle Workman (Sting), Michael Landau (Michael Jackson, Seal, James Taylor, Miles Davis), Richie Sambora (Bon Jovi), Phil X (Jon Bon Jovi), Steve Stevens (Billy Idol), Blink 182, Interpol, czy Joe Chiccarelli - producent, realizator, inżynier miksu (The White Stripes, The Strokes, The Raconteurs, Alanis Morrisette, Jason Mraz, U2, Elton John, Beck, Etta James, Rufus Wainright, Frank Zappa, The Killers, Counting Crows, Tori Amos).

SPECYFIKACJA TECHNICZNA:

 • Format: Efekt
 • Kanał: Mono
 • Obwód: Klasa A
 • Bypass: True Bypass
 • Połączenia: jack 1/4"
 • Zasilanie: dwa zasilacze 9V w stylu “BOSS” lub dwie baterie 9V

Pliki do pobrania
 • Broszura
 • Instrukcja obsługi
 • Arkusz ustawień

Łatwy zwrot towaru

Kupuj i sprawdź spokojnie w domu. W ciągu 14 dni możesz odstąpić od umowy bez podania przyczyny.
Pokaż szczegóły
14 dni na odstąpienie od umowy
Najważniejsza jest Twoja satysfakcja z zakupów. Zamówione u nas produkty możesz zwrócić w ciągu 14 dni bez podania przyczyny.
Bez stresu i obaw
Dzięki integracji naszego sklepu z tanimi zwrotami Poczty Polskiej kupujesz bez stresu i obaw, że zwrot zakupionego towaru będzie problematyczny.
Prosty kreator zwrotów
Wszystkie zwroty w naszym sklepie obsługiwane są przez prosty kreator zwrotów, który daje możliwość odesłania do nas paczki zwrotnej.
Najczęściej zadawane pytania
Potrzebujesz pomocy? Chcesz zadać niestandardowe pytanie? Zadaj pytanie
Zobacz opinie klientów

Dobierz rekomendowane produkty

Germanium Compressor

Germanium Compressor

Tranzystorowy, monofoniczny kompresor z serii Germanium.
TG Opto Compressor

TG Opto Compressor

Wykonany ręcznie, w pełni dyskretny, 2-pozycyjny kompresor, pochodzący z legendarnej konsolety EMI12345, czyli Zener Limiter w formacie 500.
TG12345 MKIV EQ

TG12345 MKIV EQ

Wykonany ręcznie, w pełni dyskretny, monofoniczny, 1-pozycyjny korektor pochodzący z legendarnej konsolety EMI12345, czyli Curve Bender w serii 500.
GAV19T Guitar Amplifier

GAV19T Guitar Amplifier

Lampowy wzmacniacz gitarowy
Little Devil Pre Amp

Little Devil Pre Amp

Przedwzmacniacz mikrofonow-liniowy wyposażony w wejście instrumentalne DI, umożliwiający ogromne możliwości kreaowania brzmienia, zamknięty w formacie 500.
GAV19T 2x12 Speaker Cabinet

GAV19T 2x12 Speaker Cabinet

Kolumna gitarowa w klasycznym, brytyjskim stylu z możliwością doboru głośników marki Celestion, przeznaczona do współpracy z lampowym wzmacniaczem Chandler GAV19T.
Germanium Pre Amp DI

Germanium Pre Amp DI

Germanowy, monofoniczny przedwzmacniacz mikrofonowo-liniowy
TG Microphone Cassette (DEMO)

TG Microphone Cassette (DEMO)

Kompletny tor, channel strip konsolety EMI Abbey Road TG12345 składający się z preampu TG2, korektora Curve Bender i niezależnie patchowanego, linkowalnego do stereo opto-limitera TG1.

Artykuły powiązane z produktem

Rozmowa z Wade'em Goeke, szefem Chandler Limited
Wade Goeke, zakładając firmę Chandler Limited, za swój cel obrał odtworzenie brzmienia Abbey Road za pomocą sprzętu, który każdy może mieć w swoim studiu. Poniżej rozmowa, opublikowana pierwotnie na łamach magazynu MusicTech w lipcu 2015 roku.
Zapytaj o produkt

Jeżeli powyższy opis jest dla Ciebie niewystarczający, prześlij nam swoje pytanie odnośnie tego produktu. Postaramy się odpowiedzieć tak szybko jak tylko będzie to możliwe.

Dane są przetwarzane zgodnie z polityką prywatności. Przesyłając je, akceptujesz jej postanowienia.

Pola oznaczone gwiazdką są wymagane
Zamknij
Jplayer
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixel