Darmowa dostawa od 1 000,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge
5254 Dual Diode Bridge Compressor
5254 Dual Diode Bridge Compressor
5254 Dual Diode Bridge Compressor
5254 Dual Diode Bridge Compressor
5254 Dual Diode Bridge Compressor
5254 Dual Diode Bridge Compressor
5254 Dual Diode Bridge Compressor

5254 Dual Diode Bridge Compressor

 • Dwa kanały legendarnej kompresji diodowej, zaktualizowane do potrzeb nowoczesnej pracy studyjnej.
15 088,00 zł
brutto / szt.
14 dni na łatwy zwrot
Ten produkt nie jest dostępny w sklepie stacjonarnym
Bezpieczne zakupy

Poczynając już od wczesnych lat siedemdziesiątych, pierwsze kompresory diodowe tworzone przez Ruperta Neve, były doceniane nie tylko ze względu na charakterystyczny cios, ale również możliwość sklejania ścieżek perkusyjnych, instrumentalnych, czy nawet całej szyny w miksie. Niestety te pierwsze konstrukcje, choć świetnie brzmiące, oferowały niezbyt precyzyjnie pracujące potencjometry, nie wspominając o wszechstronności zastosowań, będącą często podstawą pracy nowoczesnych studiów nagraniowych.

Chcąc odtworzyć ten legendarny sound przy jednoczesnym dopasowaniu kompresora do aktualnych wymagań, zespół RND stworzył doskonale przyjętą w branży „pięćsetkę” 535 Diode Bridge Compressor, aby następnie zaproponować realizatorom 5254 Dual Diode Bridge Compressor, tym razem zamknięty w standardowej obudowie rack 19" 1U. Zachowując esencję vintage’owych kompresorów diodowych, 5254 gwarantuje zaawansowaną i precyzyjną kontrolę ataku, o wiele niższy poziom szumów, krokowo pracujące potencjometry, możliwość pracy z wyższym napięciem i możliwości procesowania równoległego wewnątrz urządzenia.

Inaczej niż kompresory VCA, które z założenia mają zapewnić klarowność sygnału, bogata w harmoniczne tonalność 5254 Dual Diode Bridge ma za zadanie zapewnić bogatą w kolory kompresję – innymi słowy pomaga odcisnąć własną pięczeć realizatora w nagraniach czy miksach. Bazując na obwodzie dynamiki powstałym w doskonale przyjętej serii Shelford, 5254 może pracować zarówno w trybie ‘dual-mono’ jak i stereofonicznym, będąc napędzanym przez customowe transformatory RND oraz pracującą w klasie A elektronikę.

Pięćdziesiąt lat po tym jak Pan Rupert Neve zaprojektował pierwsze kompresory, 5254 odtwarza osobowość tych legendarnych obwodów, dodając do niej precyzję, kontrolę, poszerzone możliwości kreatywne i zapewniając zwiększony cios podczas nagrań, miksów, czy masteringu.

Diode bridge

Rozumiejąc ograniczenia pierwszych kompresorów diodowych, takich jak powstały w 1969 roku 2554, zespół prowadzony przez Ruperta Neve poświęcił odpowiednią ilość czasu została w odwzorowanie tego unikalnego brzmienia, dzięki czemu 5254 Dual Diode Bridge to dynamiczne narzędzie, wzbogacające kompresowany ślad swoim własnym, niepowtarzalnym charakterem.

W porównaniu z oferującym pełną transparentność kompresorem VCA pracującym w takich urządzeniach jak Portico II Channel, czy Master Buss Processor, kompresja oparta na diodach zapewnia mięsiste i bogate w harmoniczne brzmienie, uwydatniając jednocześnie takie elementy miksu jak wokal, bas, gitary elektryczne czy perkusję.

Potencjometr Timing

Sercem urządzenia jest potencjometr Timing, który udostępnia sześć ustawień, co w porównaniu z ustalonym na stałe atakiem klasycznego kompresora 2554, jest sporym udogodnieniem i odpowiedzią na potrzeby nowoczesnego studia. Ustawienia 'Fast' oraz 'MF' zostały zaprojektowane tak, aby pomóc ujarzmić bardziej transjentowe sygnały, pojawiające się w trakcie rejestracji perkusji, rwanych instrumentów strunowych lub szybkich partii wokalnych. Ustawienia 'MED' i 'MS' oferują nieco wolniejszy Attack/Release, dzięki czemu większa ilość transjentów przedostaje się do miksu, zapewniając przy tym dłuższe wybrzmienie. Tryby 'Slow' oraz 'Auto' są wyraźnie wolniejsze i zostały zaprojektowane w celu bardziej subtelnej kontroli poziomu kompresowanego sygnału. Warto jeszcze zauważyć, że tryb 'Fast' zwiększa szybkość parametrów Attack/Release, podwajając ilość stałych czasowych z sześciu na dwanaście, co z kolei przekłada się na większą różnorodność tonalno-operacyjną. Podsumowując: szybsze ustawienia potencjometra 'Timing' wyzwalaja wyższe napięcia, dzięki czemu generują większą zawartość harmonicznych, czego rezultatem jest bardziej podbarwione brzmienie w głównej ścieżce audio. Z kolei wolniejsze ustawienia znacznie obniżają napięcie, zmniejszając zawartość harmonicznych, co owocuje bardziej transparentną kompresją. Trzeba jeszcze wspomnieć, że stałe czasowe adaptują się w zależności od ustawień parametrów Ratio, Threshold oraz samego materiału źródłowego. Ta dynamicznie generowana szybkość ataku oraz zawartość harmonicznych daje kompresorowi 5254 Dual Diode Bridge jego unikalny charakter.  

Potencjometr Blend

Biorąc pod uwagę nasyconą i szeroką paletę brzmień 5254, równoległa kompresja jest tu niezmiernie przydatna. Potencjometr Blend, który umożliwia użytkownikowi dodanie do nieprzetworzonego sygnału małej ilości ekstremalnej kompresji, tworząc intensywny, ale naturalny sound z pełnym zakresem dynamiki, oferując jednocześnie naturalnie podbarwioną sygnaturę dźwiękową znaną z pierwszych inkarnacji kompresorów diodowych, łącząc to z niezbędnym w naszych czasach ciosem i kolorystyką tonalną.

Przejmij kontrolę

Oprócz obwodu kontrolowanego potencjometrem Timing, praca kompresora może być dopasowana potencjometrami Ratio, Threshold, Gain, S/C HPF, S/C Insert oraz Link. Krokowy potencjometr Ratio oferuje sześć pozycji, umożliwiając realizatorowi dopasowanie krzywej wychylenia kompresji z parametrem Ratio w zakresie 1.5:1 do 8:1. Potencjometr Threshold, umożliwia ustawienie punktu początkowego kompresji w zakresie od -25 dBu do +20 dBu. Z kolei potencjometr Gain, umożliwia dodanie do skompresowanego sygnału odpowiedniej ilości wysterowania w zakresie od -6dB do +20dB, umożliwiając tym samym wyrównanie poziomu nieprzetworzonego sygnału wejściowego, co ułatwia dobranie właściwej charakterystyki brzmieniowej. Przełącznik S/C HPF umożliwia dodanie wychylenia 12dB/oktawę w paśmie od 20 do 250Hz. Sprawdza się to doskonale w sytuacji kiedy zależy nam na tym, aby kompresor mniej reagował na mocniejsze, a przez to charakteryzujące się często większym sustainem niskie częstotliwości, dzięki czemu jego odpowiedź nie jest zamazana. Przykładowo jeżeli użyjemy tego ustawienia podczas miksu zestawu perkusyjnego, to niskie częstotliwości bębna taktowego będą miały proporcjonalnie mniejszy efekt na kompresję, niż werbel czy talerze, ponieważ większość dynamicznej energii tego instrumentu zawiera się w paśmie poniżej 150Hz.

Wykorzystywanie sekcji insertowej jest zawsze pewnego rodzaju kompromisem, biorąc pod uwagę zawsze aktywną wysyłkę i powrót sygnału dla Sidechain kompresora, jednak sprawdza się w sytuacji podłączenia zewnętrznego korektora, który jeszcze bardziej wyrzeźbi odpowiedź kompresora. Kolejnym zastosowaniem złącza Insert SC jest wprowadzenie sygnału kluczowego do złącza powrotu i kontrolowania kompresji za pomocą oddzielnego źródła. Przyda się również w tzw. procesie 'duckingu', kiedy zależy nam na głośniejszej i bardziej agresywnej odpowiedzi bębna taktowego, a nie chcemy pozwolić aby sygnał źródłowy wykraczal poza ustawiony przez nas parametr Threshold. 

Przełącznik Link łączy kontrolę napięcia pomiędzy dwoma kanałami kompresora w taki sposób, że kiedy jeden kanał jest trigerowany, to uruchamia również drugi kanał kompresora. Pozwala to na uzyskanie stałego centrum obrazu stereo podczas miksu. Producent radzi jednak, żeby zawsze sprawdzać sygnał przed połączeniem urządzeń, co pomaga stwierdzić czy uzyskanie stałego centrum w obrazie stereo jest warte potencjonalnej redukcji wcześniej niezależnych lewego i prawego  kanału w obrazie stereo.

Zakres działania potencjometru Timing:

FAST - Attack 250μS - 2 mS // Release 100mS - 200mS typowe
MF - Attack 1mS - 5mS // Release 100mS - 200mS typowe
MED - Attack 3mS - 18mS // Release 350mS - 700mS typowe
MS - Attack 5mS - 40mS // Release 600mS - 1S typowe
SLOW - Attack 10mS - 80 mS // Release 800mS - 1.5S typowe
AUTO - Attack 5mS - 40mS // Release T1 400-900mS, T2 1-2S typowe

SPECYFIKACJA TECHNICZNA:

Wejście liniowe XLR do wyjścia liniowego XLR (Kompresor w trybie bypass) - ZSOURCE = 40 Ω symetryczne

 • Impedancja wejściowa: 10 kΩ
 • Impedancja wyjściowa: 40 Ω
 • Maks. poziom wejściowy: (+4dBu wybrane): +26.7 dBu typowe
 • Maks. poziom wyjściowy: +26.7 dBu typowe
 • Szumy (22 Hz - 22 kHz BW): -104 dBu typowe
 • Odpowiedź częstotliwościowa (10 Hz to 120 kHz): +/- 0.25 dB typowe
 • THD+N @1 kHz @ maks. poziomie (22 Hz - 22 kHz BW): 0.0008% typowe
 • CMR @ 1kHz: 105 dB typowe

Specyfikacja szumów kompresora

 • Szumy @ 0dB Make-Up Gain (22 Hz - 22 kHz BW): -84.5 dBu typowe
 • Szumy @ +20dB Make-Up Gain (22 Hz - 22 kHz BW): -64.5 dBu typical

Waga i wymiary

 • Wymiary: 48.3cm (szer.) x 20.9cm (gł) x 4.2cm (wys.)
 • Waga: (wraz z opakowaniem): 4.5kg

PREZENTACJA PRODUKTU:

 

 

Napisz swoją opinię
Twoja ocena:
5/5
Dodaj własne zdjęcie produktu:
pixel